Pursat

Абсолют чистой крови

Konto zarejstrowane: 03 grudnia 2008
Ostatnio online: 24 lutego 2024 o 14:18
To meet an Akhal-Teke is to touch a piece of ancient history...

1985 - 2007
1986 - 2010
1994 - 2019

Najnowsze posty użytkownika:

Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 05 maja 2023 o 17:39
LSW, a możesz mi coś więcej powiedzieć? Bardziej chodzi mi o jakieś kontakty, bo że się da, to wiem. Co chwilę kolejne tekińce przyjeżdżają do Europy, ale koszt za jednego konia jak dla mnie dość spory i szukam opcji transportu za mniej niż 3500 euro. 😉
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 27 kwietnia 2023 o 18:52
Zadałam już pytanie w wątku transportowym, ale może któraś z osób siedzących w temacie AT ma jakąś wiedzę w zakresie transportu takiego konia z Rosji do Europy w tych trudnych czasach?
TRANSPORT- szukam, oferuje
autor: Pursat dnia 27 kwietnia 2023 o 18:48
Czy ktoś z Was ma jakąś wiedzę w temacie transportu koni z Rosji do Europy? Interesuje mnie koń stamtąd i szukam najkorzystniejszej opcji, by tego konia dostarczyć do Polski. Jacyś godni zaufania przewoźnicy kursujący w tamte strony? Wstępne kalkulacje są jak dla mnie dość spore i chciałam się rozeznać w temacie.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: Pursat dnia 29 marca 2023 o 15:22
Bardzo Wam dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Uspokoiłyście mnie 🙂
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: Pursat dnia 29 marca 2023 o 10:51
Hej, ile czasu spędza tygodniowe źrebię odpoczywając w pozycji leżącej? Znajomej urodziła się klaczka, wrzuca mnóstwo zdjęć małej, ale praktycznie na każdej fotce ten źrebak leży i wygląda jakby był wyczerpany i nie miał siły, żeby stać.
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 28 lutego 2023 o 08:00
To są rodzice. Opisani jako kary i kasztan, ale w takim razie raczej błędnie.
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 25 lutego 2023 o 19:46
Pierwszy raz spotykam się z tak jasną wersją maści izabelowatej. Skąd to się bierze?
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 12 lutego 2023 o 13:29
Znałam kilka takich koni. W Starym Młynie, gdzie swego czasu jeździłam, urodziło się kilkanaście takich krzyżówek. Ogiery achał-tekińskie łączono z klaczami młp, wlkp, śl, sp. Zdjęć mam mnóstwo, ale na innym kompie. Może uda się je odkopać w niedługim czasie. Sama przez lata dzierżawiłam ogiera po tekińcu i od matki małopolskiej - koń bardzo mądry i przecudnej urody: https://www.bazakoni.pl/posman-pursat-estrada

Póki co, mogę Cię poratować linkami z Bazy Koni, wrzucałam tam kiedyś nasze konie i są tam pojedyncze fotki.

https://www.bazakoni.pl/perwaz-pursat-estrada
https://www.bazakoni.pl/parasat-pursat-dalnia
https://www.bazakoni.pl/pejdaci-pursat-sara
https://www.bazakoni.pl/pamir-pursat-sandra
https://www.bazakoni.pl/pelwan-pursat-sara
https://www.bazakoni.pl/priekrasnaja-pursat-dalnia
https://www.bazakoni.pl/luba-pursat-lanca
https://www.bazakoni.pl/pierie-pursat-hawra
https://www.bazakoni.pl/paja-pelhanpelchan-sandra
https://www.bazakoni.pl/pendegul-pelhanpelchan-lanca
https://www.bazakoni.pl/kambar-pelhanpelchan-kropka
https://www.bazakoni.pl/pikador-pelhanpelchan-paradna
https://www.bazakoni.pl/janda-pelhanpelchan-jamajka
Pensjonaty, ośrodki jeździeckie- Kraków / Małopolska
autor: Pursat dnia 01 sierpnia 2022 o 19:04
Epikea, dziękuję!
Pensjonaty, ośrodki jeździeckie- Kraków / Małopolska
autor: Pursat dnia 28 lipca 2022 o 13:58
Czy ktoś może polecić stajnię w Małopolsce, która przyjęłaby dwuletniego ogiera? Na ten moment nie zależy mi na infrastrukturze, tylko na łąkach i dobrym żarciu. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. :-)
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 01 lipca 2022 o 19:48
Dziękuję za odpowiedzi!

