wysłodki buraczane

Tam wyzej podalam nazwisko.
No z tego wlasnie framgentu i mojego rozumowania wynika tak jak pisze zabeczka. Ale teoria Gagi o jelitach troche zmienia moje rozumowanie 😉

Kurde usiłuje Wam to wrzucić ale nie umiem łądnie zrobić zdjęć bo się ta gazetka na grzbiecie ugina. Kicha 🙁
Może ktoś ma skaner skaner to Wam wrzuci 🙂
na tronie baileysa też mówią, że namaczanie nie jest konieczne, że można w małych ilościach podawać nie namoczone

wskazują jednak na większe zalety zalanych wodą, bo stanowią wtedy doskonałe nawodnienie konia

http://www.britishhorsefeeds.com/horse-nutrition/feeding-faqs?s=4419
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
23 stycznia 2014 15:58
Właśnie "w  małych ilościach" czyli max. pół szklanki a jak ktoś będzie miał pecha to i tak to się może źle skończyć.
Zastępując owies wysłodkami trzymam się wskazania 1 kg owsa = 0,7 kg wysłodków suchych. Czyli dziennie ~1,5 kg suchych wysłodków. Jeśli koń je łapczywie ryzyko rozerwania żołądka, zablokowania pracy jelit jak najbardziej realne. Wysłodki stanowiące jeden ze składników mieszanki paszowej nie są w formie zwartego peletu tylko są rozdrobnione. Poza tym mieszanki ma inną strukturę a inne składniki mieszanki pomagają przepchać całość.
Ciężko mi uwierzyć, że autor miał na myśli dokładnie to co wynika z napisanego tekstu.  Wiem, że czasem do publikacji artykułu w gazecie trzeba go mocno skrócić, czasem tworzy się taki "oczywisty" skrót myślowy :/
Na_biegunach mój koń dostaje 10kg owsa dziennie, tak po cichu chcę mu obciąć z tego trochę :P, bo odkąd wyrobił sobie trochę kondycji to trochę za bardzo rozrabia na padoku 😉

rozumem że przeliczenie 1 kg na 0,75kg bierze się z kaloryczności?
milkiwaj jesteś pewna że 10 kg owsa??  😲
To zimnik pracujący przy wycince drzew, czy jakl? Przecież to dawka na słonia, nie konia...
Wysłodki nie są "kaloryczne"
kaloryczność w sensie energii dostarczanej, np siano też jej dostarcza i ma swoją kaloryczność 😉, a jeżeli nie na tej podstawie, to skąd taka proporcja? ja próbuję zbilansować chociaż Ca do P trochę tymi wysłodkami i dostarczyc więcej włókna, bo z sianem kiepsko 🙁


3 letni zajeżdżany dopiero misio - 176cm w kłębie
jak go kupiłam to dostawał 15kg od poprzedniego właściciela, ja biednemu ściełam do 10kg i posmutniał, a potem wyrobiłam mu trochę krzepy i znowu jest wesoły... dostaje też przynajmniej raz w tygodniu 1kg meszu i olej z probiotykami co drugi dzień :P

i nie, nie bryka przy wsiadaniu [na razie 6 razy]  :kwiatek:

10 kg owsa, to jakieś 15 miarek pavo. Jesteś pewna?
Nie wiem skąd ten przelicznik owsa na wysłodki ale każdy producent ma napisane,ze nie powinno się dawać więcej niż kilo wysłodków suchych na konia.
Można dawać więcej jedynie pracującym koniom zimnokrwistym.
milkiwaj jeden z moich "miśków" ma 172 cm w kłębie i wcina ok 3 kg treściwej dziennie - w tym zaledwie 1 kg owsa...
Dorcysia no właśnie ja też to wiem, i planowałam tak zacząć po trochu i dojść do 0,5kg czy  0.75kg

miarka u nas w stajni to około 1kg, owies jest śrutowany u nas,
wiem że to dużo, ale pomijając moją wiedzę [jestem wetem  :kwiatek:] to konsultowałam to jeszcze z innym lekarzem weterynarii

