Jakie pasze dajecie swoim koniom?

d.slupska ja tez mam takiego konia, mocno energiczny i słabo przybierający. U mnie super się sprawdziły wysłodki Baileys Fibre-Beet wysłodki buraczane z lucerną i biotyną , stosowałam wczesniej inne i nie było żadnej poprawy.. Po tych konisko w końcu mi się zaokrągliło.
Lilid nie zwróciłam uwagi na wiek 😉 masz całkowitą rację 😉
Warto też przyjrzeć się temu, jak klacz spędza dzień. Jeśli jest padokowana w stadzie, warto zwrócić uwagę na to, gdzie jest w hierarchii. Siano na padokach nie zawsze znaczy, że koń ma do niego dostęp, szczególnie ten nisko w hierarchii. Obserwuje moje stado i wiem, że rozkładanie choćby 5 kupek/siatek na 5 koni nie znaczy, że ten najsłabszy ma do którejkolwiek dostęp. Czasem to wygląda, jak gra w gorące krzesła. Trafia się menda, która skutecznie odgania danego konia kosztem swojego nie jedzenia. Koń zestresowany łapaniem żarcia w pędzie będzie chudł. (Pomijam już fakt, że źle wychowany będzie swą frustrację przenosił na człowieka, jeśli jest on niżej w hierarchii)

"Hekate" dzięki, dobrze wiedzieć! 🙂
co do pytań
Klacz chodzi w derce na zewnątrz - ma dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem.
Spędza 12 h na dworze - więc myślę, że to bardzo dużo, ma czas na wybieganie 🙂
Padokowana w 2 konie - jest dominująca, więc to ona przede wszystkim stoi przy sianie.
Aktualnie dostaje 2-3kg wysłodek buraczanych + 1 kg Dengie Fibrex Extra + siano do woli + marchew
Koń nie jest duży, waży 450-500kg przy 164cm (niebawem podjedzie znajoma z wagą to dowiem się na 100%)
Na pewno jeśli by dalej spadła z masy zrobię badania krwi, bo to już mi koleżanka żywieniowiec doradzała w/w mieć na uwadzę czy właśnie w przypadku wprowadzania kolejnych zmian żywieniowych.
Spadek masy nie jest jakiś drastyczny, mówiła, że może to wynikac po prostu z pójścia do pracy, braku trawy, gorszej jakości siana, bo drugi pokos w zimie jedzą.
A ta derka to jakiej grubości?
Klacz to siano żre, czy skupia się na odganianiu pozostałych od siana?
Miałam takiego gagatka ciężkiego do odpasania. Dostawał dużo wysłodków, więc nie czuł się głodny. (Siano non stop)  Dzień spędzał na odganianiu innych koni od siana, więc on chudł i przy okazji moje. Jak odstawiałam swoją babcię 3 razy dziennie od stada, aby dać jej oddzielnie siano i treściwe, to chodził wzdłuż pastucha nerwowo, bo jak to, on jej jeść nie daje a tu ona ma taki wypas 😉 w pewnym momencie miał odcięte wysłodki do "jego" minimum i zaczął w końcu jeść siano na padoku i skupiać się na nim. U nas w stadzie się nie sprawdził, miał misję i miał przy tym nerwa. Przy okazji nie radził sobie z tym, że go finalnie zdominował inny koń. Moją babcię gnębił do tego stopnia, że na łące potrafił zapędzić ją w róg i tam pilnował aby trawy nie jadła. Miałam zbyt małe stado aby je dzielić, więc chodzily w max 5 sztuk. Odkąd poszedł do innego pensjonatu, babcia mi nie chudnie i nie potrzebuje szczególnego traktowania 😉 a on też dobrze wygląda bez jakichś większych nakładów 😉
U mnie Gandzia na przytycie je
3 kg dodson sixstinn
1,5 kg easy z dodsona
1,5 kg meszu dodsona
1kg otrębów ryżowych
1 kg trawokulek

To jest podzielone na 3 posiłki w formie papki 🙂
Czy ktoś z was karmi paszą Pro - Line Day Complex Musli bez owsa?? 

