Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

BUCK, a mi się głowa Humanisty właśnie podoba, ale ja mam zboczenie do garbonosych łbów, więc jestem nieobiektywna 😂

O tą głowę chodzi, ogier najwyżej zbonitowany na 82 pkt, Humanista AMS:
IMG_7203.jpeg IMG_7203.jpeg
BUCK   buttermilk buckskin
22 lipca 2023 11:29
a widzisz 🙂 faktycznie garbonose to nie ja 😉
Prawie 2 lata sprzedawałam Ślązaka 170 karego w starym typie ( z wymiarów ) ale długie nogi ładna szyja i co najważniejsze piękny ruch , naturalnie zbierający się . Brak chętnych bo wszyscy chcieli konia do wozu do sanek za 15 tys ... Rynek na slazaki jest okropny . Z tego powodu zaprzestaje hodowli . W tym roku urodził się u mnie ostatni źrebak . Nie będę wyprówać sobie żył żeby moje konie były na top zadbane ( suple pasze łaki wet kowal fizjo wszystko) tylko po to żeby usłyszeć że 30 tys za młodego zdrowego zadbanego konia to za dużo .
Ja pas.
Fokusowa, akurat sprawę tego ogiera z "bułą" na nodze znam z pierwszej ręki - uderzył się wcześniej i jest to tylko defekt wizualny, który jeszcze może się zmniejszyć lub zniknąć, bo to dość świeża sprawa. I dobrze że został zakwalifikowany, bo to fajny rodowód.

Jeśli chodzi o kwalifikację, to wiele ogierów nie została zakwalifikowana nie dlatego, że się nie nadawały, ale dlatego, że komisja ustaliła sobie jakiś limit. Niektóre rzeczywiście były słabsze, ale odpadały też naprawdę dobre ogiery.
Post został usunięty przez autora
Czy możecie powiedzieć coś na temat obecnego na kwalifikacjach do Polowej Próby Ogierów Śląskich 2023 ogiera Axion? Jest na sprzedaż, zastanawiam się jakie są spostrzeżenia co do niego znawców i miłośników rasy 🙂
Bardzo ładny ogier, z dobrym ruchem, na dobrych nogach. Nie został zakwalifikowany, ale to nie znaczy, że czegoś mu brakuje i może być super użytkowym koniem - tym bardziej ze już objeżdżony w zaprzęgu.
A jakie plany - zaprzęg rekreacyjnie, zawody w powożeniu, czy może tylko pod siodło? Czy może zrobienie licencji przez sport? Z mojego doświadczenia to są konie bardzo wszechstronne i jeśli się wahasz, to porozmawiaj z właścicielem dodatkowo temperamencie, charakterze tego konia. Moja rada - jak nie chcesz go trzymać jako ogiera, to najlepiej uzgodnić kastrację przed zakupem, bo unika się dodatkowego ryzyka, że coś pójdzie nie tak.

