wysłodki buraczane

U nas u lokalnego przedstawiciela producenta pasz dla zwierząt hodowlanych są niemelasowane.
    Jeśli chodzi o te z Białorusi to zapewne zakup "na tiry" i z dedykacją "na opał" (wówczas nie trzeba robić badań i dopuszczenia materiału paszowego co wiąże się z kosztami, a zarazem z tym, że diabeł wie czy czołgu razem z wysłodkami nie speletowali 😉)
  Można rozejrzeć się na olx.pl - kampania powoli się zaczyna i rolnicy będą odsprzedawać swoje przydziały - np. Cukrownia w Kluczewie sprzedaje wysłodki tylko melasowane, ale te "przydziałowe" dla rolników są niemelasowane.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
01 października 2014 14:07
a w czym te melasowane są gorsze (albo i nie są?) ?  🙂
Melasowane mają dośc dużą zawartość cukru( około 19%) niemelasowane około 9-10%
Dlatego melasowane są dobrą paszą dla krów a niemelasowane dla koni.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
01 października 2014 14:38
dzięki  😎
Ja zawsze kupuję te http://allegro.pl/show_item.php?item=4655504880  mają grube i cienkie. Raz mi przysłali cienkie (do godziny są już dobre ) to teraz piszę do nich, że chce cienkie i wysyłają bez problemu .
A jak z dawkowaniem?
Znajoma przechodzi na wysłodki i ma "zagwozdkę", nie wie ile podawać na konia. Jest jakiś sposób, który rozwiąże jej problem, jeżeli podawała xx owsa? Czy to metoda prób i błędów?
Ile wysłodków, a ile otrąb?
Wysłodki się przelicza w suchej masie - jeśli koń jadł 2 kg owsa, to żeby zastąpić to wysłodkami to powinien jeść 2kg suchej masy wysłodków (po rozmoczeniu będzie to sporo). Ale - czasem jeśli ktoś chce zastąpić duże ilości owsa wysłodkami to wychodzą ogromne ilości po rozmoczeniu i koń zwyczajnie nie jest w stanie tego przejeść. Stąd jeśli potrzeba w takiej sytuacji ekstra energii to można podać lucernę czy np makuch lniany.
Jeśli chodzi o otręby - to różnie się mówi o odpowiednim stosunku otrąb do wysłodków, w mojej stajni konie jedzą w stosunku 1:3.
Dziękuję.  :kwiatek:
To powinno jej pomóc.
Branka -stosunek 1:3 wagowo czy ilościowo?? 😉 A wagowo -to wysłodki suche czy juz namoczone??
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
03 października 2014 20:36
Dzisiaj przybyły do stajni wysłodki niemelasowane 😀 Jak dobrze jest mieć konia u rolnika, który uprawia buraki cukrowe 😀
Pytanie do was, bo nie znalazłam odpowiedzi, jeśli chcę wprowadzić wysłodki czy muszę bezwzględnie podawać je z otrębami (to że powinnam wiem, takie informacje znalazłam nawet na tej stronie 😉)? Czy ewentualnie wysłodki jako dodatek do gniecionego owsa z jęczmieniem będą ok?
W zależności od podawanej ilości - tak aby w całej dawce żywieniowej, włączając w to objętościowe stosunek Ca:P był 2:1.
I nie koniecznie akurat otręby pszenne, w zasadzie każde zboże ma wyższy poziom P niż Ca. Jakiś czas temu wrzucałam tu tabelkę, ale nie mam siły jej kolejny raz szukać i wklejać. Wystarczy sobie przeliczyć ilości i wszystko wychodzi.
Ja w tej chwili podaję moim koniom niedużą ilość wysłodków (ok 250 gram ) i do tego 0,5 kg pszenicy ekstrudowanej więc nie zawsze trzeba sypać otręby 😉.
Wszystko zależy od ilości i wysłodków, i pozostałej paszy treściwej (nomen omen lucerna zawiera o wiele wiecej wapnia niż wysłodki i jakoś nikt się nie pyta czy jak daję lucernę to dawać otręby 😉)
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
03 października 2014 23:22
zielona_stajnia wielkie dzięki 🙂 wolę dopytać niż potem zaszkodzić 😉

