tereska

Konto zarejstrowane: 28 grudnia 2008
Ostatnio online: 26 lipca 2024 o 18:42

Najnowsze posty użytkownika:

kącik skoków
autor: tereska dnia 02 lipca 2024 o 15:59
Nevermind, odpisała w komentarzu:
Dziękuję bardzo za szerokiej zainteresowanie sprawą . Dla tych co chcą poznać całokształt sytuacji a nie wyciagac wnioski po paru sekundach nagrania zapraszam do przeczytania:
Zacznę od tego że koń na filmie przyszedł do mnie ok 1,5 roku temu jako 6 latek z olbrzymim problemem behawioralnym . Jego zachowanie było niebezpieczne nie tylko dla Niego ale również dla wszystkich dookoła. Gdy znalazł się w sytuacji która go przerastała reagował olbrzymią eksplozją, kopiąc na oślep, dębując i wyrywając się z ręki człowieka .
Przy czym sytuacje te były bardzo przyziemne jak stanie na stanowisku do siodłania, przejście obok samochodu ,lub dziwnego przedmiotu. Rownież w boksie potrafił się zachowywać bardzo niebezpiecznie dla siebie kopiąc po ścianach i kratach bo np jakiś inny koń przeszedł korytarzem. Transportu też był dla niego trudny i czasem w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynał eksplozję np w koniowizie .
Jednocześnie pokazał mi że On poproprostu nie umie sobie poradzić z tymi emocjami , i nie zna innego wyjścia z trudnych dla niego sytuacji.
Pierwsze pół roku naszej współpracy to było poszukiwanie drogi do tego konia . Ale według mnie udało się , zrobił się bezpieczny dla siebie i ludzi , znaleźliśmy wspólny język a jego przymknięte, zrelaksowane oko codziennie mówi mi że jest w komforcie i zrozumieniu.
A teraz o sytuacji z filmu:
Zawody , upalny dzień. Po konkursach wieczorem z wszystkimi końmi wychodzę w ręku na spacer na trawę i do stawu który jest w pobliżu. Wszystkie konie chętnie wchodzą za mną by się schłodzić. Niektóre nawet tarzają się w wodzie. Wychodzimy po dwa konie na raz . Na koniec zostawiam tego z filmu, to najprawdopodobniej będzie dla niego nowa sytuacja i ciekawa jestem co przez ostatni rok rozwojowej współpracy udało się z nim osiągnąć.
Idzie w towarzystwie swojego końskiego kumpla i zarazem najbardziej doświadczonego konia .
Ku mojemu zdziwieniu i radości bardzo szybko wchodzi za mną i za swoimi końskim kolegą . Niestety ów doświadczony kolega który miał mu dać wsparcie zaraz po wejściu do wody entuzjastycznie zaczyna się nią bawić- chlupać wodą grzebiąc nogą.
To absolutnie przeraża mojego konia . Wyskakuje z wody wpadając w swój
" dawny stan " ...
Widzę , że jest źle z nim . Jednak próbuję odzyskać kontakt jednocześnie podejmuję próbę aby podszedł choć perę kroków w stronę wody . Wzmacniam dodatnie każdy ruch do przodu, smaczkiem lub marchewką .
Niestety bardzo bez efektu , popadł w swój dawny stan , który za chwilę może doprowadzić do utraty kontroli nad tym koniem. To jest moment ,że nawet powrót do stajni w danym stanie emocjonalny jest ryzykowny . Znam schemat tego zachowania , widzę to w jego oczach .
Jest moment w który zaczyna nieprzytomnie cofać się a z tyłu tuż za nim skarpa a na dole krzaki z jakimś grzęzawiskiem ... więc w ostateczności wprowadzam korektę która ma na celu przekierować jego uwagę na ruch wokół mnie a ponieważ nie było to dla niego oczywiste i łatwe do wykonania w tym momencie wykonuję sporą presję.
Efekt który osiągam jest zadowalający . Zwrócił na mnie uwagę, przeżuł , uspokoił Się i zaczął ze mną "rozmawiać" . Co umożliwiło bezpieczny powrót do stajni.
