wypieki i słodkości domowej roboty

lockmittel   Co nie zabije to dobrze zrobi mi.
31 października 2012 16:12
Wymyśliłam, iż spód będzie kwadratowy (taki spory kwadrat) na to idzie warstwa okrągła, a na samą górę idzie miniaturka samochodu 🙂 Mam zamiar zrobić lukier plastyczny i obydwie warstwy będą w kolorze białym, okrągła będzie miała czerwoną kokardę, samochód też będzie czerwony. Tylko nasuwa mi się pytanie, czy tort biszkopt upieczony w środę, tort zrobiony w czwartek wieczorem a wywieziony 300km na imprezę w piątek z rana da radę wytrzymać? Ja się już powoli stresuję i przygotowuję do zadania, bo czeka mnie to dopiero w styczniu 😁 także mam zamiar trenować do tej pory :P zastanawia mnie tylko ile tej masy trzeba zrobić  😵 Mam zamiar upiec dwa biszkopty na spód kwadratowy, a biszkopt z tortownicy przetnę na pół 🙂
Istnieje jakies ciasto bez tłuszczu? Nie kupiłam wiecej masła, a dzis sklepy zamkniete, mam tylko ok 80 g masła.
Ciasta drożdżowe mają mało tłuszczu.
Są ciasta z olejem zamiast masła/margaryny.
Interbeta ja robiłam wczoraj, sody dałam taką szczyptę na czubku łyżeczki, ale dałam mniej cukru (100g), bo wsadziłam jeszcze kawałki czekolady, pyszne wyszły 😀
Istnieje jakies ciasto bez tłuszczu? Nie kupiłam wiecej masła, a dzis sklepy zamkniete, mam tylko ok 80 g masła.
Trochę spóźnione - są też ciasta z majonezem zamiast masła/margaryny.
Jedno robiłam, było nawet całkiem jadalne 🙂 Daktylowo-orzechowo-czekoladowe. Nieco kleiste (w fajny sposób), majonezu czuć nie było.

Z majonezem/olejem można też zrobić takie kruche ciasto - do pajów.
Wystarczy mieć mąkę i majonez. Albo mąkę, olej i mleko. I sól.
Robiła któraś z was babkę majonezową?? Mam przepis, przygotowanie to ok 8 min 🙂 pieczenie 50min. Nie wiem tylko jak w smaku.
Babki majonezowej nie, ale robiłam te dwa ciasta, o których wspominałam wyżej.
Po czekoladowo-daktylowo-orzechowym majonezu nie było czuć.
Kruche ciasto miało lekko nietypowy posmak. Ale było na słono i nie przeszkadzało (robiłam z niego paje z nadzieniem z ziemniaków i groszku - takim "samosowym"😉
To zrobię, bo wkład naprawdę minimalny 🙂

tu przepis dla chętnych http://gotowaniecieszy.blox.pl/2011/04/Babka-majonezowa.html 
z tego co poczytałam w komentarzach, to w ogóle nie czuć, za to babka jest puszysta 🙂
Ja dziś na deser z okazji przyjazdu rodzinki zrobiłam oto taki lekki torcik na zimno:



Obiad zaczęli od deseru  😁
ChingisChan   Always a step ahead! :)
03 listopada 2012 16:46
Pierwsze pierniki upieczone! 😅
Alaska - mniammm podziel się
Jaki przepis?
To ja dorzucę swoje majonezowe.

1. Kruche (proporcje na sam spód, 20 cm średnicy)

wymieszać
- szklankę mąki
- pół łyżeczki soli

wymieszać
- 1/3 szklanki majonezu
- 2 łyżki lodowatej wody

dodać majonez do mąki, mieszać, aż się wszystko połączy
uformować kulę

rozwałkować między 2 kawałkami papieru (takiego natłuszczonego - jak się blat zwilży, to papier się nie przesuwa)

rozwałkować
zdjąć górny papier
ułożyć ciasto luźno w formie

Jeśli to ma być "ciastowa miseczka" - rozgrzać piec jak najbardziej się da, piec 12 - 15 minut (albo do zbrązowienia). Potem można czymś napchać i upiec całość.
Ja używałam tego ciasta do foremek o średnicy 10 cm. Wykładałam je ciastem, na to nadzienie, potem nalepiałam wierzch (robiąc nacięcia nożem) i piekłam. Najpierw 10 minut w 220 stopniach, potem jeszcze z pół godziny w 180. Piekłam stadko takich cosiów, potem szły do zamrażalnika. I były pod ręką do podgrzania (kuchenka / mikofala).

