Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Ok, dzięki wielkie🙂
Mam jeszcze pytanie... jakimi wysłodkami karmicie, chodzi mi z jakich buraków?
ja kupiłam po prostu "wysłodki buraczane" ;]
Cudem udało mi się zamówić wysłodki bo w małopolsce nie są chodliwe niestety, dodatkowo zrobiłam sama musli i dodaje do owsa... zobaczymy co z tego będzie... lucerna też już w drodze 🙂
Cobrinha, juz w proszowicach nie ma problemu z wyslodkami. to towar, ktory latwiej 'od chlopa' kupic. tanio, duzo i jeszcze sie ciesza, ze kupilas 😉
Próbowałam coś znaleźć i nic, a mokre mnie nie interesują... bezpośrednio z chłopem ze znajomościami też rozmawiałam heh
Na szczęście udało się znaleźć... w pon mają przyjechać 🙂
Mój miał problemy z jedzeniem. Na wiosne strasznie schudł.Nie dojadał w ogole owsa, czasem zostawiał pół porcji, czasem w ogole nie ruszył. Jadł tylko siano, którego konie dostawały mało. Zaczełam Go intensywnie odkarmiać.  Zawsze kolacje dawałam sama. Koń dostawał o jedną miarke owsa więcej + na zmiane otręby, czosnek, lucerne, mesz, musli. Zgrubł, ale nieznacznie. Sierść mu się zaczęła świecić i troche chęci do życia wróciło. Ale był dla mnie za chudy jak na ta rase i konia tych gabarytów , na dokładke ciagle widziałam Jego żebra.

Zmienilismy stajnie. Koń jest karmiony zupełnie inaczej. Owies jest podawany zawsze z dodatkami. Pokrojone buraki i marchew codziennie do każdego posiłku, siano do woli na zmiane z sianokiszonką - byłam pzreciwna sianokiszonce, ale mój koń ja uwielbia. Zjada chetniej niż siano 🙂 Pare razy w tygodniu troche wysuszonego chleba. To ma na stałe w jadłospisie i w cenie pensjonatu. Przestałam Go dokarmiać. Nie kupuje musli. Daje raz w tygodniu otreby z czosnkiem.

I widze jeszcze jedną rzecz. Koń ma tak usytuowany żłób że nie widzi koni, ani konie nie widza Jego. Zaczął jeśc na spokojnie, nie wywala ze złobu ze złosci połowy tego co dostanie. Nie bryka pzrez cały czas kiedy je i nie złości sie.
Mysle ze to tez ma duży wplyw.

Aktuanie grubnie z każdym dniem i coraz lepiej wyglada. Nie wiem czemu tam nie chciał jeśc. Moze pasza była sredniej jakosci, moze było to dla Niego za nudne... nie wiem. Teraz nie ten koń i strasznie sie ciesze ze mu wraca forma i tłuszczyk 😀
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
04 stycznia 2010 14:10
kupuję otręby w formie takiej prawię mączki, drobniutko zmielone czy można kupić grubsze , a jeżeli tak to która wersja lepsza?
Ja miałam i takie i takie. Koń chetniej wciaga te drobnomielone 🙂Ale jaka jest róznica to nie wiem.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
04 stycznia 2010 14:29
ok, to zostaje na tych drobniejszych.
Mam w planie zakup kukurydzy , kiedyś kupowałam również taka prawie mączkę ale gdzieś czytałam że można podawać w całości- ziarna są za duże do połknięcia i koń musi je pogryźć. Czy to prawda ?
Co jest lepsze dla konia wszystko zmielone czy taki mix papka z dodatkiem ziaren (kukurydza, jęczmień w całości)?
Czy do tego mogę dodać wysłodki ?
skład  tego byłby taki:  otręby pszenne , kukurydza, jęczmień(?) , olej ryżowy, witaminy, wysłodki i 2x w tyg. siemię
Mój dostawał kukurydze w calosci i taka gnieciona tez... ale wypluwa i w ogole nie chce tego jeść. Moze gdyby było zmielone i podawane np z otrebami itp to by zjadł, a tak to nie chce.
Monny   bez odbioru .
09 stycznia 2010 10:30
Pomocy 🙁
Kupiłam kobyłe jak miała 2 i pół roku. Przywiozłam ją jako pączka w maśle.

