Koniki polskie

dzieki za porady co do szorow  :kwiatek: wielkie dzieki  🙇
postaram sie dorobic jakas dziurke jeszcze w tych paskach od dyszli, zeby na tej wysokosci zostaly jak obnize calosc... no bo nizej dyszle juz nie powinny byc prawda?

a co do skakania , to kurde kazdy koni ma jakis ukryty dar:P
ten kulek moj np. skacze ploty wyzsze odemnie... albo taranuje jak sie da i za bardzo mu sie spieszy :P )
krzyzowki konikow z sp czy innymi lekkimi (np welschami) z podzeniem startowaly i wygrywaly w zawodach ragi mistrzostw pl. niewiem czemu juz ich tak czesto si enie krzyzuje... swietne konie z tego wychodza (od dzieciaka jezdzilam na takich, do niedawna mialam). ale temperament i osobowosc konikowa zostaje😀

co do grzyw... ja tam wole natural, to jeden z ich znaków rasy, szczegolnie ze moje sa calkiem natural 😉 fajnie bylo by sciac jakos...ale szkoda jednak😉 no i to jednak ochrona przed robalami i goracem 😉 irokeza ma obecnie tylko ta kasztanka, bo .... sama go sobie zrobila, wytarla i tak maksymalnie mizeną grzywe miejscami prawie do zera, wiec wyrownalam bo pozostale wlosy i tak szyi nie dosiegaly ;] i teraz wyglada fajnie 😀 tylko grzywka z kilku wlosow po bokach i puszku na srodku jest dalej obrzydliwa ;]
Jasnowata, daj więcej zdjęć swojego . Jest przeuroczy  :kwiatek:
Dzięki 😀 Jak uda mi się zgrać z kamery zdjęcia z wczorajszych zawodów, to wstawię 🙂
no to czekamy w takim razie 😅
Dobra, szału ni ma, bo tata więcej filmował i większość zdjęć mam od przodu  🙄

Kontrgalop

A tu już przejazd. Akurat tu była zmiana nogi w galopie przez kłus na linii środkowej 🙂 Moja znienawidzona część programu  😎
Ajj, od zmiany przez kłus gorsza jest lotna, której od roku nie możemy nauczyć mojego konia. :/. Ale cóż... Może 14 latek jest już niereformowalny.
Ja tam ni znoszę przejść galop - kłus. Nie wychodzi nam to, zawsze jest mini szarpanina. No, ale to jest do wyćwiczenia.
A co do lotnej, to ja swojego też uczę od niemal roku i udało się dosłownie pare razy. Ale odkąd Jasny nauczył się woooolno, ale okrągło galopować, to co raz bardziej kombinuje i stara się zrozumieć o co go proszę.
pogratulować  🥂

a powiedz mi jak zrobilas koreczki? tzn oprócz przycięcia musiałaś przerzedzić grzywe? moze parówy mają tak gęstą, ze sądze ze po skróceniu by im poprostu stała jak u fiordów, i byłaby za gruba na korki.... no tak mi sie wydaje , ale nigdy na czystych kn nie robiłam
Mój kn akurat nie ma takiej gęstej grzywy. Znaczy nie są to piórka, ale udało mi się zrobić korki tylko ją skracając.
Jak robiłam, to też wydawało mi się, że tak brzydko odstają z boku, ale jak widać, nie wyglądało to tragicznie.
fajnei fajnie...mi sie podoba. taka elegancja 😀

jakbym miala takiego lachonka chodzącego na zawody tez bym tak zrobila 😜
no nic, narazie kobylki zostana natural, a walaszek bedzie dalej słodziakowal - my little sweat pony  😍

walsnie, co do mlodego to porzerabialam sziry wg wskazowek no i faktycznie lepiej lezą (o tym jak sie szybko iuczy i jaki jest dzielny nie wspomne 💘 ) tylko dalej nakarcznik zjedza (na kłąb) laczac sie z nagrzbietnikiem ;/ no i niewiem co na to poradzic 🙁 przez to podogonia nawet nie podciagne bo jak sciagne to wiadomo ze zjedzie, jak nie podepne mocniej to zjezdza na boki. no załamka. chyba mu papiakami przybije  🤔wirek:


Eh. Czyli Hors w nieumieniu robienia lotnych nie jest jedyny... Może one już tak mają..? ;D.

Na drągu nam czasem wychodzi, przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie obczaił od razu, ale tego, żeby robić hop i zmieniać nogę, nie ;D.
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
11 sierpnia 2011 22:46
LatentPony   Pretty Little Pony :)
15 sierpnia 2011 20:53
Muszę się pochwalić dzisiejszą jazdą 🙂 Dodam tylko tyle, że ciągle się uczę, są to dopiero moje początki skoków tak na poważnie. Robię masę błędów i dobrze o tym wiem, ale bardzo się staramy (oboje 🙂 i ja i koń)



Jak się skakać nie powinno:






Generalnie biorąc pod uwagę to, co mu wyprawiałam na grzbiecie, to naprawdę podziwiam hart ducha tego konika 🙂 Mi by się nie chciało skakać z takim workiem kartofli na plecach. A Lol ani razu nie odmówił dzisiaj skoku i mieliśmy tylko jedną zrzutkę (z ewidentnie mojej winy).
ale sie fajne stara 😀
niedoceniane sa kn - z tego co widze po waszych i po moim mlodym jak skacze ploty(momo ze kulek jest straszliwie tlusty), to niektorym nie ma co nisko stawiac 😉
horse_art  mój Kacper 50-60 cm sobie przechodzi zamiast skakać 😵
Był ktoś w  Wojnowie??
My w tym roku niestety nie mogliśmy się wybrać...i czekam na relacje🙂

a oto filmik mojego małego mistrza
Jaki grubiutki  🙂

Teraz się zaczęłam zastanawiać, czy u koników też są takie "nowe" i "stare" typy? W sensie budowy? Sisisa, Ty cos może wiesz? Bo tak patrzę, że tu większość ma takie cięższe te koniki, grubsze, a np. mój jest leciutki i nigdy nie był taki potężny 😉 
Hmm. Niby nie ma takich typów wyszczególnionych, ale patrząc po moich koniach - stare kobyły jak je kupiliśmy miały 3 i 4 lata i były już takie potężniejsze, natomiast moje 3 latki są dosyć chude i źrebięce, myślę, że tak już zostanie, nie wiem dlaczego - dobrze dostają jeść, codziennie wychodzą...

