Styl western (dawniej kącik)

Maluda, nie ma licencjonowania ogierów. W reiningu jakosc ogiera wyznacza kwota, jaka zarobili jego bezpośrednie potomstwo. I tak oto wspomniany Topsail Whiz jest w teorii najlepszym ogierem wszech czasów, bo jako jedyny ma tytuł 10million dolar stallion, czyli, ze jego bezpośrednie potomstwo zarobili ponad 10 milionów dolarów na zawodach NRHA.
Za to z tego co wiem w AQHA za wygrane przyznaje sie punkty i te punkty sie zlicza... Chyba, ale jako ze 'moja' konkurencja jest reining to sie w to nie wglebialam 😉
Zeby nie bylo, klacze również maja ranking zarobionych przez potomstwo pieniędzy i wybierając młodego konia z górnej polki, gdzie są one po samych świetnych ogierach kwestia tego, ile zarobila klacz robi sie wręcz istotniejsza 😉

To dość logiczny system bo kon reiningowy ma po prostu miec świetne elementy i pozwalająca go pokazac psychikę, tak wiec konie hodowlane weryfikuje arena a nie sędziowie, normy i charakterystyki rasowe 😉

Dzięki za wyjaśnienie.
Zatem prawdziwe jest twierdzenie, że dzieci zarabiają na ojca.
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 października 2014 14:13
Maluda, na ojca i matkę wręcz 😉

system jest niezwykle skuteczny bo co z tego, że ogier zarobi mnóstwo kasy na prestiżowych zawodach, ma świetną budowę i elementy (więc licencję dostałby na pewno i miałby wysokie noty) skoro daje totalnie porąbane źrebaki, do których ogólnie 'bez kija nie podchodź'. Taki ogier do hodowli się nie nadaje.
W s systemie zliczania nagród sytuacja jest prosta: dużo zarobione = dużo potomstwa ze sportowym talentem. Mało zarobione = potomstwo się nie nadaje, mimo osiągnięć ojca.
Ciut inaczej jest w przypadku klaczy, u nich podaje się jednocześnie sumę zarobioną przez potomstwo jak i zarobiona przez nią samą: bardzo ceni się klacze, które nie tylko rodzą źrebaki ale także na początku swojego życia chodziły w wysokim sporcie z osiągnięciami  😀


za dużo zdjęć na zawodach nie porobiłam, ale... nowe cudo na polskich arenach
A Diamond Enterprise, 5letni ogier APH i właściciel, Karol Bryla.
pluszak!


Również uważam, że ten system jest skuteczny.
Czytając, dochodzę do wniosku, że klasa użytkowa zwiększa się wraz z poprawnym potomstwem, które mają wysokie wyniki.

Bo jak napisałaś, ojciec jak i matka mają szansę "pokazać się" poprzez daną pule cech jakie przekazują. I wtedy mamy czarno na białym wady oraz zalety użytkowe jak i psychikę.
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 października 2014 16:02
Dokładnie 🙂 wiadomo też, czego się można spodziewać po potomstwie.
Spooki są trudne do 'złamania' ale jak już się to komuś uda, to ma konia na +1 dającego z siebie 110% na arenie
Smarty często późno dojrzewają psychicznie więc mało ich na futurity
Big Chex... cóż, jedno durniejsze od drugiego ale z talentem
Gunnery stopują jak głupie ale często mają paskudny ruch i problemy z lotnymi
Spook Gotta Gun jak Big Chex, durne i niefajne ale utalentowane jak pierun (chociażby Spooks Gotta Whiz, który wygrał tegoroczne WEG)

sprawdza się to w duuużym procencie potomstwa dzięki pilnowaniu 'jakości' koni tak więc łatwo dobrać do klaczy odpowiedniego ogiera. Bo jak ma ładny ruch ale gorzej jej ze stopami, no to można pokryć Gunnerem. Za to jak jest bardzo zrównoważona ale brakuje jej 'tego czegoś' to można zaryzykować Hollywooda...


