Jakie pasze dajecie swoim koniom?

secretary, ja, trochę chętniej jedzą rzepakowa
anetakajper   Dolata i spółka
23 lutego 2024 07:06
_Gaga, I zobacz Ruscy mają cło na nawozy i środki chem. I wprowadzają tylko 3x zwiększony import (pomimo embarga omineli przepisy), a GA zaczyna leżeć. To co mamy my powiedzieć? pr. rolne bez cła i jakości (tzw. zboże techniczne) w ilościach- mówi się o milionach ton. I jaka UE jest wspaniała? milion ton zboża wpływa do UE od agresora w 2023r :/
Koniec offtopa bo to nie wątek.
karolina_, Potrzebuję dodać na sezon coś białkowego, co uzupełni w mniejszej dawce zapotrzebowanie, odpadają gotowce, koń zwyczajnie nie chce jeść. Soi narazie też nie i nie wiem czy brnąć i szukać innej formy, dlatego pytałam. Wiem, że jest mikronizowana, ale jak mam kupić i też nie przejdzie...
Makuch rzepakowy i otręby też mi mignęły, nadałoby się?
BUCK   buttermilk buckskin
23 lutego 2024 08:09
konopie mają stosunkowo wysokie białko, i łatwo przyswajalne: makuch/ziarno
LatentPony   Pretty Little Pony :)
23 lutego 2024 08:33
Plamkakochanie, tak jak napisała keirashara - potas może wyjść wysoko jeżeli próbka była badana dłuższy czas od momentu pobrania.

Oprócz tego też nie zaszkodzi moczenie. Potas rozpuszcza się w wodzie i aby obniżyć jego zawartość w posiłkach ludzi zaleca się moczenie/gotowanie w dużej ilości wody oraz później dokładne odcedzenie.
Myślę że z jęczmieniem powinno to zadziałać podobnie (bo pewnie podajesz gnieciony/mikronizowany?). W przypadku pełnego jęczmienia podejrzewam że ziarno może być zbyt twarde aby zwykłe moczenie cokolwiek pomogło.
BUCK   buttermilk buckskin
23 lutego 2024 09:27
Plamkakochanie jeśli zawyżony potas jest/nie jest błędem danej próbki, to trzeba przemyśleć co jest stałą podażą potasu i w razie czego reagować wapniem lub ograniczyć podaż
ja wyrównywałam potas kilka lat, ale mógł być dodatkowo skorelowany z PSSM
anetakajper, sorki za off ale nie ma cła na nawozy spoza UE. Nie ma embarga na nawozy z Rosji.
Czy jest może jakiś przedstawiciel pasz spillersa w Wlkp., może ktoś się orientuje ?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 lutego 2024 11:02
Plamkakochanie, Dokładnie jak dziewczyny napisały, potas baaaardzo często wychodzi przekłamany. Mi w kilku badaniach wychodził "czerwony" i za każdym razem słyszałam do weta, żeby to, kolokwialnie mówiąc, olać 😉 Także jeśli się martwisz, to powtórz badanie z wyraźną informacją dla weta, że to potas chcesz sprawdzić, będzie wiedział jak postępować z próbką (teoretycznie 😉 ).
BUCK, a jak z fosforem w makuchu konopnym? Bo potrzebuję nieco podbić wrzodkowi fosfor - jest w normie, ale w dolnej granicy. Dostaje co drugi dzień mesz z makuchem lnianym, na zmianę z wysłodkami, ale bilansowanymi, nie je owsa, ani innego zboża solo, tyle co w paszy, ale to też wszystko bilansowane i małe ilości, a dostaje wapń z alg. Może bym jej dorzuciła makuch z konopii do żarcia po prostu, bo obecnie je jak chomik, a powoli wracamy do roboty więc mogłabym dodać trochę do posiłków, jeśli jest taki, który można dawać na sucho, bo lnianego zawsze się boję na sucho i na mokro daję. Chyba, że lepiej jednak ziarno?
BUCK   buttermilk buckskin
23 lutego 2024 13:20
Katasia niby jest zima to daję ziarno bo zawiera olej, później przejdę na makuch. Internet twierdzi, że fosforu nie ma:

