Kryty lonżownik - projekty, zdjęcia

Witajcie!

Chciałabym zapytać, jak w temacie o kryty lonżownik.

Z drewna czy metalowy, czy może jeszcze inny materiał? Jakie macie wymiary, z oknami czy bez? Chciałabym się jak najwięcej dowiedzieć od strony budowy - jak to wygląda, jakie koszty, itp. (dużo szczegółów). Przy budowie korzystaliście z ofert firm, które zajmują się profesjonalnie budową hal i lonżowników?

I druga sprawa - zdjęcia. Moglibyście wstawić zdjęcia, na których widać kryty linżownik (cały albo fragmenty). Z góry dzięki  :kwiatek: :kwiatek:
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 grudnia 2008 14:39
To zdjęcia lonżownika z mojej poprzedniej stajni. Później boki zostały obleczone jakimś białym nieprześwitującym materiałem. Podłoże - piach, bez drenażu, więc mieliśmy tam co jakiś czas potopy, bo konstrukcja postawiona w niecce. Na temat budowy nic nie mogę powiedzieć, bo nie brałam w niej udziału, ale projekt i wykonanie właścicieli stajni. Jednocześnie mogła tam być prowadzona jedna lonża  lub do czterech koni po jeźdźcami jeżdżącymi samodzielnie. Rekord to chyba siódemka nas tam weszła. Słup w środku, więc trzeba uważać. Okna na wysokości dwóch metrów, bandy drewniane (jak trafił się jakiś koński wariat, to trzeba było póxniej wstawiać nowe deski). Drzwi drewniane a la saloon.
kujka   new better life mode: on
29 grudnia 2008 15:41
edit
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 grudnia 2008 15:55
Mój posiadający wyobraźnię przestrzenną mąż twierdzi, że ok. 16 m średnicy roboczej (bez band). Jeśli weźmiemy za podstawę, że standardowa długość lonży to 8 m, a w czasie pracy z ziemi była rozwinięta na całą długość i napięta. Ale to jest takie liczenie "pi x drzwi".
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 grudnia 2008 16:03
Wynalazłam jeszcze jedną fotkę, na której widać obicie boków lonżownika. Niestety nie mam fotki bez kopytnych w tle.

Przypominam o edycji postów!   /o.

Przepraszam, to jeszcze nawyk ze starej Volty.  😡
Lonżownik u nas:







O koszty mogę spróbować dyskretnie podpytać. Stawiali górale.
Podpytaj koniecznie, bo wygląda bardzo fajnie. A jak z podłożem? Drenażowane? I czy w czasie deszczu nie pada do środka
Lonżownik jest niegłupi i całkiem zgrabnie i szybko powstał. Rzucę temat cenowy i jak coś będę wiedziała, to na pewno napiszę.
Podłoże naturalne 😉 - cały ośrodek jest na piaszczystym i chłonnym gruncie takim typowo leśnym - nigdy nie robi się błoto ani na placu, ani na padokach. Dodatkowo, jak widać na fotce, lonżownik (jak zresztą place zewnętrzne) są na małej górce. Właściciele planują jednak domieszać do piasku geowłókniny, ścinków kory albo pasków skóry (trenerka jeździła na takim podłożu za granicą i było ciekawe) - na lonżowniku przydałoby się podłoże bardzo elastyczne.
Quanta jeśli mogę to polecam geowłókninę, świetnie wchłania wilgoć.
U nas jest cały drewniany, ale był trochę za słabo wzmocniony bo ostatnio dwie deski poszło w drzazgi pod wpływem kopyt. Teraz ma jeszcze pionowe wzmocnienia na bokach.
Odkopuję 😉
W 2006 roku chyba w maju albo czerwcu był w jakiejś końskiej gazecie artykuł odnośnie stawiania m. in. lonżowników.
Czy ktoś byłby tak dobry i się do tego dokopał? 🙇
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
14 sierpnia 2009 07:48
O ile się nie mylę to było w Świecie Koni-spróbuję go odnaleźć.

