odczulanie

Raz na jakis czas wraca do mnie temat odczulania, znam osoby ktore sobie chwala ale tez i takie ktore uwazają to za zmarnowane pieniądze.
Jak? Co? gdzie? za ile?
No i na co odczulaliscie i czy warto?
Z tego co się orientuje najpierw robisz badania krwi z posiewami na poszczególne alergeny, a potem laboratorium na tej podstawie tworzy autoszczepionkę. Nie wiem dokładnie ile się podaje i w jakich odstępach czasowych. Czeka się ok 4-6tyg, pewnie w zależności od tego gdzie się to zleci.
Winuś jest uczulony na roztocza kurzu domowego, czyli.... na wszystko. Na razie mu trochę minęło, ale mamy w planach podanie odczulaczy.

U nas w stajni jest kobyłka, której podobno odczulacze pomogły. W lato dostawała duszności i nie dało jej się wyprowadzić ze stajni. Teraz funkcjonuje normalnie.

Podejrzewam, że wszystko zależy od tego na co koń jest uczulony i bezpośrednio od organizmu, czyli raczej trudno osądzić bez podjęcia próby, czy warto.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
04 czerwca 2009 11:12
T&N a orientujesz się jaka jest za to cena ? bo do mnie doszły jakieś słuchy , że za badanie + szczepionkę około 2 tysiaków  🙄 strasznie dużo .. i oczywiscie nie masz tutaj pewniości, że to coś pomoże  😕
To wszystko zależy od tego ile alergenów wyjdzie. Badanie jest dwuetapowe. Najpierw jest podstawowe badanie krwi, gdzie określana jest grupa alergenów. Dopiero z tej grupy w drugim badaniu wyłaniane sa konkretne alergeny.
Winek miał tylko 1 grupę i 3 alergeny, dlatego nie wyszło to aż tak dużo. Za 2 badania ok. 300zł zapłaciłam. Odczulacz podobno miał kosztować podobnie.
Jeżeli koń jest uczulony na więcej rzeczy, bądź na większe grupy, to badanie automatycznie robi się droższe, tak samo odczulacz, bo ma więcej składników.
Też słyszałam, że za samo badanie można zapłacić ok 1 500zł + leczenie. Jak oddajesz krew do badania nie masz pewności jaki wystawią Ci rachunek niestety :/
Są 4 metody sprawdzania na co zwierzę jest uczulone:
Poliklonalne przeciwciała
Monoklonalne przeciwciała
Testy śródskórne
ALLERCEPT (receptor FC epsilon RI alfa)

Dwie pierwsze sa bardzo niedokładne, moga pokazać nawet uczulenie na 10 alergenów gdy zwierzę ma uczulenie tylko na 1!
Śródskórne i ALLERCEPT bardzo dokładne ale tez jest jakas granica błędu.

Tak jak wsześniej napisane robimy badanie, potem "szczepionke'
Odczulanie może trwac od 6 m-cy nawet do konca zycia!
U starszych zwierząt gorszy efekt.
Koszt o jakim słyszałam to ok 1800 zl.
My jesteśmy w trakcie oczulania. H. wyszło uczulenie na dwie grupy. Za testy + szczepionkę zapłaciłam niecałe 1100zł
Chciałabym zimą zrobić testy alergiczne i - jeśli będzie to możliwe - odczulić mojego konia. Wypowiedzi w tym wątku są dośc stare, ale może macie jakieś nowe doświadczenia w tym temacie?
Jeden z wetów leczących wcześniej mojego konia tiwerdził, ze konieczne jest wyslanie próbek krwi do Niemiec. Wiem, jednak, że w Polsce też są firmy przygotowujące autoszczepionki. Możecie którąś polecić? 
Są firmy które mają swoje oddziały w Polsce lub współpracują z laboratoriami w Europie (robią to chyba tylko 2 laby w Europie). Twój lekarz pobiera krew i przesyła ją na polski adres, co dalej z nią to już nie wasz problem.
Zadzwoń do p.Golonki - bardzo, bardzo polecam, ja robiłam przez niego w Niemczech 2,5 lata temu i teraz powtarzam odczulanie u nich tez, bo zrobili świetna robotę wtedy.
edit:
ps: Odczulanie i tak  trzeba powtarzać,  czasami nawet pół roku.

Arimona, a jakie były efekty?
Że trzeba powtarzać, to wiem. Nie wiem jednak jak jest ze skutecznością. Wydaje mi się, że niezbyt wiele osoób decyduje się na odczulanie koni alergicznych i zastanawiam się dlaczego.
U mnie świetne i natychmiastowe. 🙂 Kon z 2gim stopniem COPD przestał się dusić, bo nie obchodziły go już tak bardzo alergeny na około.
A ze ma bardzo mocno alergie na takie całoroczne alergeny, to taki zabieg był dla niego ratunkiem w tam tej chwili zeby przychamowac rozwoj COPD.
A ludzi się nie decydują, bo za dużo to kosztuje, bo taka medycyna wydaje się zbyt magiczna (jak homeopatia) i wcale nie musi zadziałać u każdego konia tak zeby efekt był widoczny, bo:
1) przy zaawansowanym COPD, takie odczulenie tylko ułatwia życie koniowi, a nie leczy. Ta szczepionka nie jest zbawieniem od zepsutych pluć niestety ,a dużo osób tego oczekuje. Jak tego dochodzi tez trzymanie konia w nieodpowiednich warunkach albo braku odpowiedniego ruch. Wtedy nie pomoże raczej.
2) Alergenów w powietrzu może być tak dużo, ze taka szczepionka  nie da rady pomoc.

Działa na pewno bardzo dobrze na tych koni co maja problemy skórne (a nie oddechowe) od alergii, ale ludzi wola karmić wapnem, bo to jest taniej i dawać leki antyhistaminowe.
Polecam testy  Śródskórne robione przez zespół z  Pracowni Mikroskopii Elektronowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
50-375 Wrocław
ul. Kożuchowska 5b
http://microscopy.ar.wroc.pl/
Tel. 606 122 889,  698 684 962

koszt ok 200 zŁ,  potem dodatkowe bardziej szczegółowe badania jak ktoś chce i odczulanie. Najlepiej jednak robić oczywiście w momencie wystepwania objawów .
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
27 października 2010 13:25
o, fajnie, że jest taki wątek!

jakiś czas temu znalazłam takie laboratorium http://vetmedica.pl/testy_alergiczne_i_odczulania/
korzystał ktoś z ich usług?

rozmawiałam na ten temat z okulistą (u nas alergia powoduje zapalnie spojówek) i sama nie wiem czy robić czy nie, bo w naszym przypadku to może być toto lotek
U mnie świetne i natychmiastowe. 🙂 Kon z 2gim stopniem COPD przestał się dusić, bo nie obchodziły go już tak bardzo alergeny na około.


No to mam nadzieję, że mojego konia bedzie można odczulać, bo sytuacja jest podobna. Udaje mi się co prawda przez większość czasu utrzymywać konia w dobrej kondycji, jednak nawroty choroby się zdarzają.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się