Tu możesz go zobaczyć na kwalifikacjach
https://www.youtube.com/live/Pbcbo-fPz14?si=O1uPgKjttmZg0kIZ&t=7231
elita17, Zastanawiam się nad ślązakiem sobie, tzn jeden jeździec, treningi (kierunek ujeżdżenie), ale bez ciśnienia na starty. Lubie ogiery (w historii posiadanych koni miałam ich już kilka, najlepiej mi się z nimi pracuje), konie ładnie i harmonijnie zbudowane, z dobrym ruchem i głową, takie ogólnie „łapiące za oko”, acz jak powiedziałam bez ciśnienia na wysoki (jeśli można tak to określić) sport. Slazaki zawsze mi się podobały, teraz będę miała miejsce u siebie i planuje powiększenie stanu o drugiego konia, myślę że taki ślązaczek spełniałby moje oczekiwania. Z zaprzęgami nie mam większego doświadczenia.
A może masz, macie do polecenia inne śląskie ogiery (najlepiej 3-4 letnie) spełniające ww. kryteria?
Polecam ślązaki, aczkolwiek na takiego trzeba wsiąść, żeby nie być potem zawiedzionym, że będzie poruszać się zbyt "ciężko" pod siodłem, bo zdarzają się i takie co fruną pod siodłem, a również takie, że człowiek się mocno zmęczy, żeby to ruszyć 😉 . To jednak nie są lekkie, szlachetne konie, a raczej hodowane z myślą bardziej o zaprzęgu. Najlepiej wsiąść i próbować.
Ja mam zarówno wałacha, który jest z tych spokojnych i cięższych pod siodłem, jak i klacz- dynamiczna, z lekkim ruchem i niesamowicie jezdna i wygodna. Różnica miedzy jednym a drugim kolosalna jeśli chodzi o odczucia w siodle. Trzecia moja to młoda trzylatka, więc na razie nie wiem jak będzie.
Wejdź na fb na grupę "Konie Śląskie" - tam jest dużo ofert, i ogólnie można poznać wielu hodowców i miłośników koni śląskich, wymienić się doświadczeniami itp.
Ihp oczywiscie zdajesz sobie sprawe ze trzymanie ogiera ,,u siebie,, wiąże sie z pewnymi ,,niedogodnościami,, ?
blucha, co konkretnie masz na myśli? 🙂
Jeśli ślązak, to lżejszego/nowego typu, z dobrym lekkim ruchem.
Gillian   four letter word
29 lutego 2024 16:45
Ja mam Ślązaczkę w nowoczesnym typie i po prostu kocham jej chody 😜 mięciutko, kanapa, galop marzenie. Choć i tak najlepsza w tych koniach jest głowa. Nie miałam jeszcze w swej karierze tak ufnego i ciekawskiego okazu, mega nastawiona na pracę z człowiekiem, łapie wszystko w mig.
Ihb np to ze towarzyszem moze być tylko osobnik płci męskiej, jeżeli w okolicy są konie lub w pobliżu miejsca pobytu ogiera przemieszczają sie inne konie np szlak konny to ogrodzenie powinno być na tyle solidne i wysokie żeby ogier sie nie wydostał
blucha, to elementarz, ale dziękuję 🙂 po wielu latach z ogierami w pensjonacie chyba nic mnie nie zaskoczy 😅
Gillian, właśnie o takie odczucia mi chodzi 🙂

A powiedzcie, co sądzicie o koniach hodowanych w Książu? Byłam widziałam dwa lata temu, przeglądam ich ofertę sprzedażową i odczucia mam mieszane, lub mówiąc wprost mam wrażenie, że te konie są tak sobie zbudowane. No jakoś za to oko nie łapią. Może to stary typ, lub jakiś specyficzny dla ich hodowli, nie „siedzę” w tym na tyle aby stwierdzić, ale chyba nie widziałam nic, co by mi się spodobało, a na przykład na filmie z kwalifikacji podobających się okazów widzę sporo 🙂
Jeśli chodzi o hodowlę to Książ się zatrzymał, niestety, a wręcz marnują te klacze nieprzemyślaną polityką. Swoja drogą do sprzedaży zawsze są przeznaczone tzw. odpady hodowlane, więc nie ma co oczekiwać nie wiadomo czego.
A dlaczego?....Ich koncepcja hodowlana zachłysnęła się głównie Sonetem, który sam w sobie był/jest wybitny użytkowo i osiągnął bardzo dużo w sporcie, ale potomstwo po nim nic nie pokazało - ani jakość ani użytkowość, ot przeciętne konie. Czy to normalne, że z takiego dużego stada nie ma młodych ogierów na kwalifikacjach? I to od kilku lat...
Żeby ruszyć tę hodowlę w dobrą stronę potrzebny jest człowiek, który wykorzysta ten potencjał, który tam jeszcze drzemie. A tam nie ma kto, a niektórzy już powinni odejść zamiast kurczowo trzymać się posadki. Całe grono hodowców koni śląskich patrzy z przerażeniem jak Książ powoli schodzi na psy.
Czyli moje obserwacje nie są bezpodstawne. Szkoda, bo jednak takie miejsce, historia…
Gillian   four letter word
03 marca 2024 09:19
lhp, znaczy wiesz, jak zobaczyła w kącie dzika to odpaliła kareciane chody i było trochę mniej wygodnie 🤣 ale po chwili konsternacji chciała pójść go obejrzeć więc 🙃
Nie mogę znaleźć informacji - ostatnio oglądałam ogłoszenie źróbki śląskiej. Wpisany miała typ szlachetny, matka pokryta za wcześnie (27 mies) to nie powinno być tak że jest wpisane śląska i w paszporcie tylko "bez prawa do wpisu"?
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
12 marca 2024 18:56
Ma ktoś może źrebaki po ogierze Agent (od Akacja po Szach)? Jestem ciekawa, jakie cechy przekazuje.
JustKaro, tu jest mało miłośników ślązaków i pewnie nikt nic
Najlepiej zadaj takie pytanie na fb - jest grupa "Konie Śląskie", która zrzesza większość hodowców, więc tam jest szansa
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się