Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Pytanie do osób ścielących pelletem.
Ile worków miesięcznie Wam schodzi?
Ja dołączam się do pytania powyżej i proszę napiszcie też ile wrzucacie na początek i ile dorzucacie w ciągu tygodnia
Mam stajnie składającą się z 2 boksów 3x3,5m, konie wchodza i wychodzą kiedy chca, na noc sa zamykane w boksach, na pierwsze ścielenie dałam po 8 worków pelletu do kazdego boksu, z liczba worków idacych na dościelanie mam problem zeby tak dokładnie policzyc, tak usredniając idzie 1 worek tygodniowo na boks, czasem wiecej, zalezy od czasu ich pobytu w boksie, sprzatam 2 razy dziennie, rano i wieczorem, kupy wybieram, dosypuje suchy pellet, nie namaczam go, generalnie jestem bardzo zadowolona, dosyć łatwo się sprząta, konie maja super kopyta
Jeden koń u mnie, alergik stoi na pellecie. właścicielka kupiła taki dość ciemny pellet, chyba z liściastych drzew.
Nie puchnie tak jak "lava" i rozsypuje sie w pył.
Obawiam sie, ze koń zacznie kaszleć.
Zużycie 4-5 worków na tydzień.
Koń stoi na padoku od rana do 16. Sprzątam rano i wieczorem.
Lepiej sie to sprząta, niż len ale pellet szybciej sie robi mokry.
Hmm, to dużo, moje stoja na lavie, jest sucho, jeden mój kon ma RAO, stąd decyzja o takiej ściółce, tfu, tfu, nie kaszle
Mam do was pytanie po ile płacicie za trociny ?
Stosowal ktos te produkty?
ROKALE-EINSTREUZUSATZ - środek do walki z amoniakiem w boksie,
Służy do poprawy higieny w boksie koni. Redukuje nieprzyjemne zapachy, wiąże szkodliwe gazy w naturalny sposób i zapewnia zdrowy klimat w boksie.


ROKALE-EINSTREUZUSATZ zmniejsza agresywność moczu w ściółce, a przez to zapobiega problemom z kopytami i podrażnieniom śluzówki i górnych dróg oddechowych. Preparat przygotowany jest w postaci proszku, którym posypuje się ściółkę (słomę, trociny, itp.).Wystarcza już dawka 45-55g (2 miarki) tygodniowo na 1 boks - podana przede wszystkim w wilgotne miejsca.
Preparat rozprowadzany jest po boksie przez konia. Zwarte w preparacie eteryczne olejki odstraszają muchy i inne owady. Obornik ulega szybszemu rozkładowi, jego ilość zmniejsza się o około 20-30%.
stosowałam, jak konie stały na słomie i jeszcze nie wiedziałam, ze jeden ma RAO, ładnie pachniał ten proszek, ale jakos nie działał, przynajmniej nie zauważyłam róznicy, poza zapachem przez pół godziny po posypaniu, liczba much latem też się nie zmniejszyła, spektakularnie zmniejszyła się za to jak konie zostały przestawione na torfotrociny, było lato, muchy znikły ze stajni,
crazy,
u mnie w stajni jest stosowany, bardzo ładnie, intensywnie ziołowo pachnie. Stajnia jest angielska, nie czuć w ogóle "końskiego" zapachu, natomiast ciężko mi stwierdzić czy prawdą jest zmniejszenie ilości obornika, bo boksy są sprzątane dwa razy dziennie, a konie całodziennie padokowane.
Tak, ja stosuję. Miesiąc temu przestawiłam konia spowrotem na słomę, dziś był osłuchiwany przez weta i jest oddechowo bardzo dobrze. Nie wiem, czy obornik ulega szybszemu rozkładowi, bo koń na wybierane codziennie do czysta, ale w boksie pachnie bardzo przyjemnie. Nie mamy też żadnego problemu ze strzałkami. Stosuję mniejsze dawki, ale codziennie.
U mnie maja sprzatane raz na tydzien i niestety smierdzi amoniakiem, raczej nie mam opcji sprzatania codzienie, nie wyrobie z czasem, i zastanawiam sie czy cos pomoze, chociaz na noc, jak zamknieta jest stajnia i konie nie maja wyjscia wdychaja to, w dzien staram sie zbey wyszly na dwor, na spacer, drzwi sa tez otwarte to nie czuc.
Myslicie ze cos pomoze? czy lepiej ten spryskiwacz , jakis inny jeszcze z rokale jest?

