Jakie pasze dajecie swoim koniom?

blucha, w paszach lepiej przyswajalnych jest poddany obróbce, przez co takich paszy można dawać potem mniej.
Magic horse EMstop polecam!! Gdy konik za gruby...
goska123   femme fatale
05 maja 2020 08:03
ja zawsze bede polecać mebli built up - najlepsza
moja kobyła na tym i na wyslodkach wyglądała jak pudzian w dobrym sensie oczywiście  😁
pytanko (dieta średnio pracującego 5latka)
na ok 600 kg wagi obecnie dostaje - na dzień 3,5 miarki owsa gniecionego, pół miarki balancera, 50 ml oleju lnianego, miarkę sieczki, oraz aminokwasy. Czy coś byście dorzuciły? wydaje mi się że jest całkiem ok, chciałabym żeby miał więcej energii (i nie, ilość owsa tu nic nie zmienia ) rozważam otręby ryżowe -a jeśli tak -to w jakiej ilości te otręby dawać żeby "miały sens"?
asiołka a jaki balancer? Bo coś mi mówi, że te 0,5 miarki to znacznie poniżej zalecanego dawkowania.
asiołka a jaki balancer? Bo coś mi mówi, że te 0,5 miarki to znacznie poniżej zalecanego dawkowania.


Essential Saracena, 100 gr na 100 kg więc dostaje 600 gr. (to i tak ciutke więcej bo mój koń waży ok 580 kg.) no, to takie ponad pół miarki 🙂
asiołka, - ważyłaś go w miarce? Bo 600gr to może być pół, a może być i cała miarka, zależy jak ciężka jest pasza 😉
Otręby ryżowe to raczej na mięśnie niż na energię.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
06 maja 2020 10:09
Iza11 a czy możesz wrzucić zdjęcie tej paszy Magic horse EMstop?  :kwiatek:
Czy może ktoś rzucić okiem na sklad tej paszy i Brandona XL? Kucka dostaje minimalną ilość Brandona żeby przemycić tone suplementów, daje teraz coś na stawy i mała mocno wybrzydza. Może w innej paszy chętniej by zjadała, nie chce dawać czegokolwiek bo mamy EMS po wielkich bojach udało się zrzucić mese tłuszczu  💘
asiołka to granulat, czy musli? Miarka 1,5 l musli (zależnie od musli oczywiście...) waży ok. 700-800 g. Miarka granulatu 1000-1200 g.
Nie mogę nigdzie znaleźć dokładnego opisu tej paszy, zwłaszcza mikroelementów, bo to jest istotne z punktu widzenia Twojego problemu.
Otręby to raczej na masę, niektórym koniom podnoszą poziom energii, innym nie.
Bo rozumiem, że nie chcesz, żeby przybierał na wadze?
asiołka, - ważyłaś go w miarce? Bo 600gr to może być pół, a może być i cała miarka, zależy jak ciężka jest pasza 😉
Otręby ryżowe to raczej na mięśnie niż na energię.

Oczywiście że ważyłam (i tak, wagę też wytarowałam  :icon_razz🙂  😉 Wiem, że otręby bardziej na mięśnie, choć energia jest wolno uwalniana, więc coś tam też przecież dają. A mi właśnie w obecnym momencie chodzi o rzeźbę.

asiołka to granulat, czy musli? Miarka 1,5 l musli (zależnie od musli oczywiście...) waży ok. 700-800 g. Miarka granulatu 1000-1200 g.
Nie mogę nigdzie znaleźć dokładnego opisu tej paszy, zwłaszcza mikroelementów, bo to jest istotne z punktu widzenia Twojego problemu.
Otręby to raczej na masę, niektórym koniom podnoszą poziom energii, innym nie.
Bo rozumiem, że nie chcesz, żeby przybierał na wadze?

https://www.saracenhorsefeeds.com/pl/balansery/essential-balancer - tu cały opis z dawkowaniem.
Essential Balancer jest bardzo wydajny i daje się go tak malutko. Jest też dołączony kubeczek, więc nie trzeba ważyć.
czy ktoś się orientuje w proporcjach, bądź w ilości, ile koń może dostawać dziennie białka i tłuszczy ?
Głównie chodzi mi o tłuszcze 🙂

i jeśli chodzi o sieczkę, skoro jej główne zadanie to spowolnienie poboru paszy, czy jest róznica w podawaniu 1 czy 2 miarek dziennie, biorąc pod uwage inne wartości ?

asiołka tak, znalazłam i ten opis składu jest niepełny. Nie podają zawartości m.in. selenu.
Na moje oko to nie jest produkt dla koni w treningu, tylko jako garstka paszy dla rekreantów tyjących z powietrza.
Wymieniłabym tą paszę na coś dedykowanego koniom w treningu jednak, z wysoka zawartością selenu i witaminy E.
Pomyliłam balancery, byłam pewna , że asiołka, pisze o tym:

https://opti-shop.abstore.pl/balancery-koncentraty-saracen-competition-fit-balancer-20-kg,c35,p195,pl.html

Ten super wydajny i w formie muesli.

edit: a dawkowanie jest błędne na stronie PL, na Uk jest prawidłowe:
Feed 100g of Competition-Fit Balancer per 100 Kg body weight

https://www.saracenhorsefeeds.com/balancers/competition-fit-balancer#feeding-rate

Ogólnie pasze Saracen to też fajne pasze ( nie suche ).
Dzieki dziewczyny!Pomyliłam balancery, byłam pewna , że asiołka, pisze o tym:

https://opti-shop.abstore.pl/balancery-koncentraty-saracen-competition-fit-balancer-20-kg,c35,p195,pl.html

Ten super wydajny i w formie muesli.

edit: a dawkowanie jest błędne na stronie PL, na Uk jest prawidłowe:
Feed 100g of Competition-Fit Balancer per 100 Kg body weight

https://www.saracenhorsefeeds.com/balancers/competition-fit-balancer#feeding-rate

Ogólnie pasze Saracen to też fajne pasze ( nie suche ).


OMG, szok troche -myslalam o nim długo ale dawkowanie na pl stronie mnie zmiotło z planszy...wyszłoby totalnie za drogo..
Perlica -dawałaś go?
asiołka, kiedyś dawno go dawałam, ale znam ludzi którzy korzystają i są zadowoleni, także polecam  😉

Dokładnie, aż się zdziwiłam, bo do niego też był kubeczek i dawało się kubeczek tylko  😉


asiołka, - ważyłaś go w miarce? Bo 600gr to może być pół, a może być i cała miarka, zależy jak ciężka jest pasza 😉
Otręby ryżowe to raczej na mięśnie niż na energię.

Oczywiście że ważyłam (i tak, wagę też wytarowałam  :icon_razz🙂  😉 Wiem, że otręby bardziej na mięśnie, choć energia jest wolno uwalniana, więc coś tam też przecież dają. A mi właśnie w obecnym momencie chodzi o rzeźbę.

[/quote]

Regularna praca. Żarciem mięśni nie zrobisz a jak spróbujesz za szybko to coś tam pourywasz. Pięciolatek w prawidłowym treningu gladiatorem nie będzie
Regularna praca. Żarciem mięśni nie zrobisz a jak spróbujesz za szybko to coś tam pourywasz. Pięciolatek w prawidłowym treningu gladiatorem nie będzie


Zgadzam się -pracuje regularnie -nie za dużo -nie za mało -tyle co młody koń powinien pochodzić. Dodatkowo ma ruch codziennie na karuzeli,i spedza całe dnie na padoku.
Myślalam po prostu że dodatkowo podanie otrębów to nic złego.
Co do balancera -raczej przy nim zostane, choc ciekawa jestem tego competition -lecz rozsądek mi podpowiada że jak zaczne tak podawać coraz to "mocniejsze" pasze i suple to nie wiem co podam jak koń będzie starszy - i mam nadzieje w  trakcie regularnych startów..
[quote author=asiołka link=topic=25.msg2927870#msg2927870 date=1588767546]
Co do balancera -raczej przy nim zostane, choc ciekawa jestem tego competition -lecz rozsądek mi podpowiada że jak zaczne tak podawać coraz to "mocniejsze" pasze i suple to nie wiem co podam jak koń będzie starszy - i mam nadzieje w  trakcie regularnych startów..
[/quote]
Nie rozumiem kompletnie Twojego toku myślenia z tym momencie 🙄 że niby co, konie się przyzwyczajają do "mocniejszych" pasz? Skąd ten pogląd 🤔 szczerze mówiąc mam odwrotne obserwacje - że konie przestawiane na pasze się "optymalizują" w swoim zapotrzebowaniu i rozwijają się kondycyjnie bardzo długo na stosunkowo niewielkich dawkach.
Dużo żarcia to się zaczyna robić, jak się karmi byle czym i byle jak 🙄

Żarciem mięśni nie zrobisz
Owszem, samym żarciem nie, ale samą pracą też nie. Im koń więcej pracuje, tym zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe jest większe. Ich niedobór limituje rozwój konia, taka prawda.

Pasze dla koni rekreacyjnych różnią się od pasz dla koni w treningu nie tylko energią...
Spokojnie, człowiek zdobywa wiedzę całe życie. Dzięki za wyjaśnienie -będę rozkminiac zmianę balancera na ten o którym pisano wyżej 😉 nie zgodzę się ze  teraz karmie byle czym i byle jak. Saracen to jedna z topowych marek.
Nie bierz tego do siebie, to taka moja ogólna obserwacja - że czasem wybierając półśrodki trzeba w tego konia pakować dużo więcej różnych dziwnych rzeczy, by uzyskać ten sam efekt, co na niewielkich dawkach odpowiednio dobranej paszy dobrej jakości.
Po prostu nie warto kombinować i dobierać kolejnych produktów. Nad tymi paszami ktoś jednak usiadł i pomyślał - wystarczy stosować je zgodnie z przeznaczeniem i jest dobrze 😉
Hej! Stoję przed dylematem, ponieważ staram się mocno zwracać uwagę na skład pasz. Czy w przypadku fajnego "wnętrza", ale obrabianego w procesie ekstruzji... Warto się zainteresować? Poczytałam na ten temat trochę artykułów, ale może ktoś ma informacje jeszcze głębsze. Dla ekstruzji znalazłam raczej zalety, przy tym lepsza strawność i przyswajalność. Ale skoro to super sprawa, to dlaczego nie wszystkie pasze są ekstrudowane? Wyczytałam też, że granulat to forma obróbki przed ekstruzją, bo myślałam, że to w sumie to samo. Ktoś, coś doradzi?  :kwiatek:
Mam nadzieję, że mnie nie zjecie, ale czytam i czytam i stoję w miejscu dalej...
Potrzebuję jakiegoś dodatku żeby dodać koniowi powera, mebio build up zdrowa, super działa jeśli chodzi o mięśnie i masę, ale teraz sezon pastwiskowy więc trochę na pewno zejdę z ilości.
Trochę mi dziecko przygasło, jakimi paszami energetycznymi się najlepiej zainteresować? :kwiatek:
Mam nadzieję, że mnie nie zjecie, ale czytam i czytam i stoję w miejscu dalej...
Potrzebuję jakiegoś dodatku żeby dodać koniowi powera, mebio build up zdrowa, super działa jeśli chodzi o mięśnie i masę, ale teraz sezon pastwiskowy więc trochę na pewno zejdę z ilości.
Trochę mi dziecko przygasło, jakimi paszami energetycznymi się najlepiej zainteresować? :kwiatek:


Mebio Sport Plus musli
Brandon XP
Hoveler Active
Owies 😉 nie zapominajmy, że owies daje własnie kopa 😉i o ile czacha po nim nie dymi to warto go podać
Mebio Sport Plus musli
Brandon XP
Hoveler Active
Owies 😉 nie zapominajmy, że owies daje własnie kopa 😉i o ile czacha po nim nie dymi to warto go podać



Owsa to on akurat dostaje dużo, oczywiście, że to najlepszy palnik 😀
Zdecyduję się na Spillersa, tylko teraz... HDF Power Mix czy  RESPONSE Instant Energy Mix  😵 Może ktoś ma porównanie?
Hej! Powiedzcie mi, macie może jakiegoś sprawdzonego dietetyka, tylko koniecznie niezwiązanego z żadną firmą produkującą pasze, ani sklepem ?  :kwiatek:
Aleksandra Zachara
Siwaa, Power Mix ma znacznie wyższy poziom energii, ma więcej Energii, wyższą zawartość Wit. E. jednocześnie niższą skrobię.
Generalnie to pasza dla koni wyścigowych.
Szczerze to dziwne że dając owies musisz dawać jeszcze taką energetyczną paszę, bo tak jedzą owszem skoczki,  ale poziomu GP.
Perlica, konie różnie reagują na pasze i nie ma co generalizować. Mojej folblutce możesz owsa sypać kilogramami i cztery nogi do podłogi, a dostanie pół kilo otrębów ryżowych jako dodatek i ją roznosi.

Edit. miałam na myśli otręby ryżowe jako dodatek do paszy kondycjonującej. Owsa nie jada. Nie działa u niej  😁.
czeggra1, szczerze to nie spotkałam konia,  który nie ma więcej energii po owsie. Tzn. Ja w takim przypadku szukałabym przyczyny gdzie indziej po prostu  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się