Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 maja 2010 12:27
Propozycja  była wielokrotnie ponawiana. Tj chodziło o pokazanie np na filmiku z PRACY POD SIODŁEM wrzuconym do sieci konia szkolonego metodami PNH - tj. np. jakiegoś przejazdu czworoboku programem klasy L, czy parkuru LL przez adeptów PNH zawsze spotykała się z  mnogością usprawiedliwień dlaczego tychże wyników oni nie pokażą.

Także na siecie próżno by szukać jakiegokolwiek adepta PNH na koniu PNH jadących w dysycplinach jeździeckich.

No bo skoro PNH od zawsze twierdzi że to co robią to trochę innymi metodami podążanie do tego samego celu co klasyka, to powinii się móc powchalić osiągniętymi celami takimi jak w klasyce.
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 12:31
No to może zróbmy tak😀
A konie klasyczne pokażą L2 PNH?
Będzie to sprawiedliwe wg mnie🙂
hm chyba ze mną cos nie tak ale popieram ostatnia wypowiedź Eli-Pe i przypominam o mojej propozycji wstawienia przykładów surowych jeźdźców i surowych koni szkolonych jednocześnie od podstaw metodą klasyczna i naturalem 😉
Cariotka to nie takie oczywiste, bo klasycy nie znają zasad PNH i nie wiedzą o co dokładnie chodzi, a odwrotnie napewno tak więć szanse nierówne
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 12:36
Nie znam dokładnie programu L2, ale bawiłam się w to troszku. Nie sądzę żeby było to niesprawiedliwe🙂 To co wykonają klasycy?
Elu, jesli dobrze zrozumiałam z całego wątku szukasz osoby i konia PNH razem, którzy nie byli nigdy szkoleni klasycznie? Przy założeniu szanowanym w klasyce i PNH (niestety praktyka i zycie to bardzo zmienia), że nie łączy się początkującyh ze sobą? W Polsce? I sądzisz, że błękitna krówka istnieje? 
A gdzie pisze że sama?


A gdzie pisze, że nie sama?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 maja 2010 13:12
Elu, jesli dobrze zrozumiałam z całego wątku szukasz osoby i konia PNH razem, którzy nie byli nigdy szkoleni klasycznie? Przy założeniu szanowanym w klasyce i PNH (niestety praktyka i zycie to bardzo zmienia), że nie łączy się początkującyh ze sobą? W Polsce? I sądzisz, że błękitna krówka istnieje? 

taa, oto pierwsza z wymówek

z niecierpliwością czekamy na kolejne

(zawsze to lepiej sobie pogadać, polać wody i pouwadać mundrych niźli wsiąść na konia zrobic co trzeba i zamknąć gęby krytykantom czynami)
Cariotka, co jest w tym programie? jakie zadania?
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 13:24
katija zaraz Wam napisze :kwiatek: mam patternsy Parelliego w domu więc zaraz oglądnę co trzeba zrobić z siodła na drugim poziomie jak się w tym odnajdę🙂 Chociaż wolałabym żeby jakiś naturals doświadczony to napisał🙂


To chyba jest L2.
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 13:34
Tylko że to jest online🙂 Nie odnajduję się w tych płytkach. Może ktoś z naturalsów coś poradzi?
Tyle co zobaczyłam/ co znaczy on line w tym przypadku??/ - to tak:
-konia w folię nie zawinę - za to narzucę derkę , przejdę w derce rwanej wiatrem, sięgę z konia po  derkę, kurtkę i ją   wsadzę na siodło czy  ubiorę i na odwrót-zdejmę i powieszę na bandzie. Zawijanie w folię jest mi zdecydowanie rzadziej przydatne- a nawet jeszcze nigdy 😡
- cofanie pomiędzy coś- stale tak cofam bo dwukółka ma dwa dyszle - posługuję się głosem albo palcem wskazującym - nie liczy się bo dyszle są znacznie węziej rozstawione-być może w szersze bym nie umiała
dodatkowo z konia otworzę,zamknę drzwi do hali ale to się pewnie nie liczy bo z konia /i z lenistwa/
- bieganie z koniem uprawiam rzadko ale podobnie-nie wyprzedza mnie i staje kiedy ja staję - różnica? nie mam w ręku bata - jakoś nie potrzebowałam dotąd
- zaglądanie do opony - umiem i ja i koń
Reszta mi się zawiesiła.
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 13:46
Chciałabym zobaczyć te filmy😀
Chciałabym zobaczyć te filmy😀

A to Ci nie działa? Ten z mojego linku? Mnie do 6 minuty działał.
Elu niestety ja byłam i jestem uczona klasycznie. PNH jest dla mnie pomocnym w mojej sytuacji dodatkiem i uważam, że to jest dobre dla niego miejsce. Wiele razy czytałam, jak kwestionowałaś przykłady ludzi, którzy z "klasyką mieli styczność" od Karen Rolf poczynając. Dziwne, że klasycznie jeżdżąca kiedyś ujeżdżenie Linda Ci nie zastanawia.

