Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Perlica, megi007, dzieki ! Pasza zamowiona, sprobuje po pol miarki do posilku i zobacze jak bedzie z poziomiem energii i jego ogolnym stanem gastrycznym - on kiedys mial potezne wrzody czesci gruczolowej, ktore dlugo leczylismy a do dzis ma tendencje do gazow, (ktore oczywiscie postanawiaja sie uwolnic jak pojdzie pod siodlo biegac, wiec rozprezajac sie ma momenty ze sie probuje zatrzymac, strasznie napinac i pierdziec) i wody kalowej.
HELP! ktoś tu ostatnio polecał sieczki dla wybrednych koni z dobrym składem, mało popularna firma.. około 160 pln za worek 😱 Nie potrafię tego znaleźć 🦄
HELP!
Kuniaa, Equimm?
Fokusowa,
dziękującą🌻
Ktoś używał pasz Energys? Mega cena i zastanawiam się jak z jedzeniem przez konie itd.
https://paszowo.pl/szukaj?controller=search&s=energys
dawałam Baby i Standard, jadły bez problemu,ale żaden z koni nie był wybredziochem
Figarusowa, dawałam standard, baby, pony i extra. To co było mi potrzebne na tamtą chwilę było zapewnione.
Teraz jednak jak zauważyłam, że są na "ukraińskiej liście" to nie wiem czy bym brała
Zaczęła się taka psychoza, że niedługo ludzie przestana jeść chleb z piekarni i kupować mąkę ze sklepu. Bo mogą być z UK. A co z olejem, miodem,owocami...Zostaje tylko jedzenie roślinek z pestycydami od naszych rolników. Ale najpierw trzeba sprawdzić, czy na pewno "ekologiczne" i od polskiego rolnika😒
rzepka, od polskiego rolnika, ale na rosyjskich nawozach i niemieckich środkach ochrony roślin, więc ten... rolnikowi przeszkadza ukraińskie zboże, bo tanie, ale rosyjskie nawozy już są ok, bo tanie...
anetakajper   Dolata i spółka
22 lutego 2024 08:18
_Gaga, na ruskiej ropie i gazie też jeżdzimy. Nawozu z Rosji nie ma bo to kontrolują. Duże korpo zmieniają tylko nalepki na PL i do rolnika trafia jako PL w odpowiedniej cenie. Środki/nawozy z UE po to do tego kołchozu weszliśmy, żeby mieć do tego dostęp.
Lubisz jeść GMO, spleśniałe to jedz -w końcu tańsze
uwielbiam jak GMO= zuo.. Bo przeciez hodwola kierunkowa to wcale nie GMO xD
Czytałam fajny post na twitterze,

https://twitter.com/PutinizmPolski/status/1759875734544244816?fbclid=PAAab8LfL_Rz_E1FXHegrml7iZOT3U8EsjtPO851pbQz5jp5xir8r80T-m7oU

Gdzie autor zwraca uwagę, że wcale nie ma dowodów na to, iż zboże z Ukrainy jest spleśniałe.. tak mamy jakieś zdjęcia, skąd i z czego? Niewiadomo. Możliwe że jakies dostawy były trefne, ale również możliwe że to jakieś "nasze", ale panika już jest 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
22 lutego 2024 08:30
"Salmonella i pestycydy - aż 1/3 ukraińskiego zboża szkodliwa dla zdrowia
W raporcie po kontroli działań Ministerstwa Rolnictwa odnośnie ukraińskiego zboża kontrolerzy NIK mają się powoływać na dane Głównego Lekarza Weterynarii. Ten miał przebadać 73 próbki importowanego z Ukrainy zboża.

W 17 próbkach wykryto występowanie salmonelli, a w innych 17 - pestycydów, w 11 - GMO a w 6 - mikotoksyny. W innych próbkach znajdowano metale ciężkie takie jak rtęć, kadm, ołów i żelazo. Od stycznia do maja 2023 obecność szkodliwych czynników stwierdzono w aż 35 proc. pobranych próbek"
BUCK   buttermilk buckskin
22 lutego 2024 08:35
oszzzz 😮😨😱
anetakajper, a jak to się ma do polskich próbek? W ilu próbkach polskiego zboża wykryto salmonellę, pestycydy czy mykostoksyny? Sama oddawałam ostatnio polskie siano do laboratorium to wyszła niepoliczalna ilość bakterii, pleśni, drożdży i grzybów.
Za PiSu ukraińskie zboże płynęło szerokim gardłem, dlaczego dopiero teraz te protesty? I nawozy ukraińskie nie są be, bo są tańsze, mimo że nie spełniają norm UE, ale rolnik ma wylane na to jaką chemię w glebę wali, która potem przedostaje się do polskiej żywności.
anetakajper   Dolata i spółka
22 lutego 2024 09:27
espana, W naszym zbożu w moim gospodarstwie myko. pleśnie, zapachy w ilościach dozwolonych wg norm UE. Pozostałości pestycydów brak. Salmonelli, met. ciężkich brak.
Siano- nie raz pisałam, że zawsze ma grzyby (im starsze siano tym więcej grzybów), pleśnie- jak ktoś zwija mokre to są pleśnie.

