Reyline

Konto zarejstrowane: 05 stycznia 2014
Ostatnio online: 12 lipca 2022 o 20:57
"Cicho, cicho dzieci!

To nie demony, nie diabły.

Godzej. To ludzie."

Najnowsze posty użytkownika:

własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 21 lutego 2022 o 16:25
ibmoz, na szczęście konie w porządku, nie korzystają z niej za wiele, więc prawdopodobnie nie było ich w okolicy kiedy zabrało dach.

Spróbujemy z sąsiadem podnieść ładowarką, ale musimy chwilę zaczekać, aż przestanie tak wiać, bo to jednak wielki żagiel jest.

Jak się nie uda to zgłoszę się po posiłki! 🙂
własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 21 lutego 2022 o 11:19
U mnie niestety zwiało dach z wiaty 🙁
Nie wiem jak to się stało, bo pokryty był takimi miękkimi dachówkami, najtańszymi. Przybite były na dosłownie 3 gwoździe, właśnie po to, żeby w razie czego zerwało poszycie, a podniosło całą konstrukcję dachu i zrzuciło w całości na ziemię... Na razie leży. Nie mam pomysłu jak go podnieść bez rozbierania. Ale chyba tak się nie uda.
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 14 lutego 2022 o 13:27
Ja sobie wzięłam wolne od czwartku, bo zapowiadali ładną , słoneczną pogodę i w końcu udało mi się porządnie pojeździć przez 3 dni 😀
Kupiłam na nową kobyłkę siodło westernowe, co by chłopa swojego zachęcić do częstszych wyjazdów ze mną. Naoglądał się Yellowstone to mu się spodobało to całe westowanie🤣 Dotychczas mówił, że na inne niż australijskie nie wsiądzie, ale o te ciężko, żeby były jakościowe i w miarę dobrze dopasowane.

Jednego dnia zabrałam swoją babuszke na spacer w ręce, pierwszy raz od dawna. Chcę koniecznie spróbować zabierać ją ze sobą na linie w teren, szczególnie, jak idziemy w dwa konie. Żeby nie zostawała sama na padoku i miała jakieś urozmaicenie w swoim życiu.

Podsyłam kilka zdjęć.
PSY
autor: Reyline dnia 08 lutego 2022 o 17:50
smartini, dziękuję. To już jakieś punkty zaczepienia. Poczytam i poszukam kogoś do pomocy.


madmaddie, mieszkam w okolicach Opola.
PSY
autor: Reyline dnia 08 lutego 2022 o 16:59
smartini, Tylko, że ona sporo pracuje. Robimy różne zadania z posłuszeństwa codziennie, wychodzimy na węchowe spacery, dużo pracuje w wodzie przy aporcie i na sucho przy aporcie ( nie mylić z bezsensownym rzucaniem patyka). Potrafi przynieść w kolejności 3 pływaki, przynieść wszystkie rozmieszczone przeze mnie na polu aporty znajdując je nosem, pójdzie i siądzie gdzie pokażę jej palcem, waruje i czeka na mnie aż jej nie odwołam, no potrafi wykonać wiele rzeczy ale nie mogę jej za to nagrodzić, bo po otrzymaniu smaczka nie spuści już ze mnie wzroku, a po słownej nagrodzie przez kilka minut dochodzi do siebie.

No i niestety żadna ilość pracy nie była w stanie wpłynąć na jej zachowanie poprzedzające karmienie.

Poszukam w mojej okolicy jakiegoś speca od OBI, a nóż coś podpowie, ale serio zaczynam się zastanawiać, czy to jednak nie jest jakieś upośledzenie emocjonalne.
PSY
autor: Reyline dnia 08 lutego 2022 o 15:57
Przychodzę z prośbą o pomoc do Was, bo kompletnie nie potrafię odnaleźć się na psich grupach na facebooku, a nie wiem już gdzie szukać jakichś rzetelnych podpowiedzi.

