Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Alaska, Derma Vital nie znam (podawałam raz jeden worek, zatem nie jest to wyznacznik)
Za to Horse Vital Plus na moich koniach szał robi od lat. Wybłyszczone, zajabłkowane. Ba - wyglądają na tym lepiej, niż na Chevinalu 🙂 Nie wiem dlaczego Eggersmann - tak pasze, jak i suplementy traktuje się często jak jakąś słabą markę.
Ok ceny nie są wysokie (przynajmniej w galopadzie), ale jakość moim zdaniem nie odbiega od standardów innych , bardziej znanych producentów 🙂
Gaga ja odnoszę wrażenie, że dawniej Eggerssmann był jedna z wiodących marek i dobrze się sprawdzał, a teraz jakoś zniknął w natłoku wielu różnych nowych pasz. Ta paszę chyba na razie sobie podaruję, może innym razem, bo znalazłam inny ciekawy dodatek, który wydaje się dla nas odpowiedni: http://www.eggersmann.pl/pasze/126_Kraeutermineral_getreidefrei.html Miedź i cynk częściowo w postaci chelatów, nie ma żelaza, z ziołami, cena też w porządku.
Potwierdzam co mówi _Gaga,, koleżanka w stajni używała Horse Vital, patrzyłam sceptycznie ale to co te witaminy robią z moim koniem... od tego czasu też tylko ich używam 🙂
🚫 bo to już trochę na wątek o suplementach, ale inne dodatki mineralne z Egg też tak dobrze Wam się sprawdzają? Gaga liczę na Twoją opinię 🙂 .
Ja używałam Osteomin dla źrebaków - było to parę lat temu, ale z tego co pamiętam był ok.
Horse vital plus używałam/używam przemiennie z innymi podstawowymi suplementami dla koni w pensjonacie i potwierdzam opinię Gagi
W okresie pastwiskowym używam "cukierków mineralnych" dla własnych koni - te niepracujące gdy są na trawie nie dostają treściwego, więc wygodnie jest wsadzić w kieszeń kilka cuksów i podać na pastwisku, również sobie chwalę.
Z pasz używałam tylko Senior  i to jeden worek, więc trudno po takiej ilości stwierdzić efekty - chętnie pobierana, mi zależało na koncentracji witamin i minerałów w małej dawce objętościowo, a te pasze są dość skoncentrowane pod tym względem i wyważone, skład ok - jedyny minus to dla konia niepracującego zawartość melasy (pewnie dlatego stały się mało popularne od kiedy zrobiło się halo o cukry w paszach, a przecież jak koń pracuje to tych cukrów potrzebuje 😉).
Alaska, fajne te peletki. Podobny skład ma to musli eggersmanna;

http://www.animavet.pl/eggersmann-struktur-getreidefrei-15-kg.html.  Kiedyś dawałam  koniowi rekowalescentowi - chętnie zjadane było. Z tym, że są śladowe ilości żelaza.
🚫 bo to już trochę na wątek o suplementach, ale inne dodatki mineralne z Egg też tak dobrze Wam się sprawdzają? Gaga liczę na Twoją opinię 🙂 .