Niestety nie mam takiej wiedzy.. Rodzice urodzeni 50 lat temu w Turkmenistanie. Jedyne do czego mam dostęp, to informacje które podałam powyżej. Tego złoto-gniadego mam zdjęcie, ale czarno-białe, więc nic nie można z niego wywnioskować.
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 01 lipca 2022 o 18:42
Czy jest możliwe, żeby po rodzicach teoretycznie maści karej i siwej wyszedł koń ciemno-jeleni? Przeglądałam ostatnio papiery mojego ukochanego achał-tekińskiego Pursata i dotarło do mnie, że coś się ewidentnie nie zgadza. Ogier jest opisany jako gniady (ciemno-gniady), ale jest po nim jelenie potomstwo (od matki gniadej i srokatej), więc nie może być gniadoszem... W tej sytuacji obawiam się, że w dokumentach może być błąd i jego ojcem jest zupełnie inny reproduktor (matki raczej nie wykluczam :P).

W papierach Pursat ma wpisane, że jest po ogierze Kerven maści karej (po złoto-gniadym ojcu i gniadej matce) oraz od klaczy Paya maści siwej (po złoto-jelenim ogierze i siwej matce). Dodam, że siwa matka Pursata według księgi stadnej dała po karych ogierach dwa inne jelenie. Można to jakoś rozwikłać? Może to być błędny opis maści rodziców czy raczej powinnam się skłaniać w stronę wykluczenia ojcostwa? 🙁 Załączam zdjęcie Pursata i jego ojca. Zdjęcia matki niestety nie posiadam.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 19 lutego 2022 o 21:58
Polskie pogłowie koni AT powiększyło się o kolejne konie. Są nimi: czteroletni Marmid Lyuks, pochodzący z tej samej hodowli co sprowadzona jesienią do Polski Gulnara Lyuks oraz Muzanfar po Magasie wyhodowany przez braci Djaparov i znany ze startów na torze w Piatigorsku.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 08 lutego 2022 o 10:47
Tylko 4 konie? To tym bardziej strata
Muchozol2,

W sumie zostało po nim kilkanaście źrebiąt, ale większość synów została sprzedana, albo jest jeszcze bardzo młoda. W stadninie został pięcioletni Porkhan, jeden dwulatek i dwa roczniaki po Yulduzbeku. Na razie hodowca skupi się na tym pierwszym i być może w tym roku pokryje pierwsze klacze.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 07 lutego 2022 o 10:55
Yulduzbek padł w wyniku nagłego krwotoku wewnętrznego. W ubiegłym roku urodziły się po nim dwa ogierki od jednych z najcenniejszych stawropolskich klaczy - Garaai i Karadjy. W tym roku spodziewane są dwa ostatnie źrebięta po nim. Miejsce Yulduzbeka zajmie jego jedyny syn jaki pozostał u Alexandra Klimuka, Porkhan.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 06 lutego 2022 o 14:32
Muchozol2, Odszedł Garayusup:<br>
[img]<a href="https://pin.it/4k2Si94&#x22; target="_blank" rel="ugc">https://pin.it/4k2Si94</a>[/img]<br>
Syn Mangyta, pełnego brata Murgaba.

Muchozol2,

Kolejna smutna wiadomość.<br>
Odszedł Serdjaran, jeden z ogierów w Akhal Teke EST. Syn wybitnego Seraskiera (przez tego ogiera półbrat Melesugun). Miał 17 lat 🙁.

Muchozol2,

Nie żyją także stawropolskie ogiery Gazomet i Yulduzbek. O ile ten pierwszy miał już swoje lata i konkretną ilość potomstwa na koncie, to Yulduzbek odszedł w wieku ośmiu lat, będąc u progu kariery hodowlanej. Był jednym z trzech ostatnich źrebiąt po Murgabie. Ogromna strata...
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 01 lutego 2022 o 18:00
AkhalWlkp, witamy w wątku. Bardzo się cieszę, że ta rasa skradła kolejne serca!