Dobra, z tym 'łatwo' to trochę żartowałam, wszyscy dwoją się i troją żeby znaleźć najlepszy mix ;P
Z drugiej strony nie można mieć wszystkiego, ale kombinować trzeba.
Czego ojcu brak to może matka dopełni i odwrotnie.

Dzięki!
To ciekawy wątek, fajnie wiedzieć więcej.

Może kiedyś mi się przyda.  😉

A skoro już jesteśmy w tym temacie to Budyń jakiego miał ojca i matkę?

smartini   fb & insta: dokłaczone
17 października 2014 16:15
Budyń jest po Jacs Smart Command sprowadzonym z Austrii po tamtejszym Smartinie. Chyba po dziadku taki duży wyszedł  🙄
Jacs Smart Command

Smartin


Matka: Catriona Ace z cuttingową częścią papieru


taki dośc oldschoolowy papier 😉
Catriony nie ma na allbreed ale Jacs jest 🙂
[url=http://www.allbreedpedigree.com/jacs+smart+command]www.allbreedpedigree.com/jacs+smart+command[/url]
Smartin.  😍
Wyszedł przecudownie.
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 października 2014 16:21
zgadzam się... 😉  😍
ciekawa jestem jak bardzo nabity byłby Budyń, gdybym go nie wycięła  👀 bo dziadkowi nie można odmówić ogierzej szyi i klaty ;D
Teraz to już kwestia domniemywania, ale podejrzewam, że jeżeli ma podobne predyspozycje fizyczne jak dziadek to wyglądałby okazale, co nie oznacza, że teraz tak się nie prezentuje. Kawał dupy ma, że się tak wyrażę.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
17 października 2014 19:17
smartini jak on teraz jest taki napakowany to co dopiero jak by był ogierem ....  🏇  😜
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 01:49
Legacy Reining Breeders Sale otwarte... Na razie, z tego co widziałam najdroższy roczniak to ogierek Colonels Smoking Gun x Tinseltown Wimpy... 100.000$
A większość tych, które poszly za wiecej niż 20.000 są wlasnie po Gunnerze, kilka po Hollywood Dun It i jakies egzemplarze po Gunnatrashya i Spooku. Często przewija sie tez Gunners Special Nite (ojciec kobylki, ktora wrzuciłam eczesniej *-*) i Whimpys Little Step
🙄
Poniżej wspomniany roczniak i w bonusie Budyń na dekoracji w WHS i porównanie do AQH normalnego wzrostu... 😀 oczywiscie stoi jak sierota a fotografa ma w głębokim poważaniu. Klasyka
I jeszcze Smoke N Misty w halterze i Budyń jako mistrz drugiego planu 😀 czekam na nasze fotki z Halteru <3

TomC, dziękuję, faktycznie, kolekcja nienajgorsza 😉 wrzuca jakos, kiedys caly zestaw z zawodów. Udalo nam się zgarnąć jedna haftowaną derke PLQHA Champion, widać ja troszkę na zdjęciu z dekoracji 😉
Nasi też są na aukcji, ciekawe czy jako widzowie czy kupcy ?

A ja te dwa bym kupił:

http://www.youtube.com/v/LOtbIxjKHPE

http://www.youtube.com/v/ib5Ud9j0VX4

podobają mi się konie po Walla Walla
Tom C rzeczywiście ładne, fajnie zbudowane i lekki ruch.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 14:02
Wiem, że nasi (Rafał i Bogdan) od wtorku są w stanach ale czy planują coś kupować czy nie to już nie wiem 😉 pewnie jeśli tak, to się dowiemy 😉

Ja też lubię Walla Walla... Miałam tą przyjemność oglądać finałowy przejazd ARC Walla Dun Dit It pod Moreyem na European Futurity w tym roku. Nisamowity