Mam sukę Labrador Retriever w tym momencie ma około 4 lat. Ogólnie jest słuchana i grzeczna, ale widzę, że totalnie nie radzi sobie ze swoimi emocjami, szczególnie kiedy w grę wchodzi jedzenie- w formie smaczków przy jakiejś pracy, czy w porze karmienia.
Bardzo się spala, aż trzęsie się z emocji, kręci bączki, biega, roznosi ją na samą myśl o jedzeniu.

Przy każdym karmieniu czekam, aż siądzie spokojnie, nie rzucając się w amoku, dopiero wtedy dostaje jedzenie (czy to do miski czy do maty węchowej). Jest w stanie zapanować nad własnym ciałem i w bezruchu oczekiwać aż proces karmienia dobiegnie końca i będzie mogła zjeść, ale w trakcie tego oczekiwania trzęsie się cała, szczęka zębami, no widać po prostu, że w środeczku to ona wybuchła i poleciała w kosmos. Pies na miejsce karmienia leci biegiem, w strasznych emocjach, kręcąc bączki, wbijając pazury w panele tak, że normalnie rozrywa je do posadzki. Tam dopiero jest w stanie usiąść we względnym zewnętrznym opanowaniu, bo tego od niej wymagam i każdy jej dodatkowy podskok skutkuje "zamrożeniem" mojej drogi do miski na kilka sekund. Po uzyskaniu od psa chociaż oznaki uspokojenia wznawiam swoją czynność. Karmę zjada w 3 sekundy, dławiąc się, wymiotując niemal (to w przypadku jedzenia z miski).

Kolejna kwestia jest taka, że pies połączył moje wstawanie z kanapy, poruszanie się po domu z tym, że może wiązać się to z podaniem jedzenia. Więc każdy mój ruch okupiony jest wariackimi bączkami szczęścia, bieganiem w euforii do miski. Jak jednak okazuje się, że szłam po prostu tylko do toalety na przykład, pies zaczyna śledzić każdy mój krok pilnując, by przypadkiem nie przeoczyć momentu karmienia. I tak samo, każdy mój bardziej zdecydowany ruch okupiony jest bączkiem euforii i biegiem na oślep przez cały dom do miski.

Dostaje jedzenie nieraz w macie węchowej, daję jej też konga, robię jej zabawy węchowe, czasem jedzonko wysypię w trawę, je wtedy wolniej i ma trochę ciekawszego zajęcia- taka naturalna mata węchowa.

Ogólnie jako pies jest dość rozedrgana emocjonalnie. Nawet słowna pochwała za dobrze wykonane ćwiczenie (a wykonuje sporo różnych zadań dobrze) sprawia, że rozsypuje się emocjonalnie, wybucha euforią, może nie tak wielką jak w przypadku otrzymania smaczka, ale ciężko później kontynuować jakąkolwiek zabawę.

Ja już na prawdę nie wiem co mogę z tym zrobić, pies się męczy, ja się męczę...

