siano jako podstawowa pasza objętościowa

Orzeszkowa, wszystko to jest w sianie, z tym że po pokosach ta słoma niknie w sianie (jest jej niewiele w stosunku do masy siana) jest jasna, bo wypłukana a kup jako tako juz nie widac, bo sie rozmywają z deszczami i śniegiem i wchłaniają w ziemie. Robale na łąkach kośno pastwiskowych będą zawsze, bo ilu rolnikow odrobacza swoje zwierzęta? Jak czesto? Raz do roku?
(Dlatego trzeba odrobaczac konie te 3-4 razy do roku. )
A grzyby... no cóż, tez sobie w mniejszym lub wiekszym stopniu są pewnie obecne, stąd teraz tyle wynalazków typu parowniki, inhalatory... 😉


Co do nikniecia staroci w nowym sianie.
U nas w okolicy jest duzo łąk, ktore sie kosi raz i zbiera siano dla doplat. W zeszlym roku kilka takich łąk sobie wykosilismy, bo wlascicielom nawet bylo to na reke.
Byla jedna łąka, ktora rok wczesniej byla skoszona i do zeszlego roku "siano" bylo pozostawione na wałkach. Ten sasiad poprosil nas, abysmy mu to do doplat wykosili, wiec tez tylko skosilismy i reszte prac zostawilismy wlascicielowi, w koncu to nie bylo dla nas atrakcyjne siano. Jak juz bylo wiadomo, ze bedzie malo siana  z powodu suszy, ktos sobie przyjechal, zbelował i sprzedał... do podwarszawskich stajni... świeże razem ze starym... uwierz, ze wszystko razem wyglądało całkiem nieźle. Gorsze siano widywałam po stajniach :P
A co z ewentualna pleśnią czy robalami?


odpowiadam na Twoje wcześniejsze pytanie:

nie zauważyłem ani pleśni ani robali. Pleśni nie widać ani nie czuć, więc nie badamy siana na obecność pleśni. Koni nie odrobaczamy, bo w kupach badanych przez weterynarzy nie ma robali. Albo  są śladowe ilości. A decyzja czy i czym odrobaczać i tak należy do wetów (sami dr prawie hab z UP, żeby nie było że z Koziej Wólki). Przez 4 lata odrobaczaliśmy tylko raz.
A moj sąsiad dziś od rana nawozi łąki obornikiem...
No właśnie mój też. Jakas nowa moda. A ja z tych łąk mam siano później i teraz myślę- będzie siano czy nie będzie?

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi w temacie eko-nawozu.

Sąsiad (ten sam co teraz obornik wywala) radzi żeby ekologicznie sypać teraz wapnem. Pierwsze słyszę. Co Wy na to?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 kwietnia 2016 06:38
dziewczyny czy koś podawał siano w granulkach? To są zwykłe trawokulki, czy można tym zastąpić całkowicie siano?
http://ogloszenia.re-volta.pl/inne/szczegoly/56365?q=&kategoria=&lokalizacja=1&widok=0&strona=8
Rudzik. Balot waży okolo 200 kg, czyli zgadzało by się, ze jest to czyste siano. Załączony jest jakis dokument, niestety nic tam nie widze (z komórki).
Taki durny żart... a w czopkach nie mają? :P

Piece of Hay... wapnuje sie kwasne gleby, aby w nadmiarze nie wyrastały kwaśnolubne rośliny, ktore niszczą łąkę. Poza tym troche odkaza pastwisko.
Piece Of Hay, łąki wapnuje się późnym latem / wczesną jesienią... Jak teraz wrzucisz wapno efekt uzyskasz gdzieś koło ... grudnia 😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 kwietnia 2016 08:45
Rudzik. Balot waży okolo 200 kg, czyli zgadzało by się, ze jest to czyste siano. Załączony jest jakis dokument, niestety nic tam nie widze (z komórki).
Taki durny żart... a w czopkach nie mają? :P


Megane jest załączony dokument z Instytutu Weterynarii, ale na kompie też nie widać co jest w tym dokumencie. Nie ukrywam, że takie granulki wyeliminowały by u mnie problem kurzu, czopki w sumie też by się przydały, że też nikt jeszcze nie wymyślił  🤣
Rudzik, i co wkładałabyś te 10 kg czopków dziennie koniowi w... no w środek konia? 😁
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 kwietnia 2016 08:55
Gaga jeśli przestałby się przez to dusić- to tak  😁
jest granulowana lucerna i  trawokulki, mają je w Pro linen,  może to dostawca? i granulat jest Ok? Rudzik, zadzwoń, zapytaj się, zeskanują ci certifikat. I daj znać, bo to ciekawy kontakt.
[quote author=_Gaga link=topic=62364.msg2526313#msg2526313 date=1460188127]
Rudzik, i co wkładałabyś te 10 kg czopków dziennie koniowi w... no w środek konia? 😁
[/quote]
Jeśli byłyby w mocnym koncentracie, to zapewne nie az 10 kg 😉
Ciekawe, jak ze skarmianiem tego. To sie wczesniej namacza? Bo chyba jakby koń zjadł te powiedzmy 2,5 kg w ciągu godziny i to by napęczniało... to chyba jako dodatek tylko...
Megane, toć to normalne trawokulki, które bezpieczniej podawać moczone, bo pęcznieją...
Aaaaaa.... o ja goopia 😀 bo ja raz miałam takie bez namaczania, ale wielkości mandarynki i to bylo takie na wpół miękkie i podawalo sie bez namaczania. No ale granulatem nigdy nie spasałam, wiec nie wiedziałam 🙂
Dzięki 😉
Rozmawiałam z facetem. Cena jednej tony z transportem wyn.890 zł. 600 jeśli się zamówi całego tira czyli 24tony. 1m3 granulatu waży 600kg. Na 100 gr.granulatu potrzeba 300 gr.wody.
Dodaję dokument,który mi wysłał

