Ból zębów, leczenie kanałowe, wybielanie i inne cuda.

w poniedziałek idę na kanałówkę 🙁 już się boję
Widz ze laski z CK sie odzywaja wiec uderze tutaj,polecacie jakiegos dentyste z Kielc-niezbyt drogi ale dobry Plisss :kwiatek:
Mi został tydzień do kanałówki, i mam tylko cieniutką warstwę fleczera. Mam nadzieję,że przez ten tydzień nic więcej się nie wytrze ( nie jem tą stroną-a się wyciera). A ząb nadal pobolewa  😵
Hej, no ja mam poważny ścisk w buzi ;-) Tak sobie zawsze patrze na te moje zęby ( w windzie, tak tak ;-) mamy zajbiście wielki lustro  🤔wirek🙂 i chyba faktycznie będzie trzeba usunąć czwórki, bo wyrwanie ósemek nic nie da. Nie zwiększy się ilość miejsca z przodu. Umówiłam się na czwartek do Orthosa na Ursynowie. Zobaczymy co powie dr Tołłoczko. Leczyły się u niej moje dwie koleżanki i były bardzo zadowolone.


aga020596
Taki zabieg nie boli. Robi sie go na znieczuleniu. Niemniej jednak polecam do takiego zabiegu stomatologa który jest również periodontologiem.

siwaa
To normalne ze nadal boli Cie ząb. Jesli masz fletcher to pewnie jest tam tez devipasta która ten zab truje. A jak truje to zazwyczaj boli. Bedzie Cie tez najprawdopodobniej pobolewało po kanałowce pare dni. I to jest normalne.
Hypnotizedzięki  :kwiatek:,nie byłam pewna cz to normalne.Niestety fleczer jakoś się wytarł ,ale została cienka warstwa.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
29 stycznia 2012 10:20
Petit., Ósemki są bardzo problematycznymi zębami, one zawsze najwięcej szkód w zgryzie robią. Nie wiem dlaczego ci wpierw pozbycia się ósemek ci baba nie zaproponowała. Mi po wyrwaniu dwóch górnych zrobiło się luźniej w łuku i o dziwo najgorzej wysunięte zęby wróciły na swoje miejsce. Na dole za to paranoja będzie z jedną, bo mi się ułamała w 1/3 🤔wirek:
Mi też nei wyrwali ósemek. Jestem już ponad 3 lata po zdjęciu aparatu i właśnie zaczęły mi się kłuć... Nie wiem co robić- iść do ortodonty czy do dentysty? Boję się, że rozwalą mi to, co przez te lata ustawił aparat...
rtk, zrób sobie "panoramę" i mi ją pokaż 🙂 na takim zdjęciu ślicznie wychodzi co dzieje się z ósemkami i czy należy je usuwać.


siwaaa,
postaram się opisać przejrzyście kiedy ząb do leczenia kanałowego może boleć, a kiedy nie powinien, żebyś była świadoma:
- pierwszy ból zęba (idziesz do stomatologa lub łykasz prochy - właściwe sobie wybierz)
- jeśli miazga nie zostaje usunięta od razu i założona jest tzw. "trucizna" z watką i fleczerem (wtedy może boleć baaardzo mocno lub ćmić)
- potem powinno się usunąć martwą miazgę i poszerzyć oraz oczyścić kanał (tu nie powinnaś czuć bólu)
- następnie można wypełnić ostatecznie kanał (o ile ząb nie boli)
- po wypełnieniu ostatecznym kanału możesz (nie musisz) odczuwać ból (ból ten pochodzi z ozębnej), jeśli takowego bólu nie ma lub ustąpił można ząb "łatać" dalej: wkłady i szlifowanie pod koronę lub wypełnienie światłoutwardalne.


aga020596, obecnie w stomatologii światowej nie używa się tradycyjnego cięcia przy pomocy skalpela do kształtowania dziąseł. Takie rzeczy robi się teraz bezkrwawo, przy znieczuleniu miejscowym. Polecam znaleźć gabinet stomatologiczny, który posiada sprzęt  ze specjalnymi końcówkami:

http://www.e-dental.pl/shop/109-2688-0-Elektrokoagulator---BMS-nóż-elektrochirurgiczny-z-koagulatorem-kauter-.html

poza tym są specjalne "mierniki" długości i szerokości koron zębów na podstawie których lekarz może idealnie opracować kształt girlandy dziąsła.


kasska, proszę nie pisz takich rzeczy, bo to woła o pomstę do nieba  🙂 "Poza tym lekarzom jest z reguly latwiej wyciagnac 'osemke' czy innego zeba w dol, ze tak powiem  ale to sprawa indywidualna."