Biotyny znam lepsze niż z Egg 😉 chociaż też tu o tyle ciężko wyrokować, że moje konie są jedynie wspomagane w okresie wymiany sierści. Nigdy nie miały problemów, które biotyna by znacząco likwidowała. Stosowałam, biotyna jak biotyna. Stary officinallis lepszy 🙂
Krauter pellets - poprzednia wersja była OK, ale niestety ciężko dostępna (mam konia alergika), dlatego przerzuciłam się na wspomaganie ziołami innego producenta (aktualnie Nuba)
Aminoral - wspomaga budowę mięśni, ale bez efektu wow. Wow zrobiły otręby ryżowe 😉
Z pasz (skoro już jestem w temacie):
1. Kombi pellets - podstawa żywienia moich koni, które generalnie czerpią energię z kosmosu. Fajna pasza, chętnie pobierana, niskoenergetyczna. Granulat drobny o bardzo przyjemnym zapachu. Karmię tym... łomatkobosko - 15 lat i nie zamierzam zmieniać
2. Muesli senior - fajne wspomaganie seniora w okresach zimowych lub rekonwalescencji
3. Mash EMH - rewelacyjnie pachnie, chętnie pobierane przez konie.
4. EMH Cool Muesli - moje konie nie ogarnęły, że to ma być cool 😉 muesli przyjemne w wyglądzie i chętnie zjadane, ale porównywalne ze sporo tańszym  Hilight Horse & Pony Mix
5. Zucht Muesli - podawałam źrebnej klaczy 14 lat temu... wiele się mogło od tamtej pory zmienić. Byłam zadowolona, kobyła chyba też 😉
6. EMH Heu Cubes - strasznie drogie siano w kulko - granulkach. Pachnie obłędnie, ale wg mnie cena z księżyca. Skarmiłam 2 worki i odpuściłam.
7. EMH F - muesli - zwyczajne muesli, nie wiem co o nim napisać. Skarmiłam kilka worków. Ani efektu wow, ani jakiś minusów. Generalnie gdyby nie Hilight pewnie byłoby to dziś nasze muesli. Cena w miarę rozsądna.
8. Natur muesli - bez granulatów , trochę sieczki, ładnie wygląda i pachnie.
9. Frucht muesli - moje ulubione, spora frakcja owoców i warzyw suszonych. Super pachnie. W czasach gdy nie było na świecie Animalii a w ofercie F-musli było to podstawowe muesli moich koni 😉
10. Energie Pellets - brak efektu wow
11. Struktur Mix - sieczka z lucerny z płatkowaną kukurydzą. Wbrew pozorom nie powala energetycznością (in plus dla mnie). Nie pyli. Przyjazna cenowo, gdy weźmie się pod uwagę, że worek ma 25 kg. Jedyny minus: strasznie nieporęczny worek , źle się go nosi - ciężki , wielki i śliski 🙁 Za to sieczka jest rewelacyjna
To chyba wszystko z Egg, co przetestowałam na własnych koniach. Aktualnie najtaniej wychodzą te pasze chyba w Galopadzie.
Potrzebuje maksymalnie wspomóc mięśnie u konia słabo wykorzystującego pasze.

Na pewno otręby ryżowe zostawiam, sieczke z lucerny też. Jako baze mam pasze Nuba Equi longlife balancer zmieszaną z owsem. To dobry wybór czy coś zmienić? Zależy mi na max wsparciu mięśni ale też żeby pasza nie była mocno melasowana (najlepiej w ogole).

I jakis suplement, myślałam nad HMB, dobry wybór czy stawiać na coś innego?
Jeśli chodzi o otręby, to Pro-Linen Rice Boost dawały świetny efekt u koni u mnie w stajni.
Suplement jaki znam, dający efekt "wow" gdy chodzi o mięśnie, to St Hippolyt Gold Medal.

Zastanów się nad sieczką olejowaną, z dodatkiem czegoś więcej niż lucerna. Paszy Nuby nie znam to się nie wypowiem, moje konie i konie znajomych w WKKW budują się na Pro-Linen Quarter Horse, a sztandarową paszą tego typu, jaką dobrze wspominam, był D&H Build Up. Jedna z najlepszych pasz na rynku, moim zdaniem, ale nie pamiętam jej zawartości, gdy chodzi o melasę. Quarter wspomniany wyżej ma malutko melasy, procenta dokładnego nie pamiętam, ale pytałam o to producenta - moja wrzodówka wciąga tę paszę i dobrze się czuje 😉
Dzięki  :kwiatek: zapomniałam całkiem o tej paszy, a mam lepszy dostęp niż do nuby.
Evson no wydaje mi się, że te pasze są znacznie lepszej jakości niż Nuba i rzeczywiście dają efekt. Bardzo proszę!
Evson a Twój koń pracuje czy jest seniorem na emeryturce? Energii ma wystarczająco na obecnej diecie? Nuba LongLife Musli to pasza dla seniorów nie pracujących lub w umiarkowanym treningu. Pasza na budowę masy mięśniowej to Nuba Builder Musli.
Jeśli koń pracuje intensywnie, a mięśnie się nie nadbudowują to należy najpierw sprawdzić, czy dostaje w pożywieniu wystarczająco dużo energii, potem przyjrzeć się czy białka jest wystarczająco i czy jego jakość jest odpowiednia (przede wszystkim czy wystarczająco lizyny), a na koniec minerały i witaminy.
xxmalina

