Młode Konie

O jakim stresie mówisz? Znam konie, które latały do 3 roku życia po pastwiskach, ludzi nie widziały, a potem przyjmowały siodło jak stare. Zresztą uważam, że rok to wystarczająco długi okres czasu, by konia podjeździć do klasy L włącznie z nauką siodłania, lonżowania etc. Dlatego wystarczy to robić po ukończeniu przez konia 3-go roku życia i tylko w tym przypadku, jak szykujesz go na zawody 4-latków. W przypadku, gdy nie ma pośpiechu, nie widzę sensu, żeby robotę zaczynać przed ukończeniem 3,5 lat. Bo i po co? Chyba wszyscy chcemy, żeby nasze pupile jak najdłużej nam służyły .. zdrowe.
A trudność przyswajania wraz z wiekiem to wierutna bzdura. Kucyka dostałam surowego w wieku 8,5 lat i ujeździł się w mgnieniu oka (to jest oczywiście metafora), bezstresowo - bez ani jednego buntu z jego strony.
No ale jeśli masz trenera, i trener mówi Ci inaczej, to po co pytasz o zdanie na forum. Czyżbyś miała jakieś wątpliwości?
No czasem mam wątpliwości co do 2 letnich koni🙁 Ale chciałam sie poprstu upewnić.
Severus   Sink your teeth into my FLESH
15 lutego 2010 12:53
Natalka, proponuję się dokształcić jeździecko i polonistycznie (pisze się lżejszego, nie "letszego"😉. Takie "układanie" koni, jakie opisujesz, nic dobrego nie przynosi, wręcz przeciwnie - szkodzi. Przy koniach niczego się nie robi "na szybko". Oczywiście, że przed wsiadaniem trzeba konia do siodła przyzwyczaić (i rozbudowac mu odpowiednio muskulaturę), ale nie znaczy to, że roczniakowi nalezy od razu walić siodło na grzbiet "żeby się przyzwyczajał". Koń przed jakąkolwiek pracą musi mieć czas na dorośnięcie. Lonzowanie konia w wieku 2 lat może schrzanić mu układ ruchu na cale życie! Ale najwyrazniej Wszechwiedzacy Pan Trener o tym cię nie poinformował.

PS. Starsze konie wcale nie uczą się gorzej, wręcz przeciwnie
Natalka125xd, łał, dla trzylatka zakładanie siodła to ogromny stres, a dla dwulatka pełen luzik? A możesz zapytać trenera, po ukończeniu ilu dokładnie miesięcy jest ten moment, kiedy z luzu robi się już stres i problem?

To jest właśnie idealny przykład tego, o czym pisałam w wątku o wczesnym zajeżdżaniu. Dopuszczam siodło na koniu młodszym niż 3 lata (ale nie młodszym absolutnie, niż 2.5!), ale tylko i wyłącznie w wypadku, kiedy ma to sens i cel (dajmy na to ZT), i kiedy robi to osoba, która ma świadomość swoich działań!
A tu obrazek idealny pod tytułem "tak nie robić" - koń odgięty (na zewnątrz, zapadnięty grzbiet), przewalony na przód, zad kilometr za koniem, już pracujecie na pamięć mięśniową, która trzyma łeb na dolnych partiach mięśni szyi (gratulacje).
Warto zwrócić uwagę na profesjonalną postawę lonżującego (lonżujący wyprzedza konia, zaraz zaplącze się w szurek, bat to chyba robi za straszaka, a nie pomoc) i ekologiczny lonżownik (nigdy nie lonżuje się konia na tak otwartym terenie, niech to będzie cokolwiek - jeśli nie lonżownik albo hala, to plac przy ogrodzeniu, okrąg wyznaczony kostkami słomy, tyczkami i taśmą od pastucha - bez prądu, uprzedzając pytania 😁 - trzeba ułatwić koniowi poruszanie się po regularnym okręgu i utrudnić odginanie na zewnątrz).

