Jak podac zioła ? PILNE

Mam do was pytanie ... mam kaszlącą klacz wet badał i postawił diagnozę że jest po prostu mega wrażliwa na choćby najmniejszy kurz. Zalecił na początek próbę pomoc jej ziołami tak więc zakupiłam dzisiaj :
owoc anyżu,
ziele tymianku,
owoc kopru włoskiego,
liście babki

zalecił tak - po łyżeczce każdego wsypać do szklanki zalać wrzątkiem poczekać aż ostygnie i dorzucić to do granulatu jakim ją karmię.
Moje pytanie jest następujące czy mam to wlać do granulatu razem z wodą czy odsączyć wodę i wrzucić tylko te zmoczone ziółka ( oczywiście wiem, że musi ostygnąć )
ponad to mam jeszcze jedno pytanie może podać jej do granulatu tylko ziółka zaparzone a wodą która odsączę oblać siano w siatce ?
Chcę jej to podać teraz na wieczorne karmienie po raz pierwszy - czy nie ma przeciwwskazań w podaniu tego na noc?
Czy to będzie mieszanka mocno wykrztuśna, zacznie po tym kaszleć bardziej by wykaszleć to co jej zalega ?
Podaj w całości.Nic się nie stanie.
Mam do was pytanie ... mam kaszlącą klacz wet badał i postawił diagnozę że jest po prostu mega wrażliwa na choćby najmniejszy kurz. Zalecił na początek próbę pomoc jej ziołami tak więc zakupiłam dzisiaj :
owoc anyżu,
ziele tymianku,
owoc kopru włoskiego,
liście babki

zalecił tak - po łyżeczce każdego wsypać do szklanki zalać wrzątkiem poczekać aż ostygnie i dorzucić to do granulatu jakim ją karmię.
Moje pytanie jest następujące czy mam to wlać do granulatu razem z wodą czy odsączyć wodę i wrzucić tylko te zmoczone ziółka ( oczywiście wiem, że musi ostygnąć )
ponad to mam jeszcze jedno pytanie może podać jej do granulatu tylko ziółka zaparzone a wodą która odsączę oblać siano w siatce ?
Chcę jej to podać teraz na wieczorne karmienie po raz pierwszy - czy nie ma przeciwwskazań w podaniu tego na noc?
Czy to będzie mieszanka mocno wykrztuśna, zacznie po tym kaszleć bardziej by wykaszleć to co jej zalega ?



