Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

falabana
A czemu w zasadzie chcesz kryć ? U mamy w rodowdzie neistety szału nie ma, raczej nie ma mowy o skonsolidowanym rodowdzie, może lepiej wybrać coś solidnego sprawdzonego, ze "zwartym" rodowdem ? Proszę nie odierz tego złoścliwie, ja po prostu chcę Ci uświadomić, że coraz więcej ludzi patrzy na matkę i na jej linię żeńską.
Qulester i jego potomstwo jest ekstra, ale imo on daje dość długawe źrebaki bo sam taki trochę jest i mógłby wyjść ekhem "jamnik"  😁
Z xo osobiście polecam Efekta, daje badzo wyrównane potomstwo, sam skakał ( i to jak!) i jego potomstwo też skacze.

dorota
Co to za klacz? Rodowód, zdjęcie, była kryta czy nie ?
Oczywiście nie czuję się urażona ale spróbuję mimo wszystko krycie klaczy usprawiedliwić bo nie chcę być podciągnięta pod "nastolatkę chcącą źrebaczka od klaczy NN bo tak, po fajowym ogierze" Potomstwo raczej dla siebie - oczywiście nie na zarobek.

Po stronie matki faktycznie "szału nie ma" ale dawała ona poprawne, ciekawe źrebaki a sama cieszyła się świetnym zdrowiem będąc całkiem intensywnie użytkowana. Z resztą tak naprawdę to bałagan w rodowodzie wprowadził ogier Bongo od NN - który mimo wszystko z tego co wiem bym całkiem ciekawym koniem. Jak sprawdzisz głębiej w jej rodowód do znajdziesz całkiem ciekawe trakeny. Ale masz absolutną rację - szału z rodowodem nie ma. Natomiast sama klacz jest całkiem poprawnie zbudowana, ma świetny charakter, b. dobry styl skoku (oraz chęć) nie jestem ekspertem ale sami oceńcie, i nie będę ukrywać, że możliwość przekazania bardzo ciekawej maści (nie, absolutnie nie zamierzam tu hodować konia ze względu na maść ale jest dodatkowym plusem - lepiej niż krycie przeciętnej klaczy bardzo przeciętnym izabelowatym ogierem. Klacz ma 6 lat i jeżeli w przyszłości będę chciała mieć od niej źrebaki, to nadchodzi okres kiedy warto byłoby postarać się o źrebaka i wpis do księgi. Jest jeszcze jeden powód ale na razie nie zamierzam się nim dzielić.
Dodam też, że jak mało osób za czasów jeździłam na obu jej rodzicach wiedząc jak sprawdzają się pod kątem użytkowania.

Ciekawa jestem twoich przemyśleń na moje uzasadnienie.
Ale wcale nie musisz się tłumaczyć, skora uznałaś że warto ją użytkować hodowlanie to przecież na własną odpowiedzialność i nie na zasadzie "bo ja chce słitaśnego źrebolka" (inną drogą to moje ulubione podejście  :hihi🙂. Nie znam klaczy, więc mogę ocenić to co wstawiłaś, w tym rodowód. Słusznie, imo, napisałaś o zdrowiu, to obecnie podstawa.
Ja mam "fisia" na punkcie linii żeńskich, dla mnie to po prostu "serce" końskiego rodowodu.
Tak czy siak jeśli zdecydujesz się na krycie to zdecydowanie polecam ogiery o dobrych, skonsolidowanych rodowodach, inbredowanie myślę nie zawadzi 🙂
Przyznam, że myślałam podobnie do Ciebie. Nie widzę powodu by się tłumaczyć ponieważ coś niecoś na temat koni wiem (o pewnych aspektach hodowli/użytkowania więcej, innych mniej). Przyznam, że ze względu na trochę zabałaganiony rodowód mojej SP to rozważałam nawet poważnie krycie folblutem, chociaż nie wiem czy właśnie tędy droga albo, no właśnie, jakiś mocniejszy inbred (na Cor de la bryere).  🤔

Swoją drogą, to w galerii masz kilka całkiem fajnych mlp  🙂 (miałam okazję poznać Halogena osobiście ale akurat jak był kontuzjowany - co z nim teraz się dzieje?)
jaki jest koszt sprowadzenia nasienia? co dalej z mrożonką? wysyłają w czymś w czym można ją jakiś czas trzymać czy od razu do kliniki musi jechać?
(oczywiście pomijając koszt danego nasienia)