Na uczelni się podłamałam, zapytałam o to prowadzącego przedmiot "Żywienie i paszoznawstwo" i najpierw stwierdził że to mit a potem do wysłodek zaproponował premiksy. Zwątpiłam po prostu.
rzepka - zawsze liczę suchą masę, bo po rozmoczeniu to i jedno i drugie zmienia wagę i objętość

Biczowa - mit to może nie jest, ale... tak naprawdę bardzo trudno ustalić odpowiednie stosunki minerałów, bo przecież większa część żarcia to siano, czasem trawa. A siano mamy różne,z dwóch sąsiadujących łąk może mieć inny skład..każdego roku będzie też trochę inne składem.  do tego dochodzą różne okresy w roku, kiedy koń ma nieco inne zapotrzebowanie na określone minerały. I owies itp też owsowi nie równy, nie zawsze będzie dokładnie taki sam, bo to zależy np od tego jak bogata była gleba na której wyrósł. Dlatego ja jestem zwolenniczką żywienia przede wszystkim możliwie zróżnicowanym sianem i jeśli dajemy treściwe - to też jak najróżnorodniej. I obserwowania - jak są jakieś niepokojące oznaki, to wtedy można ewentualnie zbadać pod kątem braków mineralnych. W innym wypadku nie przejmowałabym się tymi stosunkami aż tak bardzo, bo nie jest wykonalne w pełni je skontrolować.

No chyba, że chcemy zastąpić koniowi 50% siana np wysłodkami to wtedy już o stosunek minerałów można się pomartwić. Ale raczej nikt tak radykalnie nie futruje.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
05 października 2014 20:56
Siana mu ograniczać nie zamierzam zjada go ile ma ochotę ale chce wprowadzić wysłodki do jadłospisu młodego na okres sezonu zimowego, zwłaszcza że mam je za darmo (wysłodki niemelasowane) plus liczę po trochu że młody coś mi  jeszcze gdzieś, troszeczkę utyje 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
14 października 2014 10:42
Na pewno przewinęło się już to pytanie ale...  😡  Ile podawać otrębów do wysłodków? Jakie proporcje?
strzemionko, w prawym górnym rogu każdego wątku masz wysukiwarkę dotyczącą właśnei tego konkretnego wątku
wpisujesz hasło "otrębów" i wyskakują proporcje (sprawdzone) 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
14 października 2014 11:06
ja znalazłam dopiero wpisując "ilość otrębów" bo same otręby nic nie dały, nie ta strona wyskoczyła 😉

Czyli tyle samo otrąb co suchych wysłodków?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 października 2014 11:28
kilka postów wyżej pisała o tym zielona_stajnia. Stosunek wapnia do fosforu ma być 2:1 biorąc pod uwagę całą dawkę żywieniową.
Napisała też że na 250g suchych wysłodków daje 500g pszenicy ekstrudowanej.
A ja już nic nie napiszę - ja już sobie podpis zrobiłam  😀iabeł:
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
14 października 2014 12:55
[quote author=zielona_stajnia link=topic=64.msg1990161#msg1990161 date=1390579205]
Skopiowałam z mojego postu ileś tam stron wcześniej:
"Tablicowa" zawartość:
wysłodki Ca 9-12 P 1-2
otręby pszenne Ca 1,2 P 12
otręby jęczmienne Ca 1,2 P 5,1
owies  ca 1,2 P 3,6
siano łąkowe Ca 6-4 P 2,2 - 1,4
siano z koniczyny czerwonej Ca 15,1 - 9,9 P 2,2 - 1,4
pastwisko Ca 2,2 P 0,6

Wartości w gramach. Należy pamiętać, że inne pasze - owies, siano, gotowe pasze również zawierają Ca i P i bilansujemy dawkę pokarmową a nie jeden posiłek.
[/quote]

post z 69 strony.

