Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)


Oczywiście że tak, w zakładzie uważane są tylko włącznie ogiery w starym typie.  Wypytuje tak ponieważ kupiłam roczniaka bo Evento od matki Elegia śl. i szukam opinii 🙂
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
11 lutego 2013 09:44
Oczywiście że tak, w zakładzie uważane są tylko włącznie ogiery w starym typie. 
A co to znaczy? Że niby ich nie ma? Albo że są gorzej oceniane? Bo nie zgodzę się ani z jednym, ani z drugim  😉
Poza tym dawaj zdjęcia młodego!!
Evento daje zdecydowanie za długie kłody, miękki grzbiet i często przebudowane zady. Koń wygląda jakby był sklejony z 3 częsci, przód od jednego konia, środek od innego i tył od kolejnego. Przednia częśc przeważnie najlepsza, bo ładnie osadzona i noszona, długa, łabędzia szyja, dobrze umięśniona, i napakowana klatka piersiowa. Kłoda i łączenie z zadem długie jak u jamnika, miękki grzbiet. A jak dojdzie super umięsniony, przebudowany zad to wrażenie miękkości grzbietu się bardzo potęguje. Kłusuje potomstwo po Evento bardzo efektownie, tylko cały czas wygląda jakby biegało z odwrotnym krzyżem.
Widziałam sporo dorosłych klaczy i ogierów po Evento, i potrafi on nawet od "krótkiej" matki dac słaby i długi grzbiet.
Z jego potomków do tej pory najbardziej podobał mi się syn Nefryta, czyli wnuk Evento zwycięzca próby dzielności 2012 Alger, bo wygląda jak ślązak, kaliber jak ślązak, ruchowo bardzo fajny i dzielny, pokrojowo poprawny, grzbiet krótki  😀 . Aczkolwiek po Nefrycie(ur.1998) do tej pory nic świetnego nie było. A jest z pierwszych roczników po Evento(ur.1995), więc miał czas się wykazac, tym bardziej, że krył w rejonach gdzie na brak klaczy śląskich nie narzekają. 

Napakowana klatka???Widzialem dużo koni po nim z wąskim przodem.Osobiście Alger nie podobał mi sie ,az tak bardzo 🙂 A Lakmus to klasyk.
W tym tygodniu mają go przywieść i obfoce do od dołu do góry  🤣 Tak niby mówią że nowy typ nie jest zbytnio dobrze bonitowany.
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
11 lutego 2013 11:12
Jak ma wady, to nie jest  😉 Serio, jeżdżę regularnie na kwalifikacje i próby i nie zauważyłam preferowania starego typu- widać to nawet po ocenach za typ, jak jest fajny koń w nowym typie to dostanie za typ 14tkę.
no to troche bzdura. nowy typ jest bonitowany jako nowy, a stary jako stary.
to tak jakbys powiedziala, ze wielkopolaki sa slabo bonitowane.
Polscy nabywcy preferują nowy typ, a Niemcy o dziwo kupują w starym typie  😉 Na zakład są przyjmowane oba typy, jakoś preferencji nie widziałam, żeby komisja wolała nowy albo stary. Jak dobry koń i dobrze się zaprezentuje, to się dostanie.

Ja uwielbiam stary typ, ale w nowym też doceniam konie, tylko muszą byc super ruchowo i jednak podobne do ślązaka. Czasem na kwalifikacje do ZT przyjeżdżają ogiery takie, że jakbym wrzuciłam foto i napisała, że to sp to każdy by uwierzył.

Dave Pooll  napisałam, że Alger podobał mi się najbardziej z potomków Evento, a nie że jest super ogólnie. Jest dzielny, dobrze się rusza, jest kalibrowy i jak na potomstwo Evento i Nefryta odstaje bardzo na plus. Znam ogiery, które podobają mi się bardziej niż on, ale to już inne rody męskie są  🙂



Widzę, że o Evento zdania są podzielone. A jak oceniacie Eliota? Pytam z czystej ciekawości 😉
To ja pokażę prawdopodobnie mojego nowego wierzchowca:

Kobyła w maju będzie miała 4 lata, po Afro.
Uważąj, bo Afro daje lipcówke 🙂

nie cytuj zdjec!
jakie negatywne cechy mają konie śląskie w nowym typie ?? może ktoś z doświadczeniem mógłby napisać
Wszystko zalezy przez jaki pryzmat na to patrzymy.Moge powiedzieć,ze samo uszlachetnienie mi sie nie podoba, a ktos inny powie,ze to jest bardzo dobre, bo koń zyskuje na ruchu .Ciężko to rozgraniczyć.Nalezałoby to odniesc do jakiejs konkretnej cechy konia.
Afro chyba tylko w Książu dał konie z lipcówką. Tyle lat stacjonował w okolicach Płocka, Ciechanowa i jakoś koni z lipcówką tutaj się nie doszukałam. Fakt, czystych ślązaków po nim mało, bo krył nn, zimn, sp i kilka śląskich. Więc może u części lipcówka nie zdążyła się ujawnic, bo konie zostały sprzedane na ubój? Ale dorosłe, które żyją lipcówki nie mają. Bergen, który teraz stoi w Warszawie też nie ma.