Natalka125xd, ponieważ i tak nic na pewno sobie nie dasz przetłumaczyć, mam dla Ciebie zabawę - wstawiam obrazek również z młodym koniem na lonży i proszę, znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się nasze fotki... Żeby nie było, u mnie to jest zdjęcie z pracy, a nie fotka poglądowa do książeczki "jak lonżować:



Każdy ma inne wykształcenie. Układałam wiele koni w wieku 2,5 3 i 4 latków i dla mnie różnica jest ogromna. Ja nie bd ukłądac Igora w wieku 2, 5 tylko później zależność od pory,kondycji i mieśniach ale u nas siodło było konieczne. Poniewaz w ląży Igor chodził z łepem na dół a przez to mogą być problemy z jazdą. I to mi mówi nie jedna osoba, żeby kon nie maił pyska na dół a szczególnie jak igor bo jego chrapka dodtykała ziemi
anetakajper   Dolata i spółka
15 lutego 2010 13:06
Ludzie dlaczego podchodzicie do siebie z taką agresjom. Tak też podchodzicie do swoich koni?
Przecież można wytłumaczyć wszystko spokojnie -prawda.
Jak macie taką super wiedze to wytłumaczcie spokojnie tym co nie posiadają takiej wiedzy.

Dobrze, że dziewczyna się pyta. Jeśli ma wątpliwości to trzeba jej napisać co jest najlepsze dla młodego konia.
Jej "trener" widać nie posiada żadnej wiedzy. I na dodatek uczy Natke tego samego.

Mazia   wolność przede wszystkim
15 lutego 2010 13:08
3 letniego konia na laży to dla mnie jest coś innego bo im starszy koń tym trudniej sie go uczy ja do lonży ucze w wieku 1 roku 1,5 a w wieku 2 lat koń poweinnien być przyzwyczajany do siodła najlepiej jakieghoś letszego. gdy koń ukończy 2,5 lub3 (zalezność od budowy) powienno się juz układac pod siodłem.


Sorry, ale nie mogę... kochana pliss nie lonżuj konia w wieku 1 roku! Szkoda zwierzęcia, rozwalasz mu nogi, stawy ale przede wszystkim psychikę. Koń w tym wieku nie skupi się na pracy...nic nie osiągniesz, daj koniowi trochę "normalnego dzieciństwa".

Każdy ma inne wykształcenie. Układałam wiele koni w wieku 2,5 3 i 4 latków i dla mnie różnica jest ogromna. Ja nie bd ukłądac Igora w wieku 2, 5 tylko później zależność od pory,kondycji i mieśniach ale u nas siodło było konieczne. Poniewaz w lonży Igor chodził z łepem na dół a przez to mogą być problemy z jazdą. I to mi mówi nie jedna osoba, żeby kon nie maił pyska na dół a szczególnie jak igor bo jego chrapka dodtykała ziemi


Mądre konisko...młody koń POWINIEN chodzić z głową w dole!!! Wyrabia mięśnie grzbietu, co jest najważniejsze. Mam wrażenie że nie masz pojęcia o układaniu młodych koni, zasięgnij rady mądrych ludzi albo poczytaj trochę książek, nie krzywdź koni....
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
15 lutego 2010 13:11
Natalka125xd bardzo Cię proszę, naucz się pisać i skorzystaj z opcji 'sprawdź ortografię'. bardzo ciężko zrozumieć o co Ci chodzi...

po drugie: fajnie jak koń schodzi z głową w dół! takie działanie ma np czambon, dzięki czemu koń może rozwinąć mięśnie grzbietu.

po trzecie: zmień 'trenera', bo ta współpraca do niczego dobrego nie doprowadzi.
Mój trener to poprostu osoba, dla której kon jest do wygrywanie kasy .Patrycjusz Cholewa były dżokej i możliwe że myśli, że jak na zawodyach 2 latki startowały to moje konie też mogą🙁. W tym rzecz, ze jeśli etraz naucze Igora żeby dawał łep na dół to moze tak być i w jeździe.
Severus   Sink your teeth into my FLESH
15 lutego 2010 13:18
jeśli etraz naucze Igora żeby dawał łep na dół to moze tak być i w jeździe.


Nie martw się, nie będzie  😉 poprawny trening konia zaczyna się od "chodzenia głową w dół" i rozwijania mięśni, żeby na późniejszych etapach mógł w rozluźnieniu i akceptacji pomocy jeźdźca podstawić zad i wejść na wędzidło
Mimo to boje sie, że będzie tak samo w jeździe. Omar też tak dawał głowę i w jeździe było tak samo.
A co w tym złego, że ten nieszczęsny łeb jest na dole?

Gdzie byś go chciała mieć, jeżdżąc na młodym koniu?
Jak myślisz, czy konik z mojego zdjęcia będzie "tak dawał głowę w jeździe"?
Tu macie Igora w siodle hehe...

