Siodła rajdowe

Nie znalazłam takiego wątku, więc...
Jest już wątek o wszystkich siodłach, ale są również wyszczególnione wątki dla siodeł typu ujeżdżeniówki itp.

Chcę zakupić siodło rajdowe.
Co sądzicie o tego typu siodłach? Jakie firmy polecacie, które produkują siodła rajdowe? I ogólnie Wasze plusy i minusy 🙂
Może jakieś zdjęcia? Jak Wam się na nich jeździ? W terenach, ale też na ujeżdżalni, bo wiem, że niektórzy jeżdżą w nich cały czas 🙂

Chcę zakupić siodło rajdowe. Słyszałam, że takie siodła dopasowuje się pod siebie, a nie pod konia, więc dla mnie idealnie.


ale jak to?

moim zdaniem na rajdy nie masz nic nad wojskowe kulbaki. np. polska 36tka.
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 maja 2011 17:51
Chcę zakupić siodło rajdowe. Słyszałam, że takie siodła dopasowuje się pod siebie, a nie pod konia, więc dla mnie idealnie.


że co słucham? Jeśli chodzi ci o to, że nie dopasowujesz rozstawu łęku do konia itp to owszem, ale w siodłach bezterlicowych. Są rajdówki z terlicą i te MUSISZ dopasować do konia a nie tylko do swojej... no. 🙄

pierwsze z googla http://www.daw-mag.pl/siodlo-max-rajdowe.html jak myślisz, po co podają szerokość terlicy?
Misskiedis - no ja tak słyszałam 🙂 Dlatego Was się pytam o wszystko. Też napisałam o tym, bo może okazać się być to całkowitą bzdurą 🙂


Edit:
Słyszałam, że super są rajdówki , ale te syntetyki, a nie skórzane, bo w razie deszczu jak skóra zamoknie to nie za bardzo. A syntetykowi nic nie będzie. No i syntetyczne są wiele bardziej lekkie i wygodniejsze dla konia i jeźdźca. Pytanie brzmi, czy faktycznie wygodniejszy ze syntetyku czy ze skóry? No i co dłużej u mnie przetrwa? Jeśli oczywiście bym dbała o te siodła odpowiednimi dla nich preparatami
no ja tak słyszałam  Dlatego Was się pytam o wszystko
Po co się pytać, przecież to logiczne.  Z resztą nie rozumiem, jak można pomyśleć inaczej, w znaczeniu że kupujesz siodło na kuca, dajmy na to szetlanda, i ono dzięki innowacyjnej gumowej strukturze, wejdzie na ,,dużego konia"  😵 🤔.
bawarka - no to oczywiście logiczne, ale chodzi tu o to, że nie trzeba ich tak dopasowywać jak np. siodła skokowe
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 maja 2011 19:27
Proszę, zróbcie coś 😵 KAŻDE siodło musi być dopasowane, czy to skokówka, czy to ujeżdżeniówka czy rajdówka. Chodzi o to żeby dobrze leżało na koniu, nie uwierało, nie krępowało ruchów, nie uciskało itp.
No i o to mi chodziło 🙂
A teraz co z pozostałymi pytaniami?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
22 maja 2011 19:36
margaritka
Nie, chodziło o coś podobnego do tego: http://www.daw-mag.pl/siodlo-max-rajdowe.html 
Ale, mniejsza z tym, dziękuję za zajęciem się tego co napisałam, ale już się wszystko wyjaśniło, więc:

Co sądzicie o tego typu siodłach? Jakie firmy polecacie, które produkują siodła rajdowe? I ogólnie Wasze plusy i minusy 🙂
Może jakieś zdjęcia? Jak Wam się na nich jeździ? W terenach, ale też na ujeżdżalni, bo wiem, że niektórzy jeżdżą w nich cały czas 🙂

Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 maja 2011 19:42
Anetkis, po co edytowałaś pierwszego posta? Gdyby nie cytat ankers to nie byłoby wiadomo o co się kłócimy 🤔
Ja jeździłam w rajdówce skórzanej. Była ciążka ale wygodnie się siedziało. O różnicy między syntetykami a siodłami skórzanymi przeczytasz w wątku "siodła syntetyczne a skórzane". Czy syntetyki są wygodniejsze? Nie wiem, każdemu wygodniej w czym innym. Syntetyki na pewno są lżejsze.

