jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Puma nie zgadzam się. To wędzidło jest dość twarde, ma nietypowy kształt ścięgierza i nieruchome "kółka" z dwiema opcjami wpięcia wodzy. Nie mam w sumie o nim zdania, bo leży i czeka, aż się odważę. Gdybym miała okazję pomacać przed zakupem, to bym nie kupiła, ale może to błędne pierwsze wrażenie.
kitty, oo dałabyś radę zrobić fotki albo filmik, na którym będzie widać na ile ono jest giętkie? Material w dotyku jest gładki jak.plastik czy raczej tępy jak guma? Też się zastanawiam nad zakupem ale nie widzialam go ani na żywo ani na fotkach innych, niż katalogowe 🙇
No właśnie mam to wędzidło na testach u młodego konia, jeździłam na nim 2 razy, jedyne co póki co stwierdziłam to przestał rzucać głową, co na 3 innych metalowych miało miejsce. Także łatwiej schodzi z głową, a koń nie robiony na patentach. Jednak no właśnie ma sztywne kółka i zastanawia mnie jak to użyć do chociażby goga na lonże czy w ogóle na lonże... Jest giętkie, i takie ani plastik ani tępa guma, jest gładkie, nie wiem do czego to porównać...
Orzeszkowa Określiłabym je jako dość miękki plastik. To jest wygięcie, które wymaga już delikatnej siły. Nie jestem super znawcą wędzideł, ale moim zdaniem ono w pysku ni jak nie będzie się giąć. Mam berisy, poponcini i takie śmieszne bordowe ( nie pamiętam kompletnie firmy) to jest zdecydowanie sztywniejsze.
edit. Olśniło mnie, to bordowe to Limo Bits  😅
Ja go miałam okazję wymacać u znajomej w sklepie i mnie nie zachwyciło... Dość miękki plastik, który nie gnie się jednak w rękach. Bardzo lekkie. W ogóle nie anatomiczne... Nie zdecydowałam się na zakup, mimo iż gorąco zachwalane jest przez trenerkę Vicki Wilson - którą samą w sobie bardzo lubię i szanuję za to co robi.
A jak z odpornością tego acavallo sensitive bit na ewentualne przygryzanie itp. ? Moje kochane stworzonko zirytowało się przedwczoraj jak zobaczyło, że konie wychodzą z hali i zjadło kolejnego Nathe. Wykończy mnie z tymi wędzidłami. Jak do tej pory jedyne niezabijalne to Winderen którego miałam na testy, ale niestety coś się nie spieszą ze startem produkcji.
Czy istnieje w ogóle wędzidło D plastikowe łamane raz lub dwa?
Tak, BR ma, animalia min.
faith, bardzo dziękuję!  :kwiatek:
Noł problem 🙂
Wiecie może czy wędzidło poponcini będzie nadawało się dla konia twardego w pysku? A jeśli nie to jakie? Koń 17letni, pozaciągany przez różnych ludzi, przez całe życie chodził na wielokrązku, ja jeździłam na zwykłym podwójnie łamanym i było bosko, po kilku dniach znowu miał beton w pysku, więc zmieniałam na podwójnie łamane i było okej, po tygodniu znowu beton i idzie wielokrążek ale po tygodniu się wieszał. I tak w kółko... Chodzi o to że koń ma okresy gdzie idzie super na najlżejszym wędzidle a później nie ma sposobu żeby na nim skręcić. Próbowałam dużo innych, grube gumowe pojedyncze, proste obrotowe, oliwkowe, i nic nie pasuje, a nie chcę mu wkładać coraz to mocniejszego a potem zmieniać na delikatne. Dlatego zastanawiam się nad tym poponcini bo słyszałam że u niektórych koni to magia 🙂
lupus12 czyżby każda zmiana wędzidła przynosiła krótkookresową "poprawę" w czuciu konia na kontakcie?
BTW wędzidła z litym ścięgierzem (nie ważne, czy jest elastyczny czy nie) jakoś nie idą mi w parze z wieszającymi się końmi, które nie chcą skręcać.
Za to takie konie idą w parze z ogólnym nieujeżdżeniem, jakimś fizycznym problemem (który raz dokucza bardziej, raz mniej) i... niedostatkiem umiejętności jeźdźca.
Z racji wieku koń problemów może mieć wiele i tu bym zaczęła. Napieranie na rękę i niechęć do zginania się/skręcania miewa dużo wspólnego z dyskomfortem grzbietu.
lillid weterynarz oglądał całego konia łącznie z zębami i wszystko jest okej...
lupus12, - nigdy nie wkladaj oliwki wieszajacemu się koniu, bo mu ułatwiasz zadanie w ogromnym stopniu 😉 Szukaj mało stabilnych wędzidleł, które ciężko przyprzeć, raczej lekkich, nie za grubych. Do tego trener, praca i dupogodziny, ciężko będzie oduczyć konia w tym wieku takich nawyków, a może się to okazać niemożliwe. Znaczy, będzie chodził lepiej, ale zawsze będzie miał tendencje do uwieszania się i co jakiś czas z pewnością będzie próbował wracać do tego nawyku. Takie sytuacje trzeba po prostu przepracowywać na bieżąco.
Mi na konia z tendencją do uwalania się pasuje zwykły, podwójnie łamany plastik, używam na zmianę z podwójnie łamanym pełnym, metalowym. Najlepszym lekarstwem jest tu jednak konsekwentna praca i szybkie reagowanie na próby przypierania wodzy.
vissenna   Turecki niewolnik
19 lutego 2019 15:50
Takiemu zwierzaki należy się wędzidło z rolkami, stalowo-miedziane alb z zabawką, żeby rozluźnić szczękę i aktywować język. Do tego jeśli ma problemy z prawidłowym wygięciem, to należy uskutecznić lonżownictwo z dużą ilością przejść (aktywacja zadu) i pomniejszeń, powiększeń okręgu.
Super, dziękuję bardzo!  😀
Wracając do Acavallo... Widzę że idą za ciosem sukcesu poprzedniego kiełzna i wprowadzają więcej do oferty...Widziałam też na fb nową wersję Acavallo sensitive bit ze "skręconym" ścięgierzem...
Nique, z czego jest ten czarny ścięgierz ? Podają jakieś info ? Wygląda jak sznurkowa plecionka.
a ktos wie jak te wedzidła z acavallo działają? jaki problem u konia moga korygowac?
Cytuję opis ze strony producenta:

The Acavallo “Jumpe” AluPro Bit is made of a certified 100% anti fray twisted fiber called “Jumpe” and fitted with two anodised aluminium rings, which are available in various gloss colours and have a thickness of 7 mm. The special aluminium alloy is lightweight, durable, avoids corrosion and guarantees for a long product life. The “Jumpe” material is an anti-cut, non-fraying twisted fiber, highly resistant to UV rays, does not absorb water (water repellent) and is easy to clean. In comparison to already known plastic or synthetic materials, the main benefit of “Jumpe”is that it is almost indestructible by biting or chewing of the horse which makes it extremely safe and mouth-friendly. The weight of this new bit amounts to approx. 65 g. The outer diameter of its rings is 80 mm, a measure which proved to be highly comfortable for the horse in this configuration. Recommended for horses which react extremely sensitive to metal and/or do not like traditional rigid bits. The “Jumpe” bit adapts perfectly to the mouth of any horse, increases comfort while minimizing frictioncompared to other metal or rubber alternatives. To avoid any risk of pinching and to additionally protect the mouth of your horse, we suggest to use Acavallo gel bit guards.

Available in different gloss colours matching our Arena AluPro Safety stirrups and/or our Arco AluPro stirrups.
Easy care product. Can be washed under running water after each use.


Z opisu wnioskuję, że to... lina żeglarska - nie strzępiąca się, odporna na promienie UV, nie nasiąka wodą.

Główne zalety to... niezniszczalność w razie gryzienia i żucia przez konia... Czyli szkoleniowych za bardzo żadnych. Odpowiednie dla koni, które są ekstremalnie wrażliwe na metal i nie tolerują tradycyjnych wędzideł. Idealnie dopasowują się do końskiego pyska - no jak to lina...

Mignęła mi też cena - 55 euro...

Edit: No tak, ale aluminiowe kółka w tylu kolorach z możliwością dopasowania do strzemion muszą tyle kosztować 😀

blackstones te wędzidła nie są opisywane przez producenta jako korygujące.
Nique, już widzę quniarki sprzedające wędzidła z liny ‚jak acavallo!!!’, bo przeciez kantarki, cordeo, naczolki, oglowia, wytoki i napiersniki (!!) juz bywaly na grupach sprzedazowych na FB  😵
ja sobie to rzuciłam w tlanslator i są to wędzida korygujące, w szeczególności to białe proste
Nirv też to od razu zobaczyłam oczyma wyobraźni...  😵

An ideal choice especially for the schooling of young and the correction of difficult horses.

blackstones dla mnie opis - "idealny wybór do szkolenia młodych koni oraz korekcji trudnych" nie wskazuje jednoznacznie na fakt używania tego wędzidła "korekcyjnie" czy "tymczasowo". Tym bardziej że wszem i wobec reklamują się jako idealne wędzidła dla wszystkich koni, na każdym etapie wyszkolenia, no po prostu wędzidła idealne na wszystko. Ale nie będę się kłócić o interpretację  :kwiatek:
Ja jestem bardzo ciekawa tych nowinek jako właściciel konia nietolerującego w swoim pysku jakiegokolwiek metalu.
vissenna   Turecki niewolnik
20 lutego 2019 14:48
Korekcyjne czy nie, jeśli koniowi pasuje, to ja bym się z nim nie kłóciła  😉

Klami tak właśnie patrząc na to wędzidło, to pomyślałam o Twoim niszczycielu  😁
ja tez jestem ciekawa tego wedzidła, bo mam kobyłkę która no tak se chodzi na metalu (dosc delikatna), wziełam ją na proste gumowe, takie bardzo miekkie, było lepiej ale zero kontroli jesli chodzi o zwolnienie ruchu, ale nie usztywniała sie i nie chodziła w stępie jakby kulała (zeby ok, były robione i sprawdzane), nie jest jakies drogie i jestem ciekawa jego działania.
drugi za to młodziak, jest mega silny, bez skośnika trudny w pysku, bo krzyzuje szczęki. Do tego umiejętność cofnięcia potylicy i zaparcia całej szyji utrudnia sprawę, w pewnym sensie dobrze mi się na nim jeździło na easy control
Moj za to chodzi na max control i jest super, mam sterowność koń wspólpracuje i nie zgrzyta zębami
Do mnie chyba mimo wszystko nie przemawia jazda na kawałku sznurka... Ale jeżeli chcecie przetestować, to mogę wam takie zrobić za 1/4 ceny sklepowej  🤣 🤣 🤣
nie mówie o tym sznurku tylko o tym białym prostym
vissenna, nic mi nie mów. Zwariuję z nim. Dosłownie parę dni temu się chłopak zirytował faktem, że "jego ukochany" wychodzi z hali i zjadł mi kolejnego Nathe. A jak w ramach odwetu wpięłam mu carbona Sprengera którego miałam pod ręką, to miałam ochotę się rozpłakać. Pełen szczękościsk i foch.
Pytanie do użytkowników pelhamów, tak z czystej ciekawości :kwiatek: Jeździcie z tym dodatkowym paskiem, który ma być przyczepiony do najmniejszych kółek na środku czanki i trzymać łańcuszek (ang. "lip strap"😉? Gdzieś w amerykańskiej części internetu ludzie się oburzali, że jazda bez rzeczonego paska wygląda niechlujnie i pozwala koniowi złapać czankę pyskiem, żeby zablokować działanie wędzidła 🤔. Z kolei u nas w sumie nie widziałam jeszcze na żywo, żeby ktoś to miał, ale może mało widziałam 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się