Tylko, że bez siodła on inaczej na tej lazły sie zachowuje nie słucha i sie wyrywa.
To, ze potem on sie tak nauczy i będą problemy z oduczeniem🙁🙁 Wiem jak było z Omarem.
I tak właśnie Igor daje łep na dół bez wypinaczy.:


[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Wielokrotny brak edycji postów.
anetakajper   Dolata i spółka
15 lutego 2010 13:34
Natka masz źle zapiętą lonże. Nie powinno lonżować  się na mostku. Zobacz zdjęcie quantanamery jak jest zapiętom. Nachrapnik jednak powinien być. No i źle lonżujesz.
ash   Sukces jest koloru blond....
15 lutego 2010 13:35
i pozwalasz mu jeść w trakcie lonżowania!!!!
Igor po prostu chce jeść. Mniam, taka soczysta trawa.
Ja się nie dziwię, że koń z nosem przy ziemi, jak tak trawka kusi...  😂
Natalka125xd  możesz edytować posty? Nie wiem jak możesz pakować się w lonżowanie 1,2,3 latków jak nie masz pojęcia po co ta głowa ma być w dole! Skoro twój trener jest nastawiony na zysk to po prostu go zmień, wyjdzie to i tobie i koniowi na dobre. I słuchaj rad voltowiczek, nie reaguj atakiem, tylko schyl pokornie głowę i słuchaj, bo one mądrze prawią. 🤬
anetakajper   Dolata i spółka
15 lutego 2010 13:38
I tak ma wyglądać koń. Co ty od niego chcesz. Czytałaś Monty Robertsa?
Jakbym była koniem i widziała taką trawę to też bym tak robiła 🤣
On nie je tylko poprostu daje łep na dół. A jak mam miec ląże zapiętą akurat wtedy zapomniałam w stajni takiego co sie na 2 kółka od wezidła zapina i dopiero wtedy ląze.wiem, ze dobrze móiecie bo macie większe dośwaidczenie ale wiele osób mi mówi, ze nie moze mieć tak kon łepa na dół.
no i to siodło za bardzo na łopatce leży a w sumie to wisi w powietrzu.
Koń nie ma czasu skubnąć to choć chce powąchać, nic w tym złego - dlatego raczej na łące się nie lonżuje bo konia to rozprasza.
Co do siodła też to zauważyłam...
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
15 lutego 2010 13:41
Natalka słuchaj się volty, ma mieć pysk w dole i zaangażowany zad 😉 myślę, że poprzedni koń, o którym wspominałaś wieszał się na wędzidle i wyciągał Cię z siodła. ale to ma niewiele wspólnego z prawidłowym lonżowaniem

przejrzyj wątek o lonżowaniu, zapytaj jeszcze w wątku o trenerach kogo mogą polecić w Twoich rejonach 😉
Ponoć tak lążowany kon ma mieć głowe
Severus   Sink your teeth into my FLESH
15 lutego 2010 13:46
Natalka125xd - obawiam się, że jednak nie. Tak może mieć głowę koń, jak go bierzesz na lonżę tylko po to, żeby się wybiegał. Na twoim miejscu poczytałabym trochę literatury, np. "Podstawowe szkolenie młodego konia" albo 1 i 3 część "Zasad jazdy konnej", tam jest co nieco na ten temat. I zapoznała się ze skalą treningową.
Natalka125xd, tak ma nie mieć. I to nie "ponoć". Tak się składa, że do szyi konia jest doczepiony cały koń... Na powyższym obrazku masz spiętą łopatkę i nieładnie pracujący grzbiet. Sylwetka konia powinna być miękka, zaokrąglona, jak to się ładnie określa - sylwetka tropiącego psa.

A żeby dość wymownie dać Ci do zrozumienia, o czym tu wszyscy mówimy - jeśli dalej będziesz pracowała za młodego konia i to jeszcze w ten sposób, to najdalej za dwa lata Twój konik Igor będzie wyglądał jak Marty Feldman w roli właśnie Igora. Nomen omen...
[img]http://a2.vox.com/6a00f48cf4d5d3000200fa967e0f1a0003-500pi[/img]
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
15 lutego 2010 13:50
zdjęcie pożyczone od Kcian, ale obrazuje to o co nam chodzi


tak powinien wyglądać koń na lonży!
tylko konia żal i jego dalszej przyszłości.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się