Mnie się ten ogierek podoba (mówię sobie zawsze, nigdy więcej palomino, a jak już się w czymś zakochuję no to o...)
PEARL HAGGARD
2013 STALLION
HOLLYWOODSSTINSELTOWN x GUNNERS PEARL
czad papier  😍
[img]https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/p720x720/1898124_840809619293128_3281436457991113262_n.jpg?oh=4bf31bd0ef59c7519706a6cd9a61d32c&oe=54B6EF90[/img]


poszedł za 34.000 🙄

galop ma jak to konie z Gunnerem w papierach, ale jest daleko a Tinseltown ma fajny ruch więc to na pewno jest do wypracowania


ten też fajny, i już bardziej ludzka kwota bo 9.000

BSMART IN TINSELTOWN
2013 BAY STALLION
HOLLYWOODSTINSELTOWN x SMART BLUE FROST

te po Tinsel też mają coś w sobie... Na Janiowym jest kobyła z nim w papierze tylko załapać nie chce...  😤


w ogóle mieszkając i trenując w Stanach można na takiej aukcji wygrać życie.
Są trenerzy, często Ci początkujący, którzy wyszukują coś z ciekawym papierem, kupują za +- 3.000$, dostają od szefa boks w zamian za późniejszą prowizję... no i np. przed futurity sprzedają takiego dzieciaka jako futurity prosper za 20-30.000
😎
Duże kwoty jak na polską kieszeń, aczkolwiek chyba "nasze" konie są tańsze (AQH wyhodowane w Polsce)?
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 14:49
Duże kwoty jak na polską kieszeń, aczkolwiek chyba "nasze" konie są tańsze (AQH wyhodowane w Polsce)?


wszystko zależy od papieru 🙂 Legacy Sale to aukcja jak każda inna więc tu ceny rządzą się trochę innymi prawami niż w normalniej sprzedaży. Widać po stronie facebookowej akucji (na bieżąco wrzucają informacje który koń za ile poszedł) widać w papierach same sławy. Gunner, Hollywood Dun it, Gunnatrashya, Hollywoodtinseltown, Walla Walla. Sama stanówka tymi ogierami to tak jak wcześniej pisałam 2-5.000$
nie dziwota więc, że roczniaki tyle kosztują. Sporo z tych koni idzie za 6 czy 10.000, znacznie miej powyżej 20.000 a 50 czy 100 to osiąga kilka sztuk przez całą aukcję... ot, perełki  🙄

Nie wiem jak z cenami roczniaków u nas, nie wdrażałam się w temat. Ale na pewno te po Colonelu w RR czy innym dobrym ogierze sprowadzonym i po dobrej matce kosztują kilka.000$ 😉
Te po mniej wybitnych AQH oczywiście mają bardziej 'polskie' ceny 😉
To się w życiu nie dorobię jak ceny będą na takim poziomie, ale paradoksalnie to jest zależne od jakości zatem...
Nie pozostaje mi nic innego jak obrobić bank.

Edit: dopisek.

Chociaż właśnie rzuciło mi się w oczy ogłoszenie o dwuletnim ogierze za 6 tys.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 20:53
O widzisz 🙂 a gdzie Ci się rzuciło, jeśli wolno? 😀

a Legacy Sale trwa w najlepsze... kolejne 50.000, tym razem za ogierka Jacks Electric Spark x Holly Jac Whiz


to będzie stopować...  👀

a żeby nie było, ta kobyłka poszła za 2.500 😉
Prosz:
klik
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 21:01
ciekawe po czym 🙂
A wizualnie jak go oceniasz?
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 21:13
ooooj, ja to się na wzorcach nie znam, wypowiadać się nie będę 😀 jeszcze ktoś się zasugeruje i będzie 😉 z resztą, zdjęcia zbyt fortunne nie są... fotografia hodowlana wcale taka łatwa nie jest  🙄 video lepiej się do takich celów nadaje
Spoko.  😉
Ja tym bardziej się nie znam.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 października 2014 21:19
Maluda, a Ty poszukujesz sobie jakiegoś młodzika aqh czy to tylko tak hobbystycznie? ;D