Misskiedis - bo zbyt dużo szumu wokół tego, a nie całkiem o to mi chodziło 🙂 Ale ważne, że jest dwa razy zacytowany, więc każdy może się zorientować o co chodzi 🙂
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 maja 2011 19:49
Anetkis, jak ci się nudzi... Przejrzyj, tylko 12 stron 😉 syntetyki a skórzane
Misskiedis - nie za bardzo mi się nudzi, ale jeśli chcę kupować siodło to z głową i troszke chyba jednak muszę o tym poczytać. Dziękuję 🙂
jeśli chodzi o dawmagowskie rajdówki z tymi fałdowaniami na siedzisku to większość opinii, z którymi się spotkałam, było niepochlebnych. podobno gniotą w tyłek w bardzo nieprzyjemny sposób.
ja na rajdy jeżdżę w siodle wszechstronnym, ale wydaje mi się, że koń po kilku dniach ma już dosyć. najlepsze na rajdy są siodła z ławkami, bo lepiej rozkładają ciężar i nie gniotą konia. wojskowe kulbaki faktycznie pasują na wiele koni, bo mają bardzo nieskomplikowaną budowę. mają twarde siedziska, ale wymuszają prawidłową postawę i w długie trasy moim zdaniem są idealne. jedyna wada to ich waga, są ciężkie.

jakie to siodło jest fajne!  😜


wzorowane pewnie na

ale na pewno lżejsze. tylko cena tak  trochę... 6 tysięcy.
MajaK   Tina 2000-2013
22 maja 2011 20:38
Ja mam takie jak na pierwszym zdjęciu ankers
Kulbaka Prestige Trekker. Troczę wielkie sakwy, można tam przytwierdzić blachę ochraniającą grzbiet przed naciskiem załądowanych sakw. W tereny czy rajdy idealna, do jazd maneżowych jakoś si nadaje  -w końcu to moje jedyne teraz siodło.
Jest w dwóch rozmiarach łęku Trekker i Trekker M dla grubasów, fryzów i innych szerokich.
Lekka jak na kulbakę, noszę na biodrze jedną ręką. Trzeba mieć bezpieczne strzemiona bo nie ma maszynek. Nie obciera dzięki zamontowaniu puślisk pod tybinką. Teraz nowe takie koło 7 tysi już a nie 6  😵
I całkowicie rozkręcalna do czyszczenia 😀

Miałam takie rajdowe:

Pfiff Kaltblut.
Baaardzo wygodne, pikowanie na siedizsku miękkie. Ale ogromne, to ta kulbaka jest mniejsza. Też służyło mi na długie tereny, ale jechałąm w nim i odznakę i zawody skokowe.
Bardzo wytrzymała skóra i solidne hoć kosztowało mnie 450 zł  😎

Miałąm na test siodło z przedłużanymi ławkami z zamszowym siedziskiem - sprzedałam czym prędzej przez to siedzisko bo mi dym spod tyłka szedł za przeproszeniem....

Próbowałam też Daw-Mag Max - tragedia, wolałam mojego Pfiffa Kaltbluta.
.
Witam, do rajdów polecam PODIUM Chapion pro long, lekkie (3,5kg), świetne dla konia. Bardzo wygodne  🙂. Używam intensywnie takiego siodła drugi sezon i nawet przy największych upałach nie zdarzyło się, aby spowodowało jakiś dyskomfort dla konia.
Rajdy jeżdżę już 8 sezon. Zaczynałam od DAW-MAGa MAX, służyło mi jakieś 6 lat i muszę powiedzieć, że bez względu na pogodę sprawowało się bardzo dobrze 🙂 rzeczywiście było dosyć ciężkie, ok 8kg, ale naprawdę wygodne 🙂 przez chwilę używałam ABBETTA ENDURANCE - amerykańska firma, było dosyć wygodne, chociaż musiało minąć trochę czasu zanim przyzwyczaiłam się do jazdy w nim - zupełnie inaczej układają się nogi i automatycznie całe ciało, ale niestety nie pod podpasowało mojemu arabowi. Obecnie używam Barefoota Cheyenne Dry Tex i zarówno mój koń i ja jesteśmy w 100% zadowoleni. Dla kręgosłupa jest naprawdę idealne i mogę je z czystym sumieniem polecić 🙂 waga to jakieś 5-6kg.
Rzeczywiście w rajdach musi być wygodnie jeźdźcowi, ale komfort konia jest równie ważny, a nawet ważniejszy, jeżeli masz zamiar spędzać w siodle kilka godzin w ciągu dnia to w żaden sposób nie może ono uwierać konia. Wtedy daleko nie zajedziesz...
jeśli chodzi o dawmagowskie rajdówki z tymi fałdowaniami na siedzisku to większość opinii, z którymi się spotkałam, było niepochlebnych. podobno gniotą w tyłek w bardzo nieprzyjemny sposób

