ciąża, wyźrebienie, źrebak

Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
09 kwietnia 2013 22:58
Dziewczyny sprawa, kupujemy konia do stajni. Klacz miala sie zrebic w maju mielismy jechac po nia w przyszlym tygodniu, dzisiaj dostaje info zeklacz lada dzien sie wyzrebi. Co robic wiezc ja teraz 100km, czy poczekac az maluch skonczy 2 tyg 👀
Nie powinno się przewozić klaczy od miesiąca przed wyźrebieniem- jestem w temacie, bo przyjechała do mnie źrebna klacz na zimę, ale że wiosna nie chciała wrócić, a termin wyźrebienia się niebezpiecznie zbliżył, to wróci do domu po"rozpakowaniu" się. W opinii dwóch weterynarzy - nie należy jej przewozić , bo klacz przed porodem wytwarza przeciwciała związane z miejscem pobytu.
Zairka
Nie wozić. Przywieźć możecie nawet wcześniej niż po ukończeniu 2 tyg., my w tamtym roku woziliśmy 7 dniowego i było ok 🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
10 kwietnia 2013 15:47
My przewoziliśmy ok.tygodniowego źrebaka z klaczą przyczepką do ogiera i nie było żadnego problemu.
Kasija, czyżby mamuśka chciała wam oszczędzić zachodu z kastracją malucha? 😲 Trzymam kciuki za maluszka żeby już ok było 🙂


No niestety na to wygląda  🤔 Ale już jest dobrze! 🙂 Już normalnie sika, opuchlizna zeszła 🙂
Już po wszystkim  😵  cholera tak się zablokowała ,że musiałam jej pomagać , oczywiście byłam sama bo chłopaki wybyli z domu  😤 
hszonszcz   wredny hszonszcz.
10 kwietnia 2013 20:25
monia, gratulacje! Świetny maluch!! Ogierek czy klaczka?
hszonszcz ogierek tak jak chciałam  😀  dzięki  :kwiatek: 
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
10 kwietnia 2013 20:28
Cudny, gratulacje! 💃
monia
Gratulacje, wielki chłop ! 🙂
Monia Cudny jest! No nie przeżyję tego, że nie przyjechałam w odwiedziny dzisiaj...  🤬
monia Kasija świetne maluchy 🙂
Ja już przebieram nogami i nie mogę się doczekać swojego maleństwa, z tej jednej strony cieszę się że nie wiedziałam, że Elise jest źrebna, bo bym chyba wrzodów z nerwów dostała. Już mi się po nocach źrebaki śnią...
Póki co nacieszam się maluchami w pracy, szczególnie jednym który jak mne widzi to przychodzi pod drzwi boksu i się odwraca żeby go po grzbiecie drapać- uwielbia to 😉

No i ponawiam pytanie odnośnie ogrodzenia, jak myślcie dać taśmę pastucha dodatkowo na trzeciej wysokości? Niżej? Boję się że tak jak jest teraz przez przypadek maluch mógłby przejść pod... chociaż generalnie jest tyle miejsca że rzadko konie stoją przy samym ogrodzeniu.
monia gratuluje! Fajny duży ogierek! 😲 Oby dobrze się chował 🙂
Szalona😉 dzięki 🙂 Zobaczysz zanim się obejrzysz to będziesz  w końcu mieć źrebaczka 😀
monia gratuluję chłopaka  :kwiatek:
Dzięki wielkie , jestem wykończona  👿 
Wiem, że szybko zleci.
Najważniejsze żeby tylko zdrowe maleństwo było i żeby wszystko przebiegło bez komplikacji. Reszta póki co nieistotna 🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
10 kwietnia 2013 22:29
Szalona😉 Może dla bezpieczeństwa zamontuj? Kto wie co młodym strzeli do łba.. chociaż jak parę razy pierdykło nasze, to już nie podchodzą, więc licho wie  🙄
monia kawał chłopaka 😀 a jakie nogi długie 😀
a ja sobie uświadomiłam, że rudy wiewiór w niedzielę skończy rok, ale ten czas leci 🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
10 kwietnia 2013 22:47
fruity_jelly, sto lat dla niego  😅
Postaram się o urodzinowe fotki, bo duży już jest ale paskudny jak noc listopadowa 😁
Najlepszego, nie ma co się dziwić. Roczniak  😂
Nasza wygląda tak, że ekhem. Przy czym jest lepiej niż w listopadzie grudniu, no dramat jakiś  😁 😵
fruity_jelly Czekamy na fotki  .


Moja klaczucha kończy rok dopiero 21 kwietnia, jest po tym samym ogierze co młody z dziś i właśnie się przekonałam, że będzie wielki .

armara dawaj fotki , jestem ciekawa jak rośnie  😜 
Napiszę tutaj bo chyba będziecie najbardziej w temacie😉
Chciałabym kupić jakąś książkę o hodowli i zastanawiam się między Pruskim, a Prawocheńskim. Którą "hodowle koni" bardziej polecacie? A może jest coś jeszcze innego co wyczerpałoby temat ciąży, porodu i wychowu źrebiąt?
monia
Zrobię, ale za czas jakiś, bo teraz się śmieje z niej, że jest parchem 😉
Nie nazywaj tak brzydko mojej ulubienicy voltowej

a w jakich boksach źrebią się wasze klacze - chodzi mi o wymiary

monia
gratulacje - niech sie zdrowo chowa
Mam pytanko do bardziej doświadczonych - moja klaczka właśnie wchodzi w 8 miesiąc. Bebzol jest spory jak na pierwsze źrebie i wokół wymion pojawiły się takie płaty tłuszczu/skóry. Miałam u siebie 3 źrebne klacze tylko z czego 2 do końca donosiły i nie miały takich "cyców" to normalne tzn. na zasadzie kobiecie piersi rosną - się przygotowuje do karmienia już pomału czy jak? Jakoś w szkole o tym nie uczyli. Nie jestem tym zaniepokojona czy coś ale ciekawość mnie tyka 🙂
powiekszanie sie wymienia w trakcie ciazy (nie tuz przed porodem tylko wlasnie w dziwnym czasie, jak u ciebie) jest podobno swiadectwem zapalenia lozyska i przygotowanie sie do poronienia..
zrob fotke.
kasia-pala jestes na 100% pewna, że to 8 miesiąc?

U nas w stajni były dwa takie przypadki "wielkich cyców" w tym okresie ciąży. W pierwszym źrebak urodził się zdrowy i o czasie. W drugim niestety nie.

kasia-pala, u kobył Brevy pojawiły się wymiona jak jaja na jakieś dwa miechy przed terminem, wet akurat był i stwierdził, że to na skutek braku ruchu (przymusowo parę dni musiały stać w stajni) przy konkretnym karmieniu. Napisz do niej może pw, to Ci poda więcej szczegółów 😉
777
Przecież się śmieję, wyłazi jej zimowa sierść i jej resztki (ostatnia warstwa) są rudawo-brązowe = paskudne i kłakowate 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się