"Skaczące kabanosy" - czyli uwag o hodowli koni słów kilka

Smok10, Mają folbluty, które zapewniają sporo kasy i uznanie królowej, więc nie mają nad czym płakać

edzia69, ja już pisałam wcześniej - w UK konie wychodzą z lodówki, tam jest w czym wybierać, hodowcy mają większe pole do popisu i większą stawkę pieniężną. W takich warunkach to oni powinni mieć takiego Brytyjskiego Konia Gorącokrwistego, że na całym świecie wszyscy powinni się o nie zabijać, a Anglicy nie powinni być nawet zainteresowani tym, co się dzieje u ras na kontynencie. Tak jednak nie jest.
Smok10, Mają folbluty, które zapewniają sporo kasy i uznanie królowej, więc nie mają nad czym płakać


mają tez nasze araby....
nasze araby to większy fejm mają w Ameryce 😉
i na Bliskim Wschodzie  😉
edzia69   Kolorowe jest piękne!
04 stycznia 2015 20:25
Powody dla jakich Anglicy są zapóźnieni w hodowli konia wierzchowego są mi  nieznane. Jedyne co mogę przypuszczać, że stało ssie z powodu ich przeświadczenia, że nic nie może być lepsze niż "Made in England". Trochę im świat jednak odjechał, tak czy siak radzą sobie nieźle. Mają swojej hodowli konie startujące WCup.
edzia69, no widzisz, jak ty świetnie znasz Anglików 😉 A konie ich hodowli owszem, startują międzynarodówki... ale są to konie po zagranicznych ogierach i klaczach 😉 Mnie chodzi o takiego full-brytyjskiego konia sportowego z dziada pradziada hodowanego na Wyspach 😉

A zapóźnieni są bo a) skupieni są na xx b) po co się męczyć, skoro ktoś coś za nich zrobi 😉
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2258462#msg2258462 date=1420402482]
Uważam że pokrycie klaczy Małopolskiej dobrym ogierem może dać efekt jak w przypadku matki Imequylai wielu innych  ( zresztą Ensilli też )   🤣


Pytanie nr 1:

a czy klacz małopolska to jakiś synonim elity? czegoś WOW, gdzie nie liczy się wartość użytkowa tylko przynależność rasowa?

Pytanie nr 2:

czy pokrycie klaczy wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi czy śląskiej topowym ogierem nie dało by takiego efektu?

Pytanie nr 3:

uważasz, że należy w ogóle kryć klacze nie nadające się do niczego?

[/quote]

Pyt 1 W dzisiejszych czasach nie jest to synonim elity czego bardzo żałuję . Ale w połączeni dz dobrym reproduktorem mogła by odzyskać Image .

Pyt 2 Wiekopolskiej ,taki i często się to zdaża . Śląskiej ??? Nie wiem czy to dobry pomysł ( za cięzka )

pyt 3 Nie nie należy . Jestem przeciwny namnażaniu chłamu na siłę  😉
Mnie chodzi o takiego full-brytyjskiego konia sportowego z dziada pradziada hodowanego na Wyspach 😉


oj ikarina, sentymentalna jesteś robisz się historyczna  😁

Edit:
Pyt 1 W dzisiejszych czasach nie jest to synonim elity czego bardzo żałuję . Ale w połączeni dz dobrym reproduktorem mogła by odzyskać Image .


a dobry reproduktor Smok, wg Ciebie to jaki ? Mógłbyś podać konkretny przykład

ps. mógłbyś odpowiedzieć na resztę moich pytań  :kwiatek:
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2258488#msg2258488 date=1420403460]
Mnie chodzi o takiego full-brytyjskiego konia sportowego z dziada pradziada hodowanego na Wyspach 😉



To tak jak ja miałem na myśli stricte Polskiego konia  🤣 🤣 🤣
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2258488#msg2258488 date=1420403460]

ps. mógłbyś odpowiedzieć na resztę moich pytań  :kwiatek:
[/quote]