[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/hyhyhy.jpg?t=1263032907[/img]
[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/kkllk.jpg?t=1263032908[/img]

Przyszła zima koń mi schudł do żeber....

[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/ppiu.jpg?t=1263032964[/img]
[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/klk.jpg?t=1263032961[/img]

Do czerwca udało mi się poprzez cuda niewidy jakieś karmy cholernie drogie na mase, mesz, musli i inne pierdoły doprowadzić ją do w miare fajnego stanu, ale jeszcze nie to.

[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/pp.jpg?t=1263032966[/img]

No i się utrzymało super aż do zimy  😕
[img]http://i13.photobucket.com/albums/a279/mikarulez/popop.jpg?t=1263032967[/img]

Ja już nie wiem co mam robić żeby mi koń nie chudł zimą...
Dostaje 3 razy dziennie po 2,5 miarki owsa gniecionego i siana do oporu, w co urozmaicić jej "diete" zeby przybrała ?

Moony przeczytaj ten wątek od początku, tam już jest wszystko napisane..
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
09 stycznia 2010 10:50
Moony możesz dodać jęczmień, kukurydzę, otręby, olej. wprowadzić jakąś paszę (np http://dodsonhorrell.pl/product/index/32/barley-rings czy http://animalia.pl/produkt,15038,Spillers_Conditioning_Mix.html)

poza tym zrób badania krwi, bo przyczyna może leżeć gdzie indziej niż tylko w diecie.
Monny   bez odbioru .
09 stycznia 2010 10:53
Edytka,  :kwiatek:
badania krwi jeszcze nie robiłam więc napewno spróbuje
Averis   Czarny charakter
09 stycznia 2010 10:58
Poza badaniami krwi radziłabym jeszcze zajrzeć do zębów i zrobić badania kału.
Monny
Po 1 zeby i krew
Po 2 polecam lucerne, otreby, buraki, marchew , kukurydze jako dodatek do owsa wszystko 3 razy dziennie.
Miałam taki sam problem z moim i teraz mam grubasa. Dodaje jeszcze od czasu do czasu czosnek i jakies musli ale to tak raczej dla urozmaicenia... 🙂
Monny- polecam tego spillersa- moja latem 2 lata temu wyglądała jak cien a na zimę pięknie przytyła i ładnie się umięśniła (tylko, że moja była w ciągłym treningu- starszy koń)
teraz dostaje dodstona build up'a ale niewiele pracuje (dopiero zaczynamy od października kobyła stała) wiec na razie widać tylko tłuszczyk a nie mięsnie (w sumie brałabym tego spillersa gdyby nie to że przesyłka wychodzi drogo a dowóz dodsona mam za darmo..), do tego otręby ryżowe- koń zwiększa mase i przy odpowiednim treningu nabiera mięśnie, oprócz tego polecam jako dodatki otręby przenne, kukurydzę i słonecznik
Monny   bez odbioru .
09 stycznia 2010 11:11
Dziękuję wszystkim  :kwiatek:
Polecam barley rings baileysa  😅
mój mega wybredny koń się z nimi przeprosił! Koń zdecydowanie przybiera na masie  😍!~
Polecam!
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 stycznia 2010 14:18
Polecam barley rings baileysa  😅

baileysa?
a nie dodsona? 🤣 (bo nazwa aż za bardzo się zgadza 😉 klik)


w kazdym razie - nie pierwszy raz jęczmień pomaga na przyrost masy 🙂
...ale kopa energetycznego też potrafi dać 😉


co do wzmiankowanej przez Edytke i lovely paszy spillers conditioning mix - widziałam naprawdę sporo koni, które pieknie sie na niej odkarmiały (mój tez ją dostawał na samiuteńkim początku odkarmiania - i bardzo dobrze widziałam efekty jej działania)

