ciąża, wyźrebienie, źrebak

no trochę ma w dwie strony tą grzywę  🙂
Frania, śliczna ta Wasza pannica 🙂
nasz łobuz z dzisiaj


fruity_jelly
Przed chwilą miałam się upominać o zdjęcia. mały jest bardzo ładny i prościutki na nóżkach  😜 Jak masz więcej to wrzuć koniecznie 🙂
nie mam dużo zdjęć, bo mały zasuwał po całym wybiegu i trzeba było mu wiać z drogi a zdjęcia robić jak przyjął jakąś bardziej statyczną pozycję 😁
jeszcze dwa 🙂

Śliczny 🙂 Mama chyba już ok, prawda ?
tak, w przyszłym tygodniu już prawdopodobnie szwy ściągamy 🙂
a pilnuje młodego strasznie, chciał podejść zapoznać się z końmi na wybiegu obok to raz dwa został zagoniony do kąta i dostał klapsa.. zębami 😉
Dziewczyny czy dajecie klaczom źrebnym otręby?
Powtarzam czyjeś pytanie, bo też jestem ciekawa, na ile wyjmujecie lizawkę z boksu?
dycha My zabieramy na ok 3 tygodnie 😉 I dajemy stopniowo, żeby klacz nie dosadziła się od razu i wylizała całej.
czyli już taki miesięczny maluch może bez szkody sobie używać lizawki? naszemu się spodoba, pracuje ozorkiem ostro, ostatnio buty mi umył 😂

nasza dostawała otręby w meszu jak były, bo miałam tylko takie 'ludzkie' kupowane w spożywczym. teraz mam zamiar kupić duży wór w młynie i też dawać do meszu raz lub dwa w tygodniu, ponoć dobrze robią na mleczność u klaczy.
nieee, młode nie dosięgają, lizawki zawieszamy wyżej żeby tylko klacz trochę polizała. U źrebaka mogłoby to wywołać silną biegunkę. Choć jeżeli klacz zaczyna lizać sól, źrebak tez może dostać biegunki, zmienia się skład mleka. Weterynarz nam mówił żeby źrebak nie dotykał lizawki co najmniej do 6 miesiąca życia.
Racja z tą lizawką, nam żaden weterynarz niestety nie powiedział, ale samo wyszło w praktyce.

Nasz mały









Lizawki OK.

Co do otrębów chodzi mi o to, czy dawać klaczy już po urodzeniu czy dajecie pod koniec ciąży.
Ja swojej dałam, bo wet mnie nastraszył, że jak urodzi wcześniej to siary może nie być i lipa.
2 dni temu jej dałam i już ma cyce.
Nie wiem czy potrzebnie się wtrącam i nie przyśpieszam pewnych cyklów...
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
24 kwietnia 2012 13:15
fruity , montana gratki maluchow 🙂

u nas dziewczynka nowa mała na swiecie, ale jeszcze nie ma fot 🙂
A u nas trwa oczekiwanie na źrebaka. Kobyle mija już rok w ciąży  😵 Ale wczoraj był wet, zbadał, wszystko jest w porządku i wg niego poród nastąpi do końca tygodnia. Już się nie mogę doczekać aż będzie mały szkrab 🙂

Miewacie takie sytuacje, że tak długo klacz źrebaka nosi?
Condina, dzięki, czekamy na jeszcze jednego.

Zdaje się, że w tym roku to norma, "taki rok" jak to mówią
Nasza klacz też dość sporo przenosiła, jak na siebie, choć do roku jeszcze jej zabrakło, ale z kim się nie rozmawia, to wszyscy czekają dłuzej niz zwykle
Znajomemu też 4 kobyły przenosiły, i 3 jeszcze noszą.
2 po 14dni, 2 ponad dwadzieścia dni, a z tych 3 co noszą to jednej miesiąc mijał wczoraj...

Odpowie mi ktoś na temat tych otrąb...  :kwiatek:
dycha- ja nie daję i nie było problemów z siarą. Tu się wypowiadały osoby wcześniej, które dawały źrebnym jeszcze klaczom. Poszukaj w wątku.
Marysia550 ok, szukam.
Nie miałam pojęcia o tych lizawkach.... mój mały jak się urodził to cały czas lizał, ale on nie miał nigdy biegunki, nawet jak kobyła się grzała. A  już jak dostał własny boks to ciągle jakieś lizawki wymyśle dostawał,likit a to sół himalajska. Może to kwestia szczęścia,że nigdy nic mu jedzeniowego nie szkodzi.
Klaczka 25 kwiecień  2012  a teraz idę spać  😵 


edit ,poprawiłam  😡 
monia
Ale gigantka !
montana
Kawał ładnego chłopa 🙂
Condina :kwiatek:
montana, ale piękny chłopak!
monia, czemu maj? urodziła się za wcześnie?

u nas dzisiaj wet i jeśli nie będzie przeciwwskazań to ściągamy szwy u kobyły 😅 a mały rośnie, ma już 4 zęby i zaczyna łobuzować 😀iabeł:
[quote author=fruity_jelly link=topic=57.msg1383079#msg1383079 date=1335333370]
monia, czemu maj? urodziła się za wcześnie?
[/quote]
przypuszczam, że to pomyłka z przemęczenia 😉

monia gratulacje  😀
branka, czy ja dobrze pamiętam, że to Violka się ma źrebić, a źrebol po Le Duc?
monia zagina czasoprzestrzeń  😉 szacun  😁
Dziewczyny dzięki  :kwiatek:  już poprawiam tego maja , wybaczcie ale rano byłam tak padnięta 😁   Młoda dopiero zaczęła pić mleko sama , mam nadzieje że będzie dobrze .
Witam  :kwiatek: Czy wasze klacze po wyźrebieniu zrobiły się tragicznie chude? Pakuję w moją klacz specjalne granulki dla matek karmiących, siano ma pod dostatkiem i widać, że malutko przytyła. Jak mogę jeszcze ją trochę "podtuczyć"? Klacz naprawdę wygląda tragicznie.
Witam,  mam taki problem,  klacz zimnokrwista ( 3 lata 3 miesiące ) jest w 7 miesiącu ciąży zaczęło jej nabrzmiewać wymie ,  dlaczego tak wcześnie ? 
Unicorna, a nie ma zębów do robienia? Ile właściwie jest po wyźrebieniu? Bo kilka dni, czy miesiąc po wyźrebieniu to nie ma co liczyć na cuda, że będzie wyglądała jak przed zaźrebieniem.

Nora, klacz dobrze odrzywiana, teraz cieplej, paszy dostaje tyle co w mrozy to musi tą energię jakoś zgromadzić... A poza tym to kwestia genów, niektóre klacze mają wymię po 6 miesiącach, a inne 3 dni przed wyźrebieniem.
Nora a ruszasz ją? Może za dużo je, za mało chodzi...
Nie znam się na zimnuchach, ale to chyba wcześnie.
Robiłaś USG na wykluczenie bliźniaczej ciąży?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się