Mam zdjęcia Waszej Seleny jak śmigała jeszcze pod matką. 🙂
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 18 września 2021 o 21:54
Do Polski trafił kolejny koń achał-tekiński, tym razem klacz, a nie następny ogier. 😀

Jest to dwuletnia klacz pochodząca z wyścigowej hodowli V.I. Sirotenko, po Aman Klychu, synu Melenaidaka.
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 15 sierpnia 2021 o 17:46
Kasztany malowane na cztery są spoko, ale dla mnie to już tak oklepane i popularne umaszczenie, że zdecydowanie wolę mniej typową pod tym względem klaczkę ze swojego postu. 😉
Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 15 sierpnia 2021 o 10:38
Idealny kasztan! 😍
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 18 lipca 2021 o 19:21
Dzisiaj na torze w Piatigorsku miało miejsce duże achał-tekińskie święto - odbyło się sześć gonitw dla koni tej rasy, w tym jedna z najważniejszych - Oaks. Pod koniec maja pisałam o stawropolskiej Pavie jako głównej faworytce do zwycięstwa. Nie pomyliłam się mocno, gdyż klacz zajęła dziś drugie miejsce za swoją stajenną koleżanką Regaliyą, ulegając jej zaledwie o pół sekundy.

https://akhaltekes.blogspot.com/2021/07/z-ostatniej-chwili-znamy-zwyciezczynie.html

Oprócz tego bardzo miłym akcentem dzisiejszego dnia było zwycięstwo w gonitwie II grupy, weterana toru Rakhmana, liczącego sobie już dziesięć wiosen. Ogier wygrał wyraźnie przed swoimi młodszymi rywalami i był to jego pierwszy start po prawie roku przerwy. Na uwagę zasługuje fakt, że koń pochodzi od wybitnej klaczy stadnej Rapsodii, która w połączeniu z Piastrem dała już trzech derbistów (właśnie Rakhmana, Ranzhira który wygrał wczoraj Derby w Krasnodarze oraz Raroga), a ogólnie jest matką całej plejady utalentowanych i dzielnych koni wyścigowych z Bastionem, Rangunem i Rapidem na czele (wszyscy zajęli w Derby drugą lokatę).

https://akhaltekes.blogspot.com/2021/07/piatgorsk-2021-9-10-i-11-dzien-wyscigowy.html
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 30 maja 2021 o 15:31
Muchozol2, jak to się mówi, wyjątek potwierdza regułę i jedna Margire nie może odpowiadać za całe pogłowie młodych koni idących w trening wyścigowy. Powtórzę się - ja bym żadnemu koniowi nie zafundowała pracy w takim wieku, ale ktoś to kiedyś wymyślił i to funkcjonuje czy nam się to podoba czy nie. Nie sądzę też, że hodowcy i właściciele chcą wygrywać za wszelką cenę, tym bardziej, że w wyścigach AT pieniądze są skromne. Do treningu jest selekcjonowana określona stawka, konie trafiają na tor i zostają te, które to dobrze znoszą. Jeżeli koń sobie nie radzi psychicznie lub jest słaby fizycznie, to nikt go na siłę nie pcha do maszyny startowej. Spójrz na te konie, powiedziałabyś, że to ledwo dwulatki?
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 30 maja 2021 o 10:47
blucha, też jestem tego zdania, ale niestety nie mam na to wpływu.

Muchozol, ale weź pod uwagę, że nie każdy koń się nadaje na wyścigi. Nawet jak ma "papier wyścigowy". Papier to pewna wskazówka, nie gwarancja. A jest sporo takich koni, których rodzice nie mieli nic wspólnego z wyścigami, a wygrywają.

Perlica, u nas te konie nie mają wzięcia same w sobie, a co dopiero, żeby ładować je w sport. 😉 Coś się zmieni jak wygram miliony w totka i założę własną hodowlę. 😂
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 29 maja 2021 o 19:07
blucha, kwestia zajeżdżania wygląda tak, jak to opisała Sivrite. Tekińce są rasą wcześnie dojrzewającą, ale są mocne i sporo z nich ściga się w bardzo dobrym zdrowiu przez wiele sezonów. Inna sprawa, że często przez cały sezon tych startów jest garstka. Wspomniana Pava wystartowała w ubiegłym roku cztery razy, debiut odnotowując w połowie czerwca, a kończąc pod koniec września, Przyszła na świat 7 stycznia, więc pierwsze lekkie szlify brała jako niespełna dwuletnia. Gdyby to ode mnie zależało, to nie zafundowałabym koniom takich obciążeń w tak młodym wieku, ale biegają tak od lat i chyba dobrze to znoszą. Sporo młodziaków po torach trafia do Europy, trafiają w klasyczny trening i dobrze się do tego adaptują.