Pisałaś ....

..... Paszy Nuby nie znam to się nie wypowiem, moje konie i konie znajomych w WKKW budują się na Pro-Linen Quarter Horse.....

a teraz piszesz:

"no wydaje mi się, że te pasze są znacznie lepszej jakości niż Nuba i rzeczywiście dają efekt...."

xxmalina

Pisałaś ....

[quote author=xxmalinaxx link=topic=25.msg2670053#msg2670053 date=1491799193]
..... Paszy Nuby nie znam to się nie wypowiem, moje konie i konie znajomych w WKKW budują się na Pro-Linen Quarter Horse.....


a teraz piszesz:

"no wydaje mi się, że te pasze są znacznie lepszej jakości niż Nuba i rzeczywiście dają efekt...."


[/quote]

Nie muszę znać, by ocenić skład i zapytać znajomego o opinię 🙂 Z ciekawości przyjrzałam się temu longlife i nie jest to pasza budująca.
[quote author=Luckygda link=topic=25.msg2670119#msg2670119 date=1491813507]
xxmalina

Pisałaś ....

[quote author=xxmalinaxx link=topic=25.msg2670053#msg2670053 date=1491799193]
..... Paszy Nuby nie znam to się nie wypowiem, moje konie i konie znajomych w WKKW budują się na Pro-Linen Quarter Horse.....


a teraz piszesz:

"no wydaje mi się, że te pasze są znacznie lepszej jakości niż Nuba i rzeczywiście dają efekt...."


[/quote]

Nie muszę znać, by ocenić skład i zapytać znajomego o opinię 🙂 Z ciekawości przyjrzałam się temu longlife i nie jest to pasza budująca.
[/quote]




Przekonałaś mnie !!! 🙇 😜 😂
Ten builder musli z nuby też nie powala - jak dla mnie mało białka (nie jest podane czy to białko surowe czy strawne, jak strawne to jeszcze ok), poziom energii jak dla konia pracującego też dość niski, w podobnych cenach są np.:
http://optifeed-sklep.abstore.pl/poprawa-kondycji-ciala-rzezby-miesni-saracen-show-improver-mix-20kg,c43,p15,pl.html
https://animalia.pl/hilight-improver-conditioning-mix-20kg/szczegoly/26537/#sklad
chociaż tutaj energia też niska
http://soymax.pl/pasze-dla-koni-startujacych-w-konkurencjach-western/68-go-west-66.html
za to ostatnie wygląda całkiem przyzwoicie.
zielona_stajnia białko deklarowane w paszach Nuba Equi to białko strawne.

Analizowanie pod kątem tylko jednego składnika może być mylące. A szczególnie białka. Dla budowania masy mięśniowej kluczowa jest zawartość limitujących aminokwasów egzogennych. Ponadto do prawidłowej przemiany materii niezbędny jest selen, który łączy się z aminokwasami (np metionina i cysteiną ) tworząc selenoproteiny. I szereg innych składników.

