ciąża, wyźrebienie, źrebak

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 sierpnia 2023 08:19
anetakajper, Zostaw, sól zabierz, przejdzie mu. Węgiel się przy zatruciach podaje. Tu nie masz zatrucia, przeczyści go trochę i mu przejdzie.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 09:08
zembria, ok. A ile takie sranie może trwać ? Zawsze dawałam mu sól pod kontrolą 5-10 min. i nic mu nie było, a tą zapewne z pół nocy męczył.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 sierpnia 2023 09:12
anetakajper, z dzień, max 2 i powinno przejść samo.
A ile ten źrebak ma? Pytam bo ja mojemu 2 miesięcznemu i matce wstawiłam już sól do boksu na stałe i teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam 😉
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 10:00
kortina, zaraz będzie miał 2 miesiące. Matka ma poza boksem i ma dostęp non stop.
anetakajper, sraczka nie jest problemem. Gorzej jakby dostał szczawki.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 10:21
Perlica, sra jak krowa i pierdzi wodą. Muszę mu dupe wycierać bo ma zacieki. Poczekam jeszcze dzień jak nic nie będzie lepiej to przedzwonię do weta.
anetakajper, no przesadził. Myśle, że to dobre podejście, bo jednak mega gorąco żeby się nie odwodnił.
anetakajper, smecte bym dała na uspokojenie perystaltyki i związanie kupy. Może zadziała, może nie, na bank nie zaszkodzi. Przy upałach ostra biegunka jest niebezpieczna.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 10:39
Perlica, jego matka zużywa miesięcznie jedna sól himalajską. 2 letka jak dorwała się ostatnio do soli pastwiskowej to też pierdziała jak wściekła. Ostatnio strasznie dużo liżą tej soli. Czy to nie jakaś zwiększona potrzeba na sól- upały?
Nawet ta biała od 3 lat widzę że któryś polizał :P
Na pastwisku jest zielona to tylko sarny sobie przychodzą w nocy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 sierpnia 2023 10:45
anetakajper, No każde zwierzę, które się poci będzie miało zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity jak jest gorąco, to normalne bo z potem są straty większe i już niekoniecznie wystarczy to co w samej paszy pobiera.
Czym najlepiej karmić źrebaki?
Moja aktualnie ma fohlenmusli z marstalla, ale kręci nosem.
Planowałam karmić pelnoporcjowo, ale chyba by mnie to zmiotło finansowo w przyszłości.
Prawidłowym jest karmienie owsem gniecionym + lucerna + witaminy?
Czy ewentualnie do teho zestawu dołożyć musli pol na pol z owsem?
anetakajper, jezus 1 miesięcznie? a nie pracuje przecież, bo jest matką. W sumie ciekawe, tak u nas w stajni konie sól polizują sobie, ale nikt namiennie, a są i sportowe i hodowlane.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 14:14
Perlica, ona jest bardzo duża -ponad 800 ważyła jak chodziła pod siodłem. Teraz jest troszkę bardziej spasiona.
Ostatnio kupiłam sól z ostropestem koło 2 kg. smak słony 1 tydzień i nie ma. Himalajskie wiszą 2 przed boksem. Zjada treściwe, smaczka, jabłko cokolwiek i leci do soli.
Pije wodę rzyga na sól i wali tą słoną śliną na pól korytarza. Korytarz mokry 24h. To są sole himalajskie waga 2,5-3 kg. Wodę pije jak hipopotam, do tego je wodę z sianem (nie na odwrót), sra co godzinę. siana z 30 kg 🤷
anetakajper, to ile ona ma 195cm? hahahah
Moja waży 720 kg, ale ma 178cm. Choć liczę, że moja teraz mniej waży, bo dużo skacze i startuje to schudła leciutko na szczęście.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 14:29
Perlica, 183 cm ale to jest mieszanka wlkp/śl/sp potężna kobyła, jej córka 2 lata 172 cm waga .....przemilczę ! córka kareciak :/
anetakajper, ah, dodatek śl wszystko tłumaczy ;-)
anetakajper, podlinkujesz te sól? Może mojej zasmakuje bo ona oporna na lizawki
xxagaxx, Tak się wtrące- próbowałaś sól z dodatkiem soku z marchwi, buraka ? Bo są też takie i one są super chętnie zjadane z moich obserwacji.
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 19:26
xxagaxx, Lizawka Horsyd 2 kg - nie widzę linka na srajfonie 🤦. Na allegro są za 119zl . Kiedyś kupiłam horslixa - musiałam oddać bo żaden koń nie tknął.
anetakajper, co to znaczy: smak słony?
Skład: syrop glukozowy, sól morska, mielone nasiona ostropestu plamistego 6,82%, mielone nasiona konopi, mielone nasiona lnu.
Na pierwszym miejscu w składzie tej "soli jest syrop glukozowy.
Masz może etykietkę tego produktu?
anetakajper   Dolata i spółka
16 sierpnia 2023 20:12
Iskra de Baleron, lizałam ją i jest słona. Na pewno jest klejona syropem bo się klei. Marchewkowe jest ewidentnie słodka i moje konie nie chcą jej za bardzo lizać. Chciałabym żeby ktoś wymyślił takie lizawki bez melasy/syropu.
savil, nie kojarzę takich. Ja po zakupie 4 czy 5 różnych i efektowności 0 trochę sobie dalam spokój. Teraz po ponad roku schodzi trochę sól, bo powiesiłam prosiakowi przy żłobie i jak je to żarcie rozwala wszędzie wiec i na sól, więc trochę przy okazji zliże 😅 ale z chęcią bym spróbowała jak jest coś co działa