Wysyłka około 100 euro, ale przy zamówieniu "zbiorowym" czy kilku porcjach na pewno sie opłaca. Wysyłają w kontenerze transportowym z którego po dotarciu trzeba przełożyć nasienie do własnego kontenera. Czesto weci posiadają kontenery i można sie dogadać. Albo w klinice gdzie bedziesz inseminować, albo nawet i u mnie 🙂 Można w tej postaci trzymać bardzo długo  😎
Ma to wiele zalet, szczególnie jak nasienie chce sie mieć z daleka. Jak zamawiacie świeże to trzeba zamówić odpowiednio wcześniej, co niesie rysyko ze klacz wyowuluje za wczesnie lub za poźno w stosunku do yterminu dostarczenia nasienia, a za wysyłke i tak sie płaci. Mrożonym inseminujesz kiedy chcesz bo masz je na miejscu, najlepiej w momencie owulacji lub krótko po. Polecam 🙂
Witajcie.To i ja poproszę o rade,jakim ogierem pokryc klacz hanowerską dość chętnie skaczącą?

Najlepiej hanowerskim. Polecam Celle, największy wybór.
Dziewczyny co można fajnego dla tego okazu:
http://www.bazakoni.pl/horse_109251.html  🙂
Rodowód nie ma jakiś powlający ale chce mieć po niej źrebola z tym że troszke powiększonego bo ma 160 w kapeluszu no i jest z niej taki troche kuń a chciałabym mieć coś lżejszego, a jak już mam zaźrebiać to chciałam czymś dobrym żeby chociaż ze strony ojca miało dobry papier. Tylko pozostaje pytanie czy iść w strone tego co ma już w papierach czy robić misz masz i już jakimś bardziej sportowym typem?
jakiego ogiera możecie polecić dla poprawnej klaczy młp.
Ważne żeby był wysoki i żeby przekazywał wzrost oraz żeby dawał poprawne, zdrowe fizycznie i psychicznie potomstwo 🙇
Martuha, polecam Domestosa, obecnie stoi u mnie,  daje bardzo dobre źrebaki, skoczne, fajne ruchowo i mają poukładane w głowach, ja mam po nim sporą stawkę i jestem zachwycona 😍
Jego ogłoszenie: http://swiatkoni.pl/announcements-display/horses-24835.html
Szukam anglojęzycznych artykułów i forum na temat popularnych na zachodzie ogierów ujeżdżeniowych. Czy ktoś mógłby podesłać mi jakieś linki? Będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
aneta23
Wpisz sobie w google dressage stallions, wyskakuje tego masa. Poza tym większość czołowych stajni dysponuje charakterystykami ogierów w kilku jezykach, głównie angielskim i niemieckim 🙂
Kilka przykładowych linków
http://www.stallions-online.net/international_competition_stallions.shtml

Sprehe
Blue Hors
Stutteri Ask
i chyba najlepsze SO w Niemczech - SO Celle (każdy ogier ma swoją zakładkę, z podanym rodowdem, wymiarami, wynikiem próby dzielności i zdjęciem.

Re-voltowiczki poszukuję jakiegoś ,że tak powiem sensownego ogiera z woj. pomorskiego lub okolic Elbląga. W grę wchodzi hanower, holsztyn, KWPN i Sp. Polecicie coś?  :kwiatek:
Jaka klacz ? Krycie naturalne czy inseminacja też wchodzi w grę? Jaki budżet?
Krycie raczej naturalne chyba ,że znajdzie się jakiś ciekawy co tylko inseminuję. Budżet -1000zł 
A klacz nie moja widziałam ją tylko kilka razy jak na razie to wstępne szukanie 😉
Klacz nieduża, między 153-155, drobnej budowy, nie zaźrebiana jeszcze. Ojciec -  KWPN /Holsztyn. matka -sp /Hanower.
Re-voltowiczki poszukuję jakiegoś ,że tak powiem sensownego ogiera z woj. pomorskiego lub okolic Elbląga. W grę wchodzi hanower, holsztyn, KWPN i Sp. Polecicie coś?  :kwiatek:


Typowego skoczka, czy dressażystę?
Polecę dwa, Santiego(Grudziądz) ,i Luxora, z tym ,że ten ostatni to typowy pingwin, i do tego tylko słomki