Dla mnie jedno z wygodniejszych siodeł... a co tam ma gnieść? miękkie pikowanie? mam je od kilku dobrych lat, i nadal jest w świetnym stanie... raczej ciężko znaleźć równie miękkie siodło... przebija je jedynie bezterlicówka 😉
Co do wad, to jedynie to, że jest dość ciężkie...
Rewelacyjne są też bezterlicówki, jeśli komuś pasuje taki typ siodła i wizualnie i dobrze się w nim czuje...
BASZNIA   mleczna i deserowa
23 maja 2011 13:25
Jestem dokladnie tego samego-pozytywnego-zdania o rajdowkach daw mag max. Mamy juz ponad 10 lat,  idealne. Kolezanka jezdzaca rajdy turystyczne poprobowala i...zakupila 😉. Jechali tydzien, kon bez szwanku, kolezanka takoz. Faktem jest, ze duzo jezdzone uklepuje sie siedzisko, ale mozna to poprawic i to raczej normalne przy miekkich z zasady siedziskach, ze material w nich sie uklepie po jakims czasie.
.
Muchozol - siodeł west mam 3 do dyspozycji, dla mnie nie jest takie wygodne, koń nie narzekał, ale ja nie wyobrażam sobie w nich skakać.

A jak Wam się sprawdzają rajdówki jak na zwykłe jazdy na ujeżdżalni? Bo nie zaprzeczam, ale chciałabym również by moje siodło było jako wszechstronne (nie chce zwykłego wszechstronnego, bo nowe jak dla mnie za twarde i nie wiem czy byłabym w stanie je wyjeździć, a do starych mam uraz  🤔 ), czyli i na rajdy i na ujeżdżalnie - moje jazdy na ujeżdżalni pomywają się pod rekreację bardziej 🙂
No i ponieważ są różne opinie o tym pikowanym siedzisku to może co o nich sądzicie? Bo słyszałam dwie opinie przeciw i dwie za (plus ja, ale tylko dlatego, że ładnie wygląda - więc mało obiektywna opinia).
Do tego jak się zachowuje siodło rajdowe NOWE? Czy też trzeba je wyjeździć jak siodła typu wszechstronne?
I co wiecie o tym siodle: Wintec pro endurance? Bo dostałam propozycje jego zakupu.
.
Muchozol - ja za to lubię skakać, za to mój koń choć jeździł już pod osobami doświadczonymi i jeżdżącymi na zawody w skokach przez przeszkody to każdy stwierdza, że po prostu nie lubi skakać.. A dalej go w tym męczyć nie chcę, bo to tak jakby moi rodzice wysyłali mnie np. na kolarstwo chociaż ani nie lubię, ani nie mam do tego predyspozycji. Więc skoki tylko jak są jakieś w terenie, bo Demon szczerze, bardziej woli przez drzewa poskakać niż całe drzewo objeżdżać  😂 Ogólnie ja lubię skakać, ale jak już skaczę to głównie w terenie, a na ujeżdżalni tylko jakieś małe do ćwiczeń. Więc jeśli chcę skoczyć coś wyższego to zazwyczaj jak jeżdżę już na innych koniach 🙂
Ale za to u mnie mój trener czy też koleżanka uwielbiają te siodła i nigdy by ich nie zamienili na żadne inne super siodło 🙂
A ze względu na to, że Demon jest niewielkim koniem to wolę go nie obiążać wielkim siodłem, którym ja nawet nie jestem w stanie unieść 🙂, więc nawet o wkładaniu siodła na konia nie ma mowy 😀
Witam, mam pytanie, czy jeżdził ktoś w siodle rajdowym ROC(model Indurance). Może ktoś wie jak się w nim siedzi, może ktoś potrafiłby porównać je do  syntetycznych siodeł rajdowych Podiuma?
pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi🙂
No to wreszcie temat dla mnie 😉
Ja jeżdże w prestige atena flaps. Siodło bardzo wygodne, mnniejsze skoki też da się zrobić,  fajna moliwość przypięcia banana z tyłu, przez co nie trzeba troczyc większych sakw . Skóra wiadomo  jak to prestige na +. Jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiem.
Donia Aleksandra czy to bezterlicówka?
Nie to rajdówka, na ławkach 🙂
Jeździłam w Trekkerze Prestige'a i to naprawdę udane siodło, Donia napisz więcej o Atenie.
Bardzo polecam siodło rajdowe Celebration (Jorge Canaves), jakość nieporównywalna z Daw-Magiem, ale lepiej jeździło mi się w Trekkerze.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się