monny, naprawdę - zerknij na pierwsze strony tego wątku - na pewno bardzo ci pomogą!
Monny   bez odbioru .
09 stycznia 2010 15:59
caroline, właśnie też przeczytałam oprócz tych rad... teraz sama nie wiem czego spróbowac najpierw 🙂
I własnie zalezy mi zeby nie dostawała fizia bo ona sama z siebie jest do przodu a ja nie chce zeby miała jeszcze więcej energii niż ma 🙂
moja ruda tak się zmieniła na spillersie:
wakacje
[img]http://i54.photobucket.com/albums/g114/Natka_2006/foty078-1.jpg?t=1263053241[/img]
jesień (sorka za kupe w tle)
[img]http://i54.photobucket.com/albums/g114/Natka_2006/111.jpg?t=1263053302[/img]
Monny   bez odbioru .
09 stycznia 2010 16:18
LOVELY, a jak jej podawałaś i w jakich ilościach?
monny- teraz dokładnie nie pamiętam, ale dużo nie dawałam- raczej nie więcej niż miarka dzinnie go tego wtedy dostawała chyba jeszcze jakąś sieczke.. ale nie pamiętam jaką
Halo Monny , miałam podobny problem . Jak widze na zdjęciach , twój koń nie ma derki w zimę . Musimy sobie zdac sprawę , że podczas minusowych stopni , kon potrzebuje energię na utrzymanie temp. i stąd utrata kalorii . Latem wygląda fantastycznie , Zaobserwowałam to u mojej kobyłki . Jeżeli trafiłam, to problem powinien zniknąć w ok. po 2-3 tygodniach , oczywiście piszę na swoich doświadczeniach .
powodzenia
zeby troszkę podtuczyc mojego zwierza daję dodatkowo:
gnieciony jęczmień,
otręby pszenne
olej rzepakowy,
trochę sieczki z lucerny - efekt średni  🙄
gdybym miała dostęp to dawałabym również kukurydzę (wie ktos moze gdzie we Wrocławiu lub okolicach można ją kupić????)

zastanawiam się co by było gdybym zaczeła podawac niewielkie ilości (np 2-3garści - pół miarki) musli o takich wartościach:
    * Białko surowe - 11,5%
    * Tłuszcz surowy - 4%
    * Włókno surowe - 10%
    * Popiół surowy - 6%

albo takie:
energia strawna 14,0 MJ/kg
białko strawne 10,5 %
tłuszcz surowy 7,0 %
włókno surowe 4,5 %


ma to jakiś sens??

dodam jeszcze że koń jest w 100% zdrowy - odrobaczany + robione bad kału, zbadałam krew, zęby regularnie robione
a karmienie rozłozone na 5 posiłków dziennie 😉
witam nenufarek
oczywiście , że ma sens przeliczanie "matematyczne" , bo to tylko na tym polega , jezeli chcemy dobrze dopasowac dawki żywieniowe dla swojego pupilka . Brawo , dalej tak . Istnieja odpowiednie tabele z normami , które znajdziesz w fachowych lietraturach . W szkołach rolniczych czy tez na Akademiach ART zapewne udzielą Tobie informacji , jeżeli za wielki problem , to w "normach zywieniowych dla zwierząt gospodarczych " . zwracałam szczególną uwagę na stosunek białkowy , który jest jednym z najważniejszych warunków w żywieniu . W inter . znajdziesz zapewne dużo inf. na ten temat
powodzenia
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
09 stycznia 2010 20:22
nenufarek a jakie musli chcesz konkretnie podawac? bo tutaj ważny jest skład 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 stycznia 2010 20:27
nenufarek, a ja po raz kolejny odsyłam do pierwszych stron tego wątku - w szczególności kiedy widze okreslenia "troche lucerny", "garść musli", "musli o energii strawnej 14 MJ"...
...bo w skrócie, to próbujesz trochę wszystko na odwrót robic, niz "sprawdzone metody" 😉
najpierw poczytaj, zrewiduj wasze karmienie i potem wróc z pytaniami... albo od razu zdjęciami jak się koń poprawił 😉


Edytka, moim zdaniem raczej zadne musli dawane w takich ilosciach:
niewielkie ilości (np 2-3garści - pół miarki)

nie da takiego efektu jakiego nenufarek oczekuje 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się