W danej sytuacji , znając
" repertuar " tego konia w sytuacjach które go przerastają wiem że w tym momencie stałam przed wyborem albo odzyskam jego uwagę i kontrolę nad nim albo stanie mu się krzywda . To jest moment kiedy sięgam do ostateczności ponieważ jestem za niego odpowiedzialna . Czy mogłam zrobić to inaczej - być może tak . Prawdopodobnie są lepsi ludzie którzy poradzili by sobie w znacznie ładniejszy sposób.
Czy stała mu się krzywda ? Raczej nie , dalej mnie lubi , nie stracił do mnie zaufania a uchroniłam go od samodzielnego galopu do stajni lub wpadnięcia do grzęzawiska . Najważniejsze dla mnie że ostatecznie wrócił do stajni skupiony na mnie i zrelaksowany jedząc trawę.
Czy popełniłam błąd biorąc go nad wodę? Być może tak , prawdopodobnie to nie był jeszcze czas dla niego a być może nieszczęśliwy zbieg okoliczności ( chlapanie wodą przez końskiego kolegę) wystraszyło go na dobre.
Ja naukę o nim wyciągnęłam .
Cała Korekta trwa ok 30- 40sekund , cały spacer ok 40 min jak nie więcej i zakończył się powrotem do totalnego spokoju . Z czego byłam niezmiernie zadowolona wiedząc co mogło się wydarzyć.
Z wyrazami szacunku
Daria Kobiernik
Siodło skokowe
autor: tereska dnia 27 czerwca 2024 o 08:18
Ale dziubek się rozłazi w trakcie jazdy.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: tereska dnia 24 czerwca 2024 o 16:39
Sonika, poszukaj innej stajni, skoro masz czas w tym tygodniu. Może uda Ci się jeszcze w ten teren pojechać gdzie indziej.
Perfekcyjny makijaż
autor: tereska dnia 21 czerwca 2024 o 18:43
Facella, ja też przeszłam na eveline wonder match. Ale nie trzyma się tak długo, więc po południu matuję się dodatkowo Rimmel Lasting finish podkład w pudrze.
KOTY
autor: tereska dnia 14 czerwca 2024 o 11:08
Fokusowa, ostatnio widziałam reklamę magic brush jako szczotki dla kotów. Może ktoś potwierdzi lub zaprzeczy?
Koniec z jeździectwem?
autor: tereska dnia 17 maja 2024 o 22:28
To jest przerażające i bardzo smutne, że odchodzą od jeździectwa ludzie z ogromną wiedzą i podejściem, których nie przekażą kolejnym adeptom.
COPD
autor: tereska dnia 16 maja 2024 o 12:54
Testy na alergię pokarmową, dobrze wiedzieć, czym nie karmić.
COPD
autor: tereska dnia 16 maja 2024 o 12:37
Ja nie po wielu latach, ale: pomyśl o podniesieniu odporności. U mnie po sterydzie przyplątała się gruda.
Pasze treściwe dobrze jest podawać na mokro.
M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)
autor: tereska dnia 15 kwietnia 2024 o 14:57
ajstaf, kupowałam też komodę i ławę, i tu wybrałam odbiór w sklepie meblowym w pobliżu, który ma ofertę BRW. Nie musi to być salon firmowy.
M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)
autor: tereska dnia 15 kwietnia 2024 o 12:37
Nie bardzo pamiętam, więc chyba było kompletne, może jakieś śrubki czy kołki trzeba było dokupić. Uszkodzeń nie było.
M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)
autor: tereska dnia 14 kwietnia 2024 o 18:45
Też mam Junonę z BRW w wynajętym mieszkaniu. Ponad 3 lata i nic się nie dzieje.
Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia
autor: tereska dnia 01 lutego 2024 o 09:31
rzepka, ja dawałam Mykostop według dawki dla bydła: 40-60g/szt
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: tereska dnia 18 stycznia 2024 o 09:28
DrKa, A nie chcesz mieszać paszy sama? Wtedy można spróbować podawać m.in. makuch słonecznikowy, makuch lniany, wytłoki jabłkowe, otręby ryżowe. Dietetyk powinien pomóc skomponować mieszankę. Ja tak robiłam i raz w tygodniu szykowałam pudełka.
Niestety nie znalazłam paszy gotowej, która byłaby odpowiednia.