Wartość odżywcza nasion konopi na 100 g produktu wynosi następująco:
Białko – 34 g
Tłuszcz – 45 g
Węglowodany – 9 g
Błonnik pokarmowy – 4 g
Kwasy tłuszczowe nasycone – 4,6 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 5,4 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 38,1 g
Kwas linolowy – 27,5 g
Kwas linolenowy – 10 g
Magnez – 700 mg
Potas – 1200 mg
Cynk – 9,9 mg
Żelazo – 8 mg

edit: mój stoi na kompletnej wolnowybiegówce, ciągle pada i pada, stąd ten olej/tłuszcz żeby przetrwał
BUCK, olej mi nie przeszkadza, po raz pierwszy mogę powiedzieć, że mogłaby gadzina trochę przytyć, tylko ziarno nie jest za twarde? Nie trzeba go moczyć/gnieść/śrutować? Zdradzisz dobre źródło? Ziarno znalazłam z kombinatu, z makuchem też wybór słaby, poza equiherbsem to niewiele widzę. Kuszą mnie te konopie od jakiegoś czasu, bo niby i na stawy dobre i na oddechowe rzeczy i generalnie same ochy i achy, a ja poza olejkiem cbd na uspokojenie (który nota bene kobyle nic nie dawał), to nigdy nic nie dawałam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 lutego 2024 17:59
Katasia, Kup sobie najpierw niewielką ilość, bo to nie jest smaczne i wiele koni tego nie tknie. Małe ilości idzie przemycić, ale więcej już kiepsko wchodzi najczęściej. Do podbicia fosforu z kolei dobre są drożdże paszowe, ale tu też nie każdy koń zje, lub otręby pszenne, te z kolei uchodzą za smaczne najczęściej.
Katasia, a może otręby ryżowe? Też mają sporo fosforu, a to fajny dodatek „pasący” nawet jak podasz garść
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 lutego 2024 18:16
Zuzu., O, ryżowe mają zwykle jeszcze więcej niż pszenne 👌
zembria, drożdżami pluje, otręby pszenne dla wrzodka niewskazane, ryżowe dostaje, ale z nuby, bilansowane, właśnie mi się skończyły i miałam już nie dawać, bo coś na łeb jej ostatnio biło (rehabilitacja, to zawsze jest cudowny czas :P), ale może to jest myśl, żeby takie zwykłe jej jednak dosypać, w małej ilości po prostu - może ktoś podpowiedzieć jak z jakością tych z jarpaszu albo magichorse? Bo ja zawsze kupowałam bilansowane.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 lutego 2024 19:43
Katasia, Ja brałam zwykłe sypkie z allegro, nie miałam zastrzeżeń co do jakości, ładnie pachnące i żadnych grudek, mogę polecić https://allegro.pl/oferta/otreby-ryzowe-20-kg-sypkie-12370238945? Kupowałam też często ich mesz i też co do jakości nie miałam zastrzeżeń.
zembria, sypkie podajesz na mokro tylko czy na sucho też można?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 lutego 2024 20:21
Zuzu., Na mokro. Na sucho niewielkie ilości można, ale zawsze jednak lepiej choćby zwilżone, bo tym się łatwo zapchać.
Dzieki wszystkim za odpowiedzi!!! Potas byl badany dwa razy w odstepie 3 miesiecy i pierwszy raz wyszedl na gornej granicy a drugim razem wyszedl ponad norme( norma 2.4-4.7 a my mielismy 6.1) . Dlatego tez sie zainteresowalam, co sie dzieje ze coraz wyzszy...

Kon dostawal jeczmien mielony, pozniej gnieciony i w miedzyczasie miedzy wynikami tez siano z lucerny. Lucerne juz odstawilam niedawno(tez wysoka w potas), jeczmien tez, wiec teraz zastanawia mnie czy jeszcze cos pomijam 🙈

Moze jeszcze jakies pomysly, ktokolwiek? 👀🙏
Plamkakochanie, to, że potas był badany dwa razy nie daje Ci pewności, że krew nie była dwa razy zbyt późno badana i wynik może być niemiarodajny. Zanim zaczniesz drastyczne zmiany to może jednak warto pobrać krew ponownie? Zaznaczając, że ma być od razu zawieziona do labu i zbadana?
secretary, Jesli chodzi o makuchy, to rzepak, soja i len sa dosc gorzkie (jestem takim wariatem, ze probowalam). Moje nie chca ich jesc w nadmiarze, tak samo czarnuszki (ale tu chodzi o ostry smak). Len, rzepak i czarnuszka wchodza dobrze jako 50/50 z ostropestem/konopiami, ktore sa duzo chetniej zjadane. Tylko, zeby te makuchy w ogole byly jedzone to rozpuszczam je w cieplej wodzie i mieszam kilka razy na taka papke bez grudek (z lnianego robi sie straszny syf w zimnej wodzie). Bez moczenia moje konie nie ruszaja.

Jesli chodzi o srute, to ja dodaje do kazdego posilku, na konia sportowego to jest pol miarki 850 ml rozbite na trzy posilki. Klacze hodowlane dostaja srute sezonowo (tzn. nie wg pory roku tylko etapu ciazy/laktacji), w szczycie laktacji nawet do pol miarki na posilek, ale z tym trzeba uwazac bo mozna przebialkowac.