Odpowiedziałem punkt po punkcie , a podawałem linki do róznych firm które mają nasienie dobrych sprawdzonych reproduktorów. Aczkolwiek , nie uważam za konieczne sprowadzanie nasienia z zagranicy jest wiele osób posiadających w swojej ofercie dobre ogiery . Ważne żeby kryć czymś lepszym niż ogier NN za flaszkę ,a najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów  tylko nie tych ortodoksyjnych wyznawców czystej rasy Małopolskiej 🙄
Pyt 1 W dzisiejszych czasach nie jest to synonim elity czego bardzo żałuję . Ale w połączeni dz dobrym reproduktorem mogła by odzyskać Image .


niestety jest to niemożliwe, bowiem jak pokryjesz klacz małopolską, jakimkolwiek ogierem o którym piszesz w poście powyżej, to nie będzie to już  rasa małopolska.

Pyt 2 Wiekopolskiej ,taki i często się to zdaża . Śląskiej ??? Nie wiem czy to dobry pomysł ( za cięzka )

dlaczego nie? przecież można pokryć klacz rasy śląskiej jakimś super hiper mega topowym ogierem pełnej krwi angielskiej czy jakimś innym „chef de race” w rasie Schweres Warmblut, po uzyskaniu akceptacji Komisji Księgi Stadnej.  Przecież nie musimy produkować tylko konia do skoków są jeszcze inne dyscypliny jeździeckie.


-------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie nr 3:

uważasz, że należy w ogóle kryć klacze nie nadające się do niczego?


pyt 3 Nie nie należy . Jestem przeciwny namnażaniu chłamu na siłę  😉


(…) o nasze Małopolaki to się zachód zabija . Fakt Włosi je uwielbiaja , zwłacza z pesto i białym wytrawnym  winem smakują najlepiej.  😉

(...) Łączenie wszelkiej maści Małopolaków z XX kończy się tym że te konie nie nadają się do niczego a oczy mają jak denka od butelek. Z resztą same Małopolaki także.



Pytanie:

to jak to w końcu jest, bo nie rozumiem. Te nasze małopolaki nadają się do czegoś czy nie nadają się do niczego ? Kryć je i produkować na siłę chłam czy lepiej sobie odpuścić, żeby koni na rzeź nie skazywać ? Się pogubiłem…


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ważne żeby kryć czymś lepszym niż ogier NN za flaszkę ,a najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów  tylko nie tych ortodoksyjnych wyznawców czystej rasy Małopolskiej 🙄


już od dawna ogierami NN się nie kryje, ale zgadzam się   :kwiatek:

Pytanie:
a istnieje coś takiego jak nieczysta rasa małopolska, bo nie rozumiem co masz na myśli ?


Edit:
Odpowiedziałem punkt po punkcie


miałem na myśli pytania odnośnie Imequyla i te z postów z poprzedniej strony. Więc jakbyś mógł byłbym wdzięczny  :kwiatek:
Okazuje się że 3 czy 4 tyś to dobra cena za Małopolaka  😲Są lepsze okazje http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/20311? Do negocjacji  😲
Smok10 o ile na początku dyskusji twoje zdanie na temat hodowli  było jasne i logiczne ( pomimo tego że inne niż np. moje ) to teraz jest to ,,bełkot,, bo od opcji - krycie tylko najlepszymi ogierami ze światowej stawki , polskie konie dotacyjne to chłam hodowlany którego nie powinno się rozmnażać, doszłeś to - krycie ogierami lepszymi niż NN ( gdzie cena stanówki za flaszke ) krycie klaczy małopolskich ( które są w rasie dotacyjnej )
Co do Małopolaków , to jako matki mąga być Ok i jesy parę przykładów ( podanych przez mnie )  ,ale nic na siłę , wybrać to co najlepsze i kryć tym co rokuje..
Czystość razy Małopolskiej , to pojęcie względne bo XX z Francuskim Arabem ( w latach 70-tych był zakaz sprowadzania do Polski )  to chyba też rasa Małopolska .
Wolę żeby tym Małopolakiem była matka pokryta NA PRZYKŁAD. czymś z linii Guidama , LUB INNYM OGIEREM SKOKOWYM CZY UJEŻDŻENIOWYM.
Co do rasy Śląskiej , się nie wypowiadam ,wiem że Ślązako folbluty chodziły w ujeżdżeniu i to całkiem Ok. Jeżeli pozwoliło by to tej rasie na lepszą sprzedaż , to chyba dobrze. Ogólnie ,nie jestem za zamykaniem się na świat , bo zagranica też szuka koni , tylko koni dobrych . Jak widać po ofertach Małopolaków i popytu na te konie samo korzystanie z dotacji doprowadziło tylko do problemów. 100 razy pisałem że nie jestem hodowcą ,ale znam prawa rynku. Hodowanie na siłę czegoś czego nie można sprzedać to gwóźdź do trumny. 🙄
Co do Małopolaków , to jako matki mąga być Ok i jesy parę przykładów ( podanych przez mnie )  ,ale nic na siłę , wybrać to co najlepsze i kryć tym co rokuje.

