Jakie pasze dajecie swoim koniom?

.
smartini   fb & insta: dokłaczone
10 września 2016 14:03
Muchozol, na Twoim miejscu bym uważała. "(...)GO WEST '66 z przeznaczeniem dla żywienia ras startujących w konkurencjach WESTERN". Jeśli dobrze pamiętam, to macie młpk i hucuł/fryz... nie znam się na żywieniu koni tych ras ale znam aqh/aph i wymagają one specyficznego karmienia. Raczej odmiennego niż fryzy czy hucuły.
Poza tym, z opisu paszy wynika, że jest dedykowana koniom startującym w ciężkim treningu.

tak z ciekawości zestawiłam sobie 3 quarterowe pasze w PL
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14222216_10205400809858776_2371802218462231337_n.jpg?oh=9ed3b356ca737c1a09fa58de1f559c48&oe=583E8EFB[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14237752_10205400810058781_7479382551353004035_n.jpg?oh=de1296fde3f1b3b1ee509a3ee8349e80&oe=587D12DD[/img]
.
smartini   fb & insta: dokłaczone
10 września 2016 15:16
Muchozol, Ja tylko napisałam, żebyś uważała i bardziej się w czytała w paszę. Bo dedykacja tych pasz jest dla konkretnych ras a nie sportu, który się na danym koniu uprawia.
Siedzę w środowisku i wiem, jak wygląda przede wszystkim trening tych koni i dlaczego są takie a nie inne potrzeby. Wybacz, ale wysiłek Twoich koni nijak się ma do sportowego treningu reiningowego :P
A te 'pewne sytuacje' w 'pewnych stajniach' u 'pewnych ludzi' są wybitnie męczące. Zgadywanki są nudne i bezsensowne w takich rozmowach.

Pasze są typowo mięśniowe. Tylko mięśnie biorą się z treningu a nie z karmienia.
.
Na koniach westernowych zupełnie sie nie znam ale z ciekawości popatrzyłem na te pasze i skład Nutristar z st. hippolyt to:

Płatki jęczmienne, sieczka z lucerny, suszona cięta trawa, suszone jabłka, płatki kukurydziane, syrop jabłkowy, otręby pszenne, kiełki kukurydziane, melasa z buraków cukrowych, wysłodki z buraków cukrowych, skórki winogron, otręby owsiane, mieszanka z nasion oleistych (siemię lniane, słonecznik, koper, kminek) 3%, pełnoziarniste płatki owsiane 2,8%, zioła (mięta pieprzowa, kolendra, rumianek, lubczyk, oregano, majeranek) 1,8%, mieszanina olei tłoczonych na zimno (lniany, słonecznikowy, olej z kiełków kukurydzy) 1,4%, kiełki jęczmienia, ekstrakt z pestek winogron, węglan wapnia (morski i mineralny), sól morska, algi morskie, kiełki pszenicy, drożdże piwne, czosnek.

Wklejam bo jakoś mi nie pasował skład, z owsem na początku w ilości 3%.


A na marginesie ostatnio była u mnie Pani handlująca soymaxem, opowiadająca że te pasze są ahhh i ohhhh (oczywiście taka jej praca) no i wyglądały te próbki dosyć fajnie,
ale jak mi powiedziała, że przy trochę większych ilościach dostanę 30% rabatu to się poczułem jak na targu w Hurgadzie 😉, niby super, że tak tanio ale co to wtedy jest i z czego robione .....  🏇

Pytałem się jeszcze dlaczego nie jest ta pasza od razu bilansowana tylko trzeba dodawać minerały - ale nie dostałem odpowiedzi.
.
smartini   fb & insta: dokłaczone
10 września 2016 15:48
Luckygda, wkleiłam zestawienie składów Nutri i Prolinen wyżej 😉
Soymaxa nigdzie nie znalazłam i to już zapala lampkę. Wolałabym jednak wiedzieć co kupuję... I te dosypywane minerały też mnie intrygują. Wygląda jak bajer dla tych, co lubią dużo sypać dla samego sypania. Nie rozumiem jaki w tym sens, może ktoś mnie oświeci?
Muchozol jak zauważyłaś, siedzę w temacie. Znam sporo stajni i zawodników, w pl i za granicą. Bardziej mnie interesuje to jak jeżdżą niż to co sypią swoim koniom do żłoba ani jakie są 'pewne sprawy'.
A biorąc pod uwagę problemy zdrowotne twojego konia o których piszesz + zdjęcia jak koń wygląda + filmiki z treningów - śmiało mogę stwierdzić, że Twój koń na pewno nie jest w tak intensywnym treningu w jakim są sportowe konie reiningowe. Ba, nawet mój w szczycie formy nie był w takim treningu.
Luckygda u mnie w stajni sporo koni jest na Soymaxie i właścicielka zadowolona. Dlatego pytałam.
A ja mam okazję porozmawiać nie z jakąś przedstawicielką, tylko samym producentem. Myślę, że na te pytania by odpowiedział.



