Koń jaki jest każdy widzi... czyli prezentacja maturalna

Z góry mówię, iż widziałam wątek o maturze, lecz było wszystko tak porozrzucane, że szkoda było tam się pakować. Szczególnie, że potrzebuję konkretnej pomocy 🙂
Moim tematem na maturę ustną jest:
„Koń, jaki jest, każdy widzi…” – omów występowanie i znaczenie motywu konia w literaturze i sztuce wybranych epok.
Tak jak z malarstwem nie będę mieć problemu, tak gorzej z literaturą.
Szczególnie, że chce się skupić na przedstawieniu konia jako silnego, odważnego, wykorzystywanego do bitew z kontrastującą rzeczywistością (poza paroma wyjątkami) czyli potulne zwierzę, płochliwe.
Do pracy wybrałam już Zaklinacza koni jako zwierzę strachliwę, ale i o ogromnej woli przetrwania oraz Apokalipsę św. Jana czyli koń symbolem mocy. Co byście jeszcze sugerowali?

Jeśli będzie jakiś problem to proszę o przeniesienie tematu i dziękuję za pomoc !
"Konik Garbusek" - Piotr Jerszow. Serio. Możesz powiązać z obecną sytuacją w Rosji.
Komisja się zachwyci.
No i "Nasza Szkapa" i "Łysek z pokładu Idy".
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 06:06
Cysia ale to TWOJA matura, nie nasza. Poszukaj trochę :/. Poczytaj...
Mrożek "Chcę być koniem" .
A serio: ty chcesz mówić O LITERATURZE nie czytając ?????  👀
Czy to temat z biologii?
Cysia ale to TWOJA matura, nie nasza. Poszukaj trochę :/. Poczytaj...


Dokładnie
Temat prosty, a pytanie na forum to zwykłe lepistwo
Nawet jak się w google wpisze temat - wyskoczy "milion" stron z odpowiedziami...  😵
_Gaga- temat wcale nie jest prosty. Trzeba ( w normalnym świecie) wykazać się dużą wiedzą o sztuce. I malarstwie i literaturze.
Przeanalizować, pokazać. Jak rozumiem od Biblii do Monty Robertsa.  😁 To wymaga z 10 lat przygotowań .
(...)
Tak jak z malarstwem nie będę mieć problemu, tak gorzej z literaturą.
(...)

Doprawdy? Z malarstwem bez problemu? Pogratulować. Ja bym miała. Większy niż z literaturą.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 06:35
Ale zasadniczo kiedyś matura była wyznacznikiem wykształcenia - ogólnego owszem, ale takiego że z maturzystą można było porozmawiać, podyskutować. Teraz jest papierkiem. Prezentacja maturalna to nie habilitacja. Ogarnięty licealista powinien ją zrobić niemal w biegu. Chyba mam dziwne wyobrażenie o maturze :/
Ale zasadniczo kiedyś matura była wyznacznikiem wykształcenia - ogólnego owszem, ale takiego że z maturzystą można było porozmawiać, podyskutować. Teraz jest papierkiem. Prezentacja maturalna to nie habilitacja. Ogarnięty licealista powinien ją zrobić niemal w biegu. Chyba mam dziwne wyobrażenie o maturze :/

W biegu zrobi jeśli czytał, oglądał obrazy. Była taka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Musi być jakaś MYŚL ilustrowana przykładami, oś. No, bo co? Obrazki z konikami?
http://artyzm.com/theme.php?id=8 - o taki wykaz znalazłam.  😵 Koń, faktycznie ,"jaki jest,każdy widzi", ale dlaczego i jak malowano koni to już inna bajka.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 06:48
Tania, ale chyba maturzysta jest w stanie wykrzesać z siebie MYŚL 😉)? Tylko musi pomyśleć 😉)
Tania, ale chyba maturzysta jest w stanie wykrzesać z siebie MYŚL 😉)? Tylko musi pomyśleć 😉)