BUCK   buttermilk buckskin
10 kwietnia 2016 16:06
Rozmawiałam z facetem.



zagadnęłaś może w jakich workach ?  🙂
Big-bag o wysokości 2 m na palecie o wymiarach 1,2x0,8 m = 1 tona. Jedyne opakowanie. 890 zł to cena dla wysyłki właśnie jednej tony i dlatego tak drogo w porównaniu do tych 600 zł, bo to kurierem jedzie.
BUCK   buttermilk buckskin
10 kwietnia 2016 18:54
Marek Klaster  dziękuję za informację 🙂  bardzo szkoda....... cena wielce atrakcyjna, ale nie mam żadnej możliwości ogarnięcia big bagów.... no cóż, trudno ......
🙂 ile czasu namawiałem rolnika żeby zastosował choćby "worki do ziemniaków" to tylko ja wiem 🙂 nie dał się namówić 🙂
Marek Klaster, w takich ilościach to chyba tylko hodowle bydła wezmą niestety 🙁
Jakby rolnik przebranżowił się na detal (worki jutowe 30 - 50 kg), byłaby pewnie szansa sprzedać koniarzom. A tak ciężko niestety 🙁
dokładnie tak jest niestety, ale pewnych rzeczy na chwilę obecną nie przeskoczę 🙁
podobną sytuację mam ze słomą w granulkach (taki typowy pellet ze słomy ale z dodatkiem siana w proporcji 800 kg słomy + 200 kg siana), tylko luz lub worki big-bag po 1 tonie, i tu niestety nawet nie chce przygotowywać palet do wysyłania po 1 tonie 🙁 a towar chociażby na podściółkę super i w fajnej cenie bo 420 zł/tona (big-bag + 50 zł) ale ilości tylko po 24 tony 🙁
I to jest właśnie problem.Na pierwszy raz,na próbę można zamówić tonę-ale 24?I co zrobić z reszta,jak się nie sprawdzi?Toz to kupa kasy....
Marek Klaster, taką słomę sama bym wzięła, ale nie 24 t 🙁
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
11 kwietnia 2016 07:03
wytłumaczcie mi proszę w czym jest problem z big bagiem? Nie można go wsadzić do stodoły i skarmiać sobie po te 10-20 kg dziennie? Wsypuje się na taczkę, albo przyczepkę i dowozi do boksu. Czy to się psuje po otwarciu? przecież to jest pellet, jeśli balot wytrzymuje cały sezon w stodole to big bag nie wytrzyma?

Nie ukrywam, że ściółka słomiana tez atrakcyjnie wygląda, więc może warto pomyśleć o mniejszych odbiorcach? W chwili obecnej najtaniej ma chyba EquiStraw, niecałe 700zł za tonę z dostawą, więc Wasza cena Marek Klaster jest mocno konkurencyjna.
BUCK   buttermilk buckskin
11 kwietnia 2016 07:17
wytłumaczcie mi proszę w czym jest problem z big bagiem? Nie można go wsadzić do stodoły i skarmiać sobie po te 10-20 kg dziennie?

nie uniosę  😉  nie ma stodoły w pensjonacie...... jest strych nad stajnią na siano, a wiata na słomę, worki z owsem w garażu właścicielki 😉 inne worki mogłabym tam zrzucić, ale big baga ?  zwyczajowo kurierzy i tak mają pretensję gdy przywożą "moje" worki ważące po 30 kg.  taczką przewożę spod bramy do paki.  big bag to jednak wyzwanie transportowe......
Rudzik, nie ściągnę z auta. Nawet jeśli pomoże mi Pan Tato, to 1 t nie damy rady ściągnąć 🙁
Poza tym wygoda żadna - ciężko coś z BB wyjąć - szczególnie gdy mówimy o ściółce.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
11 kwietnia 2016 11:12
i tylko tyle? bo rozumiem, że nie chodzi o to że się szybko przeterminuje?
Więc jeśli mam wózek widłowy pod ręką, wolną stodołę i kochanych stajennych, którzy mi codziennie łopatą z BB pellet na taczkę załadują i przewiozą pod boks to żaden problem? na dwa konie-zaznaczam.
Rudzik, pytanie czy wózek am wystarczające:
a) udźwig
b) wysięg
BB - szczególnie tego typu potrafią być dość wysokie razem z uchem.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
11 kwietnia 2016 12:21
Gaga tym wózkiem ściągali mi tonową paletę z pelletem z ciężarówki, więc chyba ma odpowiednie parametry. O sprzęt się nie martwię bo zaplecze maszynowe w Naszej stajni jest spore, jak nie wózek, to HDS na przyczepie, albo kopara albo inny cud techniki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się