Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

Po przycince, widać nawet gdzie co jest w tym akwarium:



Wychlastałam pół wiadra ziela... uff.
I pomyśleć, że zanim zastosowałam glebę pod żwir, miałam odwieczne problemy z szalejącymi glonami i utrzymaniem jakichkolwiek roślin O_o
Wiwiana bardzo ładne akwa  🙂

Dworcika co tam u plaza? Jakieś nowe foty?
Dzięki 🙂

Muszę zrobić przemeblowanie w mojej 80-tce i się właśnie zastanawiam nad aranżem... może by tak upchnąć zielsko i korzenie w jednym kącie, a resztę obsadzić trawnikiem...? Hm.
Widzialem fajna aranżacje, podobna do Twojego pomysłu, tyle ze zamiast trawnika była taka jakby plaza z piasku kwarcowego, po prawej stronie dżungla, po lewej wolna przestrzeń do pływania, bardzo fajnie to wygladalo.
Chyba widzieliśmy to samo akwa 😉
Plaża jest fajna, o ile się muł z niej zbiera. Ja swoich baniaków nie czyszczę, zatem piaseczek odpada, niestety. Ale bardzo efektownie wygląda, fakt 🙂
Zresztą i tak plażę przyćmiłaby piękna folia aluminiowa 😉

Ale ogólnie na plus. Zapanował ład i porządek.
A jak moja ostatnia aranżacja? Nie za duże tego wszystkiego roslinnego tam napchałam?
Zresztą i tak plażę przyćmiłaby piękna folia aluminiowa
Tia, wiedziałam, że wpadnie i się zaraz przyczepi :P
Akwa było nieprzycinane ponad miesiąc to i zielska narosło...
Jeszcze tylko bym wsadziła jakąś małą kryptokorynę przed bacopą, bo po wycięciu hygrophili taka dziura powstała.
A mój Ł. dostał dziś 200l akwa 😵,jego hobby zaczyna zajmować nam coraz więcej miejsca w mieszkaniu 🙄A co najlepsze-to stwierdzili ze znajomym,że teraz ma za mało rybek(miał 60l)
asds  Bardzo fajnie zaczyna wyglądać Twoja aranżacja. Przesadziłbym tylko hydrocotyle ze środka w prawy róg, bo nie pasuje na pierwszy plan akwarium. No i muszelka jest "nie z tej bajki". Nie dość, że kompletnie nie pasuje do "biotopu", to jeszcze podnosi twardość wody, a bojki lubią miękką wodę.


Wiwiana Dziura jest fajna. Taka tajemnicza 😉. Może jakiś płaski kamyk przed bacopą?
Dworcika co tam u plaza? Jakieś nowe foty?



Miło, że pytasz, nic nowego 🙂 Żadnych zmian w akwa, żeby Emil miał max spokoju. Żyje sobie pomaluśku, młody za to szaleje 😉 Zdjęcia wrzucałam jakiś czas temu do wątku o nietypowych. Nic nowego nie mam.
asds  Bardzo fajnie zaczyna wyglądać Twoja aranżacja. Przesadziłbym tylko hydrocotyle ze środka w prawy róg, bo nie pasuje na pierwszy plan akwarium. No i muszelka jest "nie z tej bajki". Nie dość, że kompletnie nie pasuje do "biotopu", to jeszcze podnosi twardość wody, a bojki lubią miękką wodę.


Wiwiana Dziura jest fajna. Taka tajemnicza 😉. Może jakiś płaski kamyk przed bacopą?


Poprzesadzam 🙂
Pytanie.

Dzis na samcu bojownika zauważyłam dwie białe? kropki na głowie? Czy to jakas choroba? Na innych rybach nic nie ma..
Prawdopodobnie ospa rybia, czyli kulorzęsek. Niebezpieczna i zaraźliwa choroba ryb. Preparaty na ospę rybia dostaniesz w każdym zoologicznym.
Należy też stopniowo podnosić temperaturę wody w akwarium do 28-30 stopni. Ale najpierw upewnij się, że na pewno chodzi o tą chorobę. Zobacz ,czy ryby nie ocierają się o różne przedmioty, czy nie są apatyczne itp. 
Możesz do wody dodać też trochę soli niejodowanej.
Prawdopodobnie ospa rybia, czyli kulorzęsek. Niebezpieczna i zaraźliwa choroba ryb. Preparaty na ospę rybia dostaniesz w każdym zoologicznym.
Należy też stopniowo podnosić temperaturę wody w akwarium do 28-30 stopni. Ale najpierw upewnij się, że na pewno chodzi o tą chorobę. Zobacz ,czy ryby nie ocierają się o różne przedmioty, czy nie są apatyczne itp. 



Kropek dostał samiec bojownika. Apatyczny nie jest, dośc żwawo gania smaice i inne ryby. Je normalnie 9 jak zwykle pierwszy do zarcia). Podkeciłam troche temperature w akwa. Inne ryby bez kropek. Jutro po pracy w drodze na siłownie kupie lekarstwo na ospę rybią skoro to może być to.

Możesz do wody dodać też trochę soli niejodowanej.


Edit.

Wrócilam z pracy wczoraj i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu nie było już ani jednej kropki na rybie. Chyba to nie ospa w takim razie?


W jakich proporcjach i jak dodac?
Nadszedł czas żeby pochwalić się naszym nowym akwarium. Biotop malawi 240 litów. W zbiorniku aktualnie pływa 5 sztuk młodych pyszczaków pseudothropeus msobo magunga oraz 5 sztuk pseudothropeus elongatus chewere. Jest to malawi roślinne. Po prawej rośnie Valisneria Spiralis a po lewej Microsorium Pteropus "Trident". Akwarium działa od 6 tygodni, a ryby pływają od 2 tygodni.

