Badanie krwi - analiza wyników

BUCK   buttermilk buckskin
20 marca 2024 09:20
Mollynusia tak szczerze to 3 łyżki stołowe jednorazowo na dobę bo ja daję jeden posiłek 'leczniczy' osobiście i zawsze jest to kolacja 😉
BUCK, dziękuję!!!
Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat tych wyników ? Kon 10 lat, w ciągłym dość lekkim treningu, ma lekka astmę i Hss wywoływany głównie owadami i deszczem, poza tym raczej nic mu nie dolega, No może czasami przydałoby mu się trochę więcej energii:-)
76DCCCB7-478F-48DE-AFE5-E56CFE02C6A8.jpeg 76DCCCB7-478F-48DE-AFE5-E56CFE02C6A8.jpeg
87FAE45D-18E6-4C99-A166-AC148E98AFD7.jpeg 87FAE45D-18E6-4C99-A166-AC148E98AFD7.jpeg
7818414B-3E33-4BC3-8FC8-C825CA8D2D0D.jpeg 7818414B-3E33-4BC3-8FC8-C825CA8D2D0D.jpeg
O czym może świadczyć i z czym się wiązać lekko podwyższone MCHC?
Bo obniżone to wiem, ale podwyższone?
Może odwodnienie?
Hmm, może, bo badanie było robione w te ciepłe dni ostatnio - może akurat mniej pił 🤔
Jest to wynik minimalnie ponad normę, więc chyba nic bardzo alarmującego.
To ja znowu z pytaniem. Miał ktoś konia z ciągle podwyższonym y-gt? Ciągle okolice 100. Był "wstępnie" przeleczony pentoxyfilyne i laktulozą ale nie przyniosło poprawy. W telefonicznej krótkiej rozmowie z dr Biazik powiedziała, że pięciokrotnie przekroczona norma to jeszcze nie dramat, ale to była krótka rozmowa bez szczegółów. Teraz czekam na maila już po wysłaniu historii i badań. Doktor, która nas "wątrobowo" prowadzi proponuje szpital i płynowanie. Dostałam wstępny plan i to będzie tydzień (a może dłużej ) na intensywnej terapii. Może być też w stajni ale zwiększa koszty bo lekarz musi być codziennie i podać kroplówki. Ale bardziej skłaniam się ku temu,bo mam jeszcze drugiego konia (wrzodowego) i tamten się zapłacze jak nie będzie Krutynia. I dla samego Krutynia byłby stres związany z transportem i tygodniem w szpitalnym boksie. Chyba że to już są tak złe wyniki, że to jedyne rozwiązanie ratujące życie??
Dodam że po kucu nie widać złego samopoczucia. Dwa lata temu też miał podobne wyniki lekarz (inny bo się przeprowadziliśmy) nie mówił że jest dramat. Po ekyneral wolno ale wróciło do normy. Teraz znowu powtórka.
IMG_20240414_222817.jpg IMG_20240414_222817.jpg
Kiko22, masz nisko czerwone krwinki i masz stan zapalny wątroby. Nie ma w zasadzie biochemii zrobionej więc ciężko coś więcej zauważyć.
Masz imho mocny stan zapalny i mało krwinek - raczej to by było dla mnie przyczyną "niskiej energii" i być może hss nasilającego się od owadów - ale nie ma detali w badaniu.

Imho- badanie diagnostyka do poszerzenia i spojrzenie w to, co jest na pastwisku i w żłobie.
Mogą być robale.
kotbury, wet będzie w przyszłym tyg będziemy podawać selen bo wyszedł tez niedobór i zaraz będę zamawiać selen z hesty. To co polecasz na start mogę odrazu zamawiać np ekyrenal? O co rozszerzyć badania?
kotbury, wet będzie w przyszłym tyg będziemy podawać selen bo wyszedł tez niedobór i zaraz będę zamawiać selen z hesty. To co polecasz na start mogę odrazu zamawiać np ekyrenal? O co rozszerzyć badania?
Kiko22,
Nie polecam niczego co ty wymieniłaś.
Najpierw polecam całą biochemię. Równolegle selen z lizyną i vitaminą - e- jak dla klaczy hodowlanych.
Żadnych preparatów "na watrobę", tylko najpierw odrobaczyć i to solidnie (tzw. schematem), a potem dooobre siano i sianokiszonkę (tak, taką pakowaną po 20kg w worki jak się jest w stajni, w której nie ma sianokiszony).
Tak jak pisałam wcześniej witaminy z grupy B (choć sianokiszona może to załatwić).
Do tego odpowiednie probiotyki, które pomogą wesprzeeć produkcję lotnych kwasów tłuszczowych. Omegi w odpowiedniej proporcji potem i kwas masłowy można tez podać.
I po 1,5- 2miesiącach takiej zmiany robimy ponownie badania.

ale.... zawsze trzeba zacząć od: obejrzenia, czy aby na pewno mamy dobre, niespleśniałe siano i czy aby na pewno nie ma mykotoksyn w owsie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się