-Mamy np. nawóz z Puław który przypłynął do nas statkiem i ma nalepkę PL -statkiem 😂
- Ostatnio dostaliśmy Yarę z nalepką YARA PL z portu.
Nawozy, paliwo to są spółki SP one kontrolują jakość i wpuszczają to na rynek (a skąd one to biorą to....) Rolnik bezpośrednio nie dostał nawozu spoza UE.
Chemie zużywamy dozwoloną w UE - co roku mamy kontrolę. Jak sialiśmy kuku i soję to pobierane były próbki na GMO.
Czy ktoś z was podawał soję ekstrudowaną w celu dodania białka i czy koń chętnie to jadł?
Sporo osób pisało tu o śrucie sojowej jako tańszym zamienniku Aminoralu.
espana, Tak, zaopatrzyłam się w ową śrutę, tylko że po dodaniu do paszy, koń nawet tam nosa nie wsadził. "Nie próbowałem, ale mi nie smakuje", stąd moje pytanie czy inne chętnie to jedzą, czy mój wysmradza...
secretary, akurat ze wszystkich dodatków na zwiększenie masy to mój jadł tylko śrutę sojową chętnie. I jeszcze jeden obok też. Ale żeby nie było - ja efektów nie widziałam w ogóle.
secretary, ale masz soję ekstrudowaną czy śrutę? Bo pisałaś najpierw o tej pierwszej. Moja turbo wybredna kobyła śrutę wcina bez problemu, ale musi być na mokro, bo na sucho zostaje w żłobie. Soi ekstrudowanej jeszcze nie próbowałam.
NowaJa, secretary pyta o ekstrudowaną, bo śrutę ma i koń nie je.
BUCK   buttermilk buckskin
22 lutego 2024 10:49
a jest jeszcze soja mikronizowana.....
anetakajper, nawóz rosyjski jest w Polsce. Nie pisz proszę nieprawdy. Nie ma żadnych restrykcji przy jego sprowadzaniu.
I nie wiem jak możesz mieć nawóz z Puław ze statku... pracuję w GA Puławy (tak na marginesie)...
anetakajper   Dolata i spółka
22 lutego 2024 13:02
_Gaga, U mnie na podwórku nie ma Rosyjskiego nawozu. jest tylko PL, a że jest z Rosji i przepakowany w worki PL (yara, sól potasowa, mocznik itd.), tak nas robią w wała.
Nawóz kupujemy od pośrednika (osadek, agrolok, napena itd.) Jak powiedzieli, że nawóz GA jedzie do nas z portu to też oniemiałam. Często bierzemy nawóz z Puław i się zdziwiłam, że Puławy coś ściągają z zewnątrz 🤷
Do osob karmiacych jeczmieniem- jak balansujecie potas?
Ostatnio zobilam wyniki krwi i wyszedl nam wysoki potas, a jeczmien ma duzo potasu. Czy da sie to jakos zbalansowac czy po prostu nie podawac nigdy wiecej jeczmienia?

Czy ktos tez zauwazyl u swoich koni wysoki potas przy karmieniu jeczmieniem?
Drugi kon ktory nie dostawal jeczmienia od ponad roku ma potas w normie.
anetakajper, na worku masz firmę wprowadzającą na rynek, nie producenta... takie przepisy UE 🙁
Yara to Yara, nie kombinują. Mocznik i sól masz zapewne z Rosji a my (Grupa Azoty) za moment się wywalimy, bo kosztowo nie jesteśmy w stanie konkurować z przemysłem "radzieckim" 🙁 ani w azocie ani w wieloskładniku
BUCK   buttermilk buckskin
22 lutego 2024 22:01
Plamkakochanie z innych przczyn mój miewa zawyżony potas, idealnie trzyma go w ryzach zwykły wapń, podawałam kredę mieloną na mąkę, teraz używam Calvet
BUCK,
Wapn ma w normie, jak zaczne jej wapn podawac to nie bedzie wtedy wapn zawyzony? Jak to dziala ze same trzyma sie "w ryzach" z tym potasem?
a i jeszcze pytanie, ja zaczne suplementowac wapn a teraz mam dobry stosunek wapnia do fosforu, to czym wtedy najlepiej zasuplementowac fosfor, zeby nie" zepsuc" tego stosunku?
Plamkakochanie, Ja karmię w dużej mierze jęczmieniem i wyniki krwi w normie. Nigdy nie bilansowałam jakoś specjalnie nawet.
Plamkakochanie, - potas może wyjść wysoki jak próbka dotarła do labu po kilku godzinach. Nie przywiązywałabym się jakoś mocno do tego wyniku o ile reszta jest w normie, a jeśli chcesz być pewna to powtórzyła.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się