No powinien chyba zacząć od tego, czy wie skąd się wziął tytuł jego prezentacji. Wie? Wątpię. A gdyby wiedział to byłby fajny punkt wyjścia.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 06:54
Bardzo fajny 🙂. Cudowny wręcz, ale .... Czytać trzeba 😉)
Pewnie szanowne grono pedagogiczne też nie wie. Poogląda obrazki, posłucha o .... Evansie.  😵
Jejku.... aż mi się myśleć o tym nie chce.
_Gaga- temat wcale nie jest prosty. 


kurcze no.. nie jestem maturzystą a wiem, że sięgnęłabym do Biblii (chociaż nijak nie jestem katoliczką) konkretnie Księgi Hioba. Poszukałabym też motywu konia w Koranie (wszak arabowie zakochani w rumakach) , jak również w arabskich / muzułmańskich podaniach (nie wiem czy w Koranie są opowieści o koniach arabskich ale ciekawy jest wątek Mahometa i jego bojowych klaczy, jak również opowiadanie o tym jak powstał "palec Mahometa" czy krwawa odmiana (nie pamiętam nazwy  :icon_redface🙂, potem cośtam o rydwanach i olimpiadach (ksiażki historyczne, moze mity?) jak również o Incitatusie , dalej średniowiecze, czyli koń bojowy itd itp... Dlatego uważam, że temat od strony literatury łatwy - ba miałabym problem z ograniczeniem literatury ;-)
Evansa bym raczej odpuściła 😉
No widzisz? Jak Ci się od razu rozrasta? Ile czasu jest na taką prezentację? Sam Incitatus to przedmiot sporów historyków.
Tak przekrojowo do nieszczęsnego Evansa to temat rzeka. Wymaga oczytania i wiedzy ogólnej. Ty jesteś z innego pokolenia, nie zapominaj.
Swoją drogą... Evans.... ciekawe czy ma świadomość...  😁
Jeśli już to ja bym Monty Robertsa brała.
Fakt rozrasta się zdecydowanie
Dlatego najpierw poszukałabym literatury kombinujac nad tym CO chcę napisać - czyli koń jaki konkretnie jest: piękny, straszny, bojowy, pracujący, dziki...
I zawsze odrobinę łatwiej okroić literatuję chyba ;-)

Ale prawda - na własnej maturze pisałam bite 5 godzin... kartek a4 kilka (nie pamiętam z 16 stron jak nie lepiej...) i ledwo ledwo zdążyłam... oczywiście o brudnipisie nie było mowy ;-) a i tak dostałam 4,5 za interpunkcję 😉 i poszłam na ustny...

O MR też możnaby napisać całą pracę... chociaż on ciekawie przełożył filozofię układania koni w pracę z trudną młodzieżą...
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 kwietnia 2014 07:20
No widzisz? Jak Ci się od razu rozrasta? Ile czasu jest na taką prezentację? Sam Incitatus to przedmiot sporów historyków.
Tak przekrojowo do nieszczęsnego Evansa to temat rzeka. Wymaga oczytania i wiedzy ogólnej. Ty jesteś z innego pokolenia, nie zapominaj.
Swoją drogą... Evans.... ciekawe czy ma świadomość...  😁
Jeśli już to ja bym Monty Robertsa brała.