Pytanie nr 1:
uważasz, że małopolaki jako matki są ok. ale jako nie matki nie nadają się do niczego (w kontekście Twoich wcześniejszych wypowiedzi)?

Pytanie nr 2:
skoro ustaliliśmy, że klaczy nie nadających się do niczego nie powinniśmy kryć, to po co przeznaczać małopolskie klacze na matki, skoro wg. Twoich wcześniejszych wypowiedzi ta rasa nie nadaje się do niczego ? Czy w ten sposób nie produkujemy właśnie miernej jakości koni ?

Czystość razy Małopolskiej , to pojęcie względne bo XX z Francuskim Arabem ( w latach 70-tych był zakaz sprowadzania do Polski )  to chyba też rasa Małopolska .

Pytanie nr 3:
skąd masz takie informację ?

Wolę żeby tym Małopolakiem była matka pokryta NA PRZYKŁAD. czymś z linii Guidama

jest to formalnie niemożliwe…….. zaczynasz mnie przerażać

Pytanie 4:
na jakiej podstawie źrebię urodzone z takiego kojarzenia miało by być przedstawicielem rasy małopolskiej ? Jakie ku temu miały by przyświecać przesłanki ?
Silver_Gold, nie wiem, o co dokładnie chodzi Smokowi10, ale wydaje mi się, że mniej więcej o to...
Klacze małopolskie, kryte byle jakimi tanimi ogierami... za flaszkę, patrz: za stówkę lub mniej, to raczej, w większości przypadków mierny, dostateczny przychówek (i niestety przez dotacje, takich raczej jest najwięcej...)
Klacze stadninowe, np. Walewickie, to dobre/bdb matki, które mogą (i są) przyszłością hodowli, są dobrym "podkładem" pod zagraniczne osobniki do tworzenia np PKSP, z takich połączeń wyszło coś np bardziej sportowego, bardziej liczącego się na rynku jeździeckim, a nie tylko rzeź i rekreacja (jak to głównie z tych wspomnianych powyżej, za flaszkę)

...Przykładem może być stadnina w Okołach i połączenie klaczy młp. z np. Elvisem (Le Mexico x Ogina)

Pytanie 4:
na jakiej podstawie źrebię urodzone z takiego kojarzenia miało by być przedstawicielem rasy małopolskiej ? Jakie ku temu miały by przyświecać przesłanki ?

a tu nie chodzi o to, że źrebię będzie po prostu hodowli polskiej? Oczywiście, że nie będzie to małopolak ale Polski Koń Szlachetny Półkrwi, ew. jeśli zagraniczny ogier będzie dopuszczony do doskonalenia rasy, to rasa zostanie po matce...
Megan, ja też nie wiem o co Smokowi chodzi dlatego zadaje pytania.....

a w kontekście tej wypowiedzi:

(…) o nasze Małopolaki to się zachód zabija . Fakt Włosi je uwielbiaja , zwłacza z pesto i białym wytrawnym  winem smakują najlepiej.  😉

(...) Łączenie wszelkiej maści Małopolaków z XX kończy się tym że te konie nie nadają się do niczego a oczy mają jak denka od butelek. Z resztą same Małopolaki także.


to chyba nie ma znaczenia, czy to matka stadninowa czy hodowli prywatnej, skoro rasa z założenia nie nadaje się do niczego.

