buty dla koni

amelia  :kwiatek:
drobna z kącika folblutów chyba miała...
m.indira   508... kucyków
04 czerwca 2012 22:37
miała i ma
drugi ochwatowiec tez ma
buty ja jej doradziłam , jako najlepszą alternatywę
lekkie wygodne, szybko sie zakłada tylko ja je zmodernizowałam trochę, nie trzeba konia przyzwyczajac do chodzenia w nich.
wstawiłam łacznik metalowy regulowany i kopyto jak rośnie moge bez problemu buta poszerzyć, sa to jedyne buty które mozna naprawde dopasować do każdego kopyta, nie boją się wody, błota, piachu, nie obcierają, nie gniotą, jedynie koń który się ściga może je zdjąć, trzeba też pamiętać że jeśli maja służyć długo, trzeba je zabezpieczyć śrubami jak hacelami, jutro wstawię fotki zabezpieczonych butów a dziś jak na nodze wygladają


chętnie odpowiem na kazde pytanie, buty bowiem znamy już od jesieni i wiemy co i jak
m.indira, możesz wyjaśnić o co chodzi z tym łącznikiem regulowanym jakoś bardziej łopatologicznie lub pokazać na zbliżeniu?
I dlaczego zabezpieczać śrubami?
I w linku D+A są jakieś czarne "coś" z dziurkami, co to jest i do czego służy? Widzę tam też chyba hacele, zapasowe zapięcie i właśnie to czarne coś  👀
Rozumiem, że do tych butów można wkręcić hacele normalnie jak do podkowy tak? To są zwykłe hacele czy jakieś specjalne?

Może masz jakieś tańsze źródło tych butów albo znasz kogoś kto chciałby używane odsprzedać?
Super są, jak za parę to nie są jeszcze aż takie drogie, tylko ciekawe jak z wytrzymałością np. w terenach
extra są, to jakaś  nowość ? tyle co buty kosztują
nie to nie nowość, w tamtym roku mi koleżanka z niemiec je proponowała ( że dobre,że niedrogie,że nie obcierają) ale ja się uparłam na cavallo bo ładniejsze 🤣
Bardzo, bardzo to ciekawe, czekam na relację z użytkowania 🙂  :kwiatek: i jakieś real zdjęcia na koniu!!
noo i jak to się ma  do innych obciążeń np. skoków?
trzeba by poczytać na forach zagranicznych myślę, ale pewnie lepiej niż podkowa- zawsze to tworzywo jest a nie metal
m.indira   508... kucyków
05 czerwca 2012 13:05
tak na szybko bo nie mam za bardzo czasu, to:
a) wieczorem wstawię zdjęcia i wytłumaczę co i jak z Dallmerami
b) buty można kupic na polskim ebayu
a ja właśnie mam info, że FEI zabroniło startów w skokach w butach- ktoś coś wie, chodzi oczywiście o DUŻE zawody nie regionalki heh no ale muszę poczytać bliżej bo ciekawa jestem
maxowa, skąd wiesz? Ale jaja, bez sensu. Ale regionalki na pewno nie, bo to wg PZJ a tam się nic nie zmieniło.
No wlaśnie zawodnikom przyszedł mail jakiś czas temu, jak dostane tego maila to poczytam
maxowa, też bym chętnie poczytała, jeśli będziesz miała mozliwosć to baardzo proszę o przesłanie na pw 🙂
oki postaram się jak najszybciej zdobyć 🙂
wracając do butów Dallmera , zauważył ktoś jak grube są ,,podkowy,, ? grubsze niz metalowe , a pod spodem są odkryte więc o ile wyżej strzałka wisi w powietrzu ?
też się nad tym zastanawiałam
m.indira   508... kucyków
05 czerwca 2012 16:54
a w jakich podkowach strzałka jest stymulowana?
Dallmery to rodzaj podkowy, zabezpiecza róg a nie spód, o tym trzeba pamiętać
a teraz moja obserwacja z użycia butów pełnych- Easy Boots i Dallmerów, jazda po suchym oba buty dobrze choć zauważyłam że przy gorącu EB się pocą, jazda po mokrym bez porównania-woda i błoto w EB w Dallmerach jak w podkowie, nawierzchnie twarde- Dallmer jak podkowa, nawet wysokie kamienie nie sa straszne, EB z racji zabudowanej powierzchni owszem chroni jednak czasami się "ślizga" szukając lepszego oparcia
jesli chcemy stymulować strzałkę stosujemy buty zamknięte ze spodu

dlaczego u nas padł wybór Dallmerów
bowiem nie potrzebowaliśmy zabezpieczenia podeszwy a rogu, strzałka musiała mieć stały dostęp powietrza ze względu na gnicie, kopyta różniły się znacznie wielkością i ukątowaniem, a możliwość dużej regulacji w szerz była super rozwiązaniem dla konia który do celowo miał mieć kopyto min o 2 centymetry szersze od stanu wyjścia, duża tolerancja długosci też zrobiła swoje, dobrze dopasowany but nie lata, nie kręci się, nie spada, w pełnym na za małe kopyto trzeba zakładać skarpety, wkładki, lub najzwyklej kombinować

teraz konkrety
zabezpieczenie buta przed zużyciem, oryginalnie, ale chyba tylko w butach kupionych w niemczech w opakowaniu powinny być sztyfty które wbija się w otwory widoczne na zdjęciu, te małe punkciki jak podkowiaki po obwodzie


