Dopasowanie siodła

No właśnie ale nie mam pojęcia o ile a tak wysyłać w ciemno to hmm.. trochę kosztowny interes. W ogóle to trochę dziwne te siodła na mojej bo:

- przy skokach unosił się tył co raczej wskazywałoby na siodło zbyt szerokie
- łęk ewidentnie za wąski
- ślady potu z wyraźne z przodu z tyłu niespecjalnie (a niby leci do tyłu)

I zastanawiam się czy przestrzeń dla kręgosłupa jest wystarczająco szeroka ale tego raczej "poszerzeniem" siodła się nie zmieni, prawda? Teraz jak mi kobyłka przytyła to jest prawdziwy koszmar bo nie mogę siodłać mocniej do tyłu - przez brzuchol popręg przesuwa się z powrotem tuż za przednie kończyny.
CROOPIE- dziękuję bardzo  :kwiatek:
Chciałby mi ktoś zaznaczyc gdzie maksymalnie daleko moge osiodłać w ujeżdżeniówkę tego krótkiego konia? muszę zachodzić na łopatkę czy nie?

Bay, zarzuć siodło na szyję, popychaj powoli za przedni łęk do tyłu, siodło samo znajdzie odpowiednie miejsce i się zatrzyma. Czemu chcesz go siodłać na łopatkach?


- przy skokach unosił się tył co raczej wskazywałoby na siodło zbyt szerokie
- łęk ewidentnie za wąski
- ślady potu z wyraźne z przodu z tyłu niespecjalnie (a niby leci do tyłu)



u mnie przy zbyt wąskim łeku, też tył się unosi przy skokach, a przy jeździe po płaskim leci na tył
Mia, moze zle to określiłam ale w skokówce pan z X-horse kazał mi siodłać tak, że poduszka zachodzi lekko na łopatkę a twarda część zaczyna się za nią, więc nie wiem jak z uj.
Nie mam bladego pojęcia czemu Ci tak kazał .. . Widziałam już krótsze konie i tam faktycznie trzeba było kombinować ale tutaj w ogóle bym się nie przejmowała. Najlepiej zrób tak jak napisałam, zrób zdjęcie i wstaw, ale jakoś nie sądzę, żeby była tragedia.
Bay niestety fakt, że powiedział Ci tak Pan z X-horse, niekoniecznie świadczy o tym, że miał rację 🙄
Jeżeli siodło rzeczywiście pasuje na konia to zrób tak jak mówi Mia i powinno to zadziałać
cieciorka   kocioł bałkański
08 listopada 2011 19:10
byla kiedyś mowa o skokówkach- one inaczej leżą, inaczej wyglądają. Bay, moze zrób zdjęcie, bedzie wiadomo o czym mowa?
Dobra, spróbuje Wam to wyjaśnić 😀 mistrzem painta nie jestem ale staram sie jakoś zobrazować. no więc skokówka:
jakoś tak:

w rysunku chodziło mi o to, że czerwona kropka to miejsce gdzie zaczyna się twarda terlica czy coś w tym stylu i to juz nie leży na łopatce jak siodłam. a część poduszki kolanowej z taką giętką, miękką terlicą (?) leży na łopatce bo podobno nie krepuje ruchów. jak siodłałam tak, że żaden fragment nie dotykał/nie leżał na łopatce to siodło było strasznie daleko i czapraki wyjeżdżały.

i co do ujeżdżeniówki:
czy mam siodłać tak,

że siodło 'dotyka' łopatki tak jak twarda część w skokówce tylko 'dotyka' łopatki a nie na niej leży, w sensie siodłać jakby skokówkę z odciętą tą częścią oddzieloną kreską na zdjęciu pierwszym

czy tak

że początek siodła uj zaczyna się tam gdzie początek siodła skokowego?