Derki
autor: tereska dnia 12 stycznia 2024 o 08:49
Melanie, miałam 155 z przedłużaną szyją. Rozmiar normalny. Na wolnym wybiegu cały sezon wytrzymała w dobrym stanie. Potem sprzedałam konia i derkę.
termobuty
autor: tereska dnia 24 listopada 2023 o 09:14
Dementek, ja właśnie kupiłam śniegowce w Biedrze. Z zamkiem od przodu, więc i do jazdy się nadają.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: tereska dnia 14 listopada 2023 o 14:22
Tulula, ja w rozpisce od dietetyczki dla konia wrzodowego z rao dostałam m.in. 100 g mielonego ostropestu plamistego dziennie.
Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia
autor: tereska dnia 02 listopada 2023 o 09:15
Gillian, GARBNIKI I ZIOŁA GARBNIKOWE
🌿 Dziś o garbnikach, w tym o dębie, który konie sobie upodobały – i nic dziwnego 🙂 Zioła bogate w garbniki są jedzone przez konie często, gdyż mają dla tych zwierząt wiele zalet, związanych z typem pożywienia, budową przewodu pokarmowego i częstymi dolegliwościami: pomagają regulować fermentację w jelitach i są pomocne przy wrzodach, biegunkach, zapaleniach śluzówki żołądka i jelit. Często właściciele obawiają się pozwalać koniom jeść np gałązki dębu. Dlatego warto dowiedzieć o więcej o garbnikach, dębie i pokrewnych ziołach.
🍀 Garbniki i zioła garbnikowe mają działanie ściągające, przeciwbiegunkowe, antyseptyczne (przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe), przeciwzapalne, hamujące krwawienia, ochronne na błony śluzowe. Są stosowane jako odtrutki w zatruciu alkaloidami, białkami, metalami ciężkimi, wieloma lekami. Wiążą i neutralizują toksyny bakteryjne.
🌿 Garbniki dają odczucie cierpkiej, ściągającej goryczy, nie tak palącej i ostrej jak zioła goryczkowe czy z gorzkim mlecznym sokiem; przy dużej ilości takich ziół cierpnie język, jak przy jedzeniu twardych dzikich gruszek.
🌺 Zioła bogate w garbniki to liście, kora i galasy dębu, ziele i kłącze pięciornika gęsiego, liście maliny, jeżyny, poziomki, liście i kora wielu drzew (topoli, brzozy – 9 % garbników, gruszy i innych).
🍀 Cennym surowcem garbnikowym jest kora dębu a także jego gałązki, pączki i liście, o czym dobrze wiedzą konie i chętnie się nimi częstują. Kora zwiera 7 - 12% garbników, liście 5 - 20%. [za: Dr H. Różański, 2]. Młoda kora i liście zawierają fitoncydy hamujące rozwój grzybów, bakterii i wirusów. Kora dębu korzystnie działa przy wrzodach, biegunce, zapaleniu przewodu pokarmowego: ogranicza zapalenie błon śluzowych, odkaża, hamuje wysięki, lekko “utwardza” powierzchnię śluzówek, ale nie drażni ich, nie unieczynnia enzymów i nie hamuje trawienia. Działa przeciwkrwotocznie: składniki dębu obkurczają naczynia i osuszają tkankę, co pomaga hamować krwawienia z wrzodów żołądka, dziąseł, nosa, ran. Młoda kora i liście zwiększają krzepliwość krwi i wytrzymałość naczyń dzięki witaminie K i flawonoidom.[2]
🌿 Jedzenie żołędzi przez konie (i inne zwierzęta) nie dziwi, bo i dla ludzi były przez wieki ważnym pożywieniem. Garbniki nadają im gorycz, ale są też bogate w tłuszcze (do 15 %), białka, cukry, skrobię, białka, kwasy fenolowe, kwercytol. Konie lubią je jeść jesienią, gdy zbierają zapasy energii na przetrwanie zimy, a trawa pastwisk jest już mniej odżywcza. Szkodzą tylko, jak wszystko, w nadmiarze. Szkodzi też, gdy konie wypuszcza się na pusty wybieg bez siana a jedyne, co mogą tam jeść to płot, piach albo żołędzie.
