Odczyt zdjęć RTG - PILNE

Hm....może i wet ma rację. Ale to chyba musi mieć spore doświadczenie, bo ocenić szpat młodzieńczy przy niezakończonym wzroście ( co widać na zdj) nie jest chyba takie proste . Aczkolwiek szpat bym jeszcze zrozumiała , jeśli ktoś ma wprawne oko pewnie widzi to po szerokości szpar stawowych. Ale gdzie tam ktoś widzi OCD to już bardzo ciekawa sprawa.....
maliniaq   Just do your job.
16 czerwca 2015 21:43
Załączam zdjęcia z zaznaczonym OCD, które dostałam. Co do tego szpatu, brany był pod uwagę jej ciągły wzrost i niezakończone jeszcze kostnienie, dlatego będziemy te zdjęcia powtarzać, żeby mieć porównanie co się będzie działo  😉
Ahhh w tym miejscu . No może, ja bym na to nie wpadła, raczej bym myślała, że to inne kości cieniują .Jeszcze się muszę mocno z tymi wszystkimi zdjęciami opatrzeć. 🤔 Ale fajnie że się dzielisz i pytasz o to, bo to znowuż jakieś wskazówki 😉 Ja bym słuchała weta ale jak mówisz - powtórzenie zdjęć to bardzo dobry pomysł, bo konik cały czas rośnie i dużo rzeczy przez to jest niejasnych. A ma jakieś objawy kliniczne , w sensie nie wiem, kuleje, sztywno chodzi, jakieś obrzęki . poza tym o którym wspomniałaś na początku ?
maliniaq   Just do your job.
17 czerwca 2015 14:51
Nic poza tym obrzękiem nie występuje, a ten zaczyna robić się coraz mniejszy. W porównaniu do zdjęć stawu po punkcji, które mam (miała z tego stawu pobierany płyn stawowy do badania pod kątem boreliozy), to teraz wygląda już całkiem ładnie 🙂
Ja kiedyś robiłam z lekarką zdjęcia prawie 1,5 rocznego , śląskiego ogierka, któremu zrobił się właśnie taki obrzęk stawu stępu , zwykły jakby wodniak. koń zaczął lekko znaczyć tą nogą i ta lekarka też podejrzewała OCD. Po zrobieniu zdjęć okazało się, że dobrze podejrzewała , na RTG było widać małe myszy stawowe , nie jakieś super zaznaczone ale na pewno szybciej rzucały się w oczy niż na tych Twoich zdjęciach. Koń sobie jeszcze trochę mieszkał u tych właścicieli, nie było nic z tym robione, ani leczone ani nic. Później on przestał kuleć, a oni go sprzedali , zaznaczając oczywiście że taka sytuacja miała miejsce .  U tych nowych wlaścicieli z tego co wiem ogier do dzisiaj chodzi w bryczce a działo się to jakieś  2 lata temu , obrzęk zszedł, nic nie utyka , nic się nie dzieje .... Oczywiście nie wiadomo czy to się nie odezwie po jakimś czasie znowu , ale dla mnie magiczna sprawa, że to co widziałam na tych zdj po prostu nie daje o sobie znać przez tak długi czas. Nie wiem może coś jest z tymi młodziakami .... 🙂 I u Ciebie też dobrze się to skończy 🙂
Odkopuję.
Czy jest tu ktoś, komu można przesłać zdjęcie RTG do odczytania? Chodzi o dosyć zastanawiającą rzecz..  :kwiatek:
Witam,
mam pytanie ponieważ mam dwie różne opinie weterynarzy:

1. chip
2. zwyrodnienie kości w kopycie

Nie ukrywam, że wolelibysmy by była to opcja nr 1, kosmetyczny zabieg. Dokumentacja poszła do Brna. Ale nim odpowiedzą może ktoś sie podzieli opinią co tam widzi?

FL - zdjęcie wykonane tydzień po podaniu kwasu z hormonem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się