ciąża, wyźrebienie, źrebak

Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
03 czerwca 2011 10:54
galopada_, to niezła niespodzianka 😉.
Dzisiejsza Laleczka, skończyła właśnie 2 miesiące, ależ ten czas leci...
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
03 czerwca 2011 12:23
galopada ale Wam dobrze 🙂 takie niespodzianki, to najlepsze co może się w stajni przytrafić.. nikt nie pilnuje, nie zarywa nocek - bo jeszcze czas- a tu TAAAKA PIĘKNOŚĆ  😅
kawusia Laleczka to niekwestionowana MISS tegorocznych źrebaczków :kwiatek:
galopada_   małoPolskie ;)
03 czerwca 2011 12:28
tfu tfu niech rośnie zdrowa bo to moje wymarzone połączenie rodziców  😜 juz dzisiaj z samego rana biegała po boksie i brykała 😁
Kawusia Laleczka z dnia na dzień coraz piękniejsza 😍
Donia
Jak mały? mam nadzieję że ok  :przytul:

galopada
Mała wygląda ekstra  💃

kawusia
Leci jak szalony! Laleczka bardzo wyrosła jest taka... przypakowana, szał  😜
galopada_   małoPolskie ;)
03 czerwca 2011 13:14
mała ma taaaki długi ryjek jak tata 😜
armara lepie jest,ale całkiem  dobrze to jeszcze nie. Mały ma dziwny wysięk z nosa, poza tym jak jest zbyt ciepło, nawet będąc w cieniu gorzej się czuje...dzisiaj wet będzie, zobaczymy co powie.
Donia a mały czasem nie kaszle i ma grubszą szyje pod ganaszami .
Nie w ogóle nie kaszle, węzły chłonne też raczej ok...nic za jakaś godzinę się dowiem. Temperatury też nie ma.
co należy podawać klaczy żeby miała więcej mleka  ?
Otręby pszenne np.
Donia co wet powiedział ?
W płucach nie słychać nic niepokojącego, oddech w normie, temperatura tez. Tylko ten wysięk z nosa,a le czekamy około tygodnia(podajemy wapń, czosnek i miód) , jeśli nie minie  to wtedy pobieramy wysięk z nosa i wysyłamy na badanie. Jednak wierze że jest to spowodowane tylko tym odrobaczaniem  i glistą która w mały siedziała....
W płucach nie słychać nic niepokojącego, oddech w normie, temperatura tez. Tylko ten wysięk z nosa,a le czekamy około tygodnia(podajemy wapń, czosnek i miód) , jeśli nie minie  to wtedy pobieramy wysięk z nosa i wysyłamy na badanie. Jednak wierze że jest to spowodowane tylko tym odrobaczaniem  i glistą która w mały siedziała....
galopada_   małoPolskie ;)
05 czerwca 2011 13:10
dzisiaj mala była na pierwszym spacerku ale tylko przez kilka minut bo jeszcze niewiele widzi 😀


[img]http://imageshack.us/photo/my-images/88/img1254f.jpg/[/img]

Bischa   TAFC Polska :)
06 czerwca 2011 15:53
W jakim sensie niewiele widzi?
mam pytanie w jakim wieku najwcześniej można przewozić źrebaka z matką tak żeby było w miarę bezpiecznie trasa około 150km
galopada_   małoPolskie ;)
06 czerwca 2011 18:48
no że nie idzie za matką tylko rży strasznie  😉 bylo to pewnie troche tez spowodowane mocnym sloncem  😉
Chciałam się zapytać,czy ktoś wie może jak jest z ciążą koni falabella .Chodzi jak przebiega poród,czy trzeba weterynarza ,czy sam koń  rodzi?
czy sam koń  rodzi?

Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać  😁
CeraŁ   dużo dużo zmian..
06 czerwca 2011 22:26
podbijam pytanie Ruffian - kiedy najwcześniej można transportować klacz? U nas akurat jest to nie więcej niż 10 km... 😉 a akurat pech chciał, że musimy zmienić stajnie.
problem transportu już rozkminiałam wielokrotnie i wychodzi mi, że skoro wożą matki z malcami na stanówkę na dziewiątkę to około tygodnia teoretycznie malca można wozić. W tych rozmyślaniach wyszło mi też, ze najlepsza byłaby przyczepa półtorakonna.
Moje będą jechać jak skończą trzy miechy, na szczęście udało się odsunąć ten moment w czasie, około 50 kilometrów
podbijam pytanie Ruffian - kiedy najwcześniej można transportować klacz? U nas akurat jest to nie więcej niż 10 km... 😉 a akurat pech chciał, że musimy zmienić stajnie.


Uderz do Condiny, ona ma zdecydowanie największe doświadczenie w tej kwestii 😉
Przepraszam,że takie głupie pytanie zadałam o rodzeniu,ale nie wiem czy poród jest podobnyjak u duzych koni ,czy bardziej skomplikowany u kucy.
Ratunku jak mogę oduczyć źrebaka (10 miesięcy) pić mleko od klaczy ,wypuszczam wszystkie konie razem i nie chce żeby źrebak stał w stajni .
Dzisiaj puściłam ją z inną klaczą ze źrebakiem i ona chciała ją doić  😵  Nie wiem co mam robić bo matka szaleje (pierwsze jej źrebie ) a źrebak dostaje furii .
Odsadzam ją już dłuższy czas i zawsze mi szkoda się robi i puszczam ją do matki  😵  jest może jakiś sposób żeby posmarować wymię klaczy czymś śmierdzącym żeby przestała pić .
Bischa   TAFC Polska :)
07 czerwca 2011 15:35
Przyjdzie taki dzień, że klacz sama dzieciaka powinna odsadzić. Jeśli nie masz innej możliwości puszczania, niż nie z matką.

edit: wysłało, zanim napisałam całość
Tylko że jest duży problem bo klacz ma termin na lipca a ta jeszcze ją doi . Od dziś nie ma kontaktu z matką ,nawet jak ją odsadziłam 2 miesiące temu od matki to ona rano pierwsze co leci ją doić .
Bischa   TAFC Polska :)
07 czerwca 2011 15:53
A nie dałoby rady wysłać młodej do innej zaufanej stajni? Klacz przede wszystkim powinna być w takim przypdku bardzo dobrze żywiona, jak najmniej paszy mlekopędnej. Po urodzeniu kolejnego źrebaka równoczęśnie powinna odrzucić tego mlekopijce, ale przetrzymywanie źrebaka z klaczą w tym wieku nie jest dobre ani dla klaczy, ani dla nienarodzonego źrebaka! Dojąc klacz, pobudza cały czas produkcje mleka i większość składników potrzebnych źrebakowi w brzuchu idzie na produkcje mleka.
Myślę że jak ona przestanie pić mleko i klacz zacznie karmić drugiego źrebaka to ona znowu zacznie ją doić . Muszę coś myśleć żeby przestała ,pierwsze co zrobię to przestane klaczy dawać otręby .Nigdy nie miałam takiego problemu ze źrebakiem .
Teraz jest wypuszczona z inną klaczą a ta nie daje jej doić , dzisiaj nawet ją przeniosłam do innej mojej stajni a ona rzuciła się do cycka obcej klaczy ,nawet wałacha zaatakowała  🤔wirek:  i chciała go doić . Jak na razie jest bez mleka od wczoraj wieczora i wariuje  🤔wirek: 
Odstaw na kilka dni zupełnie, zrób klaczy kilka dni ostrej diety i po cholerę jej otręby?
Jeżeli porządnie zasuszysz klacz, to próbując ssać młody dostanie raz czy dwa kopa i mu przejdzie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się