Uważam, że nie ma możliwości, by student PNH, który chce trenować ujeżdżenie odwrócił się do klasyki plecami. To jest jakiś absurd. Jak pojechać L bez prawidłowego kontaktu, jazdy od tyłu do przodu, prawidłowego i eleganckiego dosiadu. No jak? I jak się do tego przygotowac samemu z płyt DVD? Tu w Polsce? Bez trenera? (oczywiście też takiegop, co klasyki na oczy nie widział, tylko PNH). Dla mnie PNH jest uzupełnieniem i to moim zdaniem dobre, jesli komuś potrzeba, dla niego miejsce. PNH jest tylko i wyłącznie uczeniem pożytecznych rzeczy. Tylko tyle.

Traktowanie wszystkiego w PNH, jako "coś nowego" i dowodzenie, że "przecież tego nie wymyślili" też jest absurdalne moim zdaniem.


Staram się z Tobą elu rozmawiać. Jesli interesuje Cię raczej agresywne przepychanie, to podziękuję za taką rozmowę.
majek   zwykle sobie żartuję
31 maja 2010 13:51
Tania mam podobne odczucia po obejrzeniu tego filmiku. 
Z tym, że moje czasem mają do czynienia z folią (te słynne hektary pól truskawkowych)
Nie jestem jakąś zagorzałą przeciwniczką pnh, niech tam sobie ludzie robią z końmi co chcą, chociaż bardziej mi te ćwiczenia z psami się kojarzą.
czy w tym L2 w ogóle się wsiada na konia? Bo trochę trudno tu ocenić poziom jeździectwa...

on line to chyba chodzi, że na linie?
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 13:57
Tania🙂 Chodziło mi że chciałabym zobaczyć filmy nagrane przez Nas🙂 Wg mnie fajna zabawa mogłaby z Tego wyjść🙂
Tak on line to na linie🙂
Jest jeszcze liberty, finesse i freestyle🙂
Z tego co mi wiadomo na wszystkich poziomach wsiada się na konia🙂

mi dziala do 3 minuty. konia w folie zawine, tylko musialabym mu to pokazac, w sensie napewno nie bedzie tak, ze sie troche nie obruszy, ale przyjmie. po folii przejdzie. cofnie pomiedzy slupkami. wogole nie rozumiem, czym nadzwyczajnym jest to, ze kon na lince biegnie za czlowiekiem, staja kiedy czlowiek staje, i cofa sie, gdzy czlowiek cofa. ja nie mowie nawet, ze robi to moj kon. tu gdzie pracuje robia to zrebaki.
zagladanie do opony jest zadaniem?
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 14:02
Zdarzają się konie które nie chodzą za ramieniem człowieka 😵 np mój kiedyś.... 😀 Nie jest to jakiś specjalny wyczyn.
Wydaje mi się że na L2 koń już powinien włożyć nogę do opony🙂

Tu jakaś Pani Lynn Turner -też on line.
Nie mam takiej wielkiej piłki -ale przywiozę z domu.
I w ogóle - tak nie umiem.
- na taki stopień nie wchodzimy - Tania włazi tylko na stopnie schodów i mostek do traila ale to się nie liczy
-parasola nie zdam też-mamy tylko parasole z napisem Tyskie przy stolikach i konie tam stają czekają aż wyleziemy też sie nie liczy
- nogę sznurkiem podniosę -punkt dla nas
- wokół beczek nie prowadzam- kluczę między autami , dmuchanym mikołajem huczącym od zadka i świecącym, - ale też się nie liczy
W ogóle się nie liczy bo nie mam bacika ani nie wykonuję tych wszystkich wymachów -czyli ja się nie liczę.
A z jakiego powodu ktoś, kto ma dobry kontakt ze swoim koniem, cieszy się jego zaufaniem i szacunkiem, ma z nim wspólny język i wie, jak w tym swoim, nie ważne jaką metodą wypracowanym, języku konia o poszczególne ruchy poprosić, miałby mieć kłopot z wykonaniem tego zadania? Co to ma to dowieść? Nie bardzo rozumiem 🙂
A z jakiego powodu ktoś, kto ma dobry kontakt ze swoim koniem, cieszy się jego zaufaniem i szacunkiem, ma z nim wspólny język i wie, jak w tym swoim, nie ważne jaką metodą wypracowanym, języku konia o poszczególne ruchy poprosić, miałby mieć kłopot z wykonaniem tego zadania? Co to ma to dowieść? Nie bardzo rozumiem 🙂

To Cariotka prosiła o L2 a ja tylko je znalazłam.
On line- to trudniejsze niż off line ? Czy łatwiejsze?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 maja 2010 14:07
by student PNH

jaki student??? to PNH jakiś łuniwersyt posiadowuje czy jak?? 6 lat się uczycie i stajecie sie magistrami? Czy 3 lata i licencjatami???

można w związku ze związkiem prosic o zaprzestanie uzywania tejże idiotycznej kalki językowej "student" PNH??? nawet taka niby drobnostka ale od razu  razi i wali po oczach.