Perlica do 1600 max. Klacz jest naprawdę udana, piękna i dzielna, absolutnie topowe pochodzenie.Co do sportu, to swego czasu pokazywały się konie z Dziemian, a najbardziej znanym jest ogier Somakh Geli. Jako ciekawostkę, wrzucę tu info, że klacz która była własnością Pegaza, a została sprzedana do Niemiec, w tym roku dała tam źrebię po ogierze De Niro Gold, więc jestem bardzo ciekawa efektu. 🙂
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 29 maja 2021 o 14:53
A ile tych koni rodzi się na zewnątrz i spędza tak dzieciństwo? Raczej totalna mniejszość, a jednak te urodzone w stajniach radzą sobie, nogi im się nie sypią, pracują pod siodłem, chodzą sport.. Demonizujesz te boksy, jak nie wiem co, a równie dobrze problemy z nogami może mieć ten urodzony "na wolności" koń, o którego później nie dba się jak należy. Chyba większość koni, które znam przyszła na świat w stajniach, były to konie nierzadko ciężko pracujące w szkółkach latami, a dożywały pięknego wieku, bez kontuzji.

Wracając do wątku koni achał-tekińskich, to jutro w Piatigorsku odbędzie się pierwsza w tym sezonie gonitwa II grupy dla klaczy trzyletnich, a zgłoszona została do niej główna pretendentka do zwycięstwa w tegorocznym Oaks - Pava, zdobywczyni trzech pierwszych miejsc i jednej drugiej lokaty jako dwulatka. Warto zaznaczyć, że klacz jest pierwszym potomkiem Paseki - oaksistki i wicederbistki z 2014 roku.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 23 maja 2021 o 19:46
To w których stadninach konie stoją na gnoju?
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 23 maja 2021 o 16:12
Muchozol2, totalnie nie mój typ konia achał-tekińskiego, ale to tylko pokazuje, że w tej rasie każdy jej miłośnik znajdzie coś dla siebie.

A co do warunków, to raczej trzeba zobaczyć taką hodowlę na własne oczy, żeby wyrokować gdzie jest lepiej. W Europie pojawia się coraz więcej ciekawych, cennych koni, ale drugą Rosją pod tym względem jeszcze nie jesteśmy.
Konie achał-tekińskie
autor: dnia 23 maja 2021 o 10:07
Hej kochani, mam pytanie - czy w Polsce jest jakaś działająca hodowla achał-tekińców? Czy jeśli się już decydować na zakup konia tej rasy to trzeba ściągać zza granicy? Pewnie koszt takiego konia jest spory, czy coś się zmieniło w tej kwestii?
Maryla, jeśli spojrzysz na ceny bez kosztów transportu, to nie są one zabójcze. Spokojnie można kupić konia z doświadczonej hodowli za 5-8 tysięcy euro i wcale nie trzeba jechać po niego do Rosji.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 15 marca 2021 o 16:37
Charakter u tych koni jest cechą indywidualną. Jak u większości ras. U nas, na Pelhanie jeździły dzieci, był do rany przyłóż, przekazywał to też swojemu potomstwu. Natomiast Pursat był je*nięty i pokazywał rogi ciągle, jego dzieci to też były diabły wcielone.


Na zdjęciu ogień i woda - dwie córki naszych ogierów. Kara - elektryczna, charakterna, nerwus, chodziła z powodzeniem skoki. Srokata - ulubienica dzieci, wymarzony koń do rekreacji, spokojna, łagodna, taka trochę ciapa, choć podobno jako młodziak trochę dawała w kość. 😉 
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 14 marca 2021 o 17:22
Jak dla mnie to on tylko leci przed siebie, z pracą to ma niewiele wspólnego. Jeździec jako tako nadaje kierunek i tyle.
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 13 marca 2021 o 17:03
To chyba nie o ten filmik chodziło? 😉

Przy okazji, zostawiam tu smutną wiadomość o śmierci tego przystojniaka. Monmartr odszedł w wieku 27 lat:


fot. A. Baboev

Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: Pursat dnia 24 stycznia 2021 o 18:01
Totilas ma być dostępny u Cichoniów, jak myślicie, będzie miał wzięcie u nas? 😉
Firmy kurierskie - dobre, niezłe, najgorsze
autor: Pursat dnia 24 stycznia 2021 o 17:57
Dzięki drabcio, podejrzewałam, że mogą być problemy, ale coraz mniej mi się to podoba. Mam nadzieję, że ta paczka dotrze w końcu.
Firmy kurierskie - dobre, niezłe, najgorsze
autor: Pursat dnia 22 stycznia 2021 o 21:16
Nie znalazłam odpowiedniego wątku, ale może ktoś mi tutaj coś podpowie na temat wysyłki via USPS? Czekam na przesyłkę, która została nadana 21 grudnia. Ostatni zaktualizowany status pochodzi z 4 stycznia, informujący o tym, że paczka opuściła Chicago. Od tego momentu cisza... Wiem, że obecnie czas oczekiwania jest dłuższy niż zazwyczaj, no ale minął miesiąc, a paczka nadal w Stanach? 🤔 W międzyczasie zorganizowałam wysyłkę do mojego nadawcy na linii Rosja - USA, paczka dla niego została wysłana później niż moja, a zdążyła dotrzeć tydzień temu. Natomiast moja jest w du... 😉
In memoriam
autor: Pursat dnia 02 stycznia 2021 o 16:02
Dowiedziałam się rano, nadal to do mnie nie dociera... 😕
In memoriam
autor: Pursat dnia 26 grudnia 2020 o 22:11
Bardzo mi przykro. Elear był jedną z ikon tego forum, będzie go brakować...  😕
Aborcja - dyskusja
autor: Pursat dnia 24 października 2020 o 08:08
Strzyga, chodzi mi o stosowanie pojęć. Jedno i drugie jest błędne i to powie Ci każdy kapłan.
Aborcja - dyskusja
autor: Pursat dnia 23 października 2020 o 20:39
[quote author=espérer link=topic=60588.msg2949268#msg2949268 date=1603441888]
I żeby nie było my z tych wierzących ale słabo praktykujących.
[/quote]
Nie ma czegoś takiego. 😉

Osoba wierząca, to człowiek żyjący według zasad danej religii, a nie tylko wierzący w istnienie jakiegoś boga. Z punktu widzenia wiary, określenie którego użyłaś jest czystą hipokryzją. A skoro nazywasz siebie "wierzącą, ale słabo praktykującą", to po co Ci ślub w kościele?
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 11 października 2020 o 11:01
Ten zalinkowany Argush jak na At ma całkiem niezłą linię górną. Bardzo fajny jest.

Moim zdaniem to absolutny top i nie myślę tylko o naszym kraju.


fot. A. Baboev

Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 30 maja 2020 o 18:12
Ależ dzisiaj trafiłam na skarby! Zdjęcia Pursata i Pelhana sprzed ich przyjazdu do Polski.  😍

Maści i odmiany
autor: Pursat dnia 16 kwietnia 2020 o 16:56
W rosyjskiej stadninie Shael w tym roku większość źrebiąt wpadła do wiadra z farbą.  😵 😉

i największy hit:ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: Pursat dnia 29 lutego 2020 o 19:26
klacz to raczej drobna Wielkopolka ( skarogniada na moi profilowym ) wzrostem 4-5cm mniejsza ale wagowo to 250-300 kg pewnie .

Skąd pomysł na taką krzyżówkę wlkp x śl?
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 06 lutego 2020 o 07:31
Pewna era w hodowli rasy skończyła się raz na zawsze. Wczoraj padł Piastr, jeden z najwybitniejszych reproduktorów ostatnich lat: http://akhaltekes.blogspot.com/2020/02/in-memoriam-piastr-1998-2020.html?m=1
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Pursat dnia 04 lutego 2020 o 18:37
🤬

https://ogloszenia.re-volta.pl/ogier-fryzyjski/o/234874/?&strona=7

Nóż się w kieszeni otwiera!


Na hodowli znają się chyba tak samo jak na jeździectwie... 😤
Konie achał-tekińskie
autor: Pursat dnia 31 stycznia 2020 o 20:05
Wykruszają się kolejne końskie osobowości, które kształtowały moje poczucie achał-tekińskiej estetyki... 🙁

http://akhaltekes.blogspot.com/2020/01/in-memoriam-pirakhmed-1999-2020.html
NIEUCZCIWI RE-VOLTOWICZE
autor: Pursat dnia 09 stycznia 2020 o 17:59
Dlatego się nie wysyła bez kasy. Ja nie wysyłam nawet jak ktoś mi pokazuje potwierdzenie przelewu, czekam aż kasa jest fizycznie na koncie. ZAWSZE.
Facebook -czy ktoś korzysta?
autor: Pursat dnia 05 stycznia 2020 o 20:44
Wejdź na messengera, przytrzymaj palcem kółko z relacją danej osoby i wyświetli Ci się "Wycisz relację". Wtedy znika. Nie wiem na jak długo, bo właśnie przed chwilą to odkryłam, ale może akurat.
In memoriam
autor: Pursat dnia 02 stycznia 2020 o 20:55
Don Schufro 1993 - 2020

"Nie ogarniam jak..."
autor: Pursat dnia 22 grudnia 2019 o 14:22
Zresztą jakiś czas temu widziałam ofertę stanówki siwym ogierem Sex xD

Super imię.  😀