Derki

No to chyba zależy kto jakiego konia uważa z dużego a kto za średniego  🤣 ja utrzymuje że derki od 155 cm to już w większości na duuuze konie, a 145 cm na zwykłe duże konie  🙂 przynajmniej przez 20 lat z końmi tak mi najczęściej wychodziło  🤣

Mały koń, który ma ok 170 cm i jego jeździec liczący dobre 172 cm, koń nosi derkę 145cm i ma w niej  mały zapas 😀

My jednak mamy chyba inne postrzeganie wielkości konia niż reszta  🤣 "zwykły" duży kon ( około 175 cm) i derka 155 cm  🙄
Dokładnie już wcześniej pisałam że dużo zależy od budowy, ramy itp. Każdego konia

Edytuj posty!
Tak czy siak nikt mi nie wmówi, że derka w rozmiarze 135 do rozmiar full 😎
i to chyba dlatego w derkach nie ma takowego podziału na pony cob i ful 😀 a btw. byłam świadkiem gdzie konik 160 cm w kłębie chodził w derce 125 cm 🙂
gllosia no 135 cm to jest takie cob, ale już 145 to albo duże cob/full. Przynajmniej u mnie się tak sprawdzało 🙂
Ja bym te rozmiary rozumiała w ten sposób:
S - 125cm - pony
M - 135cm - cob
L - 145cm - full
XL - 155cm - xfull
XXL - 165cm - smok 😉
gllosia no 135 cm to jest takie cob, ale już 145 to albo duże cob/full. Przynajmniej u mnie się tak sprawdzało 🙂


No a przecież reins2006 spytała o derkę na swojego konia, który nosi zazwyczaj 135cm. Więc powiedziałam, że cob, choć jej koń ma nogi i głowe w rozmiarze full.
Ale przecież mi nie chodziło o to 135 tylko 145 gdzie pisałaś że to na średniego/nie dużego konia
Każdy koń jest inny, ma inne proporcje więc wychodzi jak wychodzi ale dla mnie dalej 145 to nie jest cob  😉
gllosia, - znam konie po 168 w kłębie noszące 135, nawet dwie sztuki 😉 To wcale nie są małe konie.
Agnieszka K., - dokładnie, ja mam przeciętnego wzrostowo konia, a mniej niż 155 nie założę, bo w klacie nie wejdzie.

Ja bym jeszcze dodała, że dużo zależy od derki i jej kroju 😉
Jak wypadaja rozmiarowo derki padokowe hkm ? 🙂
Moon   #kulistyzajebisty
10 października 2018 07:26
Kokawa, moim zdaniem całkiem normalnie - 155 na Kulistego, noszącego zazwyczaj 155, jest pasująca idealnie.
Kokawa, - różnie. Nawet w obrębie tego samego modelu - miałam pożyczone na chwilę 135 i było ciasne, ale dawało radę, kupiłam 155 i w zasadzie nie ma różnicy... model ten sam, różne kolory - kolekcje i roczniki. Nie ma zasady, u mnie na stajni kupa ludzi ma plandeki na polarze z hkm-u i mamy wrażenie, że rozmiar jest "jak się uszyło".
Ale przecież mi nie chodziło o to 135 tylko 145 gdzie pisałaś że to na średniego/nie dużego konia
Każdy koń jest inny, ma inne proporcje więc wychodzi jak wychodzi ale dla mnie dalej 145 to nie jest cob  😉