Może będziecie w stanie podpowiedzieć skąd takie zachowanie może wynikać, a może polecicie mi kogoś wartego uwagi z Opola, kto był by w stanie z nami popracować?
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 07 lutego 2022 o 13:47
U nas islandzko zimowo. Jest czarny piasek, jest ocean i kupa śniegu<br>
ekuss, noo, widoki masz tam ładne i tak bardzo różne od naszych, że zazdroszczę 😀
A cóż to za ciekawy znak z koniem? Oznaczenie szlaku?
Zwierzaki do adopcji
autor: Reyline dnia 15 września 2021 o 09:59
Opolskie!
Mały kotek szuka domu. Ma miesiąc, zaczyna samodzielnie jeść i pomału rozgląda się za nowym domem.
Znaleziony w wieku 2 dni w rowie. Karmiony butelką.
Zwierzaki do adopcji
autor: Reyline dnia 15 września 2021 o 09:47
Opolskie!
Mały kotek szuka domu. Ma miesiąc, zaczyna samodzielnie jeść i pomału rozgląda się za nowym domem.
Znaleziony w wieku 2 dni w rowie. Karmiony butelką.
koniarze z opolszczyzny-łączmy się!
autor: Reyline dnia 09 września 2021 o 16:18
Osobiście polecam Volmar w Smarchowicach Wielkich.
Targi Pajęczno 2021
autor: Reyline dnia 07 września 2021 o 09:18
BUCK, nie doprecyzowałam, ale takie właśnie mam na myśli, szczególnie pogrubione 🙂 ewentualnie jakieś Ślązaki. Byłaś może?
Targi Pajęczno 2021
autor: Reyline dnia 06 września 2021 o 09:18
Ktoś był na targach? Ciekawa jestem opinii, czy warto, czy jakie sensowne konie się pojawiają?
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Reyline dnia 18 sierpnia 2021 o 14:14
I ta maska przeciw owadom gratis 🤣
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 11 sierpnia 2021 o 11:02
zembria, Daleko, ale bardzo podobnie 🙂
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 11 sierpnia 2021 o 09:55
zembria, droga z drugiego zdjęcia wygląda zupełnie jak moje lasy 😀 Mogę zapytać z jakich okolic jesteś?
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 03 sierpnia 2021 o 20:13
zembria, hah, faktycznie dość...niefortunna trasa :p
U nas niestety wieczorem nie da się jeździć, bo robactwo zżera żywcem. W zasadzie to nie bardzo da się jeździć o żadnej porze dnia, chyba tylko w burzę nie gryzą jak opętane.
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 03 sierpnia 2021 o 09:16
Ja się w końcu dorobiłam towarzystwa w terenach 😀 Musiałam kupić drugiego konia i wsadzić na nią mojego chłopa. Po wielu latach samotnych wypraw w końcu będę miała z kim jeździć 😀
własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 22 lipca 2021 o 11:16
zembria,, MATRIX69,, dziękuję za podpowiedzi 🙂
Ujeżdżalnia w stajni w Mrozowie była właśnie jedną z tych "wygodniejszych" i właśnie o niej myślałam. Telepatia 😀 Dziękuję bardzo! Czyli wychodzi na to, że mniej więcej te 30x60 będzie w sam raz. To działam! Czeka mnie wkopywanie wielu słupków 😀
własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 22 lipca 2021 o 10:17
zembria, Miejsce mam w zasadzie nieograniczone i to "problem" 😅. Chciałabym, żeby była w sam raz. Jeździłam na takich ujeżdżalniach, które w moim odczuciu były wręcz za duże. No i wiadomo, bywały też za małe. Tylko to było "w obcych stajniach" i nie wiem, jakie miały wymiary, więc nie mam punktu odniesienia. Chcę tak, żeby było wygodnie dla dużego konia.
własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 22 lipca 2021 o 09:47
Przyszedł moment, w którym wreszcie mogę ogrodzić sobie kawałek łąki pod ujeżdżalnie i wyznaczyć lonżownik. Tak jak z wymiarami lonżownika nie mam problemów, tak nie wiem, jakiej wielkości ujeżdżalnie zrobić. Nie będzie to profesjonalny plac. Ot. kawałek wyrównanej łąki do sporadycznego tuptania. I teraz pytanie. Jakie najlepiej wymiary zrobić? Żeby można było pojechać spokojnym galopem, skoczyć ze dwie przeszkody i pracować na drążkach.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 17 lipca 2021 o 10:36
Sivrite, testowałam tego Brosa, ale mimo, że on i Mugga mają 50% DEET, to jednak dodatkowe składniki,olejki eteryczne czy co tam pakują w Muggę są chyba kluczowe, bo Bros nie działa tak dobrze. Znaczy, Mugga też nie działa powalająco, ale jak popsikam Brosem to za 10 minut już robactwo siada, a Mugga działa trochę dłużej jednak. Przynajmniej u mnie.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 16 lipca 2021 o 09:33
U mnie działa tylko Mugga na razie, ale mała pojemność, a cena kosmiczna. Ogólnie rozmawiałam z panem, co tą Muggą handluje hurtowo i mówił, że firma ma preparat dla koni z 50% DEET plus jakieś tam ichnie olejki, ale do Polski nie wejdzie, bo ponoć zainteresowanie małe, a trzeba wyrobić wszelkie koncesje i pozwolenia dla tego konkretnego preparatu 🙁 Smutam, ale może z zagranicy da się zamówić. Dostanę teraz jakieś próbki, to jak przetestuje dam znać jak się sprawdza.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 30 czerwca 2021 o 16:11
Sivrite, Dziękuję, w takim razie chyba sobie odpuszczę i spróbuję z Caball, jeśli nie będzie jakichś negatywnych opinii.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 30 czerwca 2021 o 16:00
Sivrite, Kupowałaś bezpośrednio z PE? Jak to teraz u nich wygląda?

