Obgryzanie drewnianych słupków i nie tylko

Ma ktoś pomysł jak zabezpieczyć drewniane paliki na pastwisku/wybiegu przed obgryzaniem?
Myślę, że smarowanie czymkolwiek nie ma sensu wszystko z deszczem spłynie.
Konie mają do dyspozycji sosnowe gałązki, ale pomimo tego ciągle nękają drewniane paliki.
Ma ktoś jakiś patent ?
tak, prąd.
tak, prąd.

Masz na myśli owinięcie palika drutem ?
Ja znam takie gady, które nawet prąd omijają 😁

Najpierw gryzły dolne żerdzie - założyłam prąd na dolnych i górnych.
Po niedługim czasie zaczęły jeść słupki - przy każdym z 600 słupków pociągnęłam prąd między górną a dolną taśmą - efekt?
Teraz jedzą słupki przy samej ziemi, a ja czekam na dzień, w którym będę gonić konie po wsi 😂 😂 😂
drey,  jak owiniesz palik drutem to prąd bedzie przebijał do drewna i nie będzie raził 😉 moje dziady nie zbliżają się do słupków, bo dechy są zabezpieczone tak, że gdy próbowałyby złapać dechę w zęby to by musiały władować głowę w taśmę/plecionkę/drut 😉 zwyczajny pastuch elektryczny plus izolatory. 

jeśli prąd nie zadziała to pora na kombinacje wszelakie 😉 niektórzy nieekologicznie stosują przepracowany olej, niektórzy uzywają drogich preparatów specjalistycznych 🙂
drey,  jak owiniesz palik drutem to prąd bedzie przebijał do drewna i nie będzie raził 😉 moje dziady nie zbliżają się do słupków, bo dechy są zabezpieczone tak, że gdy próbowałyby złapać dechę w zęby to by musiały władować głowę w taśmę/plecionkę/drut 😉 zwyczajny pastuch elektryczny plus izolatory. 

jeśli prąd nie zadziała to pora na kombinacje wszelakie 😉 niektórzy nieekologicznie stosują przepracowany olej, niektórzy uzywają drogich preparatów specjalistycznych 🙂


wiem, że jak owinę na gołe drewno to będzie przebijał, trochę na fizyce uważałam, no i z własnego doświadczenia,  😉
myślałam raczej o owinięciu palika jakąś folią albo czymś podobnym i na to owinąć drut , ale z kolei jak trawa urośnie i będzie dotykała tych zwojów, da to taki sam efekt , chyba że będzie się latało i wycinało trawę wkoło palików  😂 😂 😂
Przepracowany olej działa! Trzeba smarować delikatnie, żeby na dół nie ciekło.
Pytanie jak duże jest pastwisko i czy np. ogryzane są paliki w okolicach wyjścia. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta to można metr od drewnianych postawić pastucha na plastikowych kijkach, to chyba najskuteczniejszy sposób. U mnie się sprawdziło. Mam coś na wzór "podręcznego" wybiegu na zimę, nie jest wielki co prawda ale wiadomo że przy grudzie koniom i tak szaleć sie nie chce, raczej zjedzą siano, połażą chwilę i stoją tyłki wietrzą, a z nudów obrabiały ogrodzenie więc paliki poskutkowały.
Pytanie jak duże jest pastwisko i czy np. ogryzane są paliki w okolicach wyjścia. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta to można metr od drewnianych postawić pastucha na plastikowych kijkach, to chyba najskuteczniejszy sposób. U mnie się sprawdziło. Mam coś na wzór "podręcznego" wybiegu na zimę, nie jest wielki co prawda ale wiadomo że przy grudzie koniom i tak szaleć sie nie chce, raczej zjedzą siano, połażą chwilę i stoją tyłki wietrzą, a z nudów obrabiały ogrodzenie więc paliki poskutkowały.


u mnie to odpada bo wybieg jest jednocześnie ujeżdżalnią, poza tym równie dobrze mogłabym zrobić z samych plastikowych, ale one się wyginają
Przepalony olej działa oj działa !!!!!