Plamkakochanie jesli mieszkasz na zadupiu i zanim probka dojdzie do vetlabu jest nastepny dzien, to poszukaj znajomego/przychylnego weta od malych zwierzat. Oni czesto maja w gabinetach maszyny do robienia podstawowej biochemii. Daj znac wczesniej zeby na pewno mieli standardy dla koni, pobierz na aktywator krzepniecia (albo na kulki) i umow sie, zeby Ci zrobili od reki.

megi007 Perlica doszedl PurSport, dziad je to drugi dzien i jest bajka, ma tyle pary ze mozna sobie w zasadzie siedziec i gdzies tam tylko do trudnych dla niego rzeczy tylko mocniej jechac.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 lutego 2024 10:13
Plamkakochanie, I masz pewność że próbka była od razu zbadana? Że koń odstał spokojnie te parę ha w boksie wcześniej, nie zszedł chwile wcześniej z pastwiska, nie zestresował się czymś, nie dreptał po boksie, nie miał forsownego treningu dzień czy dwa wcześniej? Nie dał sobie czadu na padoku i nie polatał? Bo to ma ogromne znaczenie. Do tego właśnie sposób postępowania z próbką. Jeśli wszystko było zrobione jak trzeba i nadal masz wątpliwości co do wyniku, to nadal nie będzie to znaczyło (w przeważającej ilości przypadków, wiadomo, że nie zawsze), że coś jest nie tak z żarciem, raczej że problem jest z gospodarką elektrolitową u konia. Nie zdarzyło mi się bilansować potasu u koni, jedynie u małych źrebiąt i tu trzeba go dokładać, a nie ujmować 😉 Wrzucam fotkę co na ten temat piszą w "Praktyce Klinicznej".
ps. A! No u AQH jest nieco trudniej z tym, bo tam ilość mięsa w koniu jest jakaś obłędna i często ten metabolizm mięśni jest równie obłędny, ale to też bierze się pod uwagę objawy, a nie samo badanie krwi.
21a1e1c1-19b8-4743-8f2f-b67bac6adf85.jpg 21a1e1c1-19b8-4743-8f2f-b67bac6adf85.jpg
97d014b1-6a1e-40cd-86bb-7c0bf6bbf682.jpg 97d014b1-6a1e-40cd-86bb-7c0bf6bbf682.jpg
zembria, właśnie wolę dorzucić coś do posiłków na sucho, więc może jednak znajdzie się ktoś, kto dawał jarpaszowe, albo te z magichorse i może podpowiedzieć jak z ich jakością?
Dla zainteresowanych - po zapytaniu, przedstawiciel Red Millsa deklaruje zawartość skrobii i cukru w ich Oat Balancerze na poziomie odpowiednio 20% i 5,4%. To mniej niż się spodziewałam po ich uprzednim zasłanianiu się "tajemnicą receptury", będę zatem próbować na niespełna 4-latku zaczynającym pracę 🙂 ma 20% białka i planuję karmić 1kg dziennie. Czy dorzucenie otrąb ryżowych to będzie przesada?
Churros, według producenta przy 1kg balancera powinnaś dawać 1,5 kg owsa. Do tego jeszcze otręby - pomijając możliwe przebiałczenie to mój młody koń rozpoczynający prace zostawiłby mnie na pierwszej bandzie
Zuzu., teraz je podobnie, bo 2kg owsa z 0,5kg balancera Saracen Competition fit. Chodzi 1-2x w tygodniu i energia do ogarnięcia pod siodłem, ale poza tym dużo biega na co dzień na padoku. Otręby faktycznie sobie odpuszczę przy tym balancerze 🙃 Ciekawi mnie jak się nabuduje na tej paszy i tej dawce.
Churros, totalnie to są inne balancery , ten z Saracena jest dla koni juz zbudowanych. Dla takich rozpoczynających pracę dobrze sprawdza się stamm30, bo nie daje dekiel.
Churros, koń chodzący raz w tygodniu nawet na najlepszych i najdroższych paszach się nie nabuduje... pasza wspiera, buduje systematyczny trening. Raz w tygodniu to tylko zakwasy można koniowi zafundować...
_Gaga, to jeżdżenie raz w tygodniu to typowy spacer przypominający jak to jest być zajeżdżonym koniem, z kawałkiem kłusa i galopu (swoją drogą kto jeździ trzylatki więcej niż 2-3x/tydz?). Zajezdzalam go we wrześniu i od tamtej pory nie pracuje przez błoto i brak warunków. W marcu zmieniamy stajnię, będą warunki, toteż powoli zacznie się praca, szukam paszy która da budulec 🙂
Perlica, ten stamm na stronie Saracena jest opisany jako typowy koncentrat hodowlany, producent nie podaje nawet dawkowania dla koni w treningu. 30% białka to jednak trochę dużo, trzeba by zmniejszyć dawkę i kombinować uzupełnienie minerałów i witamin
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się