Dorzucę swoje 5 groszy  🙂. Oznaczenie rozmiarów typu: pony, cob i full jest wg mnie bardzo mylące i wyjątkowo niepraktyczne. Dla mnie dużo bardziej przejrzyste są oznaczenia typu: small pony, pony, volblut, full, xfull.
Cob to koń w typie pogrubionym i może mieć przeróżne gabaryty, mogą na niego pasować przeróżne rozmiary sprzętu i derek.
Cob raczej nie jest przykładem szlachetności i filigranowej budowy 😉. Łby mają raczej jak wiadra. Jak nie długie to napewno szerokie.
Doradzicie, chce ogolić klacz.  Myślę o dwóch wzorach. Jakie derki byście dobrały do nich? Obecnie mam plandekę na polarze i padokówkę 200g po praniach, co jeszcze dokupić???
didko20, - coś na wymianę tych dwóch, ewentualnie coś cieplejszego na duże mrozy, ale z tym bym się wstrzymała, aż będzie rzeczywiście potrzebne. Chyba najlepiej drugą, nie ubitą 200 lub 250 i ew. drugą plandeke.
Ja bym zainwestowała w 100 -150 i 250 g.
Dziś przyszły derki drelichowe z HKM i zaczynamy testy 🙂
Dziewczyny szukam zerówki, padokowej (a co za tym idzie przeciwdeszczowej) z kapturem. Macie coś ładnego godnego polecenia?
300 i więcej  przy takim goleniu to za dużo, prawda? Bo jest taka tania 350g za 160zł ..... 👀 I nie wiem co zrobić.
didko20, kwestia osobnicza + warunków - mój Pams jest zmarźluszek i przy takim goleniu stał nawet przez chwilę i w 400g (bardzo wysoka, chłodna stajnia, mało koni, mocniejsza zima). W tym roku też tak golę całą trójkę, aktualnie trzymane bezboksowo, więc pewnie 300g i podpinki będą grane.
A wasze konie stoją w stajni w padokówkach czy zmieniacie na stajenne???
didko20, - ja boksuje w padokówkach, nie widzę przeszkód. Zmienialabym tylko grubość jeśli są duże różnice temperatur 😉
A wasze konie stoją w stajni w padokówkach czy zmieniacie na stajenne???


W padokówkach, stajenne zwykle służą mi jako derki pod derkę na padok, jeśli już ogolę konia.

System który praktykuję jeśli chodzi o derkowanie - jak koń jeszcze nie jest ogolony - dostaje coś przeciwdeszczowego i stoi w tym zarówno w stajni jak na padoku. Jak już jest ogolony, dokładam pod spód coś, co zastąpi mu "zabrane" futro 😉 Oczywiście zmieniam na coś grubszego jak przychodzi sroga zima.

Niestety nie mam możliwości w stajni (a raczej ograniczone zaufanie) żeby ktokolwiek mi zmieniał derki. Z drugiej strony koń też w naturze się nie przebiera tylko zarasta na tyle, na ile potrzebuje.
Didko
Na gnl sa stajenne 200g po 120zl, kilka kolorow. Jeszcze nie testowalam, ale wyglada ladnie i porzadnie 🙂
Puma, znaczy, że prawidłowo przezwałam mojego konia per Smok. haha

A tak swoja drogą, to rozmiarówka derek jest conajmniej irytująca i to nawet przy firmach podających rozmiary klasycznie (135,145,155 itd.). W rzeczywistości każda i tak wypada inaczej.
Hej, polar eskadrona ma normalną rozmiarówkę? Wiem, że sukienkowate są dość mocno, ale nie wiem czy na długość też :P
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 października 2018 10:53
Klami a ja mam wszystkie 135 każdej firmy i są ok, ale już z 145/155 bywa gorzej
budyń, - imo na długość normalne, ale obszerne i duża dziura na szyję, mi to bardzo pasuje 🙂
keirashara, o nie, mój śledź w każdej ma za wielką dziurę właśnie 🙁 To nie ryzykuję nawet, bez sensu brać, żeby przerabiać od razu.
Doradźcie - czy koń w stajni angielskiej w zimie (nie golony) powinien mieć derkę stajenną 100 g czy może być to plandeka na polarze? O ile na pastwisku radzi sobie bez wsparcia tak się obawiam czy w boksie będzie mu komfortowo bez derki.
A derkowany czy zarośnięty?
Zarośnięty, ale z racji wieku - ma 20 lat chciałabym go ew jakoś zabezpieczyć
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się