DIY, czyli sprzęt wykonywany samodzielnie

mam pytanie. chce uszyć czaprako coś podobnego. i czy jak bd obszywać gąbkę tapicerską to z obu stron mam dać polar? czy jakiś inny materiał w miejscu  którym z koniem będzie się stykał?
deborah   koń by się uśmiał...
12 lutego 2009 20:21
polar nie jest dobry ni na spód ani na wierzch czapraka. idealnym materiałem jest bawełniany drelich.

w polar nawbijają sie włosy i trudno będzie doczyścic
hmm, a bawełna?
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
13 lutego 2009 18:07
Moglibyście mi podać wymiary czapraka (a najlepiej jakiś rysunek) i jak dobrze wyciąć grzbiet itp???
Z góry dzięki za pomoc :kwiatek:
helcia 

Ja odrysowałam sobie na materiale czaprak, a później siedziałam i wycinałam  😀
I nawet równo wyszło  🤣
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
13 lutego 2009 20:33
🙇 xXxNikaxXx dzięki ci dobra kobieto :kwiatek:
tyle że ja właśnie nie mam czapraka, bo nie mam konia 🙄. A na czaprak namówiłam babcie (ona ma talent do szycia, wyszywania itp. 😉). I ona mi zrobi w szachownice(no cóż ma się pomysły), tylko nie miałam właśnie tych wymiarów (i talentu by zrobić samej :lol🙂
a jak zrobić ładną lamówkę jak np. tu : http://okser.pl/sklep/images/busse/116307_1.jpg  ??
helcia  ja też nie mam konia  😕  Pożyczyłam od koleżanki i ciach ciach i coś tam wymodziłam  🙂
Tylko teraz jakoś po próbie uszycia owijek zgasł mi zapał do szycia czegokolwiek  😁
Po prostu nie mam do tego talentu  🙄


munky.     Kupić w pasmanterii i wszyć  😀  Na tym czapraku są chyba wszyte dwie lamówki grubsza i cieńsza.
faktycznie  😀 na szybko coś wkleiłam ;p ale chodzi mi o taką jak ta grubsza. bo ja takie beztalencie i nie mam żadnego wyobrażenia o tym jak zrobić czaprak ;p
munky.   😉  Z tego co pamiętam to na starej volcie coś było. To pozwole sobie : kopiuj, wklej  😀

Bierzesz gąbkę grubości 1 - 2 cm, zależy od tego, jaki gruby chcesz ten czaprak. Z tej gąbki wykrajasz połówkę czapraka, przymierzając do siodła, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Połówkę odrysowujesz na reszcie gąbki i masz dwa identyczne wykroje.
Kupujesz z metra solidny drelich. Flanela wygląda ślicznie i jest mięciutka, ale niestety dość szybko się przeciera.
Bierzesz po kolei każdy gąbkowy wykrój i fastrygujesz drelich tak, aby dość ciasno przylegał do gąbki po obu stronach. Lepiej weź dwa osobne kawałki materiału na obie strony i zostaw sobie trochę "zapasu " do odcięcia na wypadek, gdyby materiał się przesunął w trakcie szycia.
Teraz najgorsze, czyli pikowanie. Najwygodniej robi się to maszynowo przy użyciu specjalnej nakładki na igłę, którą prowadzi się wzdłuż poprzedniego szwu, aby równo pikować. Cieńszy czaprak możesz pikować w mniejszą kratkę, grubszy w większą albo zrezygnować z kratki i przeszyć tylko pojedynczymi szwami, tak jak czapraki tattini w szkocką kratkę.
Gdy masz już to zrobione, łączysz obie połówki. Zszywasz je złożone jedna do drugiej, jakbyś składała gotowy czaprak.
Teraz czas na taśmy. Możesz kupić gotowe taśmy do obszywania, albo użyć do tego pasków drelichu, tylko wtedy musisz podłożyć krawędzie pod spód. Obszywasz taśmą najpierw szew łączący obie połówki, po obu stronach ( wierzch i spód ), starając się, by grzbiet zbytnio nie wystawał (w ostateczności górny szew można spłaszczyć paroma uderzeniami młotka ). Następnie obcinasz wystające resztki materiału i obszywasz czaprak taśmą po obwodzie.
Jeszcze raz przymierzasz czaprak do siodła i zaznaczasz miejsca na uchwyty do siodła i na popręg. Uchwyty najlepiej zrobić z grubej taśmy, takiej jak na uchwyty toreb i plecaków. Jeśli masz elastyczne nici, wszyj nimi te uchwyty. Opal nitki i czaprak gotowy.
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
14 lutego 2009 14:20
jak wycinacie czaprak z gabki nalezy pamietac ze musi byc on wiekszy o ok 5-7 cm w zaleznosci od pozniejszych pikowan bo kurczy sie i material tez tak z 10cm dluzszy z kazdej strony.
najpierw wycinamy ksztalt czapraka potem materialu nastepnie pikujemy dopiero potem obszywamy i laczymy dwie czesci 🙂
Hej,mam pytanie...Czy jest możliwe żeby pikować ręcznie?o.OJA właśnie robię podkładki pod owijki i niestety nie mam maszyny... 😲
przejrzałam kilka stron wstecz ale nie znalazłam
czy ktoś mógłby mi wyjaśnić (najchętniej z rysunkiem) jak się robi takie rozcięcie na łopatce w derce? jak dokładnie materiał i jak to szyć?

