Umowa o pracę. PILNE

Nijak się w tym nie orientuję, a potrzebuję umowy o pracę.
Chodzi mi o umowę o dzieło i umowę pracy na zlecenie.

Dokładniej:
Mam poprowadzić jazdy w jednym z ośrodków jeździeckich. Z tym, że narazie tylko w piątki, od czerwca będą to 3 dni w tygodniu + jakieś dodatkowe godziny (np wyjazdy w teren itp).
Nie chcę robić tego "na czarno" z wiadomych powodów 😉
Ale nie chcemy podpisywać też zwykłej umowy o pracę. Co byłoby dla mnie korzystniejsze?
Umowa o pracę na zlecenie czy umowa o dzieło? (może jest coś jeszcze co by miało sens w takiej sytuacji?)

Jakie są "zasady" przy takich umowach? Kogo i do czego one zobowązują (do czego mnie, do czego pracodawcę?). Kto tu i jakie składki ewentualnie odprowadza?
Itd, itp...w sumie WSZYSTKO mnie tu interesuje.

I jeśli ktoś by miał coś takiego, to możecie podać mi jakiś wzór takiej umowy dla instruktora? Bo zielonego pojęcia nie mam nawet co tam zawrzeć (brak stałej stawki-cały zarobek to procent od zarobionej kasy...)

Z góry dziękuję za pomoc.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
18 kwietnia 2009 13:39
Spróbuje trochę podpowiedzieć, choć nie jestem ani prawnikiem, ani specjalista od prawa pracy.

Umowy cywilnoprawne, czyli o dzieło i zlecenie różnią się od siebie.

Umowa zlecenie:
zalety: swoboda w sposobie wykonywania pracy, łatwość w rozwiązaniu umowy,  przy rozliczeniach podatkowych zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (20% lub 50%)
wady: brak przywilejów pracowniczych (jak np. urlop), brak ochrony przez rozwiązaniem umowy.

Umowa o dzieło:
zalety: niskie koszty pracy: brak składek ZUS, zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (20% lub 50%), dający pracę nie ponosi ryzyka zw. z chorobą wykonawcy, tzw. ryzyko cosjalne
wady: bark przywilejów pracowniczych, jak przy zleceniu.

Z tego, co się orientuję, gdy pracujesz na umowie o dzieło NIE placa za Ciebie składek na ubezp. społ., zdrowotne

Przy umowie na zlecenie odprowadza się (od 2007r):
- składki na ubezp. emerytalne i rentowe,
- składkę na ubezp. zdrowotne
- zaliczkę na podatek do-hodowy (sorry ze z myślnikiem, ale bez zmienia mi na doHodowy...??? edit: widzę, że i myślnik nie pomaga. To pewnie te poprawki słowa hodowla 😀)
Pracodawca nie musi ale moze opłacać składkę ubezp. chorobowego

Przy zleceniu składki odprowadza i pracodawca (zleceniodawca) i zleceniobiorca.

Edit: Ty jestes syudentką, więc koszty przy zleceniu są niższe, niż przy osobie , która ukończyła naukę. Ponieważ wtedy zleceniobiorca nie musi opłacać skladki ubezp. społ. i zdrowotnego. Wtedy kwoetę wynagrodzenia należy pomniejszyc o zaliczkę na podatek do ch odowy.
Dla pracodawcy najkorzystniejsza jest umowa o dzieło, bo nie pokrywa wlasciwie żadnych składek. Dla Ciebie moim zdaniem umowa zlecenie, jesli roważasz te dwie. Chociaż koszty, ktore pokrywa zleceniodawca są bardzo podobne do tych, które pokrywa przy nawiązaniu stosunku pracy (czyli umowie o pracę).

Moim skromnym zdaniem, choc specjalistą nie jestem.
dempsey   fiat voluntas Tua
18 kwietnia 2009 13:41


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się