Widziałam to już dawno ale co z tego. Ludzie, jestem blondynką!  🙄 Z matematyki zawsze kiepska byłam, 97+15 wolę liczyć na kalkulatorze, a proporcje to już w ogóle dla mnie czarna magia.

Ale ok, spróbuję. Wysłodki mają od 9 do 12 g wapnia i 1-2 g fosforu. Na kg?  Dobra, tak, na kg nawet znalazłam o tu
Z kolei otręby pszenne mają 1-2g wapnia i 12 g fosforu i teraz uwaga... z tego wynika, że...

edit: poprawiłam grosze na gramy  :kwiatek:
strzemionko proporcji to chyba już w gimnazjum nawet uczą 😉  Poza tym weź pod uwagę zdanie: Należy pamiętać, że inne pasze - owies, siano, gotowe pasze również zawierają Ca i P i bilansujemy dawkę pokarmową a nie jeden posiłek.
Więc powinnaś w to wliczyć też ilość dzienna owsa i siana jeśli chcesz to liczyć tak dokładnie


9 do 12 gr



9 groszy mają mówisz ?  😉 Gramy mają skrót g. Takie zboczenie zawodowe  😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
14 października 2014 14:55
ok, rzeczywiście gr to grosze a g to gramy. Zapomniałam pisząc to  😁

Cofnij się do poprzedniego postu - z matematyki nigdy prymusem nie byłam, w sumie to chyba nie bez powodu pisałam egzamin poprawkowy w liceum. Ale nie ważne.

Nadal nie wiem ile. Powiedzcie mi kochani bo tu się dobro konia liczy a nie wytykanie mi moich niedouczeń  🙂
Ok, przykładowo:
dawka dzienna konia:
10 kg siana łąkowego 50 g Ca 20g P (przyjęłam wartości średnie)
2 kg owsa 2,4g Ca 7,2g P
0,5 kg wysłodków 5 Ca 1 P
Zliczamy Ca 50+2,4+5= 57,4 g Ca
zliczamy P 20+7,2+1=28,2 g P
Stosunek Ca:P wynosi 57,4:28,2 dzielimy 57,4 przez 28,2 i wychodzi nam 2,03 czyli stosunek Ca:P wynosi 2,03:1 bez osławionych otrąb 😉.
I tym sposobem możemy przeliczyć każde dawkowanie, oczywiście z pewną granicą błędu opierając się na średnich wartościach.
a na ile moge zostawic juz zrobione wyslodki  zeby sie nie popsuly , mam te szybkie z prolinen ,chcialam je zsotawiac w 3 , wiaderkach na obiad , dadza rade stac 2-3 dni
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
21 października 2014 14:12
W jakich warunkach przechowujecie wysłodki?
Mam możliwość kupienia większej ilości, ale nie wiem czy trzymanie w drewnianym boksie z wylewką betonową będzie ok, szczególnie zimą?
Ciezko przechowywać wysłodki długi czas, bo one bardzo ciągną wilgoć i plesnieją. Moje po kilku miesiącach niestety w duzej mierze sa do wywalenia a stały sobie w siatkowych workach suchej paszarni, z otwartymi oknami pod dachem... Ale ten rok byl wyjatkowo wilgotny...
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
21 października 2014 15:39
no właśnie z wysłodkami jest taki problem 🙁
Zastanawiam się jeszcze czy obłożyć je sianem/słomą i żeby nie stały bezpośrednio na betonie. Ale czy jest sens...  🤔
u mnie staly na krzeslach... a i tak wciagnely wilgoc z powietrza
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
21 października 2014 16:56
Ok.
A jak z przechowywaniem siemienia lnianego? Równie beznadziejnie jak wysłodków?  😎
Jeśli masz worki papierowo-foliowe to u nas nie było problemu - na palecie w przewiewnym suchym miejscu w stodole, workek otawrty do zużycia przesypywałam do beczki. Siemię lniane można włozyć dodatkowo w worek na śmieci.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się