anetakajper dzięki, zaraz szukam
xxagaxx, nie umiem wrzucić linka , ale zobacz sobie lizawki dary natury.
Dobra, znalazłam takie jak na zdjęciach.
Na razie zamówiłam jedna na próbę z ostropestem, ale może warzywna tez wezme, bo kosztuje grosze. Ta marchewkowa też zapowiada się ciekawie.

Forumowa moon musi zajrzeć do wątku, może też zaryzykuje
Screenshot_20230816_212211_Samsung Internet.jpg Screenshot_20230816_212211_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20230816_212325_Allegro.jpg Screenshot_20230816_212325_Allegro.jpg
xxagaxx, tylko ta warzywna jest duża - 10 kg. Nie jest z tych co się nudzą smakiem? Ja mam parę takich, pasjami wtedy znajdaja selenowa która normalnie schodzi wolniej niż mineralna.

Co do sraki po lizawce, u mnie digest phyton z vetoquinolu rozpuszczony w EMach (probiotyku) ogarnia temat
karolina_, na razie zadna lizawka nie okazała się trafiona więc trudno mi powiedzieć czy się nudzi smakiem 😅 zawsze mogę zamienić pomiędzy końmi żeby mialy odmianę. Plus ta marchewkowa/ostropestowa 119 pln a ta warzywna 22 pln.. to nawet jakbym miała wynieść na pastwisko nie będę płakać.
xxagaxx, może i tak. U mnie każdy ma dostęp do tych samych, czyli dwóch wariantów klodawskich lizawek (mineralnej i selenowej). Wszelkie lepione syropami czy melasa odpadają, bo mamy rosnąca młodzież. Ta mineralna schodzi około 2x szybciej , tak w boksach u sportow jak i w dostępie wolnowybiegowym u klaczy hodowlanych i młodzieży
anetakajper   Dolata i spółka
17 sierpnia 2023 07:03
xxagaxx, tą dużą miałam. Krowom smakowała :/ Próbowałam już chyba każdej na rynku. Pastwiskowe z panto i egersmana - dobrze im się tym bawiło na padoku :/
Moje do tej pory tylko himalajskie.
https://www.youtube.com/shorts/VAS5k6QiYLM siwa z ostropestką
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 sierpnia 2023 07:46
xxagaxx, Ale Ty karmisz głównie paszami gotowymi? Nie, że sam owies i siano? Bo jak konie dostają przemysłowe pasze z zalecanych ilościach, to najczęściej zapotrzebowanie na Na i Cl jest pokryte i jeśli koń nie ma najzwyczajniej "smaka" na słone, to nie będzie lizał, bo nie będzie takiej potrzeby. W zasadzie, to należałoby się cieszyć, bo to znaczy, że dawka dobrze zbilansowana 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się