Analizując pod kątem ilościowym  (np 11% białka strawnego w 1 kg paszy) trzeba wziąć pod uwagę nie tylko deklarowaną przez producenta wartość, ale też dawkowanie.
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2669709#msg2669709 date=1491667025]

1. Kombi pellets - podstawa żywienia moich koni, które generalnie czerpią energię z kosmosu. Fajna pasza, chętnie pobierana, niskoenergetyczna.

[/quote]
... no nie dziwię się, że kosmiczna energia z tego może być bo tam w składzie 18% to melasa.
Kaloria kalorii równa tylko w laboratorium🙂


A ja mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami z karmieniem Brandonem (XS + XP). Koń na zawodach pierwszy raz od kilku sezonów bez problemu wsunął wszystkie cztery posiłki. Był przyjemnie świeży i chętny do pracy, ale nie podgrzany za bardzo. Jak na razie jestem zadowolona  🙂
kotbury, na podobnej w przeliczeniu na KJ dawce owsa bez melasy konie dostają świra, na kombi jest OK. Widocznie moim koniom melasa nie przeszkadza 😉
k2arola Tylko który producent podaje pełny skład aminokwasów egzogennych? Chyba żaden. Jeśli chodzi o selen to oprócz soymaxa podlinkowane przeze mnie pasze zawierają po ok 0,5 mg Se/kg - do tego jeszcze potrzeba witaminy E.

Po ponad dwóch tygodniach mogę się podzielić wrażeniami ze skarmiania paszy Złotowital Ziołowe Musli - moim zdaniem to pasza idealna do odpasu seniorów, koni w lekkiej pracy lub jako dodatkowa porcja dla konia pracującego. Energii zawiera niewiele - poniżej 11 MJ, więc nie ma efektu odlotu, mimo, że w paszy jest owies - są go znikome ilości. Pasza się nieco kruszy, no ale nie zawiera melasy, więc coś za coś. Koń, który miał się odpaść powoli się zaokrągla, ten, który wagę miał utrzymać utrzymuje. Zobaczymy czy za parę miesięcy będę równie zadowolona 😉 No i nie podaję wedle zaleceń producenta tj. zalecenia są 3-5 kg/dzień, a jeden koń dostaje kilogram, a drugi półtora kilograma (oprócz tego wysłodki i owies). Podsumowując niezła pasza w niskiej cenie - minus, worek taki zwyczajny, nie nadaje się do lansu w stajni, ale ja zwykle karmię tym co w worku, a nie workiem 😉 Następne do testowania dla innych koni to musli podstawowe tej samej firmy.  I fotka składu
k2rola cieżko stwierdzic czy on jest na emeryturze czy nie, ponieważ był już na nią odstawiany na nią 2874626354 razy, z powodu wielu kontuzji. Teraz zgodnie z zaleceniami lekarza koń ma iść do roboty by max wzmocnić mięśnie, które mają wspierać niestabilny staw kolanowy. Dlatego kluczowe jest tu ustalenie diety też, po to zeby koń jedoczesnie nic z siebie nie spalał i sie troche nabudował bez jakiegos bardzo obciążającego treningu.
Jak kupiłam ten longlife balancer to był w trybie padok + bardzo lekka robota.
Koń to 11- letni xx po wyścigach. Przez ostatnie 3 lata wlasciwie malo pracował przez różne kontuzje. Łatwo łapie mięśnie, nawet jak tylko biega po padoku, ale luzem pracuje swoim ciałem bardzo nieprawidłowo, dlatego chce zrobic przewage ruchu kontrolowanego. Jest nad czym pracowac i jest co odbudowywać.