Z ciekawości: co to za diagnoza lekarska "koń mego wrażliwy na choćby najmniejszy kurz" ? Alergia ? Robiłaś badania na alergeny ? Wet jest specjalistą pulmonologiem czy jakiś ogólny ? Jakich efektów i kiedy masz się spodziewać ? Pytam bo sama walczę z kaszlakiem.
Ja podaję: szałwia + podbiał + tymianek. Zaparzam w kubku na kawę. Gorące leję (napar + zioła) na paszę Marstall Sinfonie. Chwilę czekam aż będzie po prostu lekko ciepłe i podaję. Dwa razy dziennie. Koń się na to rzuca jak pies na kość. I kaszle dalej....
Cornella Wittek w "Medycynie naturalnej dla koni" tak pisze o ziołach, które przepisał twój wet:
Anyż: pomaga rozrzedzić śluz w nieżytach dróg oddechowych. Jest użyteczny w męczącym kaszlu. Uwaga: anyżowi przypisuje się pobudzanie do rui.
Tymianek: jest idealnym środkiem leczniczym w kaszlu, stanach zapalnych błon śluzowych i górnych dróg oddechowych
Koper włoski: działanie rozrzedzające śluz pomaga w kaszlu, zapaleniu oskrzeli i wycieku z nosa
Każde z powyższych ziół ma też dobroczynny wpływ na układ trawienny.
Nie robił badań na alergeny - chciłabym zrobiś endoskopię która jasno by postawila sprawę ale niestety wiaże się to z wyjazdem do kliniki na ktory mnie nie stać - podaje to drugi dzien narazie kaszlu nie zaobserwowałam ale też nie wsiadałam na nia a kaszel pojawia się zazwyczaj po kilku krokach kłusa - niestety ona nie chętnie to je :/ połowa zostaje na ścianach wiadra albo na jej nosie.
malwina.kupiec, a czemu endoskopia w klinice? Przecież to się normalnie w stajni robi.
malwina.kupiec endoskopia nie da całego obrazu. Byłam w takiej samej sytuacji. Należy zrobić bronchoskopię, która jest sporo droższa, ale da odpowiedź co jest przyczyną kaszlu: infekcja czy alergia.  Pobierane są wydzieliny z oskrzeli i płuc.
Podawanie samych  ziół  to za mało.
Bronchoskopię robi się w stajni
malwina.kupiec, Podaj w mniejszej ilości paszy + dodaj tartą marchew lub jabłko i dokładnie wymieszaj.
Nie zaszkodzi, zioła są dobre, ale badania trzeba zrobić.
Grace, bronchoskopia to endoskopia dróg oddechowych... To jest to samo, zatem nie widzę powodu dla którego miałoby być droższe..
Można oczywiscie pobrać materiał do wymazów aby zrobić antybiogram... i to może już generować dodatkowe koszty poza standardową endoskopią.
Gaga, bronchoskopia różni się od endoskopii, inne urządzenia i cel, Jedynie układ oddechowy ten sam  😉 Bronchoskopia ma na celu przede wszystkim pobranie materiału i robi się w znieczuleniu miejscowym. Endoskopie robi się raczej bez znieczulenia. Mój koń miał  i to i to więc sama widziałam różnicę. Ceny też się różnią  i nie jest to "wymysł" jednego veta. Ale jeśli gdzieś lekarz wykonuje bronchoskopię  taniej - to należy się tylko cieszyć.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
09 maja 2014 20:54
Grace, tu akurat _Gaga ma rację... Może cena różni się w zależności od tego, czy jest konieczność pobrania materiału, czy jest to samo oglądanie kamerą (i na logikę przy konieczności pobrania materiału znieczulenie będzie potrzebne - więc dochodzi także jego koszt), ale endoskopia to nazwa ogólna dla typu zabiegów wykonywanych za pomocą endoskopu, a nazwa bronchoskopia jest bardziej precyzyjną nazwą tego badania - określa, jakie miejsce lekarz chce oglądnąć/pobrać wycinek.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia
aniape ależ właśnie o tym pisałam.  Do endoskopii potrzebny jest tylko wziernik, przy bronchoskopii dochodzi rozrzedzenie wydzieliny i jej pobranie. Znieczulenie miejscowe a następnie diagnostyka. Zatem koszt jest wyższy. Wydaje mi się, że to trochę przepychanie się sztuka dla sztuki - w cennikach vetów funkcjonują dwa badania: endoskopia i bronchoskopia 😉
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
09 maja 2014 21:23
aniape ależ właśnie o tym pisałam.  Do endoskopii potrzebny jest tylko wziernik, przy bronchoskopii dochodzi rozrzedzenie wydzieliny i jej pobranie. Znieczulenie miejscowe a następnie diagnostyka. Zatem koszt jest wyższy.


Chodzi o to, że obie opisane przez Ciebie rzeczy są bronchoskopią - tylko cena różni się od tego, co w trakcie tej bronchoskopii jest robione. To nie przepychanie się a dyskusja o prawidłowej nomenklaturze  😉
OK, sądziłam, że chodzi o rodzaj badania a nie nomenklaturę. Ale i tak funkcjonują 2 nazwy i badania się  różnią. I co za tym koszt. Dalsza dyskusja o nomenklaturze to już chyba z autorką tego artykułu:

http://www.leczeniekoni.pl/tag/endoskopia-konie/
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
09 maja 2014 22:46
Każda bronchoskopia jest jednocześnie endoskopią (użycie nazwy endoskopia dróg oddechowych to to samo, co bronchoskopia), więc w artykule nie ma błędu. Ale endoskopią jest także artroskopia, gastroskopia czy kolonoskopia.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się