Młode Konie

Wezyrowe cudne to Twoje srokate! jest taki podobny do miłości mojego życia. jak się nazywa i ile ma? 😉
My już skończyliśmy jak na razie lonżowanie, opuchlizna na szczęście zeszła i wszystko jest ok.  😉
Dla przypomnienia 2 letni Nugat 🙂
kolejny 2latek na lonży? to jakaś nowa moda?  🤔
kolejny 2latek na lonży? to jakaś nowa moda? :?

Napisałam już, chodził na lonży ponieważ był kastrowany. Spacerowałam z nim, i odpuszczałam 1 lonżę. Jednak to nie wystarczyło, wszystko napuchło, weterynarz ponownie rozciął ranę i trzeba było go lonżować 3 razy dziennie. Miałam kolejny raz 'zawalić'? Wolałam nie 😉 A teraz nawet nie myślę o lonży, w dodatku w taki upał, wolę połazić z nim w ręku i pochlapać go wodą  🤣
armara, galopada ... (montana też? kto jeszcze? 😉 ) trzymam kciukasy za championów 🙂
Żałuję, że nie mogłam pojechać do Białki jako widz, ale liczę na fotorelację 😉
nie, my nie, ja też trzymam kciuki, w domu niestety :/ i czekam na wieści z ringu 😉
CeraŁ   dużo dużo zmian..
11 czerwca 2011 11:53
kolejny 2latek na lonży? to jakaś nowa moda?  🤔

A co w tym złego? Rozumiem - złego jeśli taki konik pracuje już normalnie, regularnie często  na lonży często z róznymi wypinaczami itd itp... - w końcu ma na to jeszcze dużo czasu.
Ale.. np.
Moja ma 2 lata 3 miesiące i też raz na jakiś czas biorę ją na luźną lonżę żeby się wybiegała. Czy robię jej krzywdę?  🤔

Znam na prawdę b. dużo osób które już w tym roku normalnie lonżują konia i to nawet w tych lepszych stajniach 'z prawdziwego zdarzenia'..
Wszyscy mają tak robić, bo "w tych lepszych stajniach z prawdziwego zdarzenia" tak robią? 😉

Lonżowanie lonżowaniu nierówne. Łatwo przesadzić po prostu, na zasadzie "a, lonżowałem raz w tygodniu po 5 minut, to polonżuję 2 razy w tygodniu po 10 minut, przecież nic się nie stanie". I tak nagle wychodzi na to, że ten koń dzień w dzień łazi na lonży bez sensu przez godzinę. Druga sprawa, że nie powinno się kopiować czegoś, co robią inni bez zapytania się czemu to tak naprawdę na służyć. To jest ludzki odruch -> nie wiem co zrobić, więc podglądam innych i później kopiuję, tylko, że prawie zawsze to kopiowanie wychodzi gorzej, bo kopista nie zna ani sensu, ani czasu trwania, ani celu, jaki przyświecał komuś, kto robił tak i tak. Być może w "lepszych stajniach z prawdziwego zdarzenia" to "lonżowanie" to była kilkuminutowa nauka chodzenia na lonży stępem czy aż kłusem, a nie półgodzinne opędzanie koni galopem na kawałku sznura.
Lonżowanie w ogóle jest przecież obciążające nawet dla dorosłych koni, a co dopiero dla nierozwiniętego 2 latka.
Koń się może wybiegać na padoku. Albo już ewentualnie pogonionym luzem po ujeżdżalni, zdrowiej dla niego.
Kastracja to co innego, ale, Daniella_283,, po co mu drąg stawiałaś? 😉

Armara, Galopada ja też trzymam kciuki! 🙂

Bay, Ile ta Twoja ma lat, przypomnij? 🙂
CeraŁ   dużo dużo zmian..
11 czerwca 2011 12:45
Sankaritarina   oczywiście masz racje,  też jestem negatywnie nastawiona do nadmiernej pracy na lonży ale trochę denerwujące jest to że niektórzy uważają słowo 'lonża' w jakiejkolwiek postaci dla młodych koni jako wielkie zło.
W Stajni którą miałam na myśli lonzuje się konia już na wypinaczach, drągach, pasach itd itp I to 2latki.
Nie twierdze, że jest to dobre, nie kopiuje tego oczywiście, ale nie uważam że luźno lonżując mojego konia raz na jakiś czas robię mu krzywdę. W tej chwili jestem w takiej stajni, że konie nie mają gdzie się porządnie same wybiegać bo zaraz muszą robić stopki na płotach.
Na szczęście od października /niestety dopiero/ zmieniamy stajnie i mam nadzieje, że tam się wszystko zmieni 🙂
Tym bardziej że moja młoda jest bardzo energicznym konikiem  😉
Sankaritarina, 4 lata i 2 miesiące dziś dokładnie.
Słabo coś trzymałyście te kciuki  😁
Młody za typ, głowę i szyje oraz kłode dostał bardzo wysokie noty (8,5 pkt/10), ale polecieli mu po ruchu strasznie, nie wiem czemu aż tak szczerze mówiąc. Tak czy siak jestem zadowolona bo był grzeczny  💃

armara: Oj tam, nie znają się po prostu! Jest przecudny i tyle, i tak gratulacje 😉
Jak dla mnie super się prezentuje 🙂 A jak inne konie? Były jakieś "wow"?
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 11:40
galopada, czy Twoje Żabno jest w wielkopolsce? 😉

