Liiza

Konto zarejstrowane: 26 listopada 2011

Najnowsze posty użytkownika:

Gniotownik - jaki? gdzie kupić używany?
autor: Liiza dnia 23 lutego 2012 o 14:28
Faktycznie gnieciony owies powinien być skarmiony tego samego dnia, później nadal nie jest trujący ale niestety traci większość cennych składników przez utlenianie po pozbawianiu go osłony z łuski. Ale jest dużo prostszy i tańszy sposób by ze zwykłego owsa zrobić bardzo fajną łatwo przyswajalną paszę. Jakiś czas temu dostałam taki przepis od p. Podkowy i muszę przyznać że działa. W stajni gdzie stoimy jest 30 koni, przy tej ilości w roku zdarzały się 2-3 kolki teraz przy "moczonym" owsie nie ma ich już od 9 miesięcy a i koniki mają lepszą kondycję. Istotne jest też szczególnie przy przekonywaniu właścicieli stajni że podaje się o 30% owsa mniej i osiąga się ten sam efekt żywieniowy przez lepsze wykorzystanie paszy. Załączam opis metody;

  Podkowa Marcin
„Jeśli chodzi o owies”  - dr. Łojek

Owies jest najczęściej podawanym koniom zbożem. Jest on bogatszy w
włókno, lecz gorzej przyswajalny dla konia niż inne zboża. Dzieje się
tak, ponieważ układ trawienny konia nie może poradzić sobie z łuską
otaczającą ziarno.

Gniecenie owsa częściowo załatwia sprawę zakładając, że owies zostanie
podany koniom w krótkim czasie po gnieceniu. Łuska nie stanowi już
przeszkody w strawieniu jądra ziarna, ale sama nadal nie jest trawiona.
Minusem gniecionego owsa jest jago podatność na utlenianie. Łuska owsa
zawiera witaminę E. Witamina E działa jak przeciwutleniacz chroniąc
wartości odżywcze w pokarmie. Gniecenie zboża przyspiesza utlenianie
tłuszczy a witamina E jest niszczona, chyba że zboże zostanie po
gnieceniu zaśrutowane co spowalnia opisany proces. Kolejnym minusem
podawania owsa gniecionego jest ogromna ilość pyłu, która może dodatkowo
podrażniać drogi oddechowe koni cierpiących na astmę lub COPD.

Moczenie owsa przez od 12 do 24 godzin przed jego podaniem może okazać
się najlepszym rozwiązaniem. Przez ten czas łuska staje się miękka i tym
samym łatwa do strawienia. Łuska owsa zawiera znaczące ilości witaminy
E, która jest niezbędna do budowy mięśni konia i poprawnego działania
systemu immunologicznego. Wewnętrzna część ziarna po namoczeniu staje
się żywym enzymem, co dodatkowo wspomaga trawienie. Kolejną zaletą
moczenia owsa jest jego czystość. Mocząc, wypłukujemy pył oraz nawóz
zalegający na owsie. Warto też pamiętać, że w momencie, gdy podajemy
namoczony owies podajemy też wodę, której nigdy za wiele w organizmie
konia, szczególnie tego pracującego.

Podawanie moczonego owsa
Owies nasiąka do objętości, na którą pozwala mu osmoza, dlatego powinno
się moczyć od 12 do 24 godzin. Po około dwóch dniach moczenia owies
zaczyna pękać i fermentować i nie powinien już być podawany koniom.
Jeśli do tej pory koń dostawał owies cały lub gnieciony to ilość
podawanego moczonego owsa powinna zostać zmniejszona o jedną trzecią.