A skoro coś nie nadaje się do niczego to jak ma się nadawać do hodowli ?
oj tam, czepiasz się...  😁 te co im oczy wyłażą, to pokazowe, wystawowe czy jak się tam je zwie, w sporcie marne, ale piękne  🙂
I jakby nie było, potrzebne także np. do poprawy eksterieru (czasem trzeba się cofnąć, aby stworzyć coś lepszego 🙂 )


Cyt. to chyba nie ma znaczenia, czy to matka stadninowa czy hodowli prywatnej, skoro rasa z założenia nie nadaje się do niczego.
A skoro coś nadaje się do niczego to jak ma się nadawać do hodowli ?

Jeśli kojarzenia są przemyślane, to raczej nadają się dalej do hodowli (czy stadninowe, czy prywatne ale ta masówka za flaszkę ma marne szanse... ) choć jak wspomniałam wcześniej, większe prawdopodobieństwo dobrego przychówku, z predyspozycjami do wyższego sportu  jest po skojarzeniu z ogierami zagranicznymi, stąd też "zalecenie" aby kryć bdb lub wybitnymi ogierami, a nie średniakami...
---> dobra, kończę, bo i mnie zaraz weźmiesz w obroty  😂
oj tam, czepiasz się...  😁 te co im oczy wyłażą, to pokazowe, wystawowe czy jak się tam je zwie, w sporcie marne, ale piękne  🙂
I jakby nie było, potrzebne także np. do poprawy eksterieru (czasem trzeba się cofnąć, aby stworzyć coś lepszego 🙂 )


no to teraz pojechałaś hehehe, tam nic takiego nie było napisane 😉 a o czy wyłażą arabom i mi ze zdziwienia jak to czytam  😁


---> dobra, kończę, bo i mnie zaraz weźmiesz w obroty  😂


nie śmiał bym, chyba że masz na myśli jakieś tańce  😎 nawet na białym rumaku po Ciebie przyjade  😎 :kwiatek: i tak Tobą zakręcę, że .... hej :P
... no było coś o denkach od butelek... zrozumiałam, że to chodzi o wielkie oczy  😜

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi... 😁
no co Ty .....   :pijacy:

żeby nie było ja to ten co Cię podnosi hehe  😎

Edit:
Klacze stadninowe, np. Walewickie, to dobre/bdb matki, które mogą (i są) przyszłością hodowli, są dobrym "podkładem" pod zagraniczne osobniki do tworzenia np PKSP, z takich połączeń wyszło coś np bardziej sportowego, bardziej liczącego się na rynku jeździeckim, a nie tylko rzeź i rekreacja (jak to głównie z tych wspomnianych powyżej, za flaszkę)


uważasz, że podane poniżej przykłady nie są bardziej sportowe ?

JAK CHEF, FRAZES, BROWAR, SEX, DIABEŁEK, BENARES, HUZAR, EBONIT, EL BONILLO, EL EJIDO, AWA, PAKIET, EKOLOG, ELDONA, ROZMARYN, AMURAT, BARYT, HATTERIA, ŁZA, HARBUZ, BASTIN, HALOGEN, DROP, EMANOR, ADMIRAŁ, SEBASTIAN, EMETYT, ASKAR, GREY i wiele, wiele innych, a to wszystko małopolskie
S_G, nie "męcz buły"  :kwiatek: a czy ja napisałam, że sportowych koni brak, bądź ktokolwiek tak napisał?
Bdb sprawdzają się w WKKW (edytuje: bo w ogóle polskich koni nie widać na IO 🙂 ) poza tym, żaden z powyższych koni nie jest wynikiem dotacyjnego krycia za flaszkę, tylko są wynikiem przemyślanego kojarzenia.
Rynek psują te drugie, zaniżają ceny, psują markę, produkują przeciętniaki i miernoty.

Edit: a co sie stało z Sex'em? Jakoś chyba zniknął z rynku...
El Ejido... jak tam w sporcie mu sie wiedzie?