królewicz albo bardzo źle wykorzystuje paszę albo jest bardzo mułowatym stworzeniem potrzebującym energii :P
Ja bym zadbała przede wszystkim o dobre siano w dużej ilości. Być może ten koń jest typem flegmatyka i duża ilość owsa tego nie zmieni.
Może spróbuj jęczmień albo czarny owies?
Albo jest totalnie zarobaczony
Albo ma problemy z uzębieniem
Albo anemię
10 tym bardziej 15 kg owsa dla konia to taka dawka węglowodanów (skrobi), że można konia ochwacić, lub w inny sposób zepsuć  🤔
Ponadto jako lek wet powinnaś wiedzieć, że podstawową paszą koniowatych jest nie treściwa a objętościowa
3 latek nie w treningu (bo to jeszcze nie czas) powinien na samym sianie dobrze wyglądać...
Poza tym 3 latek ma prawo być "mułowaty" z racji braku równowagi
no z sianem to jest tak, że dostaje go tyle samo co inne konie, niestety za mało

dlatego wysłodki wejdą do żywienia
Nie wiem ile u was kosztuje siano ale dopłata za siano powinna wyjść niewiele większa od worka wysłodków?
U mnie podobnych gabarytów czterolatek, jeszcze nie zajeżdżony dostaje 1,5 kilo owsa, niecałe kilo wysłodków i jakieś 15 kilo siana. Wygląda bardzo dobrze.
[quote author=_Gaga link=topic=64.msg1989692#msg1989692 date=1390557685]
Albo jest totalnie zarobaczony
Albo ma problemy z uzębieniem
Albo anemię
10 tym bardziej 15 kg owsa dla konia to taka dawka węglowodanów (skrobi), że można konia ochwacić, lub w inny sposób zepsuć  🤔
Ponadto jako lek wet powinnaś wiedzieć, że podstawową paszą koniowatych jest nie treściwa a objętościowa
3 latek nie w treningu (bo to jeszcze nie czas) powinien na samym sianie dobrze wyglądać...
Poza tym 3 latek ma prawo być "mułowaty" z racji braku równowagi
[/quote]


nie jest zarobaczony, zęby zmienia i wszystko tu gra
w kale nie ma ziarna nie startego
i nie ochwaca się bo pracuje,

15 to było stanowczo za dużo, sama mu zmniejszyłam jak tylko go przywiozłam i potem konsultowałam i zostało 10, teraz chcę trochę zmienić
akurat ten temat nie jest do dyskusji, nie o to pytałam

konie są różne i są rożne zapotrzebowania, pamiętaj że to jest zabawowy młodziaki spędzający na dworze większość dnia z kumplami, a wieczorem pracujący na razie głównie z ziemii, co nie oznacza, że to jest nie męczące

nie napisałam że jest mułowaty, a już na pewno nie pod siodłem, jest bardzo grzeczny

edit
Burza gdyby o dopłatę chodziło, to nie byłoby problemu
Dorcysia ja podejrzewam że 8kg siana to maks jaki dostaje 🙁, mimo próśb o większe dawki
milkiwaj, będziesz cudowała, kombinowała a i tak siana nie zastąpisz przykro mi. Ja dopiero po paru latach rozumiem, że jak siana jest mało to mogą być hale, cuda, niewidy a i tak niewarto bo koń płaci.
Ale nie ciągnę offtopu.
wysłodki mogę zastąpić nawet do 3/4 zalecanej dawki siana! właśnie jeżeli chodzi o zawartość włókna, do tego bilansują niekorzystny stosunek Ca do P w owsie, więc ich dodatek zrekompensuje przynajmniej częściowo niedostatek siana

ale już koniec stycznia, jeszcze tylko luty, marzec i wrócą na pastwisko!  🏇
Ziarna nie widać, bo dostaje śrutowane, taka dawka owsa porządnie zaburza podaż mikroelementów zwłaszcza stosunek Ca:P - bez dobrej i w dużej ilości objętościówki (siano, sianokiszonka) nie da rady utrzymać konia w dobrej kondycji, a co dopiero odchować młodziaka.
  Piszesz, że pracuje trochę z ziemi - czyli jest koniem niepracującym - "praca" dla konia to więcej niż godzina standardowej jazdy 😉. Narazi się nie ochwaca, ale przy takim żywieniu wyhodujesz wrzody żołądka.
wysłodki mogę zastąpić nawet do 3/4 zalecanej dawki siana!
to jakaś nowość...
Można, można - wysłodkami kiszonymi i pod warunkiem, że jest to krowa mleczna (i to nie na zasuszeniu) a nie koń 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
24 stycznia 2014 10:25
wysłodki mogę zastąpić nawet do 3/4 zalecanej dawki siana! właśnie jeżeli chodzi o zawartość włókna, do tego bilansują niekorzystny stosunek Ca do P w owsie, więc ich dodatek zrekompensuje przynajmniej częściowo niedostatek siana