Tak się prezentuje:





Perszeron, z czego masz tło? Pamiętam jak szukałam tła do malawi i za coś przypominającego kamienie musiałam dać ponad 1000zł. W efekcie u nas było czarne tło i poustawiane takie nieregularne płyty, które tworzyły pionowe groty. Tylko sporo w jaśniejszej tonacji było. No i bez roślin.
Czy to ta płyta PCV -tło strukturalne? Zastanawiałm się nad czymś takim do swojego akwa.
To jest tło strukturalne Aquael, które kupiliśmy w zestawie razem w tym akwarium. A następnie do niego zostały przymocowane kamienie przy pomocy pianki poliuretanowej, a potem pomalowane żywicą i farbą akrylową 😀
Może mi ktoś wyjaśnić po krótce na czym polega zasolenie wody dla rybek morskich? jak to się zasala?? i jak to wygląda z utrzymaniem takiego 30L akwarium?
asds   Life goes on...
28 listopada 2012 10:31
Pytanie. dokupiłam samic bojownika i zauważyłam że jedna z nich ma jakby trochę takiego puchowego nalotu na płetwach brzusznych. Ogółem trochę podziobana była jak ją kupiłam. to jakiś grzyb?


Czyzby?

http://www.domowe-akwarium.pl/plesniawka.php


Jeżeli tak to podmieniam wieczorem wodę w akwarium, podwyższę temperaturę, a bidnę rybę biorę na czyszczenie wacikiem i kapiel w roztworze soli kuchennej.
Pozwolę sobie na małe ogłoszenie:
Jeśli ktoś chciałby tanio kupić akwarium 63 litry z pełnym wyposażeniem i mnóstwem gratisów, to zapraszam na PW  🙂
asds   Life goes on...
20 grudnia 2012 14:23
tak z ciekawości...Po smeirci wiekowego Kubusia jedna z samic bojownika jest właśnie w trakcje zmiany płci....
A mój Gargamel odszedł🙁 Akurat w dzień kiedy kupiliśmy mu nową grzałkę. Nic się z nim nie działo, pływał jak zawsze, żadnych zmian na łuskach. Był z nami 3,5 roku. Brakuje mi tego niebieskiego drania🙁
asds   Life goes on...
04 stycznia 2013 21:43
szam
[']


a ja z troche innej beczki.....dojrzewa we mnie chęć powiększenia akwarium.

Co sądzicie o tym zestawie?

http://www.akwarystyka.sklep.pl/Diversa_Startup_80_zestaw_akwariowy_112L_prostokatny_kolor_czarny__25_72___13129

Niby ok, ale czy filtr nie za słaby jak na 112litrów?


Z innych ciekawostek. Samica bojownika która przekształciła się w samca zaczęła dziś budowac gniazdo.... 🤔
A ja mam akwarium 140 l, woda stala 3 tyg zanim wpuscilam ryby, moze to za krotko? Mam w nim jeden duzy korzen kamien  z majorki przywieziony jedna duza rosline zywa i dwie male sztuczne, piasek zwirkowaty  tzn taki piasek troche jak na plazy,mam w nim juz teraz 3 gupiki, 10 neonkow, i 4 mieczyki, 4 tetracolory oraz glon, nalalm ido akwa witamin i  preparat  wiazacy azot, mialam 3 bocje i jedna po drugiej zdechly, temp najpierw 27 stopni a jak pierwsza  zdechla podkrecilam na 28i dwie jeszcze zdechly, do tego zdechl jeden gupik znalazlam go z obzartym ogonem i jeden mieczyk ale  w calosci, czy ktos wie co moze byc nietak?

EDIT tak czytam  forum i pewnie za krotko trzymalam wode, to moje  pierwsze akwariu m
Perszeron, Śliczne malawi
ciekawa jestem jak długo bedą roślinki 😉
Ja kilka lat hodowałam malawi i tanganikę -teraz mam samą tanganikę w 250l
Przy tanganice roślinki potrafią ładnie sie rozrastać -miałam śliczne anubiasy do czasu prezentu kolegi w postaci 10 malawi.
W trzy miesiące zjadły wszystkie anubiasy i cryptocoryny.
Teraz mam już tylko same duboisi maswa i jeden jakiś zagubiony yellow
Pływa z nimi duch amazoński i mimo tego że to zupełnie inny gatunek ryby - czuje sie w gromadce super!
Jest z nimi już tam prawie rok.
Z rybkami mam doczynienia od urodzenia -tatko był kiedyś zapalonym akwarystą i tak jakoś ja jedna w domu przejełam po nim zamiłowania.
Całe życie mam gdzieś obok siebie akwarium a od kilku dobrych lat - moze z 15-20 pielęgnice i pyszczaki.
Ooooo pokaż większe zdjęcie!  😀
Angela Chętnie zobaczymy jakieś lepsze zdjęcia Twojego zbiornika. Też w przyszłości celuje w zbiornik z Tropheusami, ale 240L, to podobno mało dla tych ryb. Na razie malawi w zupełności nas zadowala i obserwujemy dorastanie i ciekawe zachowania naszych pyszczaków.  Nasze 2 samce msobo w końcu zaczęły się wybarwiać i zajęły swoje terytoria po obu stronach akwarium, dzięki czemu obserwujemy ciekawe pokazy siły.

Niestety glon atakuje dosyć mocno pod każdą postacią, z czym przestałem już nawet walczyć.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się