To jak sie dowiesz czemu ukrywają składy i czym podyktowali sobie pomysł rozdzielenia dodatków min-vit od paszy - to się podziel tą tajemnicą 😉
.
jak już jesteśmy przy składach - czy ktoś może widział zestawienie % cukru i skrobii w paszach Red Mills i Nuba?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
10 września 2016 22:55
[quote author=marta__sz link=topic=25.msg2593246#msg2593246 date=1473527007]
jak już jesteśmy przy składach - czy ktoś może widział zestawienie % cukru i skrobii w paszach Red Mills i Nuba?
[/quote]

Podepnę się pod pytanie marty_sz dotyczęce Nuby. I równolegle zapytam osoby mające więcej do czynienia z młodziakami - jaką paszę polecalibyście 3,5-letniemy młodziakowi aktualnie 'pierdzącemu' na pastwisku. Do zajazdki pójdzie dopiero bliżej 4-tych urodzin (czyli luty-marzec 2017).

Chłopak jest spory +/- 170 w kłębie, aktualnie buduje ogierzą muskulaturę i raczej dobrze wykorzystuje pasze. Zastanawiałam się nad przestawieniem go na dietę pełnoporcjową lub pół na pół z symboliczną ilością owsa z jakimś sensownym muesli (koniecznie bez melasy)- tak, żeby nie kupować dupereli w stylu ekstra witaminy etc..

Edit:literowki
Jaką paszę kupiłaś?


W akcie desperacji upiłam tutejszą, firma nazywa się Aveve. Mają sporo mieszanek do wyboru i suplementów, tylko sieczki nieciekawe. No i zobaczymy.. Pierwszy raz mam do czynienia z ich produktami, ale porównując składy witaminowe itp. np. z Pavo, wychodzi znacznie lepiej.

gllosia, łatwiej będzie kupić najprostszą wagę kuchenną :P każda pasza ma inną masę, bedzie ciężko...


Niby logiczne, ale nigdy nie widziałam, żeby ktoś ważył paszę, mam wrażenie, że wszyscy dają na oko.. 👀 Nic, będę chyba musiała lecieć do sklepu i poszukać czegoś, byle by drogie nie było 😁


A jakie masz musli ? Ja przeważyłam już sporo i wszystkie które miałam to miarka ważyła od 750 do 900 , 2,5 kg to +/- 3 miarki


Tutejsze z Aveve, obstawiam, że nie znasz 🙂 Na miarce, którą mam jest rozpiska od 750g do 1000g tylko właśnie jedna mieszanka może być cięższa od drugiej..

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, na razie daję na domysł, a w tygodniu do sklepu po wagę. Choć trochę głupio wagę kupować specjalnie, by zważyć kilka miarek.. No, ale jak precyzja ma być, to ma być 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 września 2016 13:01
gllosia, kurcze, ja jak tylko kupuję coś nowego to biorę wagę z domu i ważę... hihi
gllosia, ja zawsze waze wszystko, tak samo jak gdzies zmieniam miarke -:-P
gllosia, kurcze, ja jak tylko kupuję coś nowego to biorę wagę z domu i ważę... hihi