Daniella_283, a dlaczego już teraz kastrowaliście? Były jakieś problemy, za bardzo się ogierzył?
pozwolę sobie, ponieważ galopada nadal w Białce,
nie, nie w wielkopolsce, koło Sandomierza w podkarpackim

armara, brawo, pierwsze koty za płoty

moja małopolska dwulatka


Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 12:05
Ah, bo wczoraj w drodze na zawody przejeżdżałąm przez Żabno, i myślałam, że to to 😁

armara, śliczny młody! Ale to on taki niski, czy Ty wysoka? 😉

Gadzinka już fajnie zaczyna łapać, o co chodzi w dawaniu łydki. Tuptamy sobie po całej hali, nawet ostatnio jakieś galopy są 😁 Tylko cholera, on będzie taki do pchania, że się zajadę 😵 ale jutro wyjeżdżam na tydzień, więc trener będzie wsiadał 😎
Kastracja to co innego, ale, Daniella_283,, po co mu drąg stawiałaś? 😉

Położyłam mu drąg by się trochę pohamował, czasami za mocno się rozpędzał, i ciężko było go zatrzymać. Gdy był drąg był bardziej uważny, i było już lepiej😉
Daniella_283, a dlaczego już teraz kastrowaliście? Były jakieś problemy, za bardzo się ogierzył?

Musieliśmy, ponieważ chcemy by konie chodziły po pastwiskach razem, a nie oddzielnie. Mam jeszcze 2 klacze i wałacha, nie chcemy więcej źrebaków, tym bardziej że konie są spokrewnione. Kłopoty z młodym były, skakał na klacze, rwał druty, chciał przewodzić stadem. Nie możemy cięgle trzymać go oddzielnie od innych koni, bo rozrywał druty. Obecnie wałachy są u mnie, a klacze na innej posiadłości (ok. 3 km od nas). Nie mogłam trzymać cały czas Nugata z wałachem u mnie, bo mam do dyspozycji tylko podwórko, gdyż nie mamy już łąki (sąsiad nam ją oddał, teraz chce tam trzymać krowy). Teraz Nugat jest już wykastrowany, i niedługo będzie chodził z klaczami na innej posiadłości, tam jest b. dużo łąk do ich dyspozycji z 2 stawami 😉
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 17:11
Daniella_283, to z tym wspólnym puszczaniem z klaczami poczekajcie- mi wet mówił przy kastracji, że źrubka może sobie koń zrobić do 4 miesięcy po wycięciu jaj 😉
Dwulatek 4  miesiące po kastracji ma mieć jeszcze żywe plemniki?  🤔 Niewiarygodne  🤔
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 18:15
halo, mi tak wet powiedział po kastracji mojego 3latka 😉 poza tym, nadal zostają "ogierowe" zachowania- Gallardo kastrowany był na początku marca, a nadal napala się na kobyły.
Przecież nawet skakać mogą - do końca życia. Ale potomstwo?
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 18:31
Może wetowi chodziło o te plemniki, które mogą zostać w nasieniowodach?
Eh, znając mnie, to pewnie coś przekręciłam 😁
Lov, A on chociaż dobrze wykastrowany? Nie wiem jak długo utrzymują się ogierze zachowania, ale, żeby aż do teraz? Mój się uspokoił po 2-3 tygodniach. I też skakał na kobyły. Ba, wychodził z kobyłą tuż po kastracji i nic się nie działo.

Daniella_283, Aaaha, takie butki. Dobrze, że wykastrowany, co będziecie ogiera trzymać, skoro nie kryje i tylko są z nim problemy. Dobra decyzja. 🙂

armara łeee, sędziowie się nie znają! 😉

montana Oooo, jaka śliczna 🙂
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 18:38
Sankaritarina, mam nadzieję... Generalnie się nagrzewa jak kobyła mu stanie np. przy boksie, furczy, kwiczy i się wyprawia. Mam nadzieję, że mu przejdzie 👿
galopada_   małoPolskie ;)
12 czerwca 2011 20:17
wlasnie wrocilismy z konmi ale musze isc spać bo bylismy w białce od piątku wiec po 2 nocach jest ciężko, szczegolnie ze bylismy w pełnym składzie żaBieńko drim tim  🏇  a na dodatek rozkręcilismy takie imprezy ze nam sie ludzie z calego osrodka i nie tylko poschodzili i było grubo 🤬  😁

edit. na szybko. Kary zwyciężył w klasie ogierow dwuletnich B a 3 miejsce miał Jarek  😅 a dzisiaj Kary został vice championem Polski  😅




i niestety wczorajszy dzien w strugach deszczu  🤔










Galopada gratulacje, super koniska. Rewelacyjne.
armara  galopada_  wielkie gratulacje  :kwiatek: 
Lov   all my life is changin' every day.
12 czerwca 2011 21:52
galopada_, gratulacje!! 😉
Bischa   TAFC Polska :)
12 czerwca 2011 21:55
galopada, gratulacje! 😅
Z tymi ogierzymi zachowaniami to różnie bywa, kwestia indywidualna, jednemu hormony szybciej zejdą, drugiemu wolniej.
galopada_
Jak nazywa się kary? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się