jakby komuś się np nudziło... albo miał tyle rzeczy na głowie co ja i potrzebował odskoczni to proszę, strona Legacy Sale... https://www.facebook.com/pages/Legacy-Reining-Breeders-Sale/137696272937803?fref=nf
tak na dobicie sie ;D
Jak przyjdzie czas i będzie mnie stać to kupię, aczkolwiek co się stanie za x lat to nikt nie wie zatem gdybym, a ceny i tak się będą zmieniać. Mimo wszystko fajnie jest się nieco w wątku rozeznawać.
Mam problem z koniem...dość długi temat,
Klacz która ma już 10lat,długo była w nieodpowiednich rękach,tzw.gospodarza.Facet kupił ją dla hodowli i do jazd.Niestety z braku wiedzy,zakładał jej tweesta(czy jakoś tak),dużo jeździł na oklep,z braku doświadczenia wiele razy spadł.Jego córeczka uważała że łeb w dół to błąd,dlatego nauczyła ją na szarpnięcie podnoszenia głowy....Koń jest u nas już 10mies.Chodzi na zwykłym wędzidle,już nie jest tak twarda i nie do zatrzymania jak kiedyś,lepeij reaguje na łydkę(obroty na przodzie,na zadzie,cofanie(czego nie potrafiła),nawet lekkie wygięcia,przechodzenie przez cawaletki i skoki do 0,5m.Próbowałam ją zebrać bardzo delikatnie-nie reagowała,mocniej-łeb zadzierała w górę(odpuściłam).Kupiłam wytok,ale nic nie daje-dalej podnosi łeb,po mimo iż to jej rozmiar(kiedy ma za krótki,potyka się i traci równowagę).Kolejny problem-side passy.Na ścianie świetnie to robi,na delikatną łydkę,lecz bez ściany idzie do przodu,nie da jej się zatrzymać(powtarzam,podczas jazdy na ujeżdżalni,w trenie(nawet kiedy się płoszy)nie mam problemu z zatrzymaniem).Przez ostatnie 2mies.przed każdą jazdą powtarzam pewien cykl-reakcja na dotyk(przesuwanie,cofanie) i tego nie mogę zrozumieć...Założyłam jej dla sprawdzenia coś w rodzaju prostego pelhamu.Raz się zebrała(raczej skuliła łeb),raz nie.Chciałabym bardzo jeździć na sie pullu,ale w tym stanie jest to bardzo niebezpieczne(jeździłam na samym kantarze,miałam duże problemy ze skręceniem,niewielkie z zatrzymaniem się).I pytanie co robić,bo już głupieje.Boję się zakładać mocniejsze wędzidła,dlatego piszę tutaj.
Przede wszystkim zastanów się co w zasadzie chcesz osiągnąc w pracy z tym koniem?
Czyli do czego ten koń ma służyć?
Może jest za wcześnie dla niej na próby poddawania potylicy a może należało by zacząć od pracy na lonży, na wypięciu? To jest temat rzeka generalnie... I jeszcze: poddanie potylicy nie jest równoznaczne z zebraniem...
Chcę tylko by koń był opanowany i do rekreacji.Na niej tylko ja,koleżanka i bardzo rzadko mój były na niej jeździ.Nie chce konia do zawodów.Ps-o zebraniu już napisałam o co chodzi,spokojnie,tego jestem świadoma xd 
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 października 2014 20:20
przede wszystkim trzeba wrócić do podstaw... skoro koń nie skręca i nie szanuje wędzidła, to nie ma co na nim skakać czy wymagać zebrania...
Skoro koń potyka się na krótkim wytoku, to może być zbyt sztywna i mieć zbyt duże problemy z równowagą. Stąd też odmowa oddania głowy
no dlatego pisałam o pracy na lonży...

a do jazdy-hackamore mechaniczne klasyczne bym wypróbowała jeśli na sidepullu nie ma sterowania
no i po kolei uczyć, nie wszystko na raz
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się