Kupiłam "z braku laku", pasza jest jakaś wilgotna... jakby miała w sobie nie wiadomo jak dużo oleju czy nie wiem czego. Koń dostaje tego max 1 miarkę na dzień (rozłożone na 3 posiłki). Znowu zaczyna dawać wodą i robi luźną kupę  :zemdlal🙁mamy za sobą epizod z długą biegunką). Może to ta wilgotna pasza mu zaszkodziła..?  Przesypane z worka od razu do pojemnika...
W składzie nie ma dużo oleju. Po jakiej dawce takie rewelacje? nowo wprowadzona pasza?
majek   zwykle sobie żartuję
28 stycznia 2019 13:25
a ile lat ma kon?
Moj jak wszedl w wiek emerycki to zaczal miec wlasnie luzne kupy
Koń ma 7 lat i ogólnie nie stosujemy owsa wcześniej był na sukcesie a teraz wzięłam pro-linen bo nic nie było innego w sklepie. Dawka to maksymalnie półtorej Miarki na cały dzień rozłożone 3 posiłki ale raczej mniej. Do tego siano Full i od tygodnia testujemy bentonit z gospodarstwa Bogusławie aczkolwiek nie wiązała bym biegunki z podaniem tego preparatu
Mam pytanie: czy owies klasyczny różni się czymś od tzw owsa bez łuskowego - konkretnie chodzi mi o to czy podawanie bez łuskowego może mieć jakiś  negatywny wpływ na zdrowie konia ? Bo jakieś legendy w stajni, że nie jest on dobrą pasza dla koni  🤔??
a.kaminska może za szybko zmieniłaś paszę? Koń po biegunkach nadal może mieć florę bakteryjną w słabym stanie. Podaj koniecznie probiotyk.
bg owies jest ceniony w żywieniu koni własnie za zawartość dużej ilosci włókna (łuska), obłuszczony jest gorszą wersją bo to goła skrobia, szybciej przeżuwana i łatwiej takim zaburzyć trawienie.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 stycznia 2019 20:43
Czy ktoś z was karmi paszą Pro - Line Day Complex Musli bez owsa?? 

Kupiłam "z braku laku", pasza jest jakaś wilgotna... jakby miała w sobie nie wiadomo jak dużo oleju czy nie wiem czego. Koń dostaje tego max 1 miarkę na dzień (rozłożone na 3 posiłki). Znowu zaczyna dawać wodą i robi luźną kupę  :zemdlal🙁mamy za sobą epizod z długą biegunką). Może to ta wilgotna pasza mu zaszkodziła..?  Przesypane z worka od razu do pojemnika...


Jako właścielka seniora z problemami gastrycznymi polecam
A. wprowadzać pasze baaardzo powoli (mikroflora z jelita ślepego już się tak szybko nie przestawia na nowe rzeczy),
B. sprawdzić zawartość skrobi - im jej więcej tym wyższe prawdopodobieństwo problemów - w tym także luźniejszych kup.

edit: już poprawiam 🙂 dzięki megane tak się kończy niedospanie przy dzieciaku
Bjooork, screena nie w tym wątku zamiesciłaś  😁
Wprowadzam każdą paszę zawsze zaczynając dosłownie od paru ziarenek, później garść i maksymalna dawka to pół miarki  😜 aż się ze mnie inni śmieją 😀.  Probiotyk podajemy. Wczoraj był u nas wet i powiedział żeby tą paszę w cholerę wyrzucić bo olej w paszy to złooo (a to, że nie wyłapałam go w składzie to mój ewidentny błąd...)
Yyy... ale ze generalnie? a czym to argumentowal?
Yyy... ale ze generalnie? a czym to argumentowal?


Tym, że mój koń ma wrażliwy żołądek i muszę zwracać szczególną uwagę na skład.
Ciekawe.
Dlatego pytam czy generalnie czy w tym szczególnym przypadku.