Nowy typ to po prostu inna sylwetka, konie krótsze, na wyższej nodze, bardziej szlachetne, "szczuplejsze", wyższe przeważnie, z bardziej szlachetnym łbem. Stary typ to koń krótkonożny, o nieco dłuższej kłodzie. Ruchowo i te i te potrafią ruszyc się tak, że szczęka opada, ale przy dłuższej nodze i krótszej kłodzie często nowy typ rusza się bardziej "pod górkę".
Niestety ostatnimi czasy nowy typ zaczyna często i gęsto wyglądac jak koń sp, a nie jak ślązak w nowym typie. I to dla mnie jest wada, bo jak ktoś chce hodowac lekkie konie to może wziąc się za sp, wlkp, a nie na siłę robic ze ślązaków "szczypiorki". Ślązak to ślązak, a jaki ślązak może miec obwód nadpęcia 21cm? Tyle hucuły potrafią miec!
Może i te bardzo uszlachetnione są efektowne, ale już do rasy niepodobne. Niestety.
To są jakieś sporadyczne przypadki ,rzuca lipcówki na lewo i prawo i to nie podlega dyskusji .I chyba chodzi Ci o Beskida ,Bergen jest po Turkusie ,ale on to też wycieruch , jak byłem w Ksiązu,to połowy grzywy nie miał.
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
13 lutego 2013 12:43
Dave Pooll, a na jakiej podstawie twierdzisz, że sporadyczne przypadki są, że lipcówki nie ma ( :hihi🙂? Pytam szczerze, bo jestem ciekawa, poza tym IMO takie rzeczy powinny być ujawniane. Swoją drogą- sprawdziłam, że Afro ma opisane 82 sztuki potomstwa (czyli nie jest to całość jego potomstwa, tylko te, które dostały paszport z pochodzeniem- przed 2000 rokiem opisane są tylko dwie sztuki), z czego 10 ubitych w kraju, ale kilka (-naście) będzie jeszcze eksportowanych do Włoch, zazwyczaj w wiadomym celu... Jak znajdę czas, to posprawdzam jeszcze, ile z tego to ślązaki, bo do 2005 roku zdecydowana większość to były NN i sp.
Bo widziałem po nim więcej koni,które mają lipcówke niz jej nie mają 🙂
To nie jedyny kryjący ogier z lipcówką, jak dobrze pamiętam Drab też ma.
witam,

knuję 😉, kombinuję i się zastanawiam!

ślązaki bardzo mi się podobają, bo uwielbiam konie mocne i duże 😉 pewnie dlatego, że sama jestem spora :P
jedynie hanowery starego typu są piękniejsze, ale ich już się prawie nie da znaleźć :/ no i są mega drogie

w każdym razie, powoli szukam konia dla siebie, 2-3 latka, chcę sama go sobie, po swojemu ogarnąć i wolałabym, żeby nikt się za bardzo do niego wczesniej nie dotykał :P

i tu pojawia się pytanie do was, bo jesteście najlepiej zorientowani w temacie hodowlanym, gdzie powinnam szukać takiego młodziaka?
jakieś adresy? może jakaś hodowla w pomorskiem, żebym mogła podjechać w któryś weekend i oblukać?

szukam konia wysokiego, właściwie to jak najwyższego  😉, z bardzo dobrym - wyśmienitym ruchem, także pewnie ślązak w nowszym typie chyba?

czy jakiś ciekawy koń przychodzi wam do głowy?  :kwiatek:


ed: ten jest fajny, ale niski 🙁 http://www.pro-nati.pl/67/senator-sl-bajarz---sabrina-po-eidam-old-ur-2010
powiedzcie mi czy kobyła Elegia śl po Literat i Emocja to dobra w typie kobyła?

Wstawiam fotkę nowego nabytku Elvento ogierek roczniak  m: Emocja śl o: Evento old
ładny
ile ma wzrostu?
w lutym skończył rok ma 150 cm
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
13 lutego 2013 18:51
Bardzo ładnie malowany  🙂 Szkoda, że fotka słabej jakości, bo wygląda na całkiem fajnego.
Jak dotrze do mnie do stajni będzie miał całą gamę fot 🙂
150 cm na rocznego ogierka to mało .
Averis   Czarny charakter
13 lutego 2013 23:12
Dave Pooll, mało według kogo?
może ma i więcej jak do mnie dotrze to zmierzę źrebaka, lecz wydaje mi się iż to jest tak w miarę przecież ślązaki 180 cm w kłębie jako dorosłe nie mają
NatHuragana   serce skoczka <3
14 lutego 2013 09:37
szczerze to znam jednego ogiera śląskiego Haszysz po Rapid, który ma jakieś 180cm w kłębie, każdego innego ślązaka znam po niżej 170cm jeśli chodzi o konie dorosłe. Ale na to reguły nie ma.
Dave Pooll, mało według kogo?
Wg ogólnych kryteriow, jezeli ma 150 cm ,to na 3 lata bedzie mial około 160 nie wiecej .
NatHuragana   serce skoczka <3
14 lutego 2013 10:45
Dave Pooll, nie mam ślązaka osobiscie, wiele z nimi bywam, mam natomiast młp. i w wieku jednego roku faktycznie miał on 150cm, a może i nie, teraz ma 5 lat i ma 173cm. Od roku podskoczył o 1,5cm  😅

edit: sprecyzuje, od roku znaczy: w przedziale 4-5 lat podskoczył 1,5cm.
Sam Rapid też był dosyć duży i "lekki" jak da mnie jak na stary typ. Stał niedaleko mnie przez pewien czas. Mój śl/xx ma 170cm w kłębie i juz jest uważany za dziwoląga z takim wymiarem 😉 ale tez rósł bardzo nierówno- jako 2 latek miał 162cm później długo długo powoli szło jako 4 latek dopiero podskoczył do 170cm.
może inaczej....chodzi mi o ogiera ,ktory moze nadawac sie do ZT,jezeli on za 1,5 roku ma byc wyciety ,wiec nie ma problemu .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się