A ja słyszałam ze jeśli wysłodki bedą stanowic wiecej jak 40 % dawki ogólnie żywieniowej ( u konia)  to bedą wybijac sie siarczany wapnia w ogranizmie konia i tutaj moą pojawić się problemy zdrowotne głównie z koścem- jeśli jestem w błędzie to proszę o naprostowanie moich informacji  :kwiatek:.
zielona_stajnia
pracuje codziennie z ziemii, codziennie wychodzi na padok i teraz raz na 2-3 dni wsiadam na coraz dłużej

koniec  🚫

Cobrinha
przepraszam, do połowy dawki siana http://www.britishhorsefeeds.com/horse-nutrition/feeding-faqs?s=4422

i przypominam że przy "czystych" wysłodkach należy wtedy zbalansować Ca do P, wtedy żadnych problemów z koścem nie będzie
Co to są "czyste" wysłodki, bo tej części postu nie zrozumiałam
Albo jakie to są "nieczyste"?
to co możesz kupic na rynku nie zawsze jest czystymi wysłodkami

na przykładzie baileysa, który ma 2 produkty
Speedi Beet - czyste
i Fibre Beet - z dodatkiem lucerny i otrębów

pro linen ma czyste, bez dodatków

edit:
jeszcze doczytałam że Baileys poleca dawkowanie do 1kg na 100kg konia swoich wysłodków, jako zamiennik objętościowej paszy i do 1,75kg jako pasza "energetyczna"
OK, generalnie większość z nas daje wysłodki paszowe, nie gotowce (gotowce = obrobione wysłodki , najczęsciej gotowe w 15 min).

Ja chwilowo podawać wysłodków nie mogę, bo zamarzają 🙁 niestety nie mam opcji postawienia ich w cieple, ani przyjeżdżania do stajni codziennie przed śniadaniem 🙁
Coś ci się pomerdało 😉 cytat ze strony:
100g of Speedi-Beet (dry weight) for every 100 kg

a maksymalna dawka to 500 g/100 kg.
Fibre Beet w polskiej wersji to mieszanka "Krówki" ktoś z forum też tym karmi.

zabeczka17 - przy podawaniu dużych ilości wysłodków występuje taki nadmiar wapnia (mimo niwelowania suplementacją fosforem, plus jest jeszcze kilka zależności między innymi minerałami), że nerki dostają duże obciążenie i szybko można doprowadzić do powstania kamieni nerkowych - dość nieprzyjemna u koni choroba:/
cytat ze strony, mowiąc szczerze nie sprawdzałam innych źródeł  🤬

http://www.britishhorsefeeds.com/company-products/fibre-beet
to replace forage - If you've got a shortage of good quality forage, Fibre-Beet is the answer. Fibre-Beet can be fed at up to 1kg dry product per 100kg body weight, fed throughout the course of the day. Due to its unique formulation, when broken down in the horse's gut it produces the same proportion of beneficial volatile fatty acids as good quality grass, but with lower levels of lactic acid. So it's good for horses and ponies prone to laminitis and is Laminitis Trust approved.

a dla speedi beet jest cała śliczna tabelka

http://www.britishhorsefeeds.com/company-products/speedi-beet


edit:\
zielona_stajnia co dla speedi beet sie zgadza z twoim dawkowaniem znalezionym 🙂
[quote author=_Gaga link=topic=64.msg1989763#msg1989763 date=1390560655]

Ja chwilowo podawać wysłodków nie mogę, bo zamarzają 🙁 niestety nie mam opcji postawienia ich w cieple, ani przyjeżdżania do stajni codziennie przed śniadaniem 🙁
[/quote]

A propos, czy dawanie wyslodkow do kolacji jest "zle"? Tzn, ja tak daje bo wlasnie nie mam jak prsygotowywac sniadan za bardzo (na sucho sa to 4 garstki, czyli niespelna pol pavowej miarki). Inny kon w stajni dostaje na sniadanie i kolacje (w sumie miarka suchych). Czy starac sie wykombinowac sniadania, czy wyslody do kolacji bd okej?
ja nigdzie nie doczytałam ze są jakieś wskazania kiedy w ciągu dnia dawać,
przy dużej porcji zalecają podzielić nawet na 3 porcje [więc chyba wieczorną też]
Ja mam rozdzielone karmienie na dwie dawki rano i wieczorem po 2 kopiate miarki 1,5l namoczonych już wysłodek.
Wychodzi tego sporo i wg mnie za dużo jeśli chciałoby się na raz to skarmić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się