Prosze nie brac moich rysunków dosłownie, bo w rzeczywistości siodłam dalej/bliżej, nie umiem tego określić na obrazku :P a zdjęć takich nie mam.
Połóż ujeżdżeniówkę - weź przednią nogę do przodu - zobacz jak się cofa łopatka do tyłu. Ma być miejsce dla niej przed siodłem. Musisz tyle zostawić, żeby cofająca się łopatka nie uderzała w siodło.
wie ktoś może jak łęk niebieski winteca przekłada się na rozstawy łęków dla siodeł prestige, stubben i kieffer? 🙂
Witam,
co sądzicie o dopasowaniu tego siodła??
Nie jest zbyt wąskie?? Nie leci do tyłu??





Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
17 listopada 2011 17:10
rozstaw łęku 34 dla Euroridinga jakiemu rozmiarowi odpowiada w numeracji Stubbena albo Passiera?
Możecie się wypowiedzieć o tym siodle?To wintec, łęk czarny. Mam wrażenie że jest wąski, mimo że siodło ułozyło sie dalej za kłebem niz moje obecne, które leży jakies 3-4cm bardziej do przodu.Nie wiem, czy przez to że kobyła nie jest jakoś szalenie wykłebiona, ale ta przestrzeń nad kłebem jest spora. Po jeździe była trochę mniejsza, ale cały czas widziałam prześwit miedzy panelami.
Bez czapraka-przed czyszczeniem konia!!!!!! 😉
Za wąskie jest to siodło i te panele jakoś mi nie leżą :/
to samo chciałam właśnie napisać
No własnie takie mam podejrzenia niestety. Myslicie że wiekszy łek o 1 rozmiar(2?) mógłby cos poprawic?Bo ono też trochę chodzi mi na boki.
nie wiem jakie są różnice między rozmiarami w wintec,ale nawet 2 rozmiary większe myślę
To jest 30, nastepny to 31, 32 i 33-34
no 30 to dość wąski chyba jest ...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
19 listopada 2011 19:41
Czarny=30 to standard,
Palemce potrzebny by był zdaje się, że czerwony.
Rany, nie sadziłam że moja kobyła jest taka szeroka. Poprzednio miałam huberta M, czyli 29-ewidentnie nie leżało, przedni łek sterczał, panele z tyłu wrzynały się w grzbiet. Teraz mam ubo-podobno tez 29, ale inne panele-leży dużo lepeiej.A tu 30 za wąska 🤔. Chyba to ubo wcale nie jest 29 😉.A w tym wintecu może najpierw spróbuję łek niebieski, bo 2 cale róznicy to sporo przecież.Boje sie że przy czerwonym siodło sie położy.
Gillian   four letter word
19 listopada 2011 20:15
czy objawami za szerokiego siodła są przesuwanie się do przodu i uciekanie czapraka do tyłu? :/ dobrze pamiętam?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
19 listopada 2011 20:21
palemka mnie się zdaje, że nie o cale tu chodzi ino o cm.
A 1 cm przy tak sterczącym nad koniem siodle to może być za mało.
A podkładkę zawsze możesz upchać.

Gilian - mi się zsuwało jak stało sie przywąskie a w drugim przypadku jak było bardzo za szerokie a podkładka nie wystarczyła.
wie ktoś może jak łęk niebieski winteca przekłada się na rozstawy łęków dla siodeł prestige, stubben i kieffer? 🙂


Przyłączam się do pytania  :kwiatek:
Skoro wątek odżył - może ktoś powie kilka słów na temat siodła z poprzedniej strony.  :kwiatek:  Poszerzenie powinno coś dać? O jakieś 2 rozmiary? Albo jeszcze lepiej - znacie kogoś (dobrego) z moich okolic kto dopasowuje siodła.

Wkleję kilka dodatkowych zdjęć:



Gillian   four letter word
19 listopada 2011 20:42
ms_konik, przywąskie nie jest na pewno, raczej za szerokie. No to pora odkurzyc Mattesa :/
A na stronie pasi-konika piszą że to cale... 🤔
http://pasi-konik.pl/pl,product,398676,wintec,lek,wymienny,do,siodel.html
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
19 listopada 2011 21:14
No też widziałam ale to nielogiczne :/
Zaraz przyniosę ze stajenki miarkę wintec i obmierzę to się dowiemy,
zaciekawiło mnie to 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się