No właśnie Taniu, Ty też jesteś z innego pokolenia  :kwiatek: Jak wybierze 5 książek i 3 obrazy i omówi je pobieżnie, bez jakiegokolwiek wgłębiania się, to i tak dostanie max punktów. To są realia obecnej matury, na ustnym polskim wymagają tylko tego, że mając temat o koniach trzeba mówić o koniach. Tak naprawdę to już nie sprawdza niczego.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 07:20
sztuki wizualne też spoko: od jaskiniowych cudownych w prostocie wizerunków źrebnych klaczy do symboliki Jeźdźców Apokalipsy Durera, od mocarnych kwadrygowych rumaków przez konne wizerunki władców do ... Lanszaftów (to też sztuka 😉 w końcu). Temat rzeka. Dobrze trzeba nurt wybrać. Zazdroszczę takich tematów.
To po co pomoc, skoro wymagają 5 ksiażek?
nie można ich przeczytac po prostu??

omnia ja nie zazdroszczę - czasu na prezentację bardzo mało, a literatury i sztuki tyle że trudno coś wybrać...
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 07:24
Gaga a ja zazdroszczę bo można wybrać ładniutki nurt i nim popłynąć. Co do 5 książek - no fakt? Po co pomoc?? 8/. Z samych lektur się wybierze...
omnia, ja popłynełam na swojej maturze (nei przyznam sięjak to dawno temu było)
Niewiele brakowało abym w 5 godzin nie zdążyła... a pisałam szybko 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 kwietnia 2014 07:27
[quote author=_Gaga link=topic=94532.msg2058124#msg2058124 date=1396592557]
To po co pomoc, skoro wymagają 5 ksiażek?
nie można ich przeczytac po prostu??
[/quote]

No właśnie - można. Tylko chyba większości się nie chce.

Tak mi się przypomniało jak jechałam jakiś czas temu autem i w radio leciały wiadomości "rozpoczniemy pozytywnym akcentem - 40% Polaków deklaruje, że w 2013 r. przeczytało książkę, z czego większość - więcej niż jedną!"  😵
No jak 5 to ja bym:
- tytuł wytłumaczyła- tak popolemizowała z nim
- "Konik Garbusek" - małe jest dzielne - przykład dla dzieci
- "Nasza Szkapa"- bida z nędzą
- "Łysek"- industrializacja
- Mrożek. - żarcik na koniec
Obrazki:
-jaskinia
- antyczne
- batalistyczne - portrety władców - koń podnosi wartość
- Kossaki - koń towarzysz w walce
- no i Evans obowiązkowo  😉

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 kwietnia 2014 07:33
No i wystarczy, a nawet jest aż nadto, bo cała prezentacja musi zmieścić się w 15 minutach wypowiedzi  😉
ej no... Evans nie maluje  🤣
[quote author=_Gaga link=topic=94532.msg2058137#msg2058137 date=1396593234]
ej no... Evans nie maluje  🤣
[/quote]
Hi!Hi! Pomieszało mi się. Fakt.
Ale można sztukę filmową dorzucić jako klamrę. I Redforda pokazać, to się panie z komisji wzruszą.
Znalazłam też:
http://muzeum.wieliczka.pl/wystawa-kon-w-malarstwie-polskim/
Można żywcem zerżnąć z opisu wystawy.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 07:36
Ja bym dorzuciła jeszcze apokalipsę św. Jana - te konie są tam bardzo plastyczne i mają spory wpływ na późniejsze dzieła róźnorakie 😉.
W "Potopie" jest też dużo o koniach.
i w Lotnej też dużo o koniach

a "Potop" za długi, on ma więcej niż 30 stron 😉 w ogóle ten Sienkiewicz jak się rozpisał to... jak na ja na maturze
hihihihi
http://www.desa.pl/pl/wystawy/Konie-jezdzcy-kawaleria-czyli-tradycja-polskiego-malarstwa.html
Tu też opis wystawy. Gotowe tezy i ładnie po polsku. Tylko obrazki wstawić.
W "Potopie" trzeba tylko przekartkować do sceny jak Bogumił Kmicica usiekł. Właśnie przy pokazywaniu mu swego konia.
O! I będzie współcześnie. Że koń to był symbol penisa i utajone sprawy gejów.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
04 kwietnia 2014 07:45
W "Krzyżakach" też są konie. I mam wrażenie że fryzyjskie się pojawiają jako hit i marzenie 😉).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się