byłabym bardzo wdzięczna.

o coś takeigo mi chodzi:

Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
15 lutego 2009 16:40
Kaprioleczka, bardzo prosto 🙂
wykrajasz derke tak jak normalna i do tego dwa trojkaty ( jesli masz derke ortalionowa, ortalion z polarem trojkaty robisz ortalionowe, jesli masz derke polarowa robisz trojkaty polarowe) te trojkaty powinny byc wysokie na ok 50cm i powinien byc ostrokątny.
rozcinasz derke na lopatce i wszywasz ten trojkat i gotowe 🙂
na poprzedniej stronie jest zdjecie derki ktora szylam wlasnie z rozcieciem na lopatce.
Ok...może to nie jest prawdziwe pikowanie ale cos się tam udało 🤣może niedługo skoncze podkłady i pokaże zdjęcia...  😀
wielkie dzięki Solina  🙇 :kwiatek:

ja co prawda od 2 lat szyję czaprak, ale może uda mi się przed jesienią i sie zbiorę i uszyję derkę polarową dla Kaprikorna 😉
na starej volcie były zdjęcia owijek które uszyłam, do tej pory je mam choć chwilowo nie uzywam.
deborah   koń by się uśmiał...
15 lutego 2009 17:24
Solina,  Jeśli w trójkącie zetniesz górę i zrobisz z niego wysoki trapez dużo łatwiej będzie Ci ten klin wykończyć i dużo łaniej będzie wyglądał od spodu
może sie złapie i uszyje dereczke dla mojego futrzaka ;p tylko jak mam ją zmierzyć? w sensie takim że od jakiego punktu do jakiego?? wiem tylko że od klaty piersiowej sie mierzy do tego miejsca pod zadem (zapomnialam jak to sie nazywa  🤬 ) ;p ogółem to mój ulubieniec to kucyk feliński więc ta derka będzie nieduża.
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
15 lutego 2009 20:08
deborah, ja z zewnatrz i wewnatrz naszywam na miejsce gdzie schodza sie szwy odwrocona "wiezyczke", czyli kwadrat z trojkatem
takie cos-- > ___
                    |    |
                    |    |
                    \  /
                   

munky.,
1.mierzy sie od klebu do rzepu ogonowego i to jest dlugosc derki w grzbiecie
2. od klatki piersiowej do zadu
3. od klebu do łokcia
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
18 lutego 2009 18:26
ja mam takie pytanie i zarazem prośbę
czy ktoś mógłby mi uszyć podkładkę taką jak na zdjęciu ale pikowaną na misiu , podnoszącą tył siodła?
wiem że ta jest żelowa ale chciałabym taką z materiału.
🙇 🙇 🙇
to może sie pochwale  🤣

oto moje <i korsik która pomagała> wypociny  😀 jeszcze nie skończone  😉
najprawdopodobniej dzisiaj jeszcze powstaną błękitne i ecru  🙂
Lovely, jaki materiał jest na wierzchu?
polarek  😉

edit:
no i powstały błękitne podkładki pikowane w romby  😍

foto słabe bo komórkowe i w ciemnym robione...
😉
wiecie gdzie kupić polar na derki? ten polar który teraz kupowałam, mimo ze gruby, jest całkiem inny niz ten z którego zazwyczaj są szyte derki...  ❓
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
23 lutego 2009 08:53
LOVELY, bo zazwyczaj ten gruby od tych z ktorego sa szyte derki jest inny bo duuzo duuzo cienszy.
derki sklepowe sa szyte z polaru o gramatuze ok 200, a gruby polar to ok 350-400. gruby polar bedzie taki troszke "misiowaty" nie powienien sie bardzo rozciagac.

a gdzie kupic? mysle ze najlepiej poszukac w googlach hurtowni tkanin/ polaru w twoich okolicach obdzwonic po ile za metr polaru o takiej i takiej gramaturze i na ile jest szeroki. porwonac ceny i jechac tam gdzie najtanszy.

w kraowie ceny za metr polaru 400 waha sie miedzy 18-36zl za metr


edit:
czaprak kolor ceglasty z czerwonymi wykonczeniami 🙂

LOVELY z jakiego materiału robiłaś podkładki ?? i czym je wypełniałaś ??
Wie ktos gdzie w Warszawie mozna tanio kupic błękitny ortalion? :kwiatek:
podkładki są z polaru wypełnine flizeliną <czy jakoś tak ;p zapomniałam jak toto sie nazywa >
a swoją drogą spisująsię switnie!! uszyłam trzy komplety i czekam na więcej polaru hih są grube i idealnie lezą na nogach 😉 nie brudzą się szybko, są grube, dobrze chronią a noga nie wygląda jak serdelek  😁
mam nawet foty  😎
pipulcowa   Nie ma złych koni, są tylko źli ludzie.
08 marca 2009 21:21
świetne rzeczy jestem pod wrażeniem!
mam pytanie skąd wytrzasnąć takie futro pod podkładkę? 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
08 marca 2009 21:41
Lovely super podkładki 😜
a te na zdjęciach pod owijkami jakie mają pikowanie?
tego wypełnienia (flizeliny?) są jakieś różne grubości czy jedna uniwersalna?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się