Poza tym, ww ogiery nie są tylko po ojcach polskiej hodowli...
(edytuje: bo w ogóle polskich koni nie widać na IO 🙂 )


jaka spryciula, właśnie to pisałem  :kwiatek:

krycie dotacyjne, nie zawsze jest kryciem za flaszkę więc nie generalizujmy. Zapoznaj się najpierw z programem ochrony, później z listą ogierów przeznaczonych do rozrodu w rasie młp. a zobaczysz, ze mając odpowiednią wiedze idzie wyhodować coś fajnego, może nie zawsze do sportu przez duże S, bo takowych jeźdźców na pęczki w Polsce nie mamy, ale na pewno nie psującego rynku, a co do samego rynku nie będę się wypowiadał, bo nie zwykłem się powtarzać w kwestiach, w których się zgodziłem, z naciskiem na to, że ów rynek psują (PSEUDO)hodowcy. Koniec  :kwiatek:

To nie ja napisałem, że konie małopolskie nie nadają się do niczego. Kontekst tej wypowiedzi tez jednoznacznie nie wskazywał na to, że o konie dotacyjne chodzi, stąd ta dyskusja. I clou, że nie można wszystkiego uogólniać, opierając się na skrajnych przykładach, bo to ślepa uliczka nie prowadząca donikąd.

Edit:
Poza tym, ww ogiery nie są tylko po ojcach polskiej hodowli...


ale jakie to ma znaczenie ? Są to konie polskiej hodowli po ogierach dopuszczonych do doskonalenia w rasie; ras biorących udział w tworzeniu koni małopolskich, a więc tożsame
tylko doskonałości się nie udoskonala...  😎
Jak widać, czegoś musiało brakować naszym młp. (tak jak i naszym SP czy wlkp...)

Silver_Gold, przydałoby się nakreślić, co ten wątek ma tak naprawdę na celu, bo o młp można sobie porozmawiać w odpowiednim, rasowym wątku, jest też wątek o koniach kolorowych, o wlkp, itd itp.
Opuściliśmy wątek o ogierach, aby tam nie pisać nie na temat.

Może ten watek już się wyczerpał? "Wałkujemy" młp. od kilku stron...
Pyt 1 Nie można generalizować . Jak widać po wczesniejszych moich przykładach
Pyt 2 Jak widać po potrzebach rynku ,nie jest w stanie mu sprostać.
Pyt 3 a ) Napisałem że chyba rasa Małopolska , ale mogę się mylić .
Pyt 3 b)  Dla czego ? Imequyl cię przerażał ??? http://www.bazakoni.pl/imequyl-luron-iluzja
Pyt 4 Wcale mi nie zależy żeby było przedstawicielem rasy Małopolskiej . Powinien być przedstawicielem nowej rasy . Polski Sportowy Koń Gorącokrwisty ( obecnie SP )

To jest moja opinia i nie musi być dla nikogo wyznacznikiem że tak ma być . Problem jest jak widać w : Zalaniu rynku kiepskimi końmi sprzedawanymi wielokrotnie poniżej opłacalności . Braku popytu. zdegenerowanie rasy poprzez dotacje . Brak przedstawicieli rasy w sporcie ( poza nielicznymi wyjątkami ). Hodowle pękają w szwach a nie ma odbiorców.  😉

----

Niestety dostałem kuratora i nie mogę szybko odpowiadać na posty !!!

----

90% z tych koni to wspomnienia dawnych lat  cool Teraz jest Baśka , Felek , Ziutek , I Hela . hihi Żyjesz wspomnieniami , podajesz przykłady z przed 100 lat i powołujesz się na archaiczne autorytety . To było. Sklup się na tym co masz dziś i teraz .
tylko doskonałości się nie udoskonala...  😎


cieszę się, ze masz o koniach młp. takie dobre zdanie  😎

Jak widać, czegoś musiało brakować naszym młp. (tak jak i naszym SP czy wlkp...)


a to już o wiele bardziej złożone zagadnienie i musielibyśmy rozpocząć dyskusję nt. genetyki i metod doskonalenia populacji

Edit:
90% z tych koni to wspomnienia dawnych lat  cool Teraz jest Baśka , Felek , Ziutek , I Hela . hihi Żyjesz wspomnieniami , podajesz przykłady z przed 100 lat i powołujesz się na archaiczne autorytety . To było. Sklup się na tym co masz dziś i teraz .


