Konie z zespołem Cushinga i insulinoopornością

U mojej Seniorki Prascend poprawił apetyt, u kucki właśnie spowodował brak apetytu ( źle ustalona dawka - za duża). Po zmniejszeniu dawki apetyt wrócił do normy, koń przestał być apatyczny. Chyba wszystko zależy od odpowiedniej dawki
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
03 marca 2022 13:48
Dokładnie, zbyt duża dawka powoduje utratę apetytu.
Ok rozumiem, zaczęliśmy od 1 tabletki, teraz daję pół na dużego konia i mam obserwować.
Czy to może tak być, że jak daję na wieczór prascend to koń nie wyjada, potem rano apetyt wraca czy to tak nie działa i ogólnie przy za dużej dawce jest spadek apetytu cały czas? Koń dostaje papki, jest na trawokulkach i nie je siana, więc dokładnie wiem ile i kiedy zjada.
u mnie było tak że koń był na 1 tab. - dostawał rano i zawsze wieczorem był jak otępiały, ale apetyt był, po badaniach i unormowaniu sie ACTH zeszliśmy do 0,5 tab i brak otępienia, a też każdy mówił że to otępienie nie ma nic wspólnego z Prascendem. pytanie tylko co wykaże badanie ACTH za 2 tygodnie. więc jak dla mnie każdy niepokojący objaw który występuje systematycznie wraz z podawaniem leku jest od tegoż uzależniony.
blucha, dziękuję za podpowiedź
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
04 marca 2022 22:00
U nas otępienie utrzymywało się cały czas, aż do zmniejszenia dawki.
Witam mam na sprzedaż leki które , są mi zbędne Prascend
witam mam tabletki 4 opakowania
Mam prascend do sprzedania, inf na priv
Cześć! Czy ma ktoś z Was jeszcze tabletki prascend na sprzedaż? 🙂
Hej, szukam pilnie tabletek prascend, może ma ktoś na sprzedaż?
co prawda osobiście nie sprawdziłam ale od kilku osób słyszałam ze można kupić u dr. Przewoźnego
Nie wiem jak teraz ale dr Pędziwiatr też zwykle miał coś na stanie
Dziękuję, już załatwione u dr Przewoźnego 🙂
Hej,

Czy jest ktoś tutaj na sali, kto ma konia ze zdiagnozowanym cushingiem, ale mało pasującymi objawami?
Męczymy się z diagnostyką wracających kolek. Od razu powiem, że koń jest pod opieką wetów, przeszliśmy już i gastro, usg, odrobaczanie, odpiaszczanie, badania krwi, badania kału, biopsję z dwunastnicy, sprawdzenie zębów, przeleczyliśmy żołądek i zapalenie jelit.
Znajoma wetka zasugerowała sprawdzenie Cushinga i boleriozy, skoro inne rzeczy mam już obcykane....
Koń ma 10 lat, jego sierść absolutnie nie wygląda jak cushingowca.
Jedyne z listy objawów które mogą pasować to:
utrata masy mięśniowej linii grzbietu, duży, zaokrąglony brzuch, te nawracające kolki, był kiedyś krótki epizod kiedy widzieliśmy częste oddawanie moczu.