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] pierwsze ostrzezenie za reklame- na 31 twoich postow zaledwie 9 nie zawiera nawiazania i nie wymienia pana podkowy.
Zioła uspokajajace
autor: Liiza dnia 20 lutego 2012 o 15:13
Kayra - Co prawda to nie bardzo w temacie tego wątku ale wszystkie te składniki znajdziesz u wspomnianego wyżej pana i to w kilkakrotnie niższej cenie, a do tego już w temacie ma zioła uspokajające również.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Liiza dnia 19 lutego 2012 o 08:22
Sankaritarina- dokładnie tak popieram w całości, podobnie dzieje się też z suplementami i ziołami. Nie ma efektów natychmiast a tym bardziej przy symbolicznej dawce.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 18 lutego 2012 o 17:41
Insomnia_90 , nie wiem do końca co chcesz osiągnać myślę że najlepiej zapytaj się p. Podkowy zawsze mi wyczerpująco odpowiadał.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 18 lutego 2012 o 17:25
Insomnia_90 - pierwszy preparat to 100% echinacea fajna sprawa na poprawę odporności ale u wspominanego tu Pana kupisz o połowę taniej, drugi preparat niema podanego składu więc niewiadomo co w nim jest.
KarolaHeliowa   - Faktycznie u p. Podkowy mieszanki nie są nafaszerowane melasą i cukrem jak u innych producentów z jednej strony to problem jeżeli mamy niejadka ale z drugiej wielka zaleta. Mój konik też jest wybredny więc zamawiam u ww Pana mieszanki granulowane na siemieniu lnianym z dodatkiem wyciągu ze stevii i jest tak jak napisała trusia Natomiast sąsiadka mojego konia w stajni, wcina mieszankę jesienno-zimową od niego bez żadnych dodatków, co koń to gust 🙂
Kwas hialuronowy
autor: Liiza dnia 14 lutego 2012 o 21:45
Grace Mobility Debremedu to kwas HA, siarczan chondroityny i witamina E + dodatek smakowy cukier + konserwant. LubrySyn to w zasadzie sam kwas HA + nośnik żelowy + konsetwant. W pierwszym jest większe stężenie kwasu hialuronowego. Jeżeli chodzi o przyswajalność to wszystko rozbija sie o wielkość łańcuchów molekół kwasu które standardowo są tak duże że nie przenikają przez ściany jelita. Ale ostatnio opracowano technologię "rozbicia" tych łańcuchów na krótsze co pozwoliło na produkcję przyswajalnych suplementów doustnych z kwasem Ha.
Kwas hialuronowy
autor: Liiza dnia 14 lutego 2012 o 19:47
W Unii Europejskiej wszystkie składy suplementów i leków są jawne. Derbymed Mobility HCC to kwas hialuronowy, siarczan chondroityny i witamina E reszta to cukier i konserwant. Cała tajemnica leży w dużej dawce.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Liiza dnia 11 lutego 2012 o 08:02
U p. Podkowy pojawił się jeszcze jeden (czwarty) tlenek magnezu 94% w dobrej cenie a co do cen nie przesadzajcie dziewczyny ten najtańszy podrożał o 2 zł. I tak jego suplementy są zdecydowanie najtańsze a magnez nawet wielokrotnie tańszy od innych.
sznurkersi - czyli natural w roznych odcieniach
autor: Liiza dnia 05 lutego 2012 o 19:17
Być. - dokładnie masz rację, ale to ola_koniczynka zaczęła dyskusję że tu drogo a tu tanio, więc tylko skomentowałyśmy jej wypowiedź. Ale skoro teraz piszesz że jednak ogłasza się że handluje to nieładnie jednak że napisała że nie handluje ! No i może faktycznie wystarczy 🙂
sznurkersi - czyli natural w roznych odcieniach
autor: Liiza dnia 05 lutego 2012 o 18:53
ola_koniczynka - wybacz ale ja też dokładnie tak jak milenka-falbana zrozumiałam Twoją wypowiedź jako reklamę swoich wyrobów. Bo jeśli nie to po co zamieszczasz link który wyraźnie sugeruje że produkujesz (w liczbie mnogiej) sticki, halterki, liny? Co do cen sprzętu czy kursów itd do naturalu czy są droższe od klasyki? Tak jak napisała Milenka koniki to po prostu drogie hobby. Można sobie kupić halterek na Allegro za 20zł. można sprawdzony przez mnóstwo ludzi u p.Podkowy za 50zł. można też kupić z takiej samej linki jak u niego halterek z metką p. Parellego a 120zł. Kwestia wyboru i zasobności portfela, ale sama przechodziłam ten etap oszczędzania na sprzęcie które w końcu okazywało się droższe od zakupu od razu sprawdzonego sprzętu.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 29 stycznia 2012 o 20:13