Poza tym, zauważyłam, że dużo zależy od jedzenia. Jak każdy dostaje swoją porcję, codziennie taką samą, podzieloną na 2-3 posiłki to da się go odchudzić  - jak mojego Horsa (mimo tego, że jadł owies) 🙂. No i ruch. Regularnie, trochę pomęczyć i tłuszczyk zamienia się w mięśnie.
Jasnowata, Wątpię, żeby tu były jakieś "typy". Konik LatentPony też nie jest jakiś mega-wielki. 😉 Konik Galopady też wygląda dosyć normalnie.
Koń zaspy to ogier, szyję ma dosyć sporą, więc pewnie to potęguje wrażenie "wielkości", a różne inne "wielkie" wydają mi się być po prostu grubawe. Utuczyć konika polskiego  nie jest trudno, a i wśród nich są osobniki, które tuczy się łatwo oraz takie, które tuczy się BARDZO łatwo.

Właśnie, był ktoś w Wojnowie w tym roku?
Tak się właśnie zastanawiałam, bo np. u ślązaków są typy, u hucułów też.

Ja sobie co roku obiecuję, że pojadę do Wojnowa pooglądać i jak zwykle coś mi wypadnie. 🙁 W internecie widzę też nie ma żadnych zdjęć.
Ja chciałam jechać do Wojnowa z moim, ale niestety koszty takiej podróży nas przerastają.
Jasnowata, U hucułów są typy? Gdzieś można się coś więcej na ten temat dowiedzieć? :> 🙂
Sisisa, Fakt, z Lublina dosyć daleko. Choć i tak bliżej niż ze Śląska 😁 Chciałam jechać [taa.... co roku chcę... 🤔wirek: ] ale jak zwykle okazało się, że musiałam wybierać, więc w końcu okolice mazurskie wypadną w listopadzie.
Sankaritarina, to już trzeba by sie dopytać w odpowiednim wątku, ale chyba kiedyś Nerunia (a może ktoś inny) opisywał i dodawał zdjęcia koni z różnych linii, które wyraźnie się różniły i zdjęcia porównawcze dawnych hucułów i dzisiejszych. A może to było na huculskim forum? Nie pamiętam.
Tryton jak na ogiera konika polskiego jest dość spory tz. rozbudowany nie jest jakiś zatłuszczony... w ogóle moje koniki nie widzą owsa za dnia są na wybiegu koło stajni zaś nocą buszują po łąkach...a jak na rekreanty wyglądają super ...
Tryton jest ogierem kryjącym zbonitowanym na 80p i to 4 lata temu...
Tak że jak ktoś chce mieć dzieci po takim Mistrzuniu to zapraszam 😉
to jak zaczene karmic swoje to schudna? 😉

tylko pewnie by musialy regularnie i wiecej pracowac i nie paść sie cała dobe? 😉))))  😁

eh...moze mają racje z tymi swoimi instynktami (moje z rezerwatu wylapane)....zima ma byc ciezka  i dluga, siana prawie nie ma, a jak bedzie to kiepskie... przyda im sie tluszcz...
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 sierpnia 2011 07:04
Też właśnie zwróciłam uwagę, że mój koń jest jakiś taki lżejszy od innych, które widziałam 🙂 Ale mi to pasuje.

Zimą, kiedy przyjeżdżam do niego 3-4 razy w tygodniu, to ma obcięty owies, dostaje tylko dobre siano, a i tak wygląda jak kluska.
Obecnie dostaje około 2 miarek owsa (śrutowanego) dziennie i codziennie zasuwa (albo pod siodłem, albo na lonży). Jeden dzień w tygodniu mamy przeznaczony na odpoczynek i wtedy idziemy na spacer stępem w ręku do lasu. Tak wygląda nasz plan treningowy, koń się nie nudzi, szybko się uczy, widać postępy i moim zdaniem wygląda też całkiem nieźle, co widać po zdjęciach 🙂
zaspa89, ale ja nie powiedziałam, że jest zatłuszczony, tylko, że ogier :> To też wizualnie sporo daje przecież. I dla mnie ten koń wygląda spoko.

LatentPony, Może też od wzrostu sporo zależy. Niektóre koniki mogą być wyższe, inne niższe. Niby to wszystko ta sama rasa, ale jeden może mieć 130 cm, a drugi 135 cm i to już będzie różnica.
Poza tym, hehehe, znajoma ma rudego konika polskiego, który w zimie wygląda jak tocząca się kula, a też jest tylko na sianie. Te koniki chyba takie zapobiegawcze są po prostu. Oj, chciałabym mieć konika. Najlepiej takiego w bryczce chodzącego. 😁
a ja się nie skarze tylko mowie że Tryton ma już taki swój urok
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 sierpnia 2011 19:57
Sankaritarina, mój jest dość wysoki, ma 140 cm.
LatentPOny, dwie miarki owsa? Matko. O jakiej pojemności? Mój Jasny by mnie rozniósł po takiej dawce w ciągu pięciu minut.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się