Czy ktoś ma konia z potwierdzonym Cushingiem i objawy są tak mało zaznaczone, w dodatku u tak naprawdę młodego konia?
nasz nie miał praktycznie objawów zewn, ale ma juz swój wiek , od kiedy mógł mieć cushinga nie wiem, ale to nie jest drogie badanie, myśle ze warto zrobić jak nie wiadomo co sie dzieje , przynajmniej jedno wykluczysz.
Napisalam Ci PW. nasz Cushinga nie miał ale ma EMS i walczylam z kolkami.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
19 maja 2022 20:33
Nowotwór wykluczony? Znajomi walczyli z nawracającymi kolkami i chudością. Wyszedł nowotwór jelit jeśli dobrze pamiętam.
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
20 maja 2022 13:54
Czy spotkaliście się z przypadkiem zaburzenia termoregulacji objawiajacym się wypadaniem sierści? Nasze długie cushingowe futro wypada wraz z cebulkami zostawiając gołe placki. Czekamy na wyniki krwi ale na ten moment takie przypuszczenie...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 maja 2022 15:16
Tak, u nas się tak dzieje drugi rok o tej porze. Początkowo myslałam, że może grzyb, ale to nie grzyb. Futro zaczęło wypadać w ten sposób najpierw na nogach i tam zostawały łyse placki, ale to było kilka tygodni temu już. W tej chwili kobyła gubi po całości jednak pod spodem jest już letnia sierść. Ja to po protu wyczesuje z niej. W tym roku dosyć szybko wymieniła sierść, w ubiegłym bujałam się z futrem dłużej. W przyszłym roku ją ogolę wcześniej po prostu.
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
20 maja 2022 16:42
Aleks, dziękuję 😘. Czyli przypuszczenie pani wet ma sens. Nie chciala stawiać jeszcze diagnozy bez wyników badan krwi.
U nas już pół pleców łyse bo mamy czesać, czesać i czesać. Pierwszy raz widzę, żeby tak garściami wylazilo futro do zera. Mam zdjęcie brzucha z wtorku, dziś dużo więcej łysego.
Jak długo odrastalo futerko?
Jeśli kobyłka dożyje przyszłego roku to też będę golić bo nie wychodzi sierść tylko tam gdzie były miejsca po goleniu do badania usg (w tych miejscach jest delikatne futerko)
20220517_181433.jpg 20220517_181433.jpg
20220517_181219.jpg 20220517_181219.jpg
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 maja 2022 17:18
SIWA FOLBLUTKA u nas futro odrosło szybko, powiedziałabym, że normalnie kiedy przyszedł czas. Ponieważ na nogach wypadła zimowa sierść nieco wcześniej to chwile chodziła miejscami łysa, ale nie jakoś długo. Ja w tym roku wsparłam ją cynkiem i mam wrażenie, że poradziła sobie lepiej. Jednak patrząc na Twoje zdjęcia to nasza ma zdecydowanie krótsze futro niż to co widać na zdjęciach i jest kara to nie widać aż takiej różnicy 😉 . W tym roku planowałam ją golić, ale pogoda nie była stabilna i bałam się trochę, żeby nie przeziębiła się. W przyszłym ogolę 🙂 .
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
20 maja 2022 23:44
Tak, w tym roku mimo derkowania mocno zarosla i nie gubila futra w marcu jak inne konie. Do głowy mi nie przyszło, żeby ją ogolić bo było długo chlodno. No nic stało się jak stało, może ktoś inny nie popełni tego błędu. Ja teraz już wiem co robić nastepnym razem. Szukam teraz derki, żeby ochronić ją przed słońcem i będziemy czekać na spokojnie aż futerko odnośnie. Trochę mnie uspokoiłaś🙂
Nowotwór wykluczony? Znajomi walczyli z nawracającymi kolkami i chudością. Wyszedł nowotwór jelit jeśli dobrze pamiętam.
Lanka_Cathar, a jak zdiagnozowali ten nowotwór?
Generalnie jest lepiej niż było, ale nadal coś jest nie tak, więc cały czas drążę temat....
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
21 maja 2022 23:44
Alaska, na pewno było USG na Służewcu. Nie wiem, czy też nie RTG. Z końcem marca uśpiliśmy konia znajomej i, oprócz objawów sugerujących, że coś się dzieje w środku, dobitnie pokazał nam zmiany nowotworowe w kręgosłupie szyjnym właśnie RTG.

SIWA FOLBLUTKA, u Agenta w jednym roku sierść nie odrosła na fragmencie zadu do lata i jechaliśmy z Panthenolem, bo słońce parzyło.
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
22 maja 2022 08:03
Lanka_Cathar, zobaczymy jak będzie, w tym tygodniu pogoda łaskawa. Chcę też kupić derkę UV. Ale na zimę już futro odroslo?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
22 maja 2022 22:25
Tak, do zimy był już zarośnięty.
Czy Cushing jest dziedziczny?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
24 maja 2022 14:05
Fatalita z tego co ja czytałam to nie jest, ale przyczyny choroby u koni nie są jeszcze dokładnie poznane, a to co wiemy o tej chorobie u koni, odbiega od tego co jest znane w przypadku ludzi czy zwierząt mięsożernych. Chorują wszystkie rasy, niezależnie od płci, choć niektóre źródła podają, że częściej występuje u klaczy i kucy. Konie chorują nie wcześniej jak po ukończeniu 10 lat, ale w praktyce raczej po 19 roku życia, tzn tych jest najwięcej, ale sama znam młodsze konie niż 19 lat ze zdiagnozowanym PPID - Pars Pituitary Intermedia Dysfunction.
b]Aleks,[/b] dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Mam klacz która ma od kilku lat zdiagnozowanego Cushinga i niedawno dowiedziałam się że miała u poprzednich właścicieli źrebaka. Tak mnie jakoś tak kwestia zaczęła interesować 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się