U mnie moje to zabrały się nawet za paśniki - po przepałce im przeszło zdecydowanie - nie smakował podejrzewam !!!!
Polecam Crib Halt
który mod ośmiela się usuwać moje wpisy?, najlepszym środkiem jest olej+chili+pieprz, żaden koń już tego nie ruszy, a osobe która usuwa moje skuteczne wpisy pouczam o douczeniu się 🤬
Skaner-A gdyby ktoś nie usuną Twojego posta, to bym tak zrobiła, a teraz dupa  😫, przed chwilą obsmarowałam paliki smarem zapożyczonym od taty, temu kto to zrobił  🤬
Mój koń łykał na palikach. Smarowanie pomagała tylko na 1h ,a potem wogóle. Dlatego ja na słupki drewniane od góry powkręcałam izolatory te plastikowe (czy jak to się nazywa) taśma z prądem i tak samo niżej. (Możesz zrobić to pod takim kątem ,że zawsze przy próbie obgryzania koń się na to natknie). Pare razy próbowa i już nie obgryza. Pewnie przy ogrodzeniu całym drewniany taka inwestycja troche droga.
elena111 poczekam najpierw i zobaczę czy smar zadziała, jak nie to popróbuję, ja mam na szczęście tylko 16 drewnianych w tym 8 na wybiegu na którym stoją teraz
Hmmm napisałaś że mają do dyspozycji sosnowe gałązki ale może takie drewno ma więcej włókna? Na twoim miejscu spróbowała bym z łuską słonecznika do paszy i ewentualnie lepszym dostępem do różnych lizawek, a jeśli to nie pomoże to kombinuj z drutem. U nas konie też gryzły płoty, a po łusce słonecznika im przeszło. Nie gwarantuje że to zadziała bo powody takich zachowań mogą być różne.
Hmmm napisałaś że mają do dyspozycji sosnowe gałązki ale może takie drewno ma więcej włókna? Na twoim miejscu spróbowała bym z łuską słonecznika do paszy i ewentualnie lepszym dostępem do różnych lizawek, a jeśli to nie pomoże to kombinuj z drutem. U nas konie też gryzły płoty, a po łusce słonecznika im przeszło. Nie gwarantuje że to zadziała bo powody takich zachowań mogą być różne.


te paliki też są chyba z sosnowego zrobione, ale na 100 % nie jestem pewna, do lizawek też mają dostęp ale mało z nich korzystają,
a te łuski słonecznika gdzie mogę dostać ?  I  ile  i jak im to dawać, moczone ?
drey ta łuska to nie jest jakiś deficytowy towar. Ja nie wiem skąd dokładnie się u nas kupuje, ale widzę, że przez internet też można kupić. Choćby tutaj. Drugi wynik w google. A co do ilości u nas dostają tak mniej więcej po miarce zależnie który koń.
U nas często na plac wyrzucane są gałęzie olchy , konie obgryzają i są szczęśliwe  😉 Olcha jest dla nich najlepsza , choć mają ponad 10 ha do biegania to na widok drzewa zlatują się jak sępy .(potem mają czerwoną ślinę ,żeby nikt nie panikował że to krew  😁  )
U nas często na plac wyrzucane są gałęzie olchy , konie obgryzają i są szczęśliwe  😉 Olcha jest dla nich najlepsza , choć mają ponad 10 ha do biegania to na widok drzewa zlatują się jak sępy .(potem mają czerwoną ślinę ,żeby nikt nie panikował że to krew  😁  )


a po czym można teraz rozpoznać czy to olcha ?  moje umiejętności rozpoznawania gatunków drzew są bardzo małe  🙄
U mnie też obgryzają olchy, i sosny... Tylko że te moje nie są ścięte :/

Pałuję się z obgryzaniem drzew non stop i już mi ręce opadają  😵

A co do łuski słonecznika - ja mam cały paszowy słonecznik, to jakaś różnica?
jak kupię 10 kg  to mniej więcej na ile mi starczy przy 3 koniach ? 
10kg na 2 dni wystarczy
A co do łuski słonecznika - ja mam cały paszowy słonecznik, to jakaś różnica?


Sama łuska jest pozbawiona zawartości, czyli samego nasienia które jest dość wysoce energetyczne. Cały słonecznik też jest dobry tyle że wtedy daje się nieco mniej owsa. Wiadomo prosty rachunek.
U mnie też obgryzają olchy, i sosny... Tylko że te moje nie są ścięte :/

Pałuję się z obgryzaniem drzew non stop i już mi ręce opadają  😵

A co do łuski słonecznika - ja mam cały paszowy słonecznik, to jakaś różnica?


Słonecznik pomaga - sprawdzałam,  ale siemię lniane też jest skuteczne a łatwiej je dostać.
A na obgryzanie skuteczne jest malowanie emulsją - rozrobić z wodą i do spryskiwacza  - podpatrzyłam u leśników  i działa


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się