Burza- a mogłabyś zdradzić jakieś szczegóły: ile metrów średnicy, koszt, kto wykonał itd.?
ms_konik, postaram się coś więcej na dniach napisać.
ms_konik, byłabym bardzo wdzięczna :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
14 sierpnia 2009 12:06
azhael- w czerwcowym numerze znalazłam ten artykuł 🙂
Jakby co mogę zeskanować wieczorową porą 🙂

Burza-super, będę czekać cierpliwie 🙂
Dzięki, życie mi ratujesz 🙇
A już się bałam, że mnie trener zje bo mu obiecałam i gdzieś posiałam ten numer 🤬
Burza- mogła byś przesłać na maila mojego kosztorys ile ok Cię to Kosztowało ???
Byłbym bardzo wdzięczny... 😀
Ajjj zapomniałam o tym wątku, postaram się dowiedzieć na dniach.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
26 października 2009 09:51
Kolega u którego trzymam konia na hotelu zajmuje sie budowaniem lonżowników , jeździ po całej Polsce

ostatnie jego 18 metrowe dzieło bez słupa w środku:



w najbliższych dniach ma mi podesłać kilka zdjęć to dorzucę
lostak   raagaguję tylko na Domi
26 października 2009 10:42
Przypominam tylko, ze lonzownik potrzebuje normalnego projektu i pozwolenia na budowe. 🙂
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
26 października 2009 10:56
lostak  jeżeli jest to obiekt rozbieralny w każdej chwili to chyba da się to jakoś przeskoczyć. Ale zależy to tez od urzędników i życzliwych sąsiadów.
lostak   raagaguję tylko na Domi
26 października 2009 11:04
to jest obiekt na fundamentach, przeciez musisz zrobic wylewke pod slupy. poza tym o  wielkosci wiekszej niz 12 m2, musisz miec normalne pozwolenie na budowe.

I powiem szczerze, nie wwarto ryzykowac, bo to juz nie jest zyczliwosc badz nie sasiadow, to sa zdjecia satelitarne, ktre gminy i powiaty uzywaja do monitoringu pieniedzy z dotacji unijnych, dotacji rolnych i likwidowania samowolki budowlanej, tego co dzieje sie na ich terenie - teraz w dobie poszukiwania pieniedzy kary sa znacznie leiej egzekwowane.

jestem w szoku, jak jadac do powiatu z papierami dotyczacymi drogi ogladalismy aktualne zdjecie i na "zywym" organizmie pokazywalam gdzie to jest.

mozesz sie bardzo nieprzyjemnie rozczarowac placac 30tys kary. 
lostak  jeżeli jest to obiekt rozbieralny w każdej chwili to chyba da się to jakoś przeskoczyć.

Wydać kilkadziesiąt tysięcy i ryzykować decyzję o rozbiórce w każdej chwili? 😲
Abstrahując już od kwestii bezpieczeństwa...
Na sąsiadów i urzędników to nie ma o liczyć, że w razie czego przejdą słodkie oczy - w Wawie jest jedna stajnia, która radośnie postawiła sobie halę bez żadnych zezwoleń, i efekt jest taki, że właśnie sprzedają ją za pół ceny na allegro, pod warunkiem odbioru z rozbiórką... A konie nadal pod chmurką pracują.

Ale swoją drogą - ładny ten lonżownik na Twoich zdjęciach Love. Ta kratka trochę taka altankowa, ale ukośne bandy super 🙂
lostak   raagaguję tylko na Domi
26 października 2009 11:21
nasz lonzownik:
srodek

poczatek

potem zrobilismy siatki, bo super zatrzymuja wiatr, snieg i deszcz
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
26 października 2009 11:51
lostak jaki duży jest ten lonżownik z 18 m to chyba ma bo wygląda na ogromny?
lostak   raagaguję tylko na Domi
26 października 2009 11:57
18 m 🙂
lostak, a jaki koszt postawienia takiego lonżownika?
Właśnie, właśnie! podajcie proszę kwoty mniej - więcej, jakie są potrzebne do wybudowania lonżownika, zarówno tych dużych i małych  :kwiatek:
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
26 października 2009 13:24
na allegro od jakiegos czasu oglasza sie firma z projektem lonzownika. cena ok 30.000 (netto) bez transportu i montazu
http://www.allegro.pl/item792369060_lonzownik_18m_konstrukcja_18m_srednicy_29_000.html 😉
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
26 października 2009 13:37
kolega robi od 35 000 w górę zalezy od wymagań
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się