Czy ktoś stosował derkę szytą przez Caball?
Dziś rano moją derkę znalazłam na łące w strzępach, dosłownie została rozerwana na milion 1cm pasków. Nie mam pojęcia co się stało. Kobyła nie miała dotychczas żadnych destrukcyjnych zapędów co do derek. 🙄
Licytacja komornicza 140 koni KJ Zbyszko
autor: Reyline dnia 23 czerwca 2021 o 14:15
Wie ktoś może o co chodzi z tą Found Dream? To już chyba jej czwarta licytacja?
https://e-licytacje.komornik.pl/items/3555
Wyprysk letni, egzema, lipcówka
autor: Reyline dnia 23 czerwca 2021 o 11:08

Teraz druga sprawa - benzoesan benzylu. Widzę, że był wspomniany w wątku, ale nikt nie podjął głębiej tematu. Ja od 3-4 lat stosuję i nie zauważyłam żadnych negatywnych skutków u koni, sama smaruję je gołymi rękoma (uwaga, ma mocny i dość trwały zapach). Nawet sama siebie jako repelent. U koni rewelacyjnie odstrasza owady. Dzisiaj smarowałam te "bardziej gołe" części koni w chmarze meszek. Po posmarowaniu nie było już ani jednej w pobliżu tych miejsc i efekt utrzymuje się bardzo długo.<br>
Podsumowując, w moim przypadku sprawdziło się połączenie derki i "smrodka" 😉