Najlepiej zapytaj u źródła - p.Podkowę, ja kupowałam pierwszy raz w październiku i pytałam o pochodzenie stąd wiem skąd kupuje. Faktycznie mówił że ma teraz taniej.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 29 stycznia 2012 o 19:33
Ciekawa sprawa bo według mojej wiedzy p.Podkowa kupuje hurtowo algi właśnie w Dodsonie.
makuch lniany -czy ktoś stosował?
autor: Liiza dnia 28 stycznia 2012 o 00:45
Makuch lniany to fajny źródło ale tylko włókna i białka, co do kwasów omega 3,6,9 i witaminach szczególnie rozpuszczalnych w tłuszczach to można o nich zapomnieć po kilku dniach od zmielenia - utleniają sie po pozbawieniu łuski. Proces degradacji przyspiesza też światło.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 26 stycznia 2012 o 17:30
Brzoza - to dość prosta sprawa im mniej żelaza tym tlenek magnezu jest jaśniejszy przykładem może być tlenek magnezu spożywczy 99%  od p. Podkowy, jest śnieżno biały i bardzo lekki. Żelazo wg najnowszych badań jest szkodliwe dla koni a praktycznie wszystkie konie mają go w nadmiarze w paszy. A to że producenci suplementów mają żelazo w składach swoich mieszanek wcale nie wynika z tego że dodają je do tych mieszanek, tylko dla tego że stosują tańsze składniki mieszanek, które są zanieczyszczone między innymi żelazem.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 26 stycznia 2012 o 13:37
ansc- Jeżeli mówisz że twój tlenek magnezu jest brązowy to lepiej go nie podawaj. Przy takim kolorze ma na pewno bardzo dużą zawartość żelaza.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 25 stycznia 2012 o 23:23
To nie takie proste, po pierwsze magnez nie występuje jako suplement w formie czystej a najczęściej w formie MgO - tlenku magnezu. Po drugie MgO ma bardzo różne objętości przy tej samej wadze. Im czystszy tym ma większą objętość. Więc ważenie na odległość jest mało przydatne chyba że ważymy dokładnie takisam tlenek.
Biotyna
autor: Liiza dnia 16 stycznia 2012 o 09:27
Dokładnie, zakłada się że efekty podawania biotyny widać po około pół roku. Więc nie ma co marudzić po miesiącu czy dwóch. Poza tym sama biotyna to nie wszystko, koń powinien mieć zbilansowaną całą dietę. Co do biotyny od p. Podkowy to jej zawartość w jego mieszankach jest bardzo wysoka w porównaniu do innych producentów (nie wspominając o Sukcesie gdzie jej prawie nie ma) popatrzcie na składy i przedewszystkim na jednostki miary w jakich składy są podawane. Ja podaję tą z krzemem od wiosny pierwszy efekt to była błyszcząca sierść i łatwość rozczesywania ogona na kopytach znacznie później (zaczęły rosnąć pod mniejszym kontem)
Biotyna
autor: Liiza dnia 16 stycznia 2012 o 00:09
Myślę że raczej to efekt dłuższego podawania bo w obu tych są drożdże. Podawanie biotyny daje efektu po wielu miesiącach, więc może się doczekałaś 🙂
strzykające stawy
autor: Liiza dnia 07 stycznia 2012 o 23:55
Hydrolizat kolagenu tak bo mam małe molekuły, żelatyna nie za bardzo, bo ma duże cząsteczki bardzo słabo wchłaniające się z przewodu pokarmowego. Kolagen + glukozamina i powinno być po problemie.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 03 stycznia 2012 o 11:54
nopebow- ten magnez jest w proszku, ja podaje koniom moczony owies wg przepisu dr. Łojka  (dostałam od p. Podkowy) i posypuje go magnezem z tryptofanem, konie jedzą bez problemów. Ale jeżeli podajesz ze zwykłym owsem lub inną paszą treściwą można ją tylko zmoczyć i wymieszać z nią magnez.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 02 stycznia 2012 o 16:03
Bardzo dobre rezultaty uspokajające daje połączenie tlenku magnezu z aminokwasem tryptofan (dostępny u ww Pana)
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 01 stycznia 2012 o 21:50
OK - magnez Cortaflexu fajny ale bzdurą jest to co piszą że 5g wystarczy dla konia wadze 500kg. Żeby był najczystszy trzeba go co najmniej 3 razy więcej by dał efekty a wtedy już nie jest taki wydajny.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 27 grudnia 2011 o 19:52
Grace -  Masz raję nie można kupować suplementów niewiadomego pochodzenia. Ale akurat p. Podkowa na oferowane suplementy ma certyfikaty i z łatwością można je od niego dostać (wiem z doświadczenia) w przeciwieństwie do innych nawet uznanych producentów.

dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 27 grudnia 2011 o 19:15
Klami - masz rację ale nie do końca, typowy kwas hialuronowy o dużych cząsteczkach (taki jaki podaje się przez iniekcję dostawowo) faktycznie wchłania się w przewodzie pokarmowym w małym procencie. Natomiast cała sztuka polega na kwasie h. w postaci małych cząsteczek (jest on wielokrotnie droższy i trudno dostępny) taki wchłania się bardzo dobrze.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 27 grudnia 2011 o 18:46
xxagaxx, Klami - a'propos Mobility HCC i Cortaflexu przy ostatniej dostawie miałam informację od p.Podkowy że będzie miał w ofercie kwas hialuronowy drobnocząsteczkowy i siarczan chondroityny podobno w konkurencyjnej cenie.

Lily - nikt nikogo nie wyklucza każdy daje swojemu koniowi co chce, piszemy tylko że cukier i żelazo jest beee bo wbrew pozorom mało kto o tym wie łącznie z wetami. Miałam identyczny problem jak Ty jeden z moich koni nie tolerował suplementów, metodą prób i błędów dzięki pomocy ww Pana znalazłam - z wielką chęcią je granulat minerałów na mikronizowanym siemieniu lnianym (bez cukrów)
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 27 grudnia 2011 o 15:31
Sankaritarina - nie do końca - tak i owszem jest u ludzi gdzie brak żelaza objawia się anemią, u konia takie efekty daje brak miedzi. W podstawowej diecie (w sianie) każdego konia jest za dużo żelaza. I niestety ten nadmiar nie jest obojętny gdyż blokuje on wchłanianie innych potrzebnych koniowi minerałów. Więc powinniśmy unikać dodatkowej suplementacji żelazem.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 27 grudnia 2011 o 12:52
Katja - niestety Chevinal to w 60% melasa czyli cukier, który pięknie rozwala kopyta na dodatek ma też żelazo do kompletu. Niestety większość producentów suplementów dodaje do wszystkiego cukry, są tanie a do tego konie bardzo chętnie jedzą takie suplementy, więc ich właściciele są zadowoleni. Podobnie jest z żelazem nie jest ono dodawane specjalnie, po prostu jest ono zanieczyszczeniem innych składników mieszanek, im mniejsza zawartość żelaza (np. w tlenku magnezu) tym jego cena wielokrotnie rośnie.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 15 grudnia 2011 o 20:51
equi.dream - skontaktuj się  p.Podkową ma wszystkie aminokwasy w super cenie i białko sojowe. Mnie robił mieszankę na zamówienie na miarę - działa 🙂
Zioła uspokajajace
autor: Liiza dnia 15 grudnia 2011 o 13:54
Tu macie fajne mieszanki ziołowe uspokajające, radykalne i łagodne - działają uspokajająco ale nie usypiają -http://www.podkowa-liny.pl/produkty.php?kategoria=14&lang=pl
Sprzęt do pracy naturalnej.
autor: Liiza dnia 08 grudnia 2011 o 11:39
Odgrzebię wątek bo u p.Podkowy jest akurat spora promocja świąteczna na sprzęt - minus 20% na liny, wodze i haltery.
www.podkowa-liny.pl
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Liiza dnia 26 listopada 2011 o 20:14
Gdzie dostane najtaniej glucosamine?

Dramka - tu masz tanio glukozaminę ale i kolagen - http://www.podkowa-liny.pl/produkty.php?kategoria=14&lang=pl