ciąża, wyźrebienie, źrebak

Duma mamę rozpiera 😉 gratuluję
rozpiera, rozpiera 😍
jak ktoś planuje w przyszłym roku krycie ogierami ze stajni Jaskulskich to zapraszam na priv
Dziewczyny, potrzebuję szybkiej porady, straciliśmy jednodniowe źrebię 😓 co teraz z klaczą? Jak zatrzymać laktację żeby nie doprowadzić do zapalenia wymienia?
Guarana, w stajni, w której pomagam gdy nadchodzi moment odsadu lub gdy klacz traci źrebię (w zeszłym roku padło przy porodzie) to hodowca ucina klaczy treściwe żarcie i polewa wymię zimną wodą. Do litrowego garnuszka nalewa zimnej wody ze studni i jednym szybkim ruchem wylewa zawartość na wymię. U nas ten sposób najlepiej się sprawdza.
Guarana, obetnij treściwe do zera jeśli nie jest źrebna albo o połowę jeśli jest, na przynajmniej tydzień. Powinno wystarczyć
Dziękuję za porady, przetrzymam ją na samym sianie, bo źrebna oczywiście nie jest, bo wczoraj się oźrebiła. Martwi mnie też jej stan psychiczny, bo cały czas rży i jest niespokojna 🙁
Uspokoi się, za 2-3 dni będzie ok.
Podpowiem tylko, żeby sprawdzać klaczy temperaturę, bo może zdarzyć się, że dostanie zapalenia wymienia i wtedy musi dostać antybiotyk.
Ruch tez jest ważny, powinna chodzić
Najlepiej jak klacz traci źrebię, dać jej czas żeby się oswoiła z faktem, że źrebie jest martwe, zostawić nawet na całą noc - sama go porzuci i nie będzie żadnych ekscesów.
Z wymieniem - nie ruszać, nie stymulować! zostawić na samym sianie. Tak jak pisały dziewczyny - monitorować temp.

Mój chłopak 22.09 skończył pół roku. Na weekend szykuję boks i odsadzam.
Mierzy 145 cm w kłębie i 150 w zadzie. Myślicie, ze się wyrówna? Karykaturalnie to wygląda obecnie. 🤔
IMG_8072.JPG IMG_8072.JPG
tajna okres ,,brzydkiego kaczątka ,, przed nim więc te proporcje będą ,,szaleć,, aż wyrośnie piękny łąbędż 🙂
Oby, oby 😀
. Myślicie, ze się wyrówna? Karykaturalnie to wygląda obecnie. 🤔
tajnaa,

Tak, za trzy lata 😉
A jak taki zostanie, to akurat mieści się w D grupie
😎
tajnaa, wyrośnie, moje Czarne Dziecko też było fest przebudowane 😉
7D52FA49-912B-40F9-9E22-D7E56C787B64.jpeg 7D52FA49-912B-40F9-9E22-D7E56C787B64.jpeg
Iskra de Baleron, O Matko, wygląda podobnie. Masz aktualne zdjęcie?
tajnaa, takie całkiem aktualne?
Jedynie to co widać.
Dziewucha ma 3 lata i 8 mcy.
Nadal jest nieznacznie przebudowana zadem 😉
330F31B3-C718-4D0F-B9F0-6481D7CD6FF2.jpeg 330F31B3-C718-4D0F-B9F0-6481D7CD6FF2.jpeg
3169AA57-C62C-4060-8539-992F8B694CC8.png 3169AA57-C62C-4060-8539-992F8B694CC8.png
Aż ciężko uwierzyć, że to ten sam koń. Piękna.
tajnaa, prawda?
Dzięki <3
Dlatego ja już wgle nie przejmuje się wyglądem młodego konia 😉
Od 3mca do 2,5 roku patrzę przez palce 😉 a zdjęcia robię tylko w fazie względnie równej 😅
Iskra de Baleron, tajnaa, ja nie patrzę za długo bo można się rozpłakać. Mam jedną, która jest cały czas śliczna, ale oczywiście sprzedana 🤣 za to jej kolega z padoku, który się nie sprzedał... ojojoj, po ciemku tam pójść to się można wystraszyć że to może łoś. Ale no jego ojciec (Jameson) sam też nie grzeszy wybitna uroda, nadrabia innymi walorami
Zaniedługo czeka mnie moje pierwsze i klaczy odsadzanie źrebaka. Konie mam wolnowybiegowo, więc mogę jedynie puścić na osobne padoki na ten czas. Poproszę o najważniejsze informacje- ile to ma trwać, jak to u was wyglądało?
Czy lepiej zacząć powoli i najpierw oddzielić na parę godzin i zwiększać czas rozłąki czy od razu oddzielić na amen? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
Moje prawie 3,5 miesięczne dziecko 🙂 próbowałam dziś zmierzyć i ma ok. 130 w kłębie, mam nadzieję, że dobije do 170 jak mama 🙂
IMG_1918.jpeg IMG_1918.jpeg
IMG_7339.jpeg IMG_7339.jpeg
IMG_7351.jpeg IMG_7351.jpeg
IMG_7306.jpeg IMG_7306.jpeg
karolina_2906, paskudna! 😍
I te równiuteńkie wysokie skarpetki, no brzydal jakich mało 😍
doloruu, rozważ wywiezienie na 2 tygodnie jak masz tylko wolny wybieg i nie masz doświadczenia, bo może Ci pójść z płotem źrebak
karolina_2906, mój 3 miesięczny miał 135, teraz 6 mc i 145. Pewnie twój będzie podobnie 🙂
tajnaa, a Klaczka, czy ogierek? Jest w ogóle jakaś zasada? Ktoś mi ostatnio mówił, ze ogierki rosną szybciej.
Zmierzyłam z ciekawości swojego, ma 5 mies i tydzień i 142cm, też jestem ciekawa jaki wyrośnie.
Pod koniec października będę odsadzać i tak się zastanawiam jak karmicie odsadki i w jakiej ilości?
Kiedy szczepicie grypa - tężec? po odsadzeniu czy krótko przed, bo też już dwie wersje słyszałam i sama nie wiem.
secretary, mi wet mowila, ze ma 5 miesięcy dobrze zrobic baze
ash   Sukces jest koloru blond....
04 października 2023 17:19
secretary, moja półroczna zaszczepiona już bazowką.
Myślicie, że może być skary? czy to tylko zimowy meszek w ciemnych barwach?
123n.jpg 123n.jpg
tajnaa, mój ciemnogniady pierwszej i drugiej zimy swojego życia był czarny jak węgiel z rozjaśnionym pyskiem. Także myśle, że raczej nie skary.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się