TaOdNeli,

Napiszesz coś więcej? W jakiej formie go kupujesz? Jakiś konkretny produkt?
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 01 czerwca 2021 o 14:52
Też polecam Caball. Już drugi sezon i przeżyła bez żadnego szwanku.
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Reyline dnia 24 maja 2021 o 16:22
Ja ze swoim partnerem od jakiegoś czasu uskuteczniamy wspólne tereny koń-rower.
W niedzielę wybraliśmy się do pobliskiego Parku w miejscowości Pokój. Byliśmy tam wcześniej autem i uznaliśmy, że koniecznie musimy odwiedzić to miejsce konno-rowerowo 😀 30 km pyknęło, co dla nas było już DYSTANSEM 😀
Podrzucam parę zdjęć i bardzo polecam te okolice, jeśli ktoś miał by okazję, to koniecznie korzystać!
Kupno konia
autor: Reyline dnia 21 maja 2021 o 10:00
Ja podpisywałam umowę przedwstępną przy sprzedaży konia. Kupująca mogła konia odebrać dopiero za miesiąc, więc wpłaciła zaliczkę, podpisałyśmy umowę przedwstępną ze wskazaniem kwoty całkowitej, kwoty zaliczki oraz daty odbioru konia. Przy odbiorze konia i wpłacie pełnej kwoty podpisałyśmy "tradycyjną" umowę kupna sprzedaży. Mam jeszcze wzór tej przedwstępnej umowy, jeśli chciałabyś sobie zobaczyć jak to było skonstruowane to pisz na priv.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Reyline dnia 20 maja 2021 o 15:42
Właśnie go skarmiam i jest w porządku.
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: Reyline dnia 11 maja 2021 o 13:06
Do Bergo dwa kodziki
Na zakupy do 299zł - 10% rabatu KOD: SPRING10
Na zakupy od 300zł- 15% rabatu, KOD: SPRING15
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 10 maja 2021 o 15:42
Moja kobyła nie przechodziła, ale w sumie nie bardzo miała po co próbować. Zawsze możesz przetestować na sobie czy pastuch wystarczająco popieści Cię przez derkę 😀
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: Reyline dnia 30 kwietnia 2021 o 11:25
gnl2021 wciąż działa 🙂
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 29 kwietnia 2021 o 16:02
Trochę boli mnie ich cena szczerze mówiąc. Może jakieś bardziej ekonomiczne opcje się znajdą... Jak nie, to jakoś to przełknę, przynajmniej będzie na długo, bo kobyła akurat derek nie niszczy.
Sivrite czy jesteś w stanie podpowiedzieć coś z rozmiarem PE? W jaki celować? Bo dla mnie to jakaś czarna magia jest...
Obstawiałabym chyba 7'0 .
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 29 kwietnia 2021 o 14:23
Sivrite, niestety musi być z klapą pod brzuchem 🙁
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 29 kwietnia 2021 o 14:13
Pomocy, ratunku!
Potrzebuję derki siatkowej na wielką i grubą kobyłę!
Już nie mam normalnie siły, odsyłam czwartą derkę, bo się klapa pod brzuchem na tym bebzunie nie dopina i w klacie za ciasna (w sensie ta dziura na głowę).
Teraz testowałam derkę z Deca, rozmiar 165cm i nie ma opcji, ściśnięta jak baleron...
Kobyła 3/4 ślązaka, 172cm w kłębie.
Proszę, poratujcie jakimś konkretnym modelem, który wypada duży...

Podsyłam zdjęcie lipcówkowego grubasa:
COPD
autor: Reyline dnia 29 kwietnia 2021 o 12:42
Mam pytanie do osób, które podawały sterydy koniom (Rapidexon). Jak to u Was szło, jak szybko po podaniu był efekt i ile czasu podawaliście lek? To nie dotyczy moich koni, zaprzyjaźnionego konia. U mojej kobyły działało piorunem, ten jest bardziej oporny na leki 🙁
jagoda1966, ja kilka lat temu podawałam Rapidexon swojemu wałachowi. Brał go dość długo i w dość dużej dawce, zadziałał szybko, jednak po zakończeniu podawania po około dwóch tygodniach wszystkie dolegliwości wróciły ze zdwojoną siłą.
Czy chcemy zmian? Ulepszenie forum.
autor: Reyline dnia 21 kwietnia 2021 o 15:26
O. Jeszcze chyba o tym nie było wspominane, a nie potrafię znaleźć opcji "ignoruj" 😉
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Reyline dnia 21 kwietnia 2021 o 13:57
espana, pytałam o paszowy, zaznaczałam, że dla koni itp.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Reyline dnia 21 kwietnia 2021 o 12:44
Dostałam odpowiedź, cena to 25,90 netto za litr. Mają bańki 5 i 30 litrów. Wysyłka od 20 zł, czas oczekiwania na olej to 2 dni robocze.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Reyline dnia 20 kwietnia 2021 o 15:42
azzawa, Oj tam, te emotki miały swój urok, nie we wszystkie aspekty życia trzepa wpychać "nowoczesność" 😉
Mnie denerwuje brak "ulubionych wątków". Czy ta opcja zniknęła, czy po prostu nie potrafię jej znaleźć?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Reyline dnia 20 kwietnia 2021 o 13:54
espana Też do nich napisałam kilka dni temu. Pani obiecała, że dowie się o cenę i da znać. Może jak już co najmniej dwie osoby napisały to nas nie oleją 😀
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: Reyline dnia 13 kwietnia 2021 o 11:41
Jak się sprawdza siatkowa z Decathlonu ? Nie grzeje bardzo? https://www.decathlon.pl/p/derka-przeciw-owadom-dla-konia-i-kuca/_/R-p-176911