Smoku, wspomnienia z ostatnich 100 lat jak to napisałeś to: Emetyt, Askar, Diabełek, Sex, Grey tak samo jak Imequyl, na którego się powołujesz cała reszta to konie, które znajdują się w rankingu WBFSH za 2014 r oraz chodzące w sporcie.
Wystarczy skorzystać z tego co oferują nam inni a nie od nowa zajmować się tym o co walczyły pokolenia a co zostało ostatnimi czasy popsute. Dzisiaj nie ma już czasu na eksperymenty bo na to trzeba pokoleń. Konie Hanowerski , Oldenburski ,Westwalski ,Meklemburskie to konie które urodziły się w tamtych związkach hodowlanych a mieszają wszystko ze wszystkim po to żeby uzyskać konie  w nowoczesnym typie sportowym i,, JAK NAJLEPSZE " a nie udowadniać całemu światu że stare Hanowery czy Olldenburgi  do ciągania platform z węglem to najlepsze konie na świecie.  😉 Naszym problemem jest fakt że uważamy się za najlepszych na świecie i nie umiemy współpracować z innymi. 🙄

[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2259371#msg2259371 date=1420497964]
Smoku, wspomnienia z ostatnich 100 lat jak to napisałeś to: Emetyt, Askar, Diabełek, Sex, Grey tak samo jak Imequyl, na którego się powołujesz cała reszta to konie, które znajdują się w rankingu WBFSH za 2014 r oraz chodzące w sporcie.
[/quote]

P.S Nie cytowany przez ciebie płk. Gustaw Rau - niemiecki hippolog

Ranking na który się powołujesz jest rankingiem WKKW. A gdybyś nie wiedział , to prawie wszystkie zawody WKKW są rangi Międzynarodowej. Więc jak koń przejdzie 1* to już punktuje w rankingu FEI . To tak jakby wszystkie konie chdzące N-ki ( srebrną rundę ) punktowały w rankingu FEI. Przy dobrych wiatrach to i Konika Polskiego  byś znalazł  😁 😁 😁
Wystarczy skorzystać z tego co oferują nam inni a nie od nowa zajmować się tym o co walczyły pokolenia


to co wywalczyły pokolenia jest nam teraz oferowane  😎

Edit:
90% z tych koni to wspomnienia dawnych lat  cool Teraz jest Baśka , Felek , Ziutek , I Hela . hihi Żyjesz wspomnieniami , podajesz przykłady z przed 100 lat i powołujesz się na archaiczne autorytety . To było. Sklup się na tym co masz dziś i teraz .


[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2259371#msg2259371 date=1420497964]
Smoku, wspomnienia z ostatnich 100 lat jak to napisałeś to: Emetyt, Askar, Diabełek, Sex, Grey tak samo jak Imequyl, na którego się powołujesz cała reszta to konie, które znajdują się w rankingu WBFSH za 2014 r oraz chodzące w sporcie.


P.S Nie cytowany przez ciebie płk. Gustaw Rau - niemiecki hippolog
[/quote]

odniosłem się do pierwszej części Twojego wywodu. O Gustawie Rau, nie będę z Tobą dyskutował, już raz była próba spaliła na panewce, więc nie będę do niej wracał. No chyba, że zapoznasz się z jego pracą i doświadczeniami to wtedy chętnie.
Megane- Sex wrócił do hodowcy, tam stanowi.
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2259384#msg2259384 date=1420498707]

to co wywalczyły pokolenia jest nam teraz oferowane  😎
[/quote]

Nie , teraz to prawie nic z tego nie zostało.  🙁 Nie przekonuj mnie że parę koni które gdzieś znajdziesz tworzą masę . To pojedyńcze wyjątki , które w większości zakończyły karierę albo ich kariera jest mocno wątpliwa. Za Odrą są ich tysiące na wysokim poziomie prawie nieosiągalnym dla nas. ! I jeszcze raz ci zacytuję Feliksa Hasmmana - W Polsce mamy bardzo dobrych jeźdźców , ale jak chce się mieć topowe wyniki to trzeba mieć topowe konie . 😉

Na łachu i mistrz świata nic nie ujedzie !

Przestań żyć historią i zacznij żyć teraźniejszością i przyszłością . 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się