Zawsze tego konia budowałam na Saracenie, ostatnio tez na hippolicie, kiedys na również podlinkowanym hilight improver. Niestety we wszystkich tych trzech paszach (a juz hitem jest hilight) przeszkadza mi duża lub bardzo duża zawartość melasy, a koń ma dodatkowo słabe kopyta i staram sie jej unikac.
Nuba mnie urzekła wlasnie brakiem melasy a przy tym dużą higienicznością paszy- nic sie nie pyli mimo braku zlepiacza.
Mysle ze nawet zostałabym przy Nubie ale w pro linen odpada mi wysyłka bo osoba z mojej okolicy sprowadza te pasze.
Dava   kiss kiss bang bang
10 kwietnia 2017 13:01
Gaga ja uważam, że pasze Eggersmann są fajne i ok. jakości. Ja nie miałam po nich efektu WOW i raczej nie stosuje się ich w wysokim sporcie, ale jak ktoś chce dobre podstawowe musli dla koni to why not.
Natomiast Aminoral z Eggersmanna to jest kompletny hicior, wszystkie konie jakie widziała po stosowaniu 'kuracji' wyglądały na 6+
witaminy (stosowałam i Horse Vital Plus i Golden Mineral) są ok. ale bez efektu wow, badania krwi i wygląd koni taki sam jak po witaminach mastalla, pavo i hovelera  :kwiatek:

Evson spróbuj właśnie Aminoral.
Hitami też są: Build up z D&H, Show Improver i koncentrat Bio Life z Saracena ale te mają w składzie melase.

xxmalinaxx też słyszałam dobre opinie o Pro-Linen Quarter Horse, to pewnie fajna pasza na przytycie, w składzie też ma melase 😉

zielona-stajnia masz fotke tego musli?  :kwiatek:
Evson bez melasy i niepylące są też musli Agrokompleksu, stosuję obecnie i jestem zadowolona.
A ma ktoś pełen skład build up'a dodsnonowego?
Bo czytam opisy w sklepach i tam jest tylko takie dość ogólne pierdoloo o efektach i podane witaminy.
kotbury
Mix
Barley, Oatfeed, Distiller's Wheat Grains, Alfalfa, Extracted Sunflower, Wheatfeed, Cane Molasses, Wheat, Full Fat Soya, Grass Chaff, Glucose Syrup, Vegetable Oil, Unmolassed Sugar Beet, Maize, Calcium Carbonate, Peas, Dried Carrots, Salt, Dicalcium Phosphate, Vitamin/Trace Mineral Premix, Prairie Meal, Magnesium Oxide, L-Lysine
Granulat:

Wheatfeed, Unmolassed Sugar Beet, Oatfeed, Wheat, Extracted Sunflower, Distiller's Wheat Grains, Cane Molasses, Alfalfa, Vegetable Oil, Barley, Limestone Flour, Salt, Vitamin/Trace Mineral Premix, Calcined Magnesite
Dzięki.
dava no zaznaczyłam w poście, że ma 😉 Dopytywałam producenta, bo się bałam, okazało się, że zawartość malutka i koń lepiej wygląda i się czuje, niż na Releve.

Luckygda chyba się nie zrozumieliśmy, bo nie było moim celem przekonywanie Cię  🤣 Zauważyłam swoje wątpliwości i tyle.
Dava - fotki nie mam, a moja idiot kamera średnio nadaje się do robienia dokładniejszych zdjęć. Jednak to z ich ogłoszenia oddaje wygląd paszy, nawet widać na środku pokruszoną frakcję
http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/297944
- organoleptycznie  sprawdziłam to to co się kruszy to susz z traw i/lub lucerny, na smaka pasują też kiełki słodowe - mi nie przeszkadza, bo nie kurzy się, jeden koń i tak dostaje z wysłodkami, drugi z owsem i po zmieszaniu z owsem nie zauważyłam aby pyliło w trakcie jedzenia.
Evson przeszłam z poprzednim koniem absolutnie wszystko co istnieje na budowanie masy (pamiętasz Jarda). U nas sprawdzały się otręby ryżowe, sieczka z lucerna, olej ryżowy i Reform G Hippolyta + Gold Medal Hippolyta-na tym był jak knur, a u niego powstanie szyi nie jest łatwym zadaniem. Otręby ryżowe też polecam Pro Linena, cena dobra, a są efekty. Sieczkę daje z Marstalla.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się