Sianokiszonka - wady i zalety?

Odkopuje, mam pytanie.
Czy komuś zdarzyło się, że koń po rozpoczęciu karmienia sianokiszonką dostał wody kałowej. Zaznaczam, że koń starszy lat 24 w marcu tego roku, z tendencją do wody kałowej, ale no nie w takim stopniu jak po sianokiszonce. Przestawiłam na chwilę go znowu na siano i kupy niemal od razu lepsze. Problem taki, że to koń z alergią i na sianokiszonce oddechowo jest super. Także bądź tu mądry 🤦 . Może ktoś miał podobnie, przejmować się ?

Aleks,

u nas jednemu na sianokiszonce woda kałowa minęłą... także bądź madry. Też seniorka mocne 20+, wrzody copd. Na kiszonce jest cacy
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 stycznia 2024 22:20
Epikea, Rety, no nic, to będę obserwować i latać z wiadrem myć tyłek póki co.
Sieczka z esparcety dobrze działa w przypadku wody kałowej
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
14 stycznia 2024 19:46
A jakiego rodzaju to jest sieczka, w sensie czy miękka czy badyle ? Wiesz może ? Sprawdziłam na szybko w necie i wydaje mi się badylasta.
Dość twarda jest.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 stycznia 2024 11:26
Puma, oj to on może tego po prostu nie zjeść. Już zęby nie takie, będzie zostawiał. Dzięki Puma za info.
Aleks, i niestety też, ale większość koni, które miały ją jeść to kręciły nosem 🙈
Ja sieczkę z esparcety dawałam, mój wciągał bez problemu, chociaż faktycznie ona jest dość twarda. Efektów "wow" od podawania, nie zauważyłam 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 stycznia 2024 10:58
No więc ostatecznie nie kupiłam z w/w względów tej sieczki z espercety. Dokończyłam podawanie probiotyku senior, jak zwykle to robię jeśli się woda kałowa pojawia. Trwało to może dłużej niż bym się spodziewała i życzyła natomiast ustało koniec końców. Także obserwuję póki co i liczę, że nie wróci na razie.
Mi się jeszcze przypomniało, że u nas na wodę kałową super działał Medigest z Hippolyta/Brandona. Tylko efekt znikał po jakimś czasie od odstawienia. To tak dla potomności jakby ktoś chciał spróbować 😉
Odkopuję, czy ktoś karmi tylko sianokiszonką? Chodzi mi o dawanie siana na padoku. Jak 4 konie odstaną kiszonkę na padoku w całym balocie to nie umrą z przejedzenia? :P Można kiszonką sensownie dawkować?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 lipca 2024 14:33
xxagaxx, Ja daję. Stawiam balota zimą całego, nikt nie umarł od tego 😉 Nawet nikt nie utył jakoś bardziej. Zauważyłam, że zjadają nieco mniej niż siana więc jest bardziej sycąca. Teraz jak jest ciepło to w siatkach daję, bo całego balota mi nie zjedzą zanim się nie zepsuje więc go częściowo suszę, ale nadal maja stały dostęp do tego (plus pastwiska).
xxagaxx, Problem jest tylko z stopniem podsuszenia. Żeby sianokiszonka mogła stać na wybiegu 4-5 dni to powinna być bardziej podsuszona niż robi się to zazwyczaj dla bydła. Miałem taki czas, chyba 2 lub trzy lata że karmiłem wyłącznie sianokiszonką. Na wybiegi pakowałem w kosze po mauzerach , a na noc gdy konie sprowadzałem do boksów dostawały sianokiszonkę do boksu = balot stał w stajni. .obecnie nie używam sianokiszonki ze względu na logistykę - za ciężkie baloty na mój sprzęt. Fatygowanie sąsiada było przegięciem.
zembria, a na ile koni ?

melehowicz, moja alergiczka, od kiedy zre głównie sianokiszonke zapomniałam że ma alergie. Ale boję się że jak skończy się trawa i dostaną balot siana na padok to może to niestety wrócić. I tak kombinuje czy może dam radę przekonać właściciela żeby kupił tez kiszonke, ale nie wiem czy damy radę, na padoku są 4 konie które by to jadły. Na razie kupuje gotowca w paczce 18kg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 lipca 2024 16:54
xxagaxx, 3, z czego Gówniarzyk 2 tygodnie temu dopiero 2 lata skończył więc jak zaczynałam karmić to było "2,5" konia do zjadania tego. W 4 konie to spokojnie zjedzą balot na czas.
xxagaxx, Mam też takie obserwacje kaszlaków i sianokiszonki. 4 konie na balot - to spoko na 5-7 dni wystarczy - kwestia jak bardzo będzie podsuszone i w jaki sposób będzie podawane (ewentualne straty)
dzięki za informacje. Myślę że jedyna opcja to balot w stajni z niego do pasnika z mauzera, ale z tego co wiem w tym sezonie mamy dostać już duży na calego balota. Ale moze i tak się uda coś ogarnąć 🙂
xxagaxx, Co za gotowca kupujesz? :>
Sankaritarina, jopack, bo tylko ten księżniczka zre ze smakiem 🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2024 07:57
melehowicz, Jakiej wielkości masz te baloty? 150? Moje "2,5" konia zjadało balot 130 (ubity) w 5-7 dni, nie wiem jak na 4 konie miałoby to wystarczyć.
Dodam, że konie mam nieduże raczej.
zembria, Korzystałem z balotów 120 - u mnie konie wracają na noc do stajni i dostają na noc (oprócz zboża) też siano lub kiedyś sianokiszonkę - liczyłem oddzielnie
- jeszcze mi animalsów naślą - dostają też mieszankę mineralno-witaminową .🤣🤣🤣🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2024 07:50
melehowicz, Aaa, ok, to teraz jasne. Moje mają tylko ten balot do dyspozycji, nie dostają objętościówki dodatkowej wtedy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się