Dla mnie to za trudne (znaczy zabrać wagę z domu), zatem przy nowych paszach - biorę ok 1,5 miarki paszy do domu (jakby coś uciekło po drodze) + oczywiście samą markę 😉
Pasza w kuchni przeszkadza, więc ją ważę i szybciutko odwożę do stajni 😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 września 2016 17:42
_Gaga, ja mam do stajni moze 200m wiec jakos udaje mi sie ja zabrac. Gorzej potem z odniesieniem :P
A ja waże w sklepie obok stajni  🤣
mój arab dostaje jako dodatek (400g)  pasze AgroVital Strong i naprawdę jestem zadowolona  😜kon obecnie powoli wdrażany do treningu pod rajdy długodystansowe,nerwowy,szybko lecący z wagi.
Hmm ale z opisu wynika,że to pasza dla koni zimnokrwistych
no własnie ja troche nie rozumiem fenomenu tej paszy - już któraś osoba w tym wątku ją chwali. Pasza na kukurydzy i otrębach pszennych z dodatkiem płatków ziemniaczanych. Ale co kto lubi.
Karmi ktoś Weteranem Soymaxa?  Jakie efekty przy karmieniu pełnoporcjowym?
Dziewczyny mam mega mega problem z koniem, który tylko stępuje na wypięciu. Dostaje teraz miarkę Freizeita Marstall na posiłek, ale nadal jest nie do ogarnięcia. Nawet gdy wyprowadza się go z boksu !na wypięciu! skacze, staje dęba i jest niebezpieczny sam dla siebe. Nie rzuca się na człowieka, ale próbuje zniszczyć sam siebie.

Nie mam pomysłu co mu dać do jedzenia, bo Freizeit ma bardzo mało energii, a i tak na nim szaleje i schudł :/ Nie wiem czy nie przerzucić go na samą sieczkę? Albo stosował ktoś jakąś paszę dla koni-bomb zegarowych na L4?
Zuzu., a jakieś uspokajacze? Nam wet dał coś dla konia który był właśnie totalnie niebezpieczny, nic nie pomagało. jakiś płyn to był. Pod koniec dostawał nawet sedalin.
xxagaxx, w sensie jakiś magnez itp? Pogadam z doktorem, może coś zostawi, bo ma go sprawdzać właśnie na dniach czy może wracać do pracy, bo to będzie bezpieczniejsze dla niego i innych niż dalsze uziemienie.
Zuzu., mówię o czyms silniejszym. To co dostaliśmy nie było na pewno z końskiego sklepu. Dał nam to właśnie wet. Ale nie powiem ci więcej, bo to nie był mój koń, miałam tę względną przyjemność nie raz przy nim pomagać i pamiętam, że dawałam mu coś w płynie przed spacerem.
Też mieliśmy przypadek który zaraz po operacji poszedł pod siodło. Bo się nie dało.
Hmmm pogadam z doktorem, bo mój gupik się zniszczy niedługo.  🤔wirek: Na razie wymyśliłam lekką sieczkę i myślę nad czymś jeszcze:
BAILEYS Everyday High Fibre Cubes
http://animavet.pl/baileys-everyday-high-fibre-cubes-20-kg.html
Pro-Linen Day Complex musli light
http://animavet.pl/pro-linen-day-comlex-musli-light-20-kg.html

stosował ktoś?
Zuzu., mój koń stał na Cool Mixie Spillera, ale w najgorszym momencie dostawał TYLKO sieczkę Cool Fibre (dosłownie pół miarki). Tuczyłam sianem w ogromnej ilości ( w ciągu dnia dostawał siatkę do której wchodzi ponad jedna duża kostka plus jeszcze stajenny normalnie karmił)
xxagaxx,
wzięłam tego Baileysa i Dengie Healthy Hooves (przy jego kopytach przyda się a kaloryczność niska) najwyżej będzie dostawał po "łyżeczce". Siana dostaje dużo, ma też zabawkę w boskie i ewidentnie lubi się bawić. Jak zacznie dostawać nowy zestaw jedzeniowy to dam znać o efekcie.

Problem mam też taki, że to nie ja się nim teraz zajmuje i nie mam jak poświęcać mu czasu, bo złamałam sobię nogę dość konkretnie i najbliższe dwa miesiące spędzę w ortezie  🙄
Gillian   four letter word
17 września 2016 14:24
zamawialiście kiedyś Ibekę Panto na kilogramy? jak to wówczas przychodzi jeśli zamówię dajmy na to 50kg?  👀  kurcze, no uwielbiamy oboje z koniem to żarcie ale ciężko dostać w dobrej cenie :/ teraz mam znowu worek Soymaxa bo potrzebowałam coś awaryjnie no ale to nie mój typ. 
Jakas dobra pasza, bardzo energetyczna (zeby miała wiecej energii niz owies) lub energy booster? Polecicie cos?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się