Bo olej generalnie jest polecany wrażliwcom i wrzodowcom... oczywiście w rozsądnych ilościach. Ale w tej paszy poziom oleju jest akurat niski, stad moje zdziwienie.
Ciekawe.
Dlatego pytam czy generalnie czy w tym szczególnym przypadku.

Bo olej generalnie jest polecany wrażliwcom i wrzodowcom... oczywiście w rozsądnych ilościach. Ale w tej paszy poziom oleju jest akurat niski, stad moje zdziwienie.


U nas już było po biegunce, stopniowo wprowadzana pasza i gdy doszliśmy do dawki pół miarki na posiłek biegunka pojawiła się z 2x zwiększoną siłą... Ustaliłam z wetem, żeby ograniczyć jednak olej. Ogółem zamowiłam dziś brandona...
Ja mam od wczoraj nową sieczkę:
https://www.ntb24.pl/pl/p/Hartog-Lucerne-Mix-Digest-15-kg/328

Konie jedzą chętnie , niepyląca, fajnie bo nie jest taka ubita, więc nie trzeba jej "rozbijać" jak lucerne mix Hartog, ale za to mniej wydajna ;-)
Rozglądam się za paszami pełnoporcjowymi dedykowanymi dla młodzieży (18 miesięczny źrebak) oraz dla emerytów. Najchętniej jeden producent, sprzedawca. Najlepiej byłoby żeby w ofercie miał też dostępne wysłodki i sieczki. Jednocześnie zależy mi na względnej dostępności produktów, bo zakupy paszowe robię raz na miesiąc i nie chcę być zmuszana do kupowania przypadkowych zamienników na czas oczekiwania. Macie może jakieś pomysły (oprócz Nuby)  👀?
czeggra1,
https://opti-shop.abstore.pl/producenci,1002,pl.html

Przy trzech workach paszy przesyłkę masz tez za darmo. Polecam ich, bo są terminowi i szybko wysyłają. Ja akurat kupuję u nich Saracena i Top Spec.
Mają też sieczki Dengie, wysłodki. Będą mieć tesz pasze Epony w ofercie.
mikstura, brzmi super! Wielkie dzięki  :kwiatek:

Ktoś coś może jeszcze 🙂? Z góry bardzo dziękuję :kwiatek:.
Gillian   four letter word
31 stycznia 2019 18:28
mikstura, Eponę niemiecką czy którą?
Czy ktoś jeszcze karmi agrovitalem? I czy zdaje mi się, że musli było w workach po 15 kg, potem 14,5, a teraz są po 14?  🤔
W związku z tym zastanawiam się czy jest na rynku coś ciekawego, a porównywalnie cenowo wychodzi, może być nieco drożej, dla rekreacyjnej szkapki? Obecnie je musli z owsem.
Budyń, ja karmię agrovitalem control tyle, że karmię pelnoporcjowo i zamawiam z reguły pólpaletę, więc przyznam, że nie zwróciłam uwagi na wagę tych mniejszych worków.
mikstura, Eponę niemiecką czy którą?


Pewnie niemiecką. Polski dystrybutor się wysypał całkiem... zresztą śmieszna jest ta Pani, która mówi, że zamknęli linię produkcyjną epony, a tymczasem w Niemczech od nich można zamówić bez problemu wszystko nawet z przesyłką do Polski 😉
Gillian   four letter word
31 stycznia 2019 19:47
Hehe 🙂 fajnie, od kiedy będzie w ofercie?
Budyń a musi być muesli? Granulaty hovelera sa w fajnej cenie i czesto w promocjach o 10%. Hilight poza tym i wysyłka darmowa albo Baileys podstawowy 🙂
czeggra1, ja polecam NTB Tomasz Ochab, moje konie zadowolone I ja także.
https://www.ntb24.pl

czeggra1 ja polecam
https://hayloft.pl
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się