Trudność w usuwaniu ósemek dolnych spowodowana jest albo budową korzeni, ułożeniem samego zęba, zniszczeniem zęba no i najważniejsze to rodzajem kości żuchwy, która jest "twardsza" niż kość szczęki.
CuLuLadziękuję bardzo  :kwiatek: Jest dokładnie jak napisałaś, tylko, że po samym zatruciu mnie ząb nie bolał, tylko zaczął "ćmić" jakoś na 5 dzień po zatruciu. Ale jeszcze tydzień....
A jaka pastę polecasz przeciw próchnicy??
siwaa
Przeciw próchnicy to najwazniejsza nitka dentystyczna 🙂 Pasta to drugorzędna sprawa 😉
Tak, tylko teraz chodzi mi o pastę, jest ich pełno na rynku i nie wiem którą kupić. 😉 Chcę teraz lepiej zapobiegać, aby nie znaleźć się znowu nagle u dentysty  😁
Ja uzywam elmexu i sensodyne  czasem elgydium.
Dzięki, do tej pory w domu była zawsze wybielająca, ale  elmex chyba będzie najlepsza po tej akcji z zębem .
pasty typu elmex, meridol itd. są z tej wyższej półki.
Reszta typu colgate, blendamed, aquafresh - to pasty mieszane w jednym kotle, bez różnicy którą wybierzesz.
Najważniejsze to myć zęby pastą i stosować nici dentystyczne (to co napisała Hypnotize). Zobacz ile jedzenia jest w przestrzeniach międzyzębowych po umyciu zębów samą szczoteczką.
a która najlepiej wybiela? 🙂
żadna  🙂
wszystkie te pasty, które reklamowane są jako wybielające to pic na wodę fotomontaż. Pasty te mają jedynie składniki ścierne, które usuwają lepiej lub gorzej przebarwienia.
Wybielanie zębów najlepiej zrobić sobie w gabinecie (jest to najbardziej trwałe i bezpieczne - na dziąsła)
Ja musze szukac past bez fluoru, i jedyna ktora mi pasuje to taka ZIAJA, inne ziolowe sa takie bleeee jakby ich wogole nie bylo, a juz jedna ciemno brazowa wogole jak nie pasta...
rtk
Ja najbardziel lubie paste elgydium. Pisze na niej ze jest wybielająca , ale t tak jak pisze culula, ona ma tylko składniki ścierne. Fajnie eleiminuje osady po kawie itp. Niemniej jednak ja uzywam jej tylko raz w tygodnu, albo i sporadyczniej, bo czuje że dosysc intensywnie ingeruje w moje dziasła i ogolnie jest dosysc mocna pasta.
CuLuLa Dziękuję za informację  :kwiatek:, jednak nie otwiera mi się link  od Ciebie.


W jakiej cenie jest ta cała elgydium?

Używa tu ktoś pasty Denivit?
Odkopuję dopytując o pasty 😉 Dostanę elgydium w jakimś normalnym sklepie czy szukać w aptekach itp.? Chętnie kupiłabym jakąś najmniejszą na próbę.