2. A ciasto daktylowo-orzechowo-czekoladowe robi się tak:

podgrzać piec do 180 stopni

posiekać szklankę daktyli i szklankę orzechów
zalać szklanką wrzącej wody z łyżeczką sody
zostawić do ostygnięcia

zmieszać szklankę majonezu
szklankę białego cukru
szklankę ciemnego cukru
2 łyżki syropu czekoladowego (ja używałam po prostu kakao w proszku)

po trochu wmieszać półtorej szklanki mąki

dodać łyżeczkę wanilii i masę daktylowo-orzechową

piec 45 minut w formie keksowej

sprawdzone - ciasto dobrze znosi mrożenie
Alaska - mniammm podziel się
Jaki przepis?

Przepis jest bardzo prosty. W zasadzie robiąc masy na różne inne torty, wymyśliłam, że można coś takiego zrobić. Robi się bardzo szybko, łatwo i przyjemnie. Opracowałam to akurat w lecie, bo jest dość lekkie nie zapychające, nie za słodkie.

No, ale do rzeczy:

Kładę na blaszkę okrągłe biszkopty, które lekko pączuje przegotowaną wodą z sokiem z cytryny. Następnie masa dolna- to serki mascarpone( na duża blachę- dwa) zmiksowane mikserem na gładką masę z odpowiednią ilością masy krówkowej, tudzież ugotowanego mleka skondesnowanego słodzonego na krówkę. Można używać także krówek smakowych dostępnych w sklepach. Krówki dodaje się ile kto lubi, czy woli bardziej słodkie czy mniej 😉
Następnie lecą znów biszkopty i odrobina pączu na nie. Druga masa to masa budyniowa. Wystarczy rozrobić budynie z mniejszą ilością mleka/większą ilością budyni/ można dodać dla zagęstnienia owego, łyżkę mąki do rozrabianego proszku. Budyń normalnie posłodzony, można dodać do smaku cukier waniliowy lub aromat do ciast. Chwilę przestudzony wylewamy( dokładniej wykładamy, bo powinien być dość gęsty, aby nie pływał za bardzo)  i kładziemy następną warstwę biszkoptów. Na to bita śmietana posypana wiórkami czekoladowymi( w wersji dla leniwych, można kupić czekoladę bez sreberka, aby rozpuścić w naczyniu z gorącą wodą i sobie wymalować jakieś wymyślne wzory nią 😉 ).
Zrobiłam dyniowe z przepisu jak na marchewkowe. Po prostu starta dynia zamiast marchewki. Polecam jest boskie!  😜 jeszcze lepsze niz marchewkowe
Teodora, Alaska - dzięki za przepisy, jak tylko się wykuruję to się do nich zabiorę 🙂
są ciasta, w których jest 0 jakichkolwiek margaryn czy olejów. Np moja wersja tortu szwarcwaldzkiego 😉
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
04 listopada 2012 09:41
W torcie szwardzwaldzkim nie ma nigdy tluszczu, bo to biszkopt ze smietana i wisnimi, obojetnie jaki przepis 😉

znam przepis na biszkopt z olejem, wiec to wcale nie est takie logiczne, ze biszkopt=brak tluszczu.
kobitki potrzebuję na cito przepis na szarlotkę, której nie spieprzę nie umiejąc piec ( nigdy nic nie piekłam) plis, plissss...do tego ma być ciasto " przez żołądek do..." 😡 więc musi się udać
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 listopada 2012 10:49
dzieki🙂 a cos bez smietany? jakies kruche ciasto itp.?
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
04 listopada 2012 11:07
Przyszłam się pochwalić 😀 Wczoraj upiekłam pierwszą w życiu karpatkę, nieskromnie dodam, że jest pyyyszna  😍 😅 🏇 💃