Przepraszam  🚫 ,ale może jakiś pony dla tej klaczy, może było by bliżej, np. Falk, super skoczek i do tego przekazuje tę cechę. 😀
[quote author=Kasija link=topic=5087.msg1251104#msg1251104 date=1325962140]
Re-voltowiczki poszukuję jakiegoś ,że tak powiem sensownego ogiera z woj. pomorskiego lub okolic Elbląga. W grę wchodzi hanower, holsztyn, KWPN i Sp. Polecicie coś?  :kwiatek:


Typowego skoczka, czy dressażystę?
Polecę dwa, Santiego(Grudziądz) ,i Luxora, z tym ,że ten ostatni to typowy pingwin, i do tego tylko słomki
[/quote]
Luxor raczej przekracza budżet.

Czy ktoś się oreintuje czy og. Star Turn (Stedinger) jest dostępny dla hodowców  👀 ?
armara, nie chodziło mi o oficjalne informacje o danym ogierze, bo te mogę sobie faktycznie z łatwością odszukać. Problem polega na tym, ze własciciele reklamując ogiera nie podają ewentualnych wad przekazywanych potomstwu. Tego typu informacje wymieniane są raczej przez dresażystów-użytkowników koni.
luxor mial być za 800? Czy coś wiadomo o zmianach?
Star Turn 2000zł, w zeszłym roku, teraz nie wiem, jak dla mnie na warunki polskie, za niesprawdzonego ogiera, to stanowczo za dużo.
Skoczka.
Santiego akurat nam osobiście. Miałam przyjemność luzakować przy nim jakiś czas temu. A wiesz możę jak on teraz skacze? Bo kiedyś miał problemy z rowami i kolorami..
Luxor? Nie znam możesz powiedzieć coś więcej albo dać jakieś namiary?  :kwiatek:

Pony raczej nie wchodzi w grę bo potem miałby iść pod siodło a znajoma na kucyka o wiele za duża  😎
800 zł + wysyłka + inseminacja. To już ponad 1000 zł, no i nie wiadomo czy za pierwszym razem załapie, więc pewnie trzeba liczyć przynajmniej 1500 zł.
Ja rozważam mocno użycie Luxora, a dla drugiej klaczy - nei mam pojęcia  😵

atena23
No to niestety nie pomogę 🙁
armara, nie chodziło mi o oficjalne informacje o danym ogierze, bo te mogę sobie faktycznie z łatwością odszukać. Problem polega na tym, ze własciciele reklamując ogiera nie podają ewentualnych wad przekazywanych potomstwu. Tego typu informacje wymieniane są raczej przez dresażystów-użytkowników koni.


Tego to Ci żaden właściciel ogiera na zachodzie, na pewno nie powie  🤣 jak jakiś ogier jest coś nie za bardzo ,to albo trafia do byłych krajów demoludów,
albo go się zgładza, podając, że padł na to ,czy na tamto  🙄
Zgadza sie, to własnie napisałam  🙂
Dlatego wybiłam sobie marzenia o kryciu zachodnimi ogierami, to hazard, jak na moją kieszeń za drogi. 🤣
A ja właśnie uważam, że warto tylko takimi i to tymi z najwyższej półki. Trzeba tylko dobrać odpowiedniego do swojej klaczy. Wyjątek kiedy chce się utrzymać daną rasę dla idei, piękna, itp. np. malopolską.
Bzdury Waśćka piszesz, ale nie będę dalej polemizować.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
07 stycznia 2012 19:46
armara, z ciekawości-czy myślałaś o użyciu xx?
Myślałam, ale nie widziałam dotąd niczego sensownego, jeśli znasz takowego to ja chętnie się dowiem czegoś więcej  :kwiatek:
aneta23, zmieniam zdanie co do ogierów z linii ujeżdżeniowych, tych rzeczywiście w Polsce nie ma dobrych , no może po za paroma. generalnie brak nam ogierów z linii Florestana, i Donnerhala
a wie ktoś coś o tym ogierze ?
http://allegro.pl/stanowka-ogier-holsztynski-idol-po-og-carbano-i2043124878.html
jakie daje potomstwo , w jakim kierunku sportowym , jaki charakter ?
wiem ze można zapytać u żródła , ale jak sami wiecie nie zawsze wszystkiego człek sie dowie 🙂
titina, hazard, ale czasami warto, mam klienta, który wybiera młode ogiery za mniejsze pieniądze, teraz za niektóre z nich zapłaciłby dwa razy tyle
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się