ponieważ w naszej a ni znajomej przesyłce takowych nie było, wkręciłam więc odpowiednich rozmiarów i wysokości(o tym trzeba pamiętać bowiem but z wkręconymi śrubkami ma stać na całym swoim odwodzie a nie wisieć w powietrzu, lub się krzywić gdy koń obciąży nogę) śrubki z okrągłymi główkami, które robiły za małe sztyfty, zabezpieczyłam w ten sam sposób nosek buta przed nadmiernym ścieraniem


oryginalny łącznik w postaci 4 sztuk(2 rozmiary-long,kurz) dołączony do przesyłki w wypadku potrzeby rozszerzenia i zacieśnienia buta(rozrost i analogicznie rozczyszczanie) nie za bardzo się sprawdzał, w dodatku oryginalne mocowanie(dwa większe otwory na końcówkach buta) nie dawało efektu hacela, co za tym idzie nie zabezpieczało buta przed starciem w momencie efektu chodzenia od piętki, dlatego też wymyśliłam łącznik metalowy z otworami w takich konfiguracjach, by je można było swobodnie dopasowywać do rosnącego wszerz kopyta, co prawda] mam na oku lepsze rozwiązanie na zasadzie małej rozsuwanej szyny, ale jutro muszę śmignąć do sklepu by ją zdybać 😉 ten łącznik mocuję na dwóch mocnych śrubach których długość robi za hacel, wystarczy śruba, duża podkładka i nakrętka(nakrętka lub łepek śruby- idealnie wchodzi w oryginalne zagłębienie w bucie które jest przewidziane na oryginalny dość wysoki łącznik)



szerokość buto podkowy bo chyba to by była najlepsza nazwa daje dobre podparcie dla kopyta, a jakby ktoś się uparł i trochę majsterkowała i te buty by zabezpieczył podeszwą która zastymulowałaby strzałkę, naprawdę można
w butach używanych przez Drobną, przyszedł czas na wymianę śrub i poszerzenie łącznika, jest to pierwsza całkowita wymiana zabezpieczenia po kilku miesiącach użytkowania, śruby to nie hacele jednak i niestety się ścierają

jak kogoś stać, można dokupić do tych butów nakładki na różne nawierzchnie

Drobna w swoich butach skakała, robiła szalone galopy i wycieczki po asfalcie oraz kamieniach-przeżyły jak widać i nigdy konia nie obtarły
m.indira, dzięki za wyczerpujący opis, wygląda że się rzeczywiście fajnie sprawdzają te buty
nie stymulować , strzałka ma dotykać podłoża aby zapewnić prawidłową amortyzację , przy tak grubych ,,podkowach,, nie ma szans 
sama niedawno zastanawiałam się nad ich zakupem  na awaryjne sytuacje , gdy zawody na trawie i ślisko , przydałoby sie założyć wtedy coś z hacelami ( kobyła startuje boso ) ale właśnie przez tą grubość zrezygnowałam .
Z drugiej strony - to tylko na jazde. Reszte dnia kon chodzi bez tego, a nie jak w podkowach 24h na dobe. Do tego nie niszczy sie sciany. No ale na pewno zdrowsze są pełne buty z podeszwą.
m.indira   508... kucyków
06 czerwca 2012 08:45
nie stymulować , strzałka ma dotykać podłoża aby zapewnić prawidłową amortyzację , przy tak grubych ,,podkowach,, nie ma szans 
sama niedawno zastanawiałam się nad ich zakupem  na awaryjne sytuacje , gdy zawody na trawie i ślisko , przydałoby sie założyć wtedy coś z hacelami ( kobyła startuje boso ) ale właśnie przez tą grubość zrezygnowałam .

każdy kuty koń nie ma możliwości by strzałką dotykał podłoża, no chyba że koń chodzi non stop po miękkim podłożu i takowe (np troty), ma też w boksie
są też kowale którzy wycinają strzałkę tak by nie miała styczności z podłożem
i tak jak mówiła branka, buty są tylko na jazdę a więc? nawet te pełne też temu służą, wątpię by ktoś zakładał je na pół dnia i konia w butach padokował
Ja kupiłam Cavallo Sport. Po dwóch jazdach wrażenia super. Skoki też bez problemu. Jednak chciałabym kupić drugą parę do wkręcania haceli- nie chcę dziurawić tych cavallo. Dlatego zwróciłam uwagę an te Dallmery. Niezbyt tylko rozumiem jak jest z ich tolerancją co do szerokości kopyta. Mój koń ma kiepskie kopyta- długie, krzywe, wąskie. Docelowo będa stopniowo korygowane i poszerzane. Jak jednak zawęzić te buty? Nie jest to sztywny materiał?
Według opisu Indyry, jest regulacja szerokości z tyłu( na kątach wsporowych)  na blaszkach jest kilka dziurek do regulacji, no a górę i cały przód chyba tylko na klamrach. Buty- podkowy są fajne ale mi jednak zależy na stymulacji strzałek, więc chyba jednak wolę pełne buty.
Koń cały czas zasuwa boso, więc myślę, że jak przez godzinę pochodzi w buto-podkowach to mu nie zaszkodzi, a potrzebuję coś co dobrze nadaje się do wkręcania haceli.
ja tak samo, chyba kupie przód na spróbę na początek...
Gdzie planujesz kupować? Ja tak na szybko przejrzałam kilka stron i nie znalazłam atrakcyjnych przecen ani nic niestety🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się