ciąża, wyźrebienie, źrebak

przepraszam że tak późno piszę,  tak usg było ,  źrebak jest jeden. Właśnie koń ma trochę zbędnej masy, mało chodzi .  musimy się wziąć w ruch  🙂
Małopolski, po Hai Bej


Gratulacje ! 💃
Gratuluję😉 U nas w końcu pojawiła się siara (termin na 28.04) 😉
A ja proszę o kciuki, jedna kobyła wczoraj inseminowana, druga pojechała do ogiera. Kurczę stresuję sie bardziej niż przy wyźrebieniach 🙂.

Co do inseminowanej to jestem prawie pewna, bo dała w tym roku źrebola, ale druga miała z 10 lat przerwy i ją bardziej przeżywam.

Kurcze, kurczę, kurczę.

A tu jeszcze czekać te 18 dni  😵
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
01 maja 2012 19:49
nasz chłopak zdrowo rośnie i już jest taaaaaaaaaaaaaki duży 🙂



Condina mały, a raczej duży jest prześliczny. Nie wstawiaj ciągle zdjęć, bo jeszcze mój mi się nie spodoba  🤣  😉 .
Jest po prostu cudny, teraz tak sobie wyobrażam swojego  😡
Sezon wyźrebień w Pankowie dobiegł końca 🙂 pomału będę przedstawiać sylwetki wszystkich źrebaczków. Zacznę od najmłodszego. Na zdjęciach 5-dniowy. Klaczka po og. Negro xx (Don Corleone x Dakota) od klaczy Biała Dama (Lord Alexander x Oskar):





faraa cudo!!
Jejciu jak ja wam zazdroszczę  😍
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
01 maja 2012 20:43
Aaale wam zazdroszczę źreboli. U nas dopiero fiordka pokryta więc do źrebaczka (o ile coś wyjdzie) jeszcze dłuuugo 😉
Dziewczyny, czy Wasze źrebaki pierwsze dni po wyjściu na zielone mają biegunkę? U nas co roku to samo, z tym, że nie chodzą na trawę konie tylko dostają koszone do żłobu i źrebaki mają biegunkę. Nie mogę przemówić do właściciela.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
01 maja 2012 21:30
faraa przesliczna dziewczynka, ale pokaż też mamusie 🙂 !

dycha  :kwiatek:
faraa cudowna!
echhhh a my jesteśmy w kropce...

Znów problemy (?) z inseminacją...
Klacz inseminowana na 16 dzień po wyźrebieniu (wcześniej się nie grzała). W związku z tym, ze ogier wyjeżdżał wraz z lekarzem postanowiliśmy podać chorulon i zainseminować by nie stracić tej rui. No i co? badaliśmy na 19 dzień, ciałko zółte i macica ewidentnie ciążowa, ale małego nie widać. Po 6 dniach przebadaliśmy ponownie i to samo.. Postanowiliśmy dać jej jeszcze kilka dni zanim zdecydujemy się na prostaglandynę.

Ktoś miał podobny przypadek? Jak się zakończył? Jaką decyzję podejmowaliście? Bo ja boję się, że my podamy, a mały gdzieś tam jednak jest 🙄
My 3 lata z rzędu mieliśmy przypadek, że klacz na 16-24 dzień wykazuje objawy pseudorujowe (tzn tak jakby ruja, ale nie na 100%) - macica jakby rujowa, jakieś tam już dojrzewające pęcherzyki, wet mówi kryć, ale ona ogiera za diabła nie przyjmie.  Więc sprawdzamy codziennie i nic. Na 30 dzień badamy - na 100% nie źrebna, czekać na ruję lub prostaglandyna. Czekamy. Na 60 dzień - ooo, źrebna!
W zeszłym roku już nawet przypominaliśmy wetowi jakie sa z nią cyrki, i mówię żeby dokładnie, dokładnie zbadał lewy jajnik. Znów na lewym jajniku pęchcerzyki, ale w powtórym badaniu przyznał, że nie spotkał się z czymś takim, a bada setki klaczy - mozliwe, że ten "pęcherzyk" to ciąża, która dopiero z czesem zejdzie na dół xD


Jeśli u "Ciebie" macica jest ciążowa chyba tym bardziej warto poczekać. Choć mogło się zdarzyć, ze klacz zaskoczyła i zresorbowała.  🙄
echhhh a my jesteśmy w kropce...

Znów problemy (?) z inseminacją...
Klacz inseminowana na 16 dzień po wyźrebieniu (wcześniej się nie grzała). W związku z tym, ze ogier wyjeżdżał wraz z lekarzem postanowiliśmy podać chorulon i zainseminować by nie stracić tej rui. No i co? badaliśmy na 19 dzień, ciałko zółte i macica ewidentnie ciążowa, ale małego nie widać. Po 6 dniach przebadaliśmy ponownie i to samo.. Postanowiliśmy dać jej jeszcze kilka dni zanim zdecydujemy się na prostaglandynę.

Ktoś miał podobny przypadek? Jak się zakończył? Jaką decyzję podejmowaliście? Bo ja boję się, że my podamy, a mały gdzieś tam jednak jest 🙄


inseminować dopiero na drugą ruję po porodzie, czyli na ok 30 dzien od porodu
calisaneri dzięki :kwiatek:,
Epikea
że jak? trzeba było czekać na drugą owulacje i wtedy by problemu niby nie było?
Kobyła pierwszą ruję miała ponad 2 tyg po źrebaku.. A dziś mijają 4 tyg. od inseminacji.
No i w końcu urodził nam się 4 dni po terminie, dziś ok pierwszej w nocy długo wyczekiwany czapraczy tarant po małopolskiej Charamie i wielkopolskim Raporcie. Za jakiś czas wrzucę zdj. 😉
Tak wygląda mamusia 🙂



ur. 1999r.
Dziewczyny, czy Wasze źrebaki pierwsze dni po wyjściu na zielone mają biegunkę? U nas co roku to samo, z tym, że nie chodzą na trawę konie tylko dostają koszone do żłobu i źrebaki mają biegunkę. Nie mogę przemówić do właściciela.


za dużo ,prawdopodobnie posypaliście nawozów.
tak mnie mądrzejsi uczyli
ze kryc mozna na "9"
a inseminowac na 30
od porodu rzecz jasna
[quote author=marysia550 link=topic=57.msg1389156#msg1389156 date=1335903923]
Dziewczyny, czy Wasze źrebaki pierwsze dni po wyjściu na zielone mają biegunkę? U nas co roku to samo, z tym, że nie chodzą na trawę konie tylko dostają koszone do żłobu i źrebaki mają biegunkę. Nie mogę przemówić do właściciela.


za dużo ,prawdopodobnie posypaliście nawozów.
[/quote]

na 99% nienawożone. Ale dopytam- dzięki za wskazówkę.
młody z naszej stajni  😍
Nasza klacz zaczęła 10 miesiąc. Do tej pory żywiona sianem i owsem, niestety nie mam dostępu do pastwiska.
Dziennie dostawała ok 3 kg owsa i siana do woli. Od tygodnia wprowadziłem do diety paszę Besterly Reprodic w ilości 2 kg oraz witaminy. Czy to wystarczy? Czy powinienem dawać więcej czy mniej? Klacz wyjada wszystko na poczekaniu, wiecznie jest głodna. Boję się żeby nie przedobrzyć. Ps pierwszy raz mam klacz w ciąży. Z góry dziękuję za jakieś fachowe rady od starych wyjadaczy 😉
Ramona 2004 napisz coś więcej, czy klacz ma ruch, czy tylko padoki i jest na nich cały dzień czy np 2 godziny. Jakiej rasy klacz?
Nikt Ci konkretnie nie odpowie nie wiedząc czy koń coś się rusza, jakich jest gabarytów itd.
Ja zwiększyłam jedzenie na początku 9 miesiąca, pod koniec 10 to już zmniejszyłam dawkowanie.
klacz rasy wlkp, 175 cm, ruch codziennie padok ok 5h plus delikatnie 2-3 razy w tygodniu stęp, kłus
nie wiem czy wystarczy info
Ja tam się nie znam, ale szukałam informacji, czerpałam też z wiedzy 2 lekarzy od rozrodu..
I z tego co się zorientowałam, na 9 bez sensu jest kryć mrożonym. Fakt "najlepiej" naturalnie, ale to też pojęcie względne.
Ponadto, im później tak na prawdę nastąpi 1 ruja po, tym szanse na skuteczne krycie/inseminacje są większe. Pytanie do bardziej doświadczonych: czy dobrze wnioskuję?

My wprawdzie inseminowaliśmy na 16 dzień, ale na chorulonie. Więc owulacja na bank wystąpiła później.. 
No nic, zobaczymy co to będzie.

Faraa, kryjecie w tym roku coś u Was Quamiro? Co jeśli można wiedzieć?
Zdjęcia klaczy
Nasz wczoraj urodzony maluch 10 h po narodzinach😉
karol870119 a jaki to papier to źrebię?
karol870119, ależ on ma przecudną dupkę. Po matce nie, bo ona siwa tak?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się