Nie wypowiem się co do grzania, ale zamówiłam ją i właśnie przyszła. Sprawia wrażenie mega pancernej i takiej dobrej jakościowo. Wygląda też na taką w miarę przewiewną mimo wszystko. Niestety na mojego grubasa okazała się być za mała, wymieniam na większą i będę testować (o ile w 165cm w ogóle kobyła się zmieści) czy się koń upoci czy nie.
SIODŁA
autor: Reyline dnia 06 kwietnia 2021 o 09:18
Hej, przychodzę z pytaniem.
Siodła Wintec z wymiennymi łękami.
Jakie opinie ma ten system mocowania wymiennych łęków? Kupiłam kiedyś siodło uje winteca, ale po rozgrzebaniu go z przodu w celu wymiany łęku, okazało się, że mocowanie łęku jest na jakichś plastikowych "podkładkach", które były połamane...
Zastanawiam się, czy to jakiś powszechny problem/ wada konstrukcyjna ( to plastikowe mocowanie), czy może w nowszych modelach wygląda to inaczej, lub ja miałam niefart trafić na tak zmaltretowane siodło.

Ogólnie szukam dobrze dopasowanego siodła australijskiego, co u nas jest taką egzotyką, że bazując na siodłach używanych jest to wręcz niewykonalne. Znalazłam interesujący model Winteca ( https://wintec-saddles.com/products/wintec-500-stock ), ale obawiam się, że system wymiany łęków to jakiś newralgiczny punkt tych siodeł i wydam kasę, ściągnę je z Australii, a ono mi się rozpęknie.

Przy okazji zapytam, czy mamy jakiegoś przedstawiciela marki, który był by w stanie sprowadzić mi takie siodło?
Wyprysk letni, egzema, lipcówka
autor: Reyline dnia 25 marca 2021 o 08:59
Dziękuję.
W tym roku spróbuję. Mam nadzieję, że nieco pomoże.
Wyprysk letni, egzema, lipcówka
autor: Reyline dnia 24 marca 2021 o 14:49
[quote author=_Gaga link=topic=6327.msg2968335#msg2968335 date=1616581351]
Reyline, ponoć Insol zdecydowanie obniża reakcję alergiczną. Ja w tym roku zaszczepiłam i czekam na słońce i owady...
[/quote]

Słyszałam właśnie od nowej Wet i się chyba na to zdecyduje. Gorzej chyba już i tak nie będzie, a może nieco złagodzi przebieg.
Powiesz jaki to jest mniej więcej koszt?
Wyprysk letni, egzema, lipcówka
autor: Reyline dnia 24 marca 2021 o 09:40
Czy Wasze konie już się drapią?


Moja, tfu,tfu, jeszcze nie zaczęła. Nacieszam się grzywą, która przez zimę odrobinę odrosła...

Nie pojawiły się w między czasie jakieś nowe możliwości leczenia? Cały czas mam nadzieję, że zrobią na to nie wiem, jakąś magicznie działającą szczepionkę...
własna przydomowa stajnia
autor: Reyline dnia 25 stycznia 2021 o 11:42
Aleks
Dziękuję 🙂
Na początku Panie też miały zastrzeżenia co do takiego sposobu utrzymania, ale wytłumaczyłam właśnie, że jeden z koni ma RAO, inna klacz coś na kształt klaustrofobii i po prostu zamknięta robi sobie krzywdę w panicznej próbie wydostania się z zamknięcia.

Najbardziej nurtuje mnie kwestia powierzchni wiaty, bo w żadnych oficjalnych dokumentach nie mogę znaleźć wymaganych prawem wymiarów.
W udostępnionym wcześniej tekście przez Martynę wspomina się o 2m2/100kg, ale to nie jest żadne "państwowe" źródło.