Ciekawa czy ta kalka wywodzi się z dyletanctwa tłumacza czy też jest efektem ściśle zamierzonym nastawionym na dopisanie sobie od razu na wstępie 100% wiedzy w wiedzy.


to tak jakby na polski przełożyć

"grammar chool student" jako "student szkoły podstawowej"

albo

"high school student" jako "student liceum" 🤔wirek: 🤔wirek:

albo

"pre-school student" jako - student przedszkola


Wiem że to wołanie na puszczy bo "ładniej" i mundrzej brzmi  "student"  niźli np. kursant -
a co gorsze na dobre zakorzeniło się w pnhowej nowomowie

Także i dlatego PNH jest nie do przyjęcia
dea   primum non nocere
31 maja 2010 14:08
Cariotka - w nowym L1 nie wsiada się na konia*. L2 to pierwszy poziom, do którego kompletnego zaliczenia jest potrzebna jazda (freestyle - dla chętnych mozna tak poszukać na jutubie). Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, raczej każdy ujeżdżony koń to zrobi i każdy jeździec 🙂 Stare L2 było sporo większym wyzwaniem, ale teraz Parelli obniżyli wymagania, rozmnożyli poziomy, a za zaliczenie każdego się płaci osobno 😉 Że umieją trzepać kasę, to nikt nie zaprzeczy 🙂 Ja nagrałam zaliczenie jak jeszcze było za darmo, teraz mi się nie chce startować po certyfikaty, więc praktykuję PNH za stodołą.

Tania - wszystko się liczy, gdybyś spróbowała to pewnie byś zaliczyła 😉

* nie jest to potrzebne do zaliczenia
A Ty Taniu podłapałaś 🙂 Może jeszcze niech klasyk zrobi np. jakiś trailowy przejazd i już będziemy mieli do kompletu pokazanie, że west też jest na świecie zbędny 🙂
Cariotka   płomienna pasja
31 maja 2010 14:10
Chciałam żeby ta dyskusja w jakiś sposób stała się bardziej uzasadniona, bo narazie oceniamy kogoś bardzo anonimowo, nie pokazując co my robimy z koniem, nie wiedząc dokładnie co ktoś robi z koniem. Jak kogoś krytykować lub chwalić to za coś...
Pomyślałam że L2, bo tak mi do głowy wpadło...może to wyglądać zupełnie inaczej.
Chodziło mi właśnie o starą L2 bo wiem że teraz jest o wiele łatwiej.
Off line czyli wolność jest wg mnie trudniejsza🙂 bo najpierw wszystko się robi on a później off 🙂

ElaPe czemu Ty tak nienawidzisz Tego PNH🙂 A tak prywatnie co trenujesz?

Tu jakaś Pani Lynn Turner -też on line.


Zaczęłam oglądać i wyłączyłam  😤 takie wchodzenie na stopień to mi się zawsze z biednymi słońmi w cyrku kojarzy a zwierząt w cyrku nie cierpię oglądać  🤔wirek: (co innego popisy akrobatów :kwiatek🙂
majek   zwykle sobie żartuję
31 maja 2010 14:16
cariotka, to daj proszę `program ` do zrobienia w `starym L2`. Sama jestem ciekawa czy podołam.
dea   primum non nocere
31 maja 2010 14:17
"high school student" jako "student liceum" 🤔wirek: 🤔wirek:


no co Ty... student wysokiej szkoły 🙂

Wiem że to wołanie na puszczy bo "ładniej" i mundrzej brzmi  "student"  niźli np. kursant -
a co gorsze na dobre zakorzeniło się w pnhowej nowomowie

Także i dlatego PNH jest nie do przyjęcia


Zgadzam się! Myślę, że należy też wystrzelać dziennikarzy, np. za "w radiu" albo "najnowszy obraz Jamesa Camerona" - nie do przyjęcia! Cała krytyka filmowa jest przez to nie do przyjęcia.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 maja 2010 14:18
Cariotka - poczytaj sobie tenże wątek bardziej dogłębnie - i na wszelkie twoje zapytania czy wątpliwości na  pewno odpowiedź znajdziesz . A nie przychodzi na koniec i weź jej wszystko od początko tłumacz.

Prywatnie trenóje ujerzdrzanie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się