Sztywna szyja

Głównym problemm u mojego konia jest bardzo sztywna szyja, przez co w zakręty wchodzi niemal bez jakiegokolwek wygięcia, często w odwrotnym ustawieniu. Zaczełam z nią ćwiczyć wszelkiego rodzaju zgięcia w stój (dotykanie chrapami strzemion), chciałabym wprowadzić to ćwiczenie także w stępie (w wszechstronnym szkoleniu koni jest nazwane "rozluźnieniem"😉, o ile na lewo już zaczeło nam to wychodzić, to na prawo stoimy w miejscu. Niestety przez długi okres czasu jeździłam ją na wewnętrznej wodzy, dlatego teraz na mocniejszy kontakt na niej skręca do środka mimo przytrzymania na zewnętrznej i węwnętrznej łydki. Macie jakieś pomysły jak nauczyć ją od nowa chodzenia na dwóch wodzach? Mieliście kiedyś taki przypadek?
Jakie ćwiczenia pomagają najbardziej koniu w rozluźnieniu szyi?

To są na przykład ćwiczenia. Dużo na szyję.Z konia i z ziemi.
Moze problem jest kregach jak u mojego konia..i powinnas wezwac specjaliste. Czasem przez zachowanie koń nam się stara powiedzieć co mu dolega..
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 lipca 2009 10:48
zgadzam się z Dramką - na pewno warto konia oddac w rece chiropraktyka.
warto również popracowac z nim z ziemi (stretching).
a dopiero na końcu - praca z siodła.

nie twierdze, ze pracą z siodla nic nie zdziałasz, uważam tylko, ze szybciej znajdziesz zródło problemu - a zatem i jego rozwiązanie, jesli zrobisz coś więcej niż tylko jazda.
Czy sztywna szyja to nie może wynikać ze sztywności łopatki?

Bo u mojego konia tak było.
Głównym problemem była właśnie sztywna łopatka, krótki wykrok , brak giętkości.
Nie potrafił skrzyżować przednich nóg, żeby nie nadepnąć sobie na kopyto.
To wszystko rzutowało również na usztywnienie szyji.
Miał robiony masaż , w tym wyciąganie przednich nóg.
Cwiczenia rozciągające za pomocą marchewek , zwroty na zadzie najpierw dużo ziemi , potem wolne i na sporym kole obroty , az do ciaśniejszego.
Obroty na jednej tylnej nodze  za pomocą liny
.Jazda slalomem między tyczkami .
Jakoś niezauważalnie rozciągnęły się mięśnie , swobodnie krzyżuje przednie nogi , robi dosyć  płynnie  obroty. 😀
Może 😉

Ja mam podobnie. Zwyrodnienie w kręgach szyi powiązuje się z mięśniem łopatki i koń skraca wykrok prawej przedniej...

Trzeba długo rozgrzewać w stępie..


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się