Zdjęcia niestety przekłamują kolory.
Karla🙂, http://www.mojewypieki.com/przepis/szarlotka-sypana szybkie i nie do popsucia 😉 smakuje jak prawdziwa szarlotka, krucha, wilgotna, nie żelowana. smakuje jak taki prawdziwy domowy wypiek 😉

dziewczyny, mam straszną ochotkę na ciasto, ale najbliższy sklep mam 20 km od domu i nie chce mi się ruszać. ostatecznie zrobię coś kruchego z orzechami. to mi się strasznie podoba: http://www.mojewypieki.com/post/kruchy-placek-z-orzechami ale chyba nie mam dość orzechów i nie mam miodu/syropu. macie pomysł na coś słodkiego, twardawego i małoskładnikowego?

albo może bezy zrobię na szybko 😉 dawno nic nie piekłam poza moim najprostszym ala biszkoptem, ale on jest miękki, a chcę coś chrupiącego.
Matko zaraz oszaleję przez was, teraz mam ochotę na tą szarlotkę  😁
Ale dziś robię babkę majonezową ze skórką z cytryny 🙂
martva na prawdę fajnie wygląda!
Może jakiś przepis?  👀
Znam jeszcze taki beztłuszczowy przepis na ciasto herbaciane:

250 g dowolnych suszonych owoców
i 170 g cukru Demerara
zalać w dużej misce szklanką herbaty
zostawić na noc

dodać 1 jajko
i 250 g przesianej mąki
dobrze wymieszać

przelać do formy
piec około godziny i kwadransa w 160 stopniach

Nie było to może najfantastyczniejsze ciasto, jakie jadłam, ale zupełnie jadalne.
Jeśli ktoś ma unikać tłuszczów, albo mu ich właśnie zabrakło, może sprawdzić.

Jeszcze jedno mi się przypomina - wegańskie przy okazji. Dobre 🙂 Właśnie, chyba czas by je zrobić. (Tylko ja używam opłukanej czarnej fasoli z puszki, nie mam natchnienia do namaczania i gotowania). Przepis z wegedzieciaka:

"Składniki
(na małą blaszkę- keksówkę)
1 szklanka czarnej fasoli
2 mocno dojrzałe banany (najlepiej z brązowiejącą skórką)
2 średnie słodkie jabłka
4 łyżki syropu z agawy
szklanka orzechów włoskich
czubata łyżeczka cynamonu
łyżeczka gałki muszkatołowej
3 łyżki kakao
łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
odrobina oleju do wysmarowania blaszki

Wykonanie

Fasolę moczę na noc, następnego dnia gotuję do miękkości. Wrzucam do blendera z obranymi pokrojonymi jabłkami i bananami. Dolewam syrop z agawy, należy dolać go tyle by masa była nieco za słodka (ilość jego dodania będzie zależna od tego jak słodkich użyjemy owoców) i wanilię. Oddzielnie mieszam proszek z kakao, cynamonem i gałką, dodaję do masy, porządnie mieszam, dodaję pokruszone orzechy, mieszam.
Przelewam masę do wysmarowanej tłuszczem blaszki i piekę w nagrzanym piekarniku (180- 200 stopni) ok 50 minut, należy testować wykałaczką czy po wbiciu w ciasto nie zostaną na niej drobinki.
Ze składnikami można kombinować, dla uzyskania bardziej zwartego ciasta można dodać więcej fasoli czy zmiksowane płatki owsiane lub większą porcję orzechów i zblendować część z nich. Można dodać też nieco zaparzonej kawy, dodać inne ulubione bakalie. "
Dorwałam ozdobne dyniowe płatki w lidlu 😀
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
04 listopada 2012 13:11
martva na prawdę fajnie wygląda!
Może jakiś przepis?  👀



Staaary przepis mojej mamy 😉
Jutro postaram się go tu wrzucić 😉
Karla🙂, polecam szarlotka sypana z mojewypieki,com szybko łatwo nie da się zepsuć. Jest banalnie i smacznie 🙂 Ja stosowałam już 3 razy, u mojej koleżanki też jest teraz hitem na stole 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się