🍀 W fitoterapii stosowane są też galasy dębowe i czysta tanina czyli mieszanina garbników: estrów kwasu galusowego i galoilogalusowego z glukozą [1]. „Polski Manuał Farmaceutyczny” z 1932 roku zaleca np przy biegunce koni taninę z dodatkiem goryczki, prawoślazu i jałowca, lub taninę z węglem drzewnym. Źródłem taniny są narośla spowodowane działaniem owadów, czyli galasy. Galasy krajowych dębów, zwane "dębowymi jabłkami", mają 10-15 % garbników a dębu egzotycznego do 40%. Stosowano je, jako sok lub proszek, przy chorobach skóry, ranach, biegunkach, zapaleniach śluzówek, bólu zębów.
Tekst i zdjęcie: Joanna Smulska
Źródła:
[1] Surowce recepturowe dawniej i dziś – tanina, Aptekarz polski, mgr farm. Joanna Bilek, dr hab. Maciej Bilek, 13/06/2021
[2] Quercus – dąb w fitoterapii, dr H. Różański 2009
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: tereska dnia 10 października 2023 o 12:39
Ja brałam z tej olejarni makuch lniany i słonecznikowy:
https://www.olvita.pl/kontakt
Odbierałam sama, ale wiem, że też wysyłają. Nie maja oferty na stronie, trzeba dzwonić i się umawiać. Na plus jest to, że pakują w worki taką ilość, jaką sobie klient życzy.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: tereska dnia 04 października 2023 o 14:59
ajstaf, a może namoczyć?
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 03 października 2023 o 12:46
Amelia, właśnie z powodu nietrwałości lnianego dostałam zalecenie dawać olej słonecznikowy.
Emigracja - czyli re-voltowicze i voltopiry rozsiani po świecie.
autor: tereska dnia 14 września 2023 o 11:42
No ja też jak Perlica.
Dzierzawa
autor: tereska dnia 13 września 2023 o 11:35
Będąc współdzierżawcą używałam swojego sprzętu między innymi właśnie po to, żeby mi nikt nie zarzucił, że nie dbam. Na szczęście pasowało na konia.

Oddając we współdzierżawę własnego konia powiedziałam na samym początku, czego oczekuję po każdym użyciu (umycia wędzidła, przetarcia popręgu chusteczkami do pupek, rozłożenia czapraka i podkładki do wyschnięcia itd.). Smarowałam olejem i czyściłam gruntowniej już sama.

Jak się pokaże co gdzie i kiedy odkładać, to przecież nikt nie rzuci siodła na ziemię, jeśli jest jakiś wieszak lub stojak pod ręką. W psb taki zwykły koziołek budowlany kosztuje z 15 zł...
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: tereska dnia 01 września 2023 o 14:48
zembria, Hartog Grass Mix odrobinę tańsza i ze smartem na allegro.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: tereska dnia 01 września 2023 o 13:35
kotbury, Osoba kształcąca się na studiach podyplomowych otrzymuje status słuchacza i nie posiada statusu studenta. Nie może więc skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: tereska dnia 25 sierpnia 2023 o 10:06
ekhem, mój wet podaje lydium zamiast zylexisu. Wychodzi taniej, a efekt jest.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: tereska dnia 23 sierpnia 2023 o 09:25
Puma, ja się przymierzałam i pytałam doradcę o dawkowanie. Odpowiedź dostałam taką:
"Paszę możemy traktować jako wyłączną treściwą przy założeniu, ze koń jest niewymagający jeśli chodzi o utrzymanie masy ciała (normalny lub wolny metabolizm) i w podstawie przyjmuje dobrej jakości siano w ilości min 1,5-2% swojej masy ciała."
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 01 sierpnia 2023 o 20:01
Czy jest pasza dla wrzodka, który ma uczulenie na lucernę i soję? Ktoś karmi czymś takim?
własna przydomowa stajnia
autor: tereska dnia 26 lipca 2023 o 08:07
Ze spadkiem na placu jest taki problem, że piasek też spływa razem z wodą po deszczu i szybko robi się jego mniej na górze i bardziej grząsko na dole.
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 20 lipca 2023 o 11:40
grey, ja dostałam takie info od dystrybutora, ale to było rok temu:
Epona`s Magenfein skrobia: 39% cukry: 2.9%

Epona Magenfein ma stosunkowo niskie zalecane dawkowanie do 1kg/dzień więc jeśli będzie Pani chciała je traktować jako paszę podstawową proszę wziąć pod uwagę ten fakt. Ze względu na bogaty skład ziół oraz dodatków wspierających trawienie i odporność nie nalezy jej podawać w ilościach jak inne pasze pełnoporcjowe (2-5kg/dzień). Zawartości skrobi nie są niskie ale przy takim dawkowaniu nie przekraczamy zalecanego poziomu nawet u koni wrzodowych (max 1gram na każdy 1g masy ciała/ porcję).

Pasze możemy traktować jako wyłączną treściwą przy założeniu, ze koń jest niewymagający jeśli chodzi o utrzymanie masy ciała (normalny lub wolny metabolizm) i w podstawie i przyjmuje dobrej jakości siano w ilości min 1,5-2% swojej masy ciała.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: tereska dnia 19 lipca 2023 o 20:29
A nie klei się to?
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: tereska dnia 19 lipca 2023 o 13:44
Ameena, jak do grzywy?
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: tereska dnia 18 lipca 2023 o 12:19
3f, Niestety nalicza mi 18 zł. Chciałam kupić Nuba Equi Rice - otręby ryżowe bilansowane 20 kg
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: tereska dnia 18 lipca 2023 o 07:55
3f, jest jakiś kod? Czy już nie działa?
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 11 lipca 2023 o 15:42
grey, ja wynik pierwszej gastro od dr. Borowicza dostałam: po 3 dniach zalecenia, po 5 dniach film. Z kontrolnej po miesiącu zalecenia, a po prawie dwóch miesiącach film.
Trzeba się niestety upominać.
żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło
autor: tereska dnia 22 czerwca 2023 o 10:51
kotbury, to będzie coś takiego jak Piuma?
https://sklep.bergo.pl/acavallo-piuma-air-release-featherlight-pad-podkladka-pod-siodlo
Przestałam jej używać, bo robiła mi ślady na plecach konia po jeździe.
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 20 czerwca 2023 o 09:41
siwaaa, a ile dajesz dziennie?
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 19 czerwca 2023 o 18:01
siwaaa, tak, wiem że trzeba dać więcej. Ale mam wrażenie, że z tych kapsułek nigdy wszystkiego się nie wysypie.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: tereska dnia 19 czerwca 2023 o 17:56
siwaaa, ja akurat wybrałam otreby ryżowe, chyba są bardziej popularne, ale nie wiem czy lepsze.
wrzody żołądka
autor: tereska dnia 19 czerwca 2023 o 13:11
beta-glukan daję ten, bo nienawidzę wysypywać z kapsułek:
https://allegro.pl/oferta/drozdze-yeast-ekstrakt-50-beta-glukan-25g-12583404396
sklepy internetowe
autor: tereska dnia 07 czerwca 2023 o 18:37
xxagaxx, ja się skusiłam, do tej pory miałam szczęście i do kontaktu, i do zwrotu do anulowanego zamówienia. A że nie pilne, więc zaryzykowałam 🙂
odrobaczanie
autor: tereska dnia 31 maja 2023 o 08:26
Kolor, jest jeszcze inna substancja czynna - moksydektyna, np. w Equimoxin. Była dawana?
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: tereska dnia 08 maja 2023 o 13:56
SzalonaBibi, no ale przecież termin rejestracji numeru stada jest przedłużony, więc do końca roku powinno działać po staremu.
Nic mi nie wychodzi!!! czyli dla "zdołowanych"
autor: tereska dnia 01 maja 2023 o 11:25
SzalonaBibi, bardzo współczuję.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: tereska dnia 27 kwietnia 2023 o 12:12
lenalena, moja jadła bez problemu
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: tereska dnia 27 kwietnia 2023 o 11:28
caverra_afk, Mi wet zalecił KEVIN BACON'S HOOF SOLUTION po podbiciu, kiedy miałam bardzo wrażliwą tylną część kopyta.
KOWALE
autor: tereska dnia 26 kwietnia 2023 o 11:20
190 kucie na przody
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: tereska dnia 25 kwietnia 2023 o 12:06
Jeżeli tylko dla papierka, to przecież może być jeden w wielu innych kursów instruktorskich, nie koniecznie PZJ.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: tereska dnia 25 kwietnia 2023 o 08:23
karolina_, kiedyś można było zwykłą zmianę przez kłus zrobić. Może nadal tak jest?