Proszek na ściółkę i spryskiwacz, żeby odświeżyć powietrze nawet kilka razy dziennie. Spryskwiacza używałam w zamkniętej (szczelnie!) stajni, gdy koń mał sprzątane rzadziej. Dobrze radzi sobie ze smrodem amoniaku, pachniało bardzo przyjemnie.
crazy a na czym teraz trzymasz konie?
Może warto pod aktualną ściółkę wrzucić trochę lnu czy trocin czy pelletu - czegokolwiek, co mocno absorbuje mocz?
Pewnie lepiej by wciagala, ale sprzatane jest raz w tyg, stoja na slomie, i wentylacja kiepska, smierdzi przy wilgotnegoi pogodzie.. i jak konie maja areszt, dlatego nie wiem czy lepiej len podsypac pod , jak to kosztowo wyjdzie czy psikac
Np len czy torf dobrze absorbują również zapach i parowanie amoniaku. Psikanie tak na prawdę co najwyżej ów amoniak "przykryje"...
Przynajmniej tak mi się wydaje.
http://www.re-volta.pl/forum/index.php/topic,14920.0.html
Tu było trochę o preparatach osuszających, temat przewijał się tez w wątku o przydomowych stajniach zdaje się.
Len chyba lepiej wyglada niz torf co? nic sie nie stanie jak to sie przemiesza ze sloma? musialabym 1 balot  chyba wrzucic na raz? i na to slome? jaki to jest koszt
Myślę, że na pierwsze ścielenie to nawet więcej, tak, żeby się materacyk pod tą słomą zrobił. Nie pamiętam już, ile kostek na pierwsze ścielenie szło (teraz mam pellet), ale producenci piszą zwykle. Chociaż z drugiej strony, jak sprzątane do zera co tydzień, to bez sensu robić materac, tylko koszt. Mnie kusi wypróbowanie tych preparatów absorbujących- mamy ogiera takiego, który potwornie brudzi, ile mu nie pościelisz, to zje a resztę dokładniutko zgnoi biegając po boksie. Ale nie wiem, czy to by coś dało..
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

27 stycznia 2013 21:33
Dobra, zaczynam moją przygodę z peletem. Zobaczymy jak mi to wyjdzie. Mam konia syfiarza, mam nadzieję, że poradzę sobię z utrzymaniem porządku w boksie. Do czego wybieracie kupy? Pytam, ponieaż u nas nie ma płyty obornikowej, raz w tygodniu przyjeżdża pan rolnik, sprząta boksy i zabiera sobie wszystko. Na razie mam taczkę, ale nie zmieści mi się tam odchody z całego tygodnia.
Stajnia rozumiem pensjonatowa? Czy przy domu? Może dałoby się wygospodarować gdzieś jakiś mikro-kompostownik lub inne miejsce, z którego ów pan mógłby zabierać raz w tygodniu te kupy?
Teli jak przątam codziennie boksy pościelone trocinami, to wywożę minimum 1,5 maksimum 6 taczek z jednego boksu - licząc średnio 3 - z tygodnia uzbiera się tego 21 szt... bez miejsca w którym mogłabyś składać obornik - nie masz co zaczynac przygody z pelletem...
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

28 stycznia 2013 11:38
Kurde, kurde, kurde!!
Stajnia pensjonatowa. No dobra, musze pogadać z właścicielami.
No dobra, a siur też wybieracie codziennie?
Ja siki wybieram, bo śmierdzą... Poza tym to przecież podstawowe źródło amoniaku - znaczy szkodzi...
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

28 stycznia 2013 12:13
Dzięki _Gaga, .
A takie pytanie:
Jaka ściółka dla klaczy po BARDZO ciężkiej kolce (ponad miesiąc w klinice, operacja itp), kolka na 99% przez słomę.. Odpowiedź pewnie padnie trociny, ale kobyła ma potworną astmę, więc coś pylącego odpada.. Co polecacie?
Gillian   four letter word
28 stycznia 2013 14:24
torf albo len.
Fokusowa, jeżeli koń ma astmę to słoma mu nie przeszkadza???
Ze słomą było ok (koń tylko na noc i posiłki był w boksie), ale potem była kontuzja i kobyła musiała stać w boksie długi okres czasu. Przytkała się słomą, operacja, ledwo co uratowali małą.. 🙁 Teraz stała, żeby się zregenerować i znów zjadła słomę - następna kolka, tym razem obyło się na wychodzeniu konia przez całą noc..
To nie wiem jakim cudem. Mi wszyscy weci z jakimi rozmawiałam kazali przenieść konia na trociny jak wykryto u niego problemy z układem oddechowym
Da się, mój koń od początku grudnia wrócił na słomę. Jakieś trzy tygodnie temu był osłuchiwany przez wetkę i jest idealnie. Oczywiście słoma wybierana codziennie do czysta i bardzo dobrej jakości.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się