Jestem okropną panikarą jak o wizytę u dentysty chodzi. Co zabawne prywatnie lubię swojego dentystę, znam "od zawsze" itd. ale jak tylko Go widzę, to boję się uśmiechnąć 😁 Ostatnio jednak jakimś dziwnym zrządzeniem losu trafiłam do gabinetu (chwila odwagi...) i poszło. Okazało się na szczęście, że dramatu nie ma, póki co były drobiazgi, przede mną jeszcze dwie wizyty. Jutro pierwsza z nich.
I silne postanowienie - będę chodzić co 3 miesiące pogapić się w paszczę. Myśl o ewentualnym kanałowym kiedykolwiek czasem spędza mi sen z powiek 😉 Chcę uniknąć.
Ostatnio mam obsesję na punkcie zębów.
kanałowe może nagle "wyjść" nie wiadomo jak i skąd, dbając i regularnie lądując na fotelu 😉
ja tak miałam - plomba w ząbku już od dawna i poczułam, że nad plombą mam dziurkę, nie bolącą nic a nic, poszłam będac więcej niż pewną ze lekarka powierci zaplombuje i już. A tu pani powierciła, zakleiła i zapraszam za tydzień "na kanał"...
Epikea, ale zdajesz sobie sprawę jak bardzo mnie teraz zaniepokoiłaś? 😉
Jutro siadam na fotel, już tu sobie dumam czy wystarczy mi czasu, żeby zrobić oba na raz, a tu takie coś! Co prawda teraz raczej się nie spodziewam, bo chyba już bym wiedziała (aczkolwiek w kwestii moich lęków mój dentysta zna mnie lepiej niż ja sama), ale cała moja wizja świata poszła się paść. Eh, świat jest okrutny.
Tak z czystej ciekawości, czego Wy się u dentystów boicie? 

Ja dentystę traktuję jak wizytę u fryzjera, trzeba coś naprawić przychodzę, wychodzę, po sprawie  😉
Fakt, że jak myślę, że ortodontka na następnej wizycie będzie wycinać mi kawałek dziąsła, aż nie chce mi się o tym myśleć, ale zwykła dziura?W czym problem?  🙂
remendada, podejrzewam, że tego czego inni boją się u chirurga, ginekologa, czy innego lekarza 😉
Ja np. nie znoszę jak ktoś grzebie mi w ustach. Poza tym czasem bywa, że mnie po prostu boli, mimo znieczulenia, którego mi nigdy nie żałowano. I tak jak wiele dolegliwości zniosę, tak ból związany z zębem (nie tylko ból sam w sobie, ale ból przy jakimkolwiek grzebaniu) jest dla mnie trudny do zniesienia. I tyle.
Żaden inny lekarz nie robi na mnie wrażenia - mogą mnie ciąć i oglądać na wszystkie strony.
Dentysta jest w stawce "tym złym". Ktoś musi.
Pomijając już sam ból, to wiercenie i borowanie w paszczy nie należy do zbyt przyjemnych doznań. Kiedy siedzę w poczekalni, to same dźwięki i zapachy zza drzwi gabinetu, sprawiają, że cierpnie mi skóra i stają włosy na plecach  😀 Poza tym chyba każdy ma na swoim ciele takie obszary, których naruszanie i grzebanie w nich przez obcych ludzi, powoduje uczucie dyskomfortu.
Epikea, ale zdajesz sobie sprawę jak bardzo mnie teraz zaniepokoiłaś? 😉
Jutro siadam na fotel, już tu sobie dumam czy wystarczy mi czasu, żeby zrobić oba na raz, a tu takie coś! Co prawda teraz raczej się nie spodziewam, bo chyba już bym wiedziała (aczkolwiek w kwestii moich lęków mój dentysta zna mnie lepiej niż ja sama), ale cała moja wizja świata poszła się paść. Eh, świat jest okrutny.



wiem wiem, podejrzewam, że Ci pół swiata zburzyłam
ale przynajmniej możesz się przygotować, ja nie podejrzewałam, że mała nieboląca dziurka koło plomby czyli w zębie już leczonym może się skończyć kanałem 🙁
Epikea
Bo czasami z góry widać mała dziurke, albo czarna kropke, a okazuje sie ze jakis geniusz dentysta wsadził ta plombe na niedoczyszczonego wczesniej zeba, stad kanałówki , w zebach które ponoć maja byc zdrowe. Ja zanim trafiłam na swoja dentystke, robiłam zeby regularnie w naszym cudownym NFZie, potem chwilowo prywatnie, w efekcie wszystkie zeby było do ponownego przeczyszczenia. Te po NFZie do leczenia kanałowego. Mam dzieki temu 3 kanałowki wzmacniane włoknem i chyba 4 leczenia biologiczne na dwa lata.  Nie wiem co to sa za konowały i czego ucza sie w szkołach, ale próchnica wtórna to jest chyba jedna z gorszych rzeczy która nam taki dentysta moze zafundowac. Bo wydaje nam sie ze mamy zeby poleczone, a pod nowiutka plombom , któs zostawił gnój... :